Аутизъм? Да или не? 😐🤔😑

  • 9 328
  • 58
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 185
Според мен е тревожно дете на 2.1 да не разбира. Аутизъм не е единствената диагноза на света. Въртим се в кръг, авторката като се притеснява - има специалисти...

# 31
  • Мнения: 1 522
Във форуми не се споделя за болести, не се чете за болести, ако не искате да станете хипохондрик. Не четете интернет. Отидете на лекар.

# 32
  • Мнения: 1 081
Живейте си живота! Моето дете имаше подобни характеристики. Даже ни назначиха ресурсен в ДГ. Но на 5 години вече знае да брои до 200, (изпреварва връстниците), знае дроби, часовник, дните от седмицата, календар, месеци и т. разказва приказки, пее, знае стихотворения.  Много бързо завързва контакти, да пъргав е, бяга вика, крещи, но това е родова черта (ген). Ако имаш съмнения, не пиши тук, защото всеки има своя гледна точка, ще ти напълнят главата с глупости и ще пощурееш. Първо споделяш с личен лекар, да го наблюдава известно време и след това има много специалисти, които ще ти помогнат. Бързо развитие ви желая и дано притесненията ти останат в миналото.

# 33
  • Мнения: 2 722
Мале мале! Спрете да се филмирате и прочетете какво всъщност е аутизъм, има книги, клипове, океан. Според мен Вие имате нужда от помощ, наистина е гавра от неграмотност с родителите на диагностицирани деца.

# 34
  • Мнения: 197
Мале мале! Спрете да се филмирате и прочетете какво всъщност е аутизъм, има книги, клипове, океан. Според мен Вие имате нужда от помощ, наистина е гавра от неграмотност с родителите на диагностицирани деца.

Да, да гавря се с всички болни деца по света. Как познахте? ВСИЧКО, което съм описала попада в тази графа. Човек да не попита нещо в този сайат 😁
100 пъти писах, че доста от признаците ги намирам за напълно нормални.
Може би само нулевата реч, пърхането с ръце и въртенето на гуми ме притеснява.
Затова реших да прочета по темата и реших да попитам.
Как пък аз веднъж не написах осъдителен коментар. 🤔

# 35
  • Мнения: 2 722
Т.е. Пуснахте тема някакви непознати да ви кажат, че детето няма аутизъм!? : Joy
Нулевата реч, пърхането с ръчички и въртенето на гуми не са достатъчни. Ако бяхте здравно информирана нямаше да пускате такъв въпрос, защото в този форум има доста хора, които имат такива деца и знаят за какво иде реч. В 21 век да си неграмотен не е порок, а избор.

# 36
  • Мнения: 1 162
Само не разбирам защо трябва да омаловажаваме страховете й и да я нападаме.

# 37
  • Мнения: 3 185
А как е детето, има ли промяна, минали са два месеца?

# 38
  • Мнения: 3 010
В защита на авторката ще кажа, че около мен има огромен брой деца, които са диагностицирани някъде по спектъра. Както каза нашия педиатър, в момента дори има ефект на свръх диагностициране. Не съм в България, но явно тенденията не е само за определени държави, а като цяло. За това и повечето родители на малки деца, особено на първи деца са/сме по-бдителни и повече ги гледаме и мислим тия неща. Разбира се, не е хубаво човек да е параноичен и ако има тревога - най-добре е да говори със специалист. Но това все пак е форум и хората споделят притеснения, няма нищо по-нормално.

# 39
  • Мнения: 6 555
Симптомите, които описвате наистина са притеснителни. Направете консултация с психолог.

# 40
  • Мнения: 197
Симптомите, които описвате наистина са притеснителни. Направете консултация с психолог.

Еми обяснете го на "хора, които казват, че съм се подигравала на деца страдащи от това..."А това че гледа в очите озачава ли, че няма аутизъм?
И е социален, играе си с деца и възрастни в парка, които вижда за 1ви път.
Не знам вече. 😑💔

# 41
  • Мнения: 6 555
Всичко е много относително. Има деца, които осъществяват очен контакт. Има също и други синдроми, които не са точно аутистичен спектър. Но във форума не може да се даде отговор. Трябва да се види от специалист. Психолог или логопед на първо време ще ви свърши работа, за да се ориентирате. Не е рано за това, даже си е точно навреме. Всичко е под формата на игра, детето няма и да разбере къде и за какво сте го завели. Не се притеснявайте за това. И нищо да му няма, няма да му навреди, че сте го завели, но вие ще се успокоите.

Допълвам.
Най-притеснително е това, че ви хваща за ръка и ви води, до това, което иска. Това е много характерно. Децата в норма не го правят по този начин. Дете в норма ще посочи с пръст това, което иска.
Пърхането с ръце, също.
Липсата на реч не е чак такъв маркер, при условие, че живеете в чужбина и има два езика е нормално да кажем. Но това, че не разбира вече е притеснително. Може и да е езиков дефицит само, но трябва да се установи на време, за да започнете терапия.

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 06:25 от maiathebee

# 42
  • Мнения: 47
Здравейте! Бях отворила преди време тема за бебешки онанизъм, но все повече се съмнявам, че е това. Реших да пиша тук, до майките на дечица с аутизъм или пък генетични заболявания.
Дъщеря ми е родена през инвитро, заради мъжки фактор. До 5 м се развиваше добре, с изключение, че още не се обръщаше. Като стана на 5 м започна да прави странно повтарящо се движение, което няколко невролога оприличиха на онанизъм, но някак не ми се връзват нещата изобщо.
Лежейки по гръб започна да стиска двете ръце заедно, извива ги отстрани на лицето, кръстосва краката, вирва ги, започва да се напъва, да се поти, да червенее, това винаги накрая е придружено с плач и се пуска.
Това нещо го правеше по над 30 пъти на ден да речем. Само като усетеше, че ще я сложа да лежи, още във въздуха заключваше цялото си тяло и се стягаше.
Не ми изглежда нормално нещо, което трябва да й носи удовлетворение- да я кара да плаче. Беше истинско предизвикателство да й сменя памперса или да й сменя дрехите. Впоследствие, се научи да го прави и седнала. Седи си нормално, и изведнъж едновременно Кръстова крака и ръце, и започва, видимо раздразнена и нервна.
Този " онанизъм" продължи всеки божи ден, от 5 месечна та чак до 11 месечна.
Изчезна спонтанно, за един ден. Виждала съм я броени пъти, да си извива така ръцете и без да стиска крака, но тогава е за секунди и веднага се пуска без да хленчи.
За мен това извиване беше стереотип, защото съм я виждала да го прави и с предмет в ръцете си. Пример: има биба в ръката си, започва да онанира и изкривява бибата отстрани на лицето си, точно по формата на ръката. Не го е правила от над месец.
Седна сама на 8 м, лази от 9 м, изправя се в кошарата и прави крачки по мебели, но още не ходи сама. В момента е на 1 г. Има очен контакт, имитира, дърдори думи, изпълнява команди, сочи и т.н, но това натрапчиво извиване на ръцете не мога да го забравя.
От няколко дни пък я виждам как си играе и в някакъв момент, в който са й свободни ръцете, ги събира скорострелно, сякаш ги закопчава. Общо взето, има отсечени резки движения често. Много проучвах Рет синдрома, правих тест за мутация в mecp2 гена, който е отрицателен, но се оказва, че има Рет подобни заболявания, които се откриват с изследване на целия геном.
Попадах и на клипове на стиминги при аутисти, видях същото стискане, което ми казват, че е онанизъм. Много е странна ситуацията. Споделете, моля Ви, нечие детенце правило ли е такова нещо,нкоето е в спектъра? Нормално ли е хем да има стереотип, хем да се развива нормално бебето? Благодаря!

# 43
  • Мнения: 41
Какво се случи с детенцето?

# 44
  • Мнения: 197
Какво се случи с детенцето?

Започна да повтаря много, казва някои неща, може да казва две думи, опитва се да пее песни.
Има напредък, макар и бавен, нещо се случва.

Общи условия

Активация на акаунт