Завърших в чужбина и искам да се прибера в България

  • 4 189
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 56
Здравейте!
Момиче на 23 години съм, уча в Германия, последна година, бакалавър Човешки ресурси и персонално развитие. Също така работя по специалността си. Истината обаче е , че животът тук ме кара да се чувствам самотна. След като завърша след няколко месеца много бих искала да се завърна обратно в България и да си търся работа там, по-конкретно в София, въпреки че съм от провинцията. Мисълта ми е, как стоят нещата на пазара за хора, завършили и с опит извън България. Има ли чуждестранни, например немски фирми, където човек може да намери хубава и добре платена работа и ако да- как да търся? Преглеждам обявите в джобса, но не оставам особено впечатлена. Бих се радвала на всякакви мнения и съвети по темата! Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 9 050
Дефинирай "хубава и добре платена". Колко е добре платена и какво прави една работа хубава.
Специално в човешките ресурси, опитът от Германия може и да не ти е съвсем полезен, дори и в немска фирма. Разбира се, зависи с какво точно се занимаваш. Ако се занимаваш с подбор, тогава няма такова значение откъде е опита. Каналите и практиките са подобни. Но ако се занимаваш с администрация например, тогава тамошното законодателство тук можеш да го приложиш само в някой SSC, който има немски клиенти. Което е далеч от добре платена работа. Според мен е далеч и от хубава, но това вече си е мое субективно мнение.

# 2
  • Мнения: 8 775
би трябвало да се реализираш без проблем в София, но като започнеш да сравняваш с Германия, няма да ти хареса, както не са ти харесали обявите.
Постой в БГ, докато си намериш гадже и после си го отведи в Германия и няма да ти е нито скучно, нито самотно.

# 3
  • Мнения: X
А ти какво разбираш под “добре платена”? Аз виждам доста добре реализирани чр около мен, като цяло е благодатна професия за развитие. Вече ако сравняваш заплащането България - Германия, ясно е къде ще взимаш повече.

Сигурно там ти е самотно, но ако дойдеш в България може и да се разочароваш от българската действителност.

Тук има и чужди фирми, които плащат добре (като за бг) и имат добро отношение към служителите си.

# 4
  • Мнения: 56
Благодаря Ви за отговорите! Под хубава и добре платена работа разбирам най-вече работа със сравнително висока за България заплата, която да ме удовлетворява и да предлага кариерно развитие. Също така, факт е ,че ми липсва и половинка до мен. Все повече започвам да мечтая за добър мъж и семейство. Иска ми се да живея в свой дом, а не по кквартити и общежития с още непознати хора. Липсва ми уюта на България! Тревожа се, че без приятели и познати в София, би ми било много трудно да се преместя там , за да работя. Има лии други с подобен на моя опит?

# 5
  • Мнения: 8 775
@Mimse
най-ценното е, че знаеш немски! Живяла си в Германия 3г, учила си,  и ако тази страна ти харесва, остани там, другото може да се нареди някак си, ще търсиш по интернет...
В съседните страни много се търсят кадри с немски и такива взимат по-високи заплати, в сравнение някой с работен език английски. Сега си в средата, и езикът ти е в най-блестяща форма в момента сигурно, време ти е за започване на кариера.

Но ако това в никакъв случай не е твойта страна  и броиш дните до прибиране, не се мъчи повече там, върни се в БГ или иди в друга страна. За тези 3г трява да можеш да си отговориш това твоята страна ли е? Дразнят ли те немците с нещо? Или държавата им? Обичаш ли подреден живот с правила?

Последна редакция: пн, 27 мар 2023, 12:02 от Не се сърди, човече

# 6
  • Мнения: 56
Благодаря за отговорите! Истината е , че аз бих искала да се приибера в България, с тази мисъл и заминах за Германия. Не мога да си представя да имам семейство и да отглеждам децата си тук. Самото чувство да си чужденец е доста неприятно бих казала. Освен това искам да съм близко и до моето семейство, родителите ми и близките ми.

# 7
  • Мнения: 4
Вероятно ще си намерите добре платена работа с диплома от Германия и перфектен немски в София.
Тук идва голямото "Но" - добрата заплата няма да компенсира всички неуредици на живота тук, които, повярвайте ми, са непоносими и с добра заплата. Млада сте, ще имате деца - неуредиците ще се усещат още по-чувствително и ще се питате защо сте се върнала. Съветът ми е, не, не се връщайте, идвайте, за да се видите с близките си, но друго - не. Успех с решението! Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 878
Чак пък непоносими...Неуредици има навсякъде. И в Германия и в България ще има неща, за които ще се налага да правите компромиси. Идеално място не съществува, просто защото нуждите, възприятията и критериите на хората непрекъснато се променят. Към Мимзе: В днешно време имате огромното предимство да сте мобилни и да работите в която и да е страна по ваше желание. В Бг много лесно ще си намерите работа с диплома от Германия и немски. Повярвайте ми. Дали заплатата ще ви удовлетворява, това е отделен въпрос. Не разчитайте на джобс.бг. Повечето фирми поместват позиции на собствените си кариери сайтове. Набележете си фирми, които имат присъствие в България и проверете на техните сайтове. Оформете си Линкедин профила и го отворете за рекрутърите, те сами ще ви намерят. Аз се прибрах в България след многогодишен престой в Германия. Да, в Бг не е цветя и рози, но съм си намерила мястото и в личен, и в професионален план. Ако не пробвате обаче, никога няма да разберете дали сте взели правилното решение. А и винаги може да се върнете в Германия или в друга държава. Успех каквото и да решите!

# 9
  • Мнения: 8 775
Мимсе,
аз съм работила с клиенти от различни държави, да ти кажа, с немските ми е удоволствие да работя.

Родителите си ги посещавай където и да си, но дотам, ти си си отделно семейство. Да не идеш при тях да живееш. Simple Smile Най-малкото иди в София и започни там нов живот.

Попитай в темата CV (тук във форума), там пишат много от българските HR, но мисля, че може да се окаже, че в БГ по друг начин работят в твоя бранш. Всичко премисли, знаеш местенето с колко бюрократични  процедури е съпроводено.

Чувството, че си чужденец го има винаги, докато не минат няколко поколения, но с времето ще се адаптираш, местните приемат чужденците по-трудно, но ако си последователна и не се отказваш, ще те приемат, ще те ценят.
Защо да не можеш да отглеждаш деца в Германия, много хора ги  раждат в БГ и тъкмо там отиват да ги гледат, че държавата е най-загрижена за децата.

На твое място ще си взема 1 месец отпуск и ще поживея в СФ, просто така, да видиш, че  и там ще  усетиш, че не е твоето. Идеално място няма.

# 10
  • София
  • Мнения: 30 107
Има недостиг на кадри с немски език на трудовия пазара с Сф т.е. доста голямо търсене. Добре платена работа в HR сферата ще намериш със сигурност и няма да си никак зле финансово. Останалото си зависи от теб, може да си го направиш хубаво в БГ, в Германия и където пожелаеш, и обратното е валидно обаче. Успех!

# 11
  • Мнения: 5 266
Мимзе, а не си ли се замисляла на първо време за някакъв смесен вариант - шест месеца в Германия, шест в България, докато работиш за германска фирма remote?

# 12
  • София
  • Мнения: 17 991
Зависи на какъв работодател попаднеш тук, Mimse. То не че и в Германия го няма абсолютно същия риск. Преди седмица-две една дама много гордо заяви в друга тема на форума как във фирмата на мъжа й много ги "обичали" тези с чуждите дипломи и бързо ги приземявали.  Sad После изтри и обясни в следващ пост, че според нея се разбирало, че не става дума за всички, а само за тези с прекалено вирнат нос, та не счела за необходимо да пояснява.

Разбирам колебанията ти, имам 3 деца  също следващи/завършили в Германия. Голямата си има и приятели (немци и други), и среда, и добре платена работа и занимания  извън нея и все пак понякога продумва, че може би ще се пробва с работа другаде  - в Швейцария примерно. Макар че лично за мен едва ли между двете държави конкретно има съществена разлика. Втората ми дъщеря като комуникативност/създаване на контакти е нещо средно, има някакви взаимоотношения с хора от разни краища на света  покрай общежитието и следването, в работата контактува само с  немци, но сякаш и тя не е съвсем наясно как ще е  после. Третата се доближава явно като типаж и темперамент до описаното от теб, ограничени контакти. Но предвид специалността има още доста да учи, та засега не коментира къде би отишла след това. Мисълта ми е, че това не е само твоя дилема..Доста хора се колебаят и не защото е непременно вярно клишето, че немците са студена нация, не ни харесват и се държат   добре само от възпитание. Хора и хора има навсякъде, просто нравите им са други и не всеки лесно се напасва. Едни са по-адаптивни, на други им е по-трудно..

Единственият начин е да пробваш, нагоре са го казали. И ако не ти харесат вида на работата, заплащането, перспективите, средата, винаги можеш да се върнеш на варианта Германия.

А прибирането тук с цел намиране на гадже, независимо дали после връзката ще се развие и  после  момчето ще са навие да  сте заедно в  Германия, ми изглежда детинско като довод. Писано ли е, ще намериш човека за теб и извън БГ. Българчета в  Германия се женят/омъжват и за немци (което ти явно не желаеш), и за свои сънародници, срещнали на студентската скамейка. То си е съдба това, не става със запланувано търсене/намиране..

Последна редакция: нд, 26 фев 2023, 13:21 от пенсионирана русалка

# 13
  • Мнения: 56
Мимзе, а не си ли се замисляла на първо време за някакъв смесен вариант - шест месеца в Германия, шест в България, докато работиш за германска фирма remote?

Честно казано не съм се замисляла, защото съм работила remote доста време, повече от 2 години и за мен беше изтощително и доста тежко да нямам никакъв контакт с хора. Според мен hybrid е най-добрият вариант за работа Simple Smile
Зависи на какъв работодател попаднеш тук, Mimse. То не че и в Германия го няма абсолютно същия риск. Преди седмица-две една дама много гордо заяви в друга тема на форума как във фирмата на мъжа й много ги "обичали" тези с чуждите дипломи и бързо ги приземявали.  Sad После изтри и обясни в следващ пост, че според нея се разбирало, че не става дума за всички, а само за тези с прекалено вирнат нос, та не счела за необходимо да пояснява.

Разбирам колебанията ти, имам 3 деца  също следващи/завършили в Германия. Голямата си има и приятели (немци и други), и среда, и добре платена работа и занимания  извън нея и все пак понякога продумва, че може би ще се пробва с работа другаде  - в Швейцария примерно. Макар че лично за мен едва ли между двете държави конкретно има съществена разлика. Втората ми дъщеря като комуникативност/създаване на контакти е нещо средно, има някакви взаимоотношения с хора от разни краища на света  покрай общежитието и следването, в работата контактува само с  немци, но сякаш и тя не е съвсем наясно как ще е  после. Третата се доближава явно като типаж и темперамент до описаното от теб, ограничени контакти. Но предвид специалността има още доста да учи, та засега не коментира къде би отишла след това. Мисълта ми е, че това не е само твоя дилема..Доста хора се колебаят и не защото е непременно вярно клишето, че немците са студена нация, не ни харесват и се държат   добре само от възпитание. Хора и хора има навсякъде, просто нравите им са други и не всеки лесно се напасва. Едни са по-адаптивни, на други им е по-трудно..

Единственият начин е да пробваш, нагоре са го казали. И ако не ти харесат вида на работата, заплащането, перспективите, средата, винаги можеш да се върнеш на варианта Германия.

А прибирането тук с цел намиране на гадже, независимо дали после връзката ще се развие и  после  момчето ще са навие да  сте заедно в  Германия, ми изглежда детинско като довод. Писано ли е, ще намериш човека за теб и извън БГ. Българчета в  Германия се женят/омъжват и за немци (което ти явно не желаеш), и за свои сънародници, срещнали на студентската скамейка. То си е съдба това, не става със запланувано търсене/намиране..
Благодаря! Хубаво е човек да знае, че не е сам в ситуацията Simple Smile! Разбира се, главната причина да искам да се прибера не е намирането на гадже, но го споменах, тъй като създаването на семейство в България винаги ми се е виждало по-лесно. Успех и на трите Ви дъщери! Нека всяка намери своя път и бъде щастлива, следвайки го! Simple Smile

# 14
  • Мнения: 8 775
А прибирането тук с цел намиране на гадже, независимо дали после връзката ще се развие и  после  момчето ще са навие да  сте заедно в  Германия, ми изглежда детинско като довод. Писано ли е, ще намериш човека за теб и извън БГ. Българчета в  Германия се женят/омъжват и за немци (което ти явно не желаеш), и за свои сънародници, срещнали на студентската скамейка. То си е съдба това, не става със запланувано търсене/намиране..
това е едно ново и необяснимо за мен наблюдние, аз живея в чужбина, и вече, бих казала има още един вид туризъм, туризъм с  цел запознанство.

От българската общност при нас, имаме и  женени за местни, но са много малко до 5%. Някои от търсещите бяха комуникативни, хубави, успели, но не им се получаваше в чужбина, времето минава, и стегнаха куфарите, с какво е България по-различна?
Самите чужденци съм ги питала, защо обичат тъкмо в БГ да ходят на море - казват ми, че нито е заради мръсното море (те дори водорасите намират за мръсни Simple Smile или за българските хотелите - не, впечатлява ги някакво усещане за свобода, което цари в БГ. Всичко могат да си правят, имало детска дискотека до 22ч с аниматори, даже им харесват препълнените улици с хора в Поморие, една местна дама се беше влюбила в БГ чалга-парче и даже научила думите и си пее,  взела си и някакъв подобен канал на кабелната тв и се кефи с чалга!
Някак си, мисля, че в Българя по-лесно същият този човек ще си намери половинка. Не е само до личните качества. Тези хора, които познавах, върнаха се в БГ, ожениха се, и  не се върнаха в пак обратно, то всяко местене в държава не е лесно, дори само откъм документи.

Има и един друг тип отношения, някои българи работят в чужбина, а партньорите не искат да се местят, и единият  идва в чужбина 5 пъти по седмица, другият после идва в БГ и той, д акажем 5 пъти по 5 дни, и останалото време си живеят разделени, говорят си по телефона, фейсбук, и това, от много години, явно никой не иска да се мести.

Напълно разбирам авторката, тя е почувствала и отношението на немците, и скуката, то не е точно скука, но да го наречем "различното от БГ" но то е и хубаво, и лошо, не е само лошо. Тя сама ще си реши. Тя вътрешно си  знае как да постъпи, да се довери на интуицията си.

Общи условия

Активация на акаунт