Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 70

  • 43 279
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Гледаш на нещата през твоята призма и извода за това си го направих, когато прочетох обяснението за това, че клиентите ти търсят имоти до 20 км - Макс 30 км. Това, което аз казах обаче - няма връзка с това, което ти каза. Говорим за две различни неща. Аз казвам, че хората не са дървета - хубави училища, детски градини, паркове има в много градове из цялата сграна. Това, което ти казваш е клиентите в София не търсели къщи, защото търсели добра социална среда за децата си. Ем... Говорим за две различни неща. Аз в никакъв случай не смятам, че децата израснали извън София не са деца, които са имали всички тези неща ( освен децата в много малките градове и онези в селата, в които няма детски градини и училища).

Аз много не разбрах, какво имаш предвид в тази публикация...
Първо аз говоря за изводи, които са направила не на база моите желания и мироглед, а на опита и работа с хора, какви са доводите им, за да искат да имат имот в София. Всеки с критериите си.
Както и изрично попитах един варненец, точно преди два дена имах среща: защо в София, а не във Варна? Човекът каза искам да изкарам децата си от този град. Да, ще му струва много пари, но за него е инвестиция в бъдещето на децата. Това е неговото виждане, неговите пари и решения.

Имам и лично мнение! Аз съм от хората, които на 43 г. си стегнахме куфарите се преместихме от областен град в София, започвайки от нула. И сега след 12 г. мога да кажа, че е най-доброто решение, което взехме за цялото семейство. Неотдавна писах, че към днешна дата и на тази възраст, като че ли ми се живее някъде сред борови гори. Не за постоянно, но искам да имам там някъде едно такова кътче от "рая".  Ама аз моята вече съм я сколасала, децата сме ги разкарали, приключих с балети, танци 5 вида и всички налични спортове според настроението. Сега мога да живея навсякъде, стига за час и нещо да съм в София, когато трябва.

# 691
  • Мнения: 2 317
Гледаш на нещата през твоята призма и извода за това си го направих, когато прочетох обяснението за това, че клиентите ти търсят имоти до 20 км - Макс 30 км. Това, което аз казах обаче - няма връзка с това, което ти каза. Говорим за две различни неща. Аз казвам, че хората не са дървета - хубави училища, детски градини, паркове има в много градове из цялата сграна. Това, което ти казваш е клиентите в София не търсели къщи, защото търсели добра социална среда за децата си. Ем... Говорим за две различни неща. Аз в никакъв случай не смятам, че децата израснали извън София не са деца, които са имали всички тези неща ( освен децата в много малките градове и онези в селата, в които няма детски градини и училища).

Аз много не разбрах, какво имаш предвид в тази публикация...
Първо аз говоря за изводи, които са направила не на база моите желания и мироглед, а на опита и работа с хора, какви са доводите им, за да искат да имат имот в София. Всеки с критериите си.
Както и изрично попитах един варненец, точно преди два дена имах среща: защо в София, а не във Варна? Човекът каза искам да изкарам децата си от този град. Да, ще му струва много пари, но за него е инвестиция в бъдещето на децата. Това е неговото виждане, неговите пари и решения.

Имам и лично мнение! Аз съм от хората, които на 43 г. си стегнахме куфарите се преместихме от областен град в София, започвайки от нула. И сега след 12 г. мога да кажа, че е най-доброто решение, което взехме за цялото семейство. Неотдавна писах, че към днешна дата и на тази възраст, като че ли ми се живее някъде сред борови гори. Не за постоянно, но искам да имам там някъде едно такова кътче от "рая".  Ама аз моята вече съм я сколасала, децата сме ги разкарали, приключих с балети, танци 5 вида и всички налични спортове според настроението. Сега мога да живея навсякъде, стига за час и нещо да съм в София, когато трябва.

Проектираш личния си пример върху всички. Аз пък смятам, че да си вързан с тая свинщина наречена София е пагубно.

# 692
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
jedinait, четеш избирателно...
Мнението ти за София си е лично твое и най-вероятно си организираш живота според него. 
Много по-лесно е да се махнеш от "тая свинщина наречена София ", от колкото да се преселиш в нея.
И аз наистина не разбирам, а имам такива познати/ да, не са много/, които мислят, като теб, защото си го причиняват, защо са в София? Наистина, хора, защо???

# 693
  • Мнения: 2 317
100 пъти по-трудно е да се махнеш от София, от колкото да отидеш там, що за странно изказване? Аз хич не обичам да давам примери с познати, както ти правиш постоянно, но моите наблюдения са, че масово народа търси начин да се маха.

# 694
  • Мнения: 9 702
Е ако говорим за познати аз пък имам няколко, които са се изнесли към села и сега не са много доволни. Тъй че всякакви случаи има.

# 695
  • Мнения: 2 522
Аз бих се махнал, когато децата станат самостоятелни - те ако искат, нека си стоят в това жилище. Аз мога да си работя дистанционно, а мога и съвсем да не работя тогава - за какво да се бутам в София? Опера и театър ходя 1-2 пъти в годината, а доктори и молове има във всеки по-голям град.

# 696
  • Мнения: 1 324
Давайте по 300 000 евра, давайте 😄

Строителството е топ 😄 заслужава си парите.. тази дупка там не й обръщайте внимание... и как тухлите разделящи прозореца едва се държат.. това няма значение. Важното е да сме в Софето на хубавото, нали така.

# 697
  • Мнения: 9 241
Преди малко по новините казаха,че в село Самораново,(то е до Дупница),се строи супер модерен затвор. Интересно ми стана и погледнах обявите за имоти в селото. Продават се апартаменти между €10 000 и €25 000. Но и къщи на цени от €195 000 и €550 000,(демек един милион лева!). Тоест,наличието на затвор въобще не влияе на цените! 

# 698
  • Мнения: 2 840
Тинтина какво пречи да работиш за софийска или международна фирма от Бургас ако си офис? Много хора вече го правят.

Томева, областен град сега и преди 15г има огромна разлика. Наляха се евросубсидии навсякъде. Ако се бяха наляли и качествено, щеше да е цвете навсякъде. Но пак е добре.
Същото важи и за работата. В момента работа има навсякъде и взимат куцо и сакато, защото няма хора. И това не е само в София, а навсякъде. Резултат от печата и бума на икономиката. Ако няма работна ръка, бизнеса намира начин - ще отвори нов офис в друг град, ще внесе хора и тн. Едно време не беше така, работа имаше в големите градове и най-вече София, но сега не е така вече.
Светлозара, усещам вътрешния ти конфликт. Хем искаш хапартаментче у софето, хем го плюеш. Объркана си. Нормално, млада си още. Изкарай си текущото жилище, отгледай си детето, пък като дойде време за гимназия/университет ще го мислиш Софето. До тогава много неща ще са се променили, може да има онлайн университети или да пратиш детето директно в чужбина. Кой знае. За сега не бих се кахърил.

За затвора - нормално, българските затворници са богати мафиоти. Дано ги тикнат в панделата. Иначе скоро ще е по-изгодно и удобно там да живееш отколкото в самото село Grinning

# 699
  • Мнения: 123
Вместо да се мрънка по форумите, може да се използва тази енергия за увеличаване на дохода!
Вместо да се мрънка колко са зле брокерите, може да станете брокери и да взимате 3% само за отключване на апартаменти.
Никой не е казал, че имотите трябва да са достъпни за всички, който не може да си позволи, живее под наем и готово.
Аз така ги виждам нещата. Simple Smile

# 700
  • Мнения: 678
Аз си мисля, че повечето млади хора идват в София заради университетите, след това си намират работа сравнително бързо и така лека полека си устройват живота в града. След това искат тези ресурси и за децата си и търсят собствено жилище, напълно нормално е. Съпругът ми е от Габрово и е останал в София по този начин, адвокат е, какво да прави в Габрово, не може по делата да се показва във вайбър или да си бута делата само до Габровски окръжен съд 🤷‍♀️ Театрите са само бонус, ясно е, че никой не е в София заради тях, но не съм чула в Добрич да има университет. Ние имаме два апартамента в София, но избрахме да живеем под наем, защото мисленето ни е като на chris. Апартаментите ни са малки и недостатъчни за нуждите на семейството, даваме единия под наем, в него живях преди да се омъжа, направен е добре и позволяваше да го отдам веднага. Вторият е за основен ремонт и скоро го пуснахме за продажба, говорихме да го ремонтираме и също да го пуснем под наем, аз го мислех евентуално да ни подпомага на старини. Мъжът ми обаче е на мнение, че предпочита на старини да има милион в джоба, отколкото да чака наеми, затова ще продаваме и ще инвестираме парите в нещо друго. Ние живеем под наем в голямо жилище с наем 1200 лева, даваме си сметка, че ако го купим с ипотека, вноската ще ни е 2500 на месец, а докато го изплатим децата ни ще са отлетели и няма да ни е нужен. Отделно, че едно жилище си е пасив, данъци, ремонти, застраховки... Между другото, най-голям интерес към апартамента за продажба има от две двучленни семейства на възраст 65-70 години. И нашите планове са такива, ще поживеем под наем без да робуваме на ипотека, ще си гледаме живота докато сме млади и изкарваме повече пари, а на стари години ще търсим нещо малко само за нас двамата. Не виждам нищо лошо в това да се живее под наем, не е никак страшно, дава свобода, гъвкавост, повече финансов ресурс докато човек е млад и има желание за по-динамичен живот.

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 15:49 от Ven4e444

# 701
  • Бургас
  • Мнения: 6 113
Тинтина какво пречи да работиш за софийска или международна фирма от Бургас ако си офис? Много хора вече го правят.

Не пречи, но този сегмент от работния пазар не е голям. Житейският цикъл е университет-работа, затова младите от всички градове отиват предимно в София, после си намират работа там, ако тя позволява хоум офис, могат и да се завърнат, или да се заселят във всяка точка на България и света. Но малко фирми предлагат такава опция.
Институции, министерства, банки, други компании, лекари, нотариуси, съдилища, и пр., трябва да са си в офисите. И да им отпуснат един петък хоум офис, няма как през цялото време.
А и тази тенденция е сравнително отскоро, ако човек е вече семеен, с деца в училищна възраст, трудно ги мести от София в провинцията, дори и да има възможност да работи дистанционно.

# 702
  • Мнения: 6 376
Светлозара, като брокер много добре знаеш че има имоти и имоти. Смешно и повърхностно е да цитираш някакви случайни снимки от фейсбук без НИКАКВИ детайли и да пляскаш измислени цени(то щото фейсбук е топ мястото за продажба на имоти). Както и снимки на неща, за които може да си съчиниш подробности за имота(както се видя по-горе)
И на мен ми се струва че гроздето ти е кисело- купила си някоя панелка я в Младост, я Възраждане или евентуално около Автогарата поради невъзможност за друго. Сега се чудиш как да изкараш виновни хората, които изкарват пари и инвестират в прилични имоти на пазар, до който изобщо нямаш достъп.
Просто няма как да бъдат еднакви нещата, Варна може да е привлекателна през лятото за някои, но тихичко си знаем че това е един задрямал и лично според мен дръпнал назад град през годините. Ако трябва да избирам имот на българското море (надявам се да не ми се налага) - 100 пъти бих избрала Бургас!

# 703
  • Мнения: 2 389
Тъй като беше споменат и моя роден град Добрич, да си кажа и аз Simple Smile  да не казвам голяма дума, но ще направя всичко по силите си да не се налага да се връщам там-нито аз , нито детето ми. Просто е мноооого дълбока провинция и не говорим само за инфраструктура , липса на възможности за образование и т.н, а за манталитет .  Иначе като се замисля чисто прагматично мога един ден да давам апартамента си в Сф под наем и да се върна там в семейното наследствено жилище, но не вярвам, че ще се прежаля. Евентуално съм си мислела за през лятото заради близостта с морето.
Сигурно страдам от дълбок провинциален комплекс Simple Smile) , но нито ми се ходи да живея на село, нито ми се рови в градинки, нито ми се живее в къща в покрайнините на София. Винаги ми е било мечта да живея на пъпа на центъра , в стара тухлена сграда, може и на някоя мансарда-да си пия кафенцето и да се разхождам уикенда  по малките улички и жълтите павета в топ центъра. Обичам си градската среда и градския дух, колкото и напрегнато и мръсно да е.
Та ..не случайно в европейските столици цените са такива каквито са.

# 704
  • Мнения: 41 382
Ти не беше ли фенка на наемите, защо тогава имаш апартамент с гаражи и прочее?

Общи условия

Активация на акаунт