Войната на буквите - Тема 3

  • 27 129
  • 733
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 5 792
Вчера по БНТ имаше пореден разговор с доц. д-р Веселина Вачкова относно Баян и богомилството... тази жена е участвала в редица предавания с коментар по темата. Ако на някого му е интересно да го слуша го поствам.
https://bnt.bg/news/misteriyata-na-bogomilstvoto-i-bayan-maga-v3 … 2-316463news.html

# 721
  • Мнения: 35 993
филмът кога Rage

Скрит текст:
видях, но да се възмутя Grinning

🗓️ 09ти април 📺 БНТ 🕰️ 21:00ч.

💥Финалът на “ВОЙНАТА НА БУКВИТЕ”💥

# 722
  • Мнения: 5 792
Картини на художника Васил Горанов

Цар Симеон Велики и Свети Климент Охридски

Константинопол

Месембрия



О, значи са отложили финала за след изборите... съвсем щеше да им спадне рейтинга сигурно иначе.

# 723
  • Галифрей
  • Мнения: 4 163
Няма филм защото днес бяха избори и сега навсякъде дават извънредни новини. Може да го излъчат другата седмица.

Edit: Чак сега видях,че са го казали преди 5 дена 😂 на 09. Април

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 22:49 от Диана Бишоп

# 724
  • София
  • Мнения: 162

Аз се чудя кога ще ги стигнем.......

# 725
  • София
  • Мнения: 2 168
То и сериалът "Викинги" си беше подигравка с истинските скандинавци от онова време, особено последните сезони едва се гледаха, то Лагерта, та Лагерта.. Joy А как ги бяха наобличали като хевиметъл фенове от 80-те.. като нашия цар Петър в нашия сериал.

Откъм музика обаче ги бием - и викинги, и там всякакви готи, келти прочее северняци и такива, та сме ги и минали Blush Препоръчвам много Исихия, Кайно Йесно Слонце, Ирфан - наши състави, душата ми се изпълва, като ги слушам.



Сега си представете, че вместо да гледате поредната сцена с гребена на Мариам, то гледате Свети Иван Рилски, който основава Рилския манастир, започва да се нанася иконописта върху стените на манастира, монасите преписват книги, изработват керамика, рисуват икони, а цар Петър гледа някъде в далечината разбирайки, че се поставя началото на една друга, по-възвишена България, докато слушате музиката от горното видео. Ех.. в някой друг сериал, след някое друго време..

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 01:51 от Lunna_sonata

# 726
  • Бургас
  • Мнения: 752
"...гледате Свети Иван Рилски, който основава Рилския манастир, започва да се нанася иконописта върху стените на манастира, монасите преписват книги, изработват керамика, рисуват икони,..." В името на обективността - няма такова нещо. Св. Йоан Рилски е бил по-скоро исихастки тип отшелник пустинник. Живеел е в уединение, в пещера или нещо близко до това. В съзерцание и молитва... Манастирът е по-късно явление. Но разбирам мисълта ти и принципно съм съгласна, че за духовност трябваше да става дума и за културен възход на държавата... Обаче те сценаристите изначално заявиха, че не това ги интересува. ..

# 727
  • Мнения: 5 792
Откъм музика обаче ги бием - и викинги, и там всякакви готи, келти прочее северняци и такива, та сме ги и минали Blush Препоръчвам много Исихия, Кайно Йесно Слонце, Ирфан - наши състави, душата ми се изпълва, като ги слушам.
Скрит текст:


Сега си представете, че вместо да гледате поредната сцена с гребена на Мариам, то гледате Свети Иван Рилски, който основава Рилския манастир, започва да се нанася иконописта върху стените на манастира, монасите преписват книги, изработват керамика, рисуват икони, а цар Петър гледа някъде в далечината разбирайки, че се поставя началото на една друга, по-възвишена България, докато слушате музиката от горното видео. Ех.. в някой друг сериал, след някое друго време..
Едни от любимите ми групи Heart В Бандите от Инишери имаше българска музика, но в българския сериал не! А за последната част от поста ти аз си представих описаното Heart и настръхнах, но явно създателите на сериала са сметнали, че младите българи не ги вълнува духовното.

lady Koup, права си за съвременния му вид и място, но реално той си е основал манастира/уединеното място/църква до пещерата. Не е имал този пищен и изящен вид, било е по-високо в планината, по-малко и скромно, но все пак се смята, че самият Рилски манастир/светото място се появява по времето на цар Петър и основан от самия светец Иван Рилски, който по-късно починал там. Така че зависи вече как го отиграят нашите сценаристи, но такива неща очевидно не ги вълнуват.

# 728
  • София
  • Мнения: 162
O дааааа. направо си го представих и аз... И да имаме много добри наши групи на такава тематика, ама не ги чуваме в наши филми...
Явно ще си останат тези неща в нашето въображение. А от екрана ще гледаме драмата на Ланистърите от алиекспрес с гребена....

# 729
  • Мнения: 207
То и сериалът "Викинги" си беше подигравка с истинските скандинавци от онова време, особено последните сезони едва се гледаха, то Лагерта, та Лагерта.. Joy А как ги бяха наобличали като хевиметъл фенове от 80-те.. като нашия цар Петър в нашия сериал.

Но за нас, които не сме викинги, беше интересно и приятно и чакахме с нетърпение всяка серия. Мъжете бяха "влюбени" в Лагерта, Аслог и Торви, жените не успяваха да изберат кого да харесат най-много при целия избор от силни, магнетични, сексапилни полуголи екземпляри. За действие, музика, декори, битки да не говорим.

# 730
  • Мнения: 10 852
Дай Боже всекиму такава подригравка като във Викингите Grinning Като почнем от декорите, актьорите, играта, реквизита, диалозите, сценария, режисурата, музиката, масовите сцени и битки... Викинги е на светлинни години пред нашата нелепа пародийка. Може да не са били исторически достоверни, но Викингите е класен сериал! Буквите е жалък опит на самодейния състав на читалището в Долно Нанагорнище...

# 731
  • Мнения: 5 792
Аз бях сигурна преди да започне сериалът, че ще покажат най-старата, (открита), българска икона на Св. Теодор Стратилат, изработена именно през X век, за да свържат зрителите с нещо познато времето, за което гледат. Интересното тук е, че тя не е зографисана, а е сглобена от плочки цветна керамика, още за онези времена е била уникат по размер и иконописване. Рисувана е с линеарна техника, характерна за образите от най-старите рисунки в древни български ръкописи. Очаквах да го споменат, да я видим цяла преди реставрацията един вид, да се пренесем обратно в X век. Днес тя не е просто поредната икона, пътувала е в доста музеи зад граница и е позната за света с огромната си историческа и художествена стойност.

Дали ще свърши с някаква битка или ще прескочат някакви години?

# 732
  • София
  • Мнения: 2 168
"...гледате Свети Иван Рилски, който основава Рилския манастир, започва да се нанася иконописта върху стените на манастира, монасите преписват книги, изработват керамика, рисуват икони,..." В името на обективността - няма такова нещо. Св. Йоан Рилски е бил по-скоро исихастки тип отшелник пустинник. Живеел е в уединение, в пещера или нещо близко до това. В съзерцание и молитва... Манастирът е по-късно явление. Но разбирам мисълта ти и принципно съм съгласна, че за духовност трябваше да става дума и за културен възход на държавата... Обаче те сценаристите изначално заявиха, че не това ги интересува. ..

Разбира се тогава не е изглеждал като сега. Сегашният манастир се развива много през 14-ти век, като дори османците много му помагат, защото жените на султаните редовно са сръбкини, а тогава манастирът е влизал като част от сръбската печка патриаршия. Grinning
При Иван Рилски монасите следват стриктно физическия труд като наблягат много на изкуството, за което T.Valcheva спомена чрез иконата на Св. Теодор Стратилат, но и редица други още.

# 733
  • Мнения: 5 792
Да, точно, именно Мария Бранкович помага да се върнат мощите на Иван Рилски обратно в Рилския манастир, Владислав Граматик го описва подробно, бях си говорила с един приятел от РСМ за това и той ми вика, че са легенди, но е подробно описано от съвременник на събитията през 15 век Владислав Граматик, когото в РСМ смятат за македонец.




Общи условия

Активация на акаунт