Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 70

  • 43 307
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 18 733
Това "близо до центъра" в голям град е едно, в малък - друго Simple Smile Имайте ги предвид и тези моменти.

# 676
  • Мнения: 1 324
Гледаш на нещата през твоята призма и извода за това си го направих, когато прочетох обяснението за това, че клиентите ти търсят имоти до 20 км - Макс 30 км. Това, което аз казах обаче - няма връзка с това, което ти каза. Говорим за две различни неща. Аз казвам, че хората не са дървета - хубави училища, детски градини, паркове има в много градове из цялата сграна. Това, което ти казваш е клиентите в София не търсели къщи, защото търсели добра социална среда за децата си. Ем... Говорим за две различни неща. Аз в никакъв случай не смятам, че децата израснали извън София не са деца, които са имали всички тези неща ( освен децата в много малките градове и онези в селата, в които няма детски градини и училища).

# 677
  • Мнения: 1 324
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c168068599220359&sl … 94ciz0&f1=1&fe7=1

67 кв двустаен, преустроен на тристаен панел без паркомясто, кухня в хола, спалня в бивша кухня с усвоена тераса с арка. Не знам колко би струвал. В квартал в близост до промишлена зона и махала.

Може и нещо друго да съм гледала, има много имоти около тази цена - то не е един. Ще кача един едностаен за 27 000 Евро. Има и такива цени във Варна.

# 678
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
Добре де, варненци, знаете си кусурите на града и това не е ли достатъчно да си отговорите на въпроса: Защо не 90 000 евро във Варна, а 180 000 евро в София?
Необходимо ли е да ви припомняме на кого е града ви и какво развитие има, като го знаете много добре.

# 679
  • Мнения: 6 428
Да, компютрите не са компоти, ни в София, ни във Варна. Само в БГ мама.

и не знам какви имоти има около тази цена. За това дето го говориш - НАИСТИНА тухла , обзаведено и тн. в СЪЩИЯ квартал, който имаме идея да не е топ - 150 к. евро
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c167958331046554&sl … 94cljv&f1=1&fe7=1

# 680
  • Мнения: 1 324
Добре де, варненци, знаете си кусурите на града и това не е ли достатъчно да си отговорите на въпроса: Защо не 90 000 евро във Варна, а 180 000 евро в София?
Необходимо ли е да ви припомняме на кого е града ви и какво развитие има, като го знаете много добре.

Аз съм си обикновен човек, Томева. Мен не ме интересува на кого е града, не е моя.. 😄 същи и нищо не мога да променя. А и не е ли всеки град на някого?

Но ти си специалист в имотите. Кажи ми наистина какво е твоето мнение от гледна точка на новото строителство примерно. Казват, че материалите са се вдигнали. Но наистина ли стоманата, бетона и тухлите във Варна са два пъти по - евтини от тези в София?

Наистина не разбирам.. затова питам.

Относно другият коментар. Ето още един имот за сходна до 90 000 Евро цена. 86 квадрата е - за протокола. Което прави малко над 1000 евро.

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 11:16 от svetlozara98

# 681
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
svetlozara98, да,  различна себестойност имат имотите. Разликата идва от цената на парцела, на труда, проектанти, архитекти, дори и цената на рушветите сигурна е различна.
Себестойността на продукта е едно, а пазарната цена е друго, тя е такава, каквото има кой да я плати. И това е единственият принцип! А дали ни харесва или не, дали одобряваме или не, няма въобще никакво значение.
Няма човек, да продава нещо за 2 лева, като има кой да плати 4 лева.

# 682
  • Мнения: 2 865
Не е ли ясно, че когато има по-голямо струпване на хора на едно място, цените и заплатите на всичко са по-високи? И храните и ресторантите са по-скъпи в Сф отколкото в град/село в източна БГ. Хората се местят главно заради уж по-високи заплати. Социалните дейности са бонус.
Аз лично съм ходил 1 път на театър и 2-3 пъти на кино последните 3г. Според мен е по-добре да се подобри инфраструктурата, отколкото всички да се бутаме да живеем до театъра.
И още нещо, да хората гледат да живеят близо до удобни атракции, но то е малко като “купих си тренажор да спортувам в къщи”, а реалността е че го ползват за закачалка. Така е и с други приоми на хората, важното е да има ако потрябва, ама май често не трябва.

За цените - Томева го каза ясно, когато беше евтино, никой не купуваше, като стана скъпо, всички решиха да купуват Grinning. Пазарната цена е тази, която банката ще ти отпусне Wink

# 683
  • Мнения: 1 324
svetlozara98, да,  различна себестойност имат имотите. Разликата идва от цената на парцела, на труда, проектанти, архитекти, дори и цената на рушветите сигурна е различна.
Себестойността на продукта е едно, а пазарната цена е друго, тя е такава, каквото има кой да я плати. И това е единственият принцип! А дали ни харесва или не, дали одобряваме или не, няма въобще никакво значение.
Няма човек, да продава нещо за 2 лева, като има кой да плати 4 лева.

С това съм напълно съгласна!
Извода, който аз си правя е следният. Имотите в София са по - скъпи просто, защото хората ги купуват и на тази цена.

Изхождайки от вашият опит, в краткосрочен период ( до края на годината) какви са вашите прогнози за цените?

# 684
  • Мнения: 6 428
Светлозара, колкото и кладенеца да ми вадиш...
Тоя втория със "сходната" цена е панел от 75та година!!
За кви материали и тухли говориш, след като гледаш цените и развиваш напълно неточни теории на база на панелки в края на официалния им експлоатационен срок???

# 685
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 727
Без промяна! Бях писала есента, че март, април ще са много показателни, защото ще е минала зимата и хората ще имат по-добра яснота, с колко се е дигнал разхода им и колко от семейния бюджет може да инвестират за свой нов дом. Е това се забеля още януари, броя на ново регистрираните купувачи почна да се увеличава.
Когато продаваме имоти ги продаваме за около месец. Като при половината продавачът е направил отстъпка в цената, но тя си беше и завишена. Знаете има продавачи, въпреки всичко искат да пробват, макар да знаят на какво ниво ще е сделката. Така и стана. Другата половина се продадоха на офертна цена.
С купувачите продължава да е много тегава работата. Отнема 4-6 месеца да стигнат до сделка. Но ние с наши купувачи не работим сделки на зелено. И преди сме ги избягвали, камо ли сега. За това може би отнема повече време, ако се търси готов продукт/ с акт 16 или до 2-3 месеца реалистичен срок/.

# 686
  • Мнения: 41 661
Живеенето под наем има много позитиви - напоследък клонят изцяло в полза на наема.
1) Цената е по - ниска от това да имаш кредит
2) лесно можеш да промениш локацията си, ако сменяш работа или дори града
3) ангажимента ( финансовият е по - малък). Нямаш кредит.
4) нямаш разходи по амортизация
5) при промяна на статута можеш да минеш от двустаен в тристаен и обратното 😄 ако гаджето те зареже.

Добър анализ, но ключовата дума е тази в червено. Щом говорим за гадже явно става дума за млади хора, без деца и семейство, все още търсещи къде да се установят... Ми и моето чаве живее под наем. И съвсем не е без недостатъци, та от време навреме даже се зарича да си купува...
Обаче когато човек се задържи някъде и се появят децата предимствата на своето жилище нарастват. Относно по-високата цена - вярно е, повече чанч и лишения, но накрая имаш свой имот, който пък може да спести от чанча на внуците един ден. И на теб самата, защото след пенсия как се плаща наем? И така ако две поколения си имат собствени жилища нататък нещата тръгват като по конвейер без големи разходи. А и пари се печелят - днес изглежда скъпо, утре инфлацията вдига заплатите, а вноските си остават...  Като гледам много хора спокойно си плащат кредитите.

# 687
  • Мнения: 573
Ако евтините имоти бяха белег на благополучие и просперитет за един град, северозападът щеше да е топ.


Ако цени бяха белег на благополучие и просперитет, София щеше да е Хюстън Тексас:)

# 688
  • Мнения: 2 606
Колкото предимства, толкова и недостатъци с наема... И накрая - какво правим като стигнем пенсионна възраст и жилището не е наше? Т.е как се плаща пазарен наем със средна за Бг пенсия?
Е ти ако 30 години си плащал наем 800 лева вместо ипотечна вноска 1500 лева, все ще ти е останало нещо - би трябвало да си вложил спестените пари в нещо, което ти носи доход.
Не знам кой разчита да живее на една пенсия на стари години - аз от млад си спестявам, сега съм средна възраст, а докато стана на пенсионна може и въобще да няма пенсии.
Дали ще имам апартамент за 300к, който цял живот съм изплащал и 0 кеш, или ще съм под наем, но със спестени 300к, не е ли все тая?

# 689
  • Мнения: 41 661
хубави училища, детски градини, паркове има в много градове из цялата сграна. Това, което ти казваш е клиентите в София не търсели къщи, защото търсели добра социална среда за децата си. Ем... Говорим за две различни неща. Аз в никакъв случай не смятам, че децата израснали извън София не са деца, които са имали всички тези неща ( освен децата в много малките градове и онези в селата, в които няма детски градини и училища).

Е, личи си кой няма деца и още не се е сблъсквал с образованието и не му е до болници, защото няма нужда Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт