Войната на буквите - Тема 3

  • 27 105
  • 733
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 745
Велика България и ... ''Войната за тайната на буквите''


Историческата драма ни пренася в Х век. В 12 серии средновековната драма разказва историята на най-младия син на цар Симеон - Баян, който търси тайната на изгубените древни български букви във времена на политически интриги, битки за надмощие и опити за спасяване на мира между Преслав и Константинопол.

 
Българското могъщество е изправено пред огромно изпитание, когато младият княз Баян се среща с внучката на византийския император – принцеса Мария (Климентина Фърцова).

На средновековната сцена изпъкват още няколко ключови персонажи, чиито действия са способни да променят хода на събитията – царица Мариам (Теодора Духовникова), кавхан Сурсувул (Захари Бахаров) и цар Петър (Ненчо Костов).


Историята е забулена в много мистерия, сцените и сюжетът са неочаквани, а всички герои във филма са обсебени от идеята за силата.




Творчески екип:
Продуцент – Българска национална телевизия (БНТ)
Изпълнителен продуцент – Габриел Георгиев
Сценаристи – Теодора Маркова, Невена Кертова, Георги Иванов
Режисьори – Зоран Петровски и Виктор Чучков
Оператор – Борис Славков
Сценограф – Аксел Николе
Художник по костюмите – Марта Миронска
Композитор – Виктор Стоянов

Актьорски състав:
Царица Мариам – Теодора Духовникова
Кавхан Сурсувул – Захари Бахаров
Цар Симеон – Деян Донков
Княз Баян – Даниел Върбанов
Княз Петър – Ненчо Костов
Принцеса Мария – Климентина Фърцова
Император Лакапин – Валентин Танев

БНТ е най-големият продуцент на телевизионно кино в България, като сериалът "Войната на буквите" е част от филмопроизводството на обществената телевизия.

Филмът е реализиран с финансовата подкрепа на фондация „Лъчезар Цоцорков".


Последна редакция: пн, 20 фев 2023, 20:54 от T.Valcheva

# 1
  • София
  • Мнения: 22 944
Благодаря за темата. На мен ми харесва и си го гледам на запис.

# 2
  • Мнения: 4 447
Хайде, той Петър беше в църквата, нормално да е сам. Ама желязната глава на Баян беше голям виц Joy Я, какви здрави са българските князе!
И не знам, може би съм само аз, но си плакнах око по Петър в сцената с Теофилакт и стрелбата-много ми хареса с дългата коса и сините очи. Ама аз от едно време имам слабост към дългокоси мъже Joy

# 3
  • Мнения: 9 281

И не знам, може би съм само аз, но си плакнах око по Петър в сцената с Теофилакт и стрелбата-много ми хареса с дългата коса и сините очи. Ама аз от едно време имам слабост към дългокоси мъже Joy

EdelV , не се оправдавай Stuck Out Tongue Winking Eye , всеки си има вкус за мъже, човещинка , тъкмо да не се струпваме на един клон Grinning

Благодаря за темата Simple Smile

# 4
  • Галифрей
  • Мнения: 4 123
Благодаря за новата тема 😘❤

Очаквах много повече от творческият екип когато са създавали сериалчето.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Ако следваме логиката на холивудските скандали, този Ашок ми прозвуча като някой, с който са се спречкали в миналото и са го убили тайно. А Петър са го направили неуравновесен, от една крайност в друга, и избухлив, направо върви по пътя на Нерон, аха да запали нещо.
Макарена вероятно просто пита накъде е стаята на принцесата и я упътват, като на пазара, много доверчив народ в тоя Х век.

# 6
  • Мнения: 4 447
Аз Ашот го чух - някакъв арменец, който е използвал Сурсувул като слуга и го е биел, а сестра му го е спасила, най-вероятно и двамата чрез брака си със Симеон. В епизода след смъртта на Симеон му го припомни. Предполагам ще се окаже как са израснали без родители, били са си сами подкрепа и затова са толкова близки. Отделно той е бил тормозен, потискан и бит - оттам комплексите и скритата агресия, а тя много вероятно използвана за секс и затова сега така "общува" с мъжете. Сигурно и Симеон така е запленила, за да се ожени за нея. А може и някоя магия и отвара от Арменикон да включат. Joy
И най-вероятно очаквам твърде много дълбочина от този повърхностен сюжет.

# 7
  • София
  • Мнения: 13 105
АшоТ май е по-вероятно да е, вместо Ашок. Сигурно не съм чула правилно. Ашот е арменско име, а Ашок е източно (индийско, персийско).
Вероятно той е човекът, заради когото са попаднали при българите братът и сестрата, но не се знае как. Може би някаква сделка за запазване на мира. Имало е такава традиция да се дават за заложници деца от знатен род.

# 8
  • Мнения: 4 447
Февър, проверих го за най-сигурно в субтитрите - Ашод го изписват. А кой е се надяваме за 6 епизода и да разберем Joy

# 9
  • Мнения: 7 191
Аз Ашот го чух - някакъв арменец, който е използвал Сурсувул като слуга и го е биел, а сестра му го е спасила, най-вероятно и двамата чрез брака си със Симеон. В епизода след смъртта на Симеон му го припомни. Предполагам ще се окаже как са израснали без родители, били са си сами подкрепа и затова са толкова близки. Отделно той е бил тормозен, потискан и бит - оттам комплексите и скритата агресия, а тя много вероятно използвана за секс и затова сега така "общува" с мъжете. Сигурно и Симеон така е запленила, за да се ожени за нея. А може и някоя магия и отвара от Арменикон да включат. Joy
И най-вероятно очаквам твърде много дълбочина от този повърхностен сюжет.

Това въобще не го помня Flushed
Но обяснява доста от поведението им. Има логика в това, ЕделВ.

lady Koup, по повод мнението ти в предходната тема - девойката от пивницата я дават още от началото на сериала, когато Баян се беше сбил там в първи епизод. Мария още никаква я нямаше на хоризонта. Та едва ли е подставен човек на Лакапин. По-скоро иска отмъщение (че Баян я отблъсна) и изгода.

# 10
  • Мнения: 14 489
Да, беше в кръчмата още в началото, но защо ще ходи да лъже византийския император, че е сгодена за Баян като Мария ще я женят за Петър?!?

# 11
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Благодаря за темата.
Интересна ми е българската история, но добре че сте вие да разбера какво става в сериала. Трудно ми е да следя историята.

# 12
  • Враца
  • Мнения: 2 663
А, какво отношение към царицата от брат и пред подчинените.. чак смешно ми стана, макар че остро негодувам, срещу така представената ни история.

# 13
  • Галифрей
  • Мнения: 4 123
Превъртях на бързо епизода. Не е за вярване без секс сцени 😆
Злата   царицата и брат й направо ме 🤢 с това тяхно ресане и държание. Изобщо няма да се изненадам ако се награбят

# 14
  • Мнения: 35 962
първи сезон - 1/2 книга - ох!

харесвам петър - търси начин как да се справи с царуването и да се отскубне от майка си
и актьорът не е най-лош

Общи условия

Активация на акаунт