Домашното насилие в България

  • 7 308
  • 104
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 13
Здравейте AIDA_N, благодаря за отговора. Когато казах, че не познавам българското законодателство из основи имах предвид точно това, а не че преди да започна да говоря по темата за домашното насилие не съм се запознала със ЗЗДН и не продължавам да чета по темата. Съжалявам за горчивия ви опит и разочарованията. Лично моето мнение е, че именно фактът, който споменавате - че хората в повечето случаи мислят, че жертвата си е виновна - е крайно време да бъде променен. Мога само да ви благодаря, че като жена и юрист се опитвате да правите каквото можете да помагате на пострадалите в съдебните зали. Тъжното обаче е, че нито вие, нито съдиите, нито полицаите можете да направите наистина необходимото, ако законът не се промени и не ви даде правомощията да го правите. Ако желаете, ще се радвам да се включите в кампанията ми.

Лъвица, така е, познатото зло плаши по-малко. Срамът или по-точно страхът от осъждането на околните и евентуалното маргинализиране е постоянен спътник на жертвите на домашно насилие. Аз лично се борих с него години наред. Дори, когато вече бях далеч...чувството за малоценност, за ненужност, за липса на собствена стойност се прокрадваха в дните ми независимо от успехите ми. Противоречието в мен - желанието да бъда винаги силна в очите на околните и умората от тази маска на сила - ме дари с безкрайни безсънни нощи. До момента, в който се научих да трансформирам страха си в позитивна агресия. И това е нещо, което ми се иска ако мога да предам на други, защото проработи за мен.

Елора, за жалост сте много права - обикновено големите риби са винаги в океана.... в тигана са малките...и това е не само в България... :Sad

evencee, обмяната на опит и работа с институции е цел на кампанията. Това са стъпки, които за жалост не могат да се вземат наведнъж и изискват време. Все пак тази кампания я водя с мои лични средства и поради тази причина нещата не се случват с бързината, с която ми се иска, но ако проследите кампанията, ще можете да видите какво се опитвам да направя - може да е малко, но както се казва, капка по капка вир Simple Smile
PureLove, като феномен, домашното насилие не се различава по държави - дали тук, в САЩ, в Австралия - психологията на насилника и жертвата не е много различна. Различна е обществената нагласа към насилието и законите. Например в САЩ съществува същата психологична връзка на зависимост между насилник и жертва в голяма част от случаите - жертвите си тръгват, връщат се, пак тръгват...затова е толкова трудно да се работят тези случаи - защото често просто няма как да помогнеш.... Но разликата там е, че институциите работят.  Не че няма никакви пропуски, но като цяло работят. Другата разлика е, че общественото мнение е открито срещу домашното насилие и в подкрепа на жертвите. Говоренето е много и непрекъснато. Колкото повече се говори, толкова по лесно става говоренето, а оттам и хората придобиват повече смелост и увереност. Едни от най-тежките ми случаи са били Виетнамски, Мексикански и Арабски семейства - именно поради народопсихологията и дълбоко вкоренената патриархалност на тези общности. Друга разлика, която намирам, е че хората в САЩ не само си знаят правата, но и ги отстояват. И още една разлика - закона е така написам, че дава правомощия на полицията да защити жертвата веднага, в момента на повикването, като същевременно задължава и държи полицията много накъсо как изпълняват задълженията си.

stalia, "Авторке, твоето мнение е че закона в цитираната му част се прилага адекватно от държавата,полицията си върши перфектно работата при подаден сигнал, но проблема е това, че жертвите не говорят и закона не е добър, така ли?" - да ви отговоря - НЕ! Не ми е това мнението. Накратко: мнението мие, че закона е неадекватен и начинът по която е написан не извършва защитна функция. При така написан закон, нито полицията като изпълнителен орган, нито съдиите, като съдебен орган могат реално да защитят пострадалите от домашно насилие, защото закона им позволява "само толкова". Посочените мерки в посочените от вас членове на закона създават повече проблеми отколкото решават: въпросната защитна заповед - първо се издава ако потърпевшия я поиска, второ е инструмент за манипулация от юристи в дела за попечителство над деца или разводи, а другите мерки са просто административни санкции. Къде е наказателната отговорност на извършителя? Всяко посегателство над личността трябва да се наказва като престъпно деяние, но в условията на домашно насилие това става само при систематичност...и това е една от необходимите промени - това е моето мнение.
Veronikaaa, напълно съм съгласна с вас. Благодаря ви за коментара и включването в дискусията.
stalia, жертвите на домашно насилие са не винаго пълнолетни и самостоятелни, както и не винаги са жени. Напълно съм съгласна с вас, че държавата прехвърля и разпръсква на парчета отговорностите си към гражданите, което създава условия за злоупотреби, а тези отганизации, които наистина неуморно работят, се борят за бюджета си със зъби и нокти.

Анонимен, благодаря за споделената лична история. В много моменти ми напомни на изживени от мен самата моменти, което само идва да покаже, че насилниците не са особено изобретателни като цяло и че споделянето - дали с близки или с непознати, има огромна роля за потърпевшия да открие гласа и силата на волята си. И да си повярва. А това е най-трудната крачка. И да, прави сте, че понякога това говорене звучи като бъбрене на едно и също нещо и може и досадно да стане, но аз твърдо вярвам, че помага някъде на някой,, който може би дори не се е включил, а само чете. И за мен, дори само на един единствен човек да помогнем някак си - било със знание, било със съвет, било като му дадем усещането, че не е сам, това е успех!

Благодаря на всички за отделеното време!


# 46
  • Мнения: 31 794
В историята на Анонимната се вижда как дори полицаите я съветват да си трае, да не подава жалба, че да не озлоби господина.
Тоест, има някакви закони, но полицията вижда като жертва насилника, не жената.
Има ли човек такъв проблем решението явно не е институции и съд.
А просто си намираш един, двама или трима, плащаш да потрошат хубавичко когото трябва и толкоз.
Ако пак почне, пак ги пращаш.
Този метод е изпробван от моя позната преди много години.
100% гаранция.
Сигурно и тя е имала "приятен" опит с институции.

# 47
  • Мнения: 6 158
С порастването добре, но ми липсва и едно "помъдрях".
Бих казала "Браво!", че си се измъкнала и оцеляла, но ми е интересно колко време търпя? Историята е впечатляваща, не само за силата, а и за неработещите ни институции.
Между другото мернах документален филм за затвора Белене днес и имаше осъден за домашно насилие - 2 години, ако не бъркам. Каза, затворникът, че имат курс по овладяване на гнева и разни подобни. Та, ето че все пак имало един. А останалите?

Мариела, разбирам че стъпките са малки и нищожни. Благодаря, че отговори на нападката, това исках да разбера и пожелавам успех с огромни стъпки! И въпрос отново, нещо което ми направи впечатление мисля от статията, която бяха споделили. Защо казваш, че в Щатите дори работа не могат да си намерят насилниците? Предполагам става въпрос за свидетелството за съдимост, след присъда. Заличава ли се т.е. има ли давност? Разкажи каква е разликата. И въобще, "как е там и какво може да си присвоим" ми е по-интересно от седянката с приказване, която се инициира.

# 48
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 174
Все пак тази кампания я водя с мои лични средства и поради тази причина нещата не се случват с бързината, с която ми се иска, но ако проследите кампанията, ще можете да видите какво се опитвам да направя полицията много накъсо как изпълняват задълженията си.

Къде е наказателната отговорност на извършителя? Всяко посегателство над личността трябва да се наказва като престъпно деяние, но в условията на домашно насилие това става само при систематичност...и това е една от необходимите промени - това е моето мнение.
Значи, ако на съпругът един ден му омръзне брачния живот и ей така от скука му скимне да иде и се оплаче в районното, че жена му му е отперила един задвратник и го е напсувала, то жената трябва да бъде арестувана, лишена от родителски права и пратена зад решетки за 6 месеца? Нещо такова ли предлагате?

За втори път питам: в какво точно се състои тази кампания? И какво точно искате да постигнете и с какви методи? Засега се виждат само едни общи и съвсем неангажиращи думи ¯\_(ツ)_/¯

# 49
  • Сф
  • Мнения: 10 668
Ефибуш, в Щатите се гледа сериозно на домашното насилие. Няма разделение по пол. Естествено трябват някакви доказателства. Синини, крещене, съседи да са чули джамборето примерно, да е ясно че нещо не наред се случва. Та там е пълно с всякакви откачалки и дрога. И хич не си поплюват да настанят детето в приемно семейство примерно. Дори индивида да не реагира, институциите поемат. Тук липсва това. Даже по- лошо, самите институции и представителите им  те карат да се чувстваш боклук , не се предприема нищо. Нали четете анонимните истории. Всички са такива. Оправят се сами жертвите, освен че стават за смях и подигравка. Та там, може и да помага говоренето , особено в традиционно затворени общности. Но тук...
 Аз лично съм виждала и следила такова абсурдно решение на дело за ДН ,където жетвата е обвинена едва ли не ,че си е предизвикала побоя. А насилника си е перманентен такъв , дори и преди е бил осъждан  ,но реабилитиран в наши дни. Така си живеят тия хорица тук с години без нещо сериозно да им се случва и си пребиват поредната жертва. Не ми се говори.
Но какво им става на всички върнали се от Америка? Снощи пускам БНТ и Наталия Симеонова говори и тя за насилието и някакви кампании...??? Не разбирам какво ще променят историите на жертвите и то , тези които са се спасили вече? Да, морална подкрепа ,осъзнаване ок. Но пак трябва да се оправиш сам. Това кога ще се промени? Излиза едва ли не ,че жертвите си мълчат пък системата само чака да прибира и наказва насилници. Това не е така. Да не говорим като има замесени деца ...Страх ги е жените именно защото няма последствия и наказания на насилника в масовия случай или поне  докато не се е случило най- лошото . Не че не искат да се спасят. Струва ми се, че госпожите от Америка искат да ни убедят, че жертвите с промяна на мисленето ще променят нещата. Да, това може да е част от процеса, но минимална. Другата част и помощ къде е ? В имената на безсмислените институции ,които не вършат нищо? Ето последната история , хотел, работа с малко бебе на ръце.страшна подкрепа от обществото и държавата..браво на момичето ,че се е оправило само. Адмирации!

# 50
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 288
Полицаите вероятно нямат право да задържат насилника за повече от 24 часа.И ако е така е логично той да излезе озлобен на другия ден и да си го изкара на жертвата.
Тоест и тук нещо не е дообмислено...

Настаняването на жертвата в защитено жилище май не става веднага...?
А би трябвало...
Някои отиват в хотел-ок.
Ами тези,които нямат пари и няма къде да отидат?
За тях също не е помислено.

# 51
  • Мнения: 1 522
Винаги съм бил за либералните демокрации и ми харесват практиките за признаване на всякакви права и т.н. Но българските традиционалисти все ни плашат, че ще се изврати обществото. И в крайна сметка кво се оказва - че в най-либералните демокрации най-добре защитават от домашно насилие. Защото докато стигнат до правата на супер малобройните групи, те са минали през елементарните права на защита на по-слабите - малцинства и жени.

# 52
  • Мнения: 115
Значи, ако на съпругът един ден му омръзне брачния живот и ей така от скука му скимне да иде и се оплаче в районното, че жена му му е отперила един задвратник и го е напсувала, то жената трябва да бъде арестувана, лишена от родителски права и пратена зад решетки за 6 месеца? Нещо такова ли предлагате?

Или полицията да нахлуе у вас и да арестува мъжа ви, защото на някой съсед не му харесва къде паркирате (примерно, има доста поводи) и се е обадил с думите, че мъжът ви тъкмо ви убива? После ще каже "ама аз чух еди-какво си", и кой ще докаже, че не е било така?

Като подадеш сигнал, записват твоите данни, все едно ти си виновен, че ги занимаваш, а не престъпникът. Това важи не само за домашното насилие.

На тема "закон" препоръчвам едно четиво. Няма да го копирам тук, защото е дълго, но то е от адвокат Теодор Георгиев, от 18.3.2022 в неговия профил във Фейсбук (Teodor Georgiev). Започва с "Аз съм един обикновен, провинциален адвокат...".  Той накрая е написал "моля, споделяйте", затова и си позволявам да го цитирам.

# 53
  • Мнения: 13

Мариела, разбирам че стъпките са малки и нищожни. Благодаря, че отговори на нападката, това исках да разбера и пожелавам успех с огромни стъпки! И въпрос отново, нещо което ми направи впечатление мисля от статията, която бяха споделили. Защо казваш, че в Щатите дори работа не могат да си намерят насилниците? Предполагам става въпрос за свидетелството за съдимост, след присъда. Заличава ли се т.е. има ли давност? Разкажи каква е разликата. И въобще, "как е там и какво може да си присвоим" ми е по-интересно от седянката с приказване, която се инициира.
[/quote

Да отговоря на въпросътр ви: пътят, който едно престъпно деяние следва в САЩ, и по-точно в Тексас, защото аз там съм работила, е следният: пострадалият или трето лице се обажда на спешния номер. Всяка полицейска агенция има собствен диспатч. В зависимост от адреса, където се е случило или се случва деянието,  спешният център препраща веднага обаждането до диспатча на съорветната агенция. Веднага на мястото се изпраща патрулка - като при спешните случаи се обявява приритетно обаждане и колите се движат със сирени и светлини, за да стигнат по-бързо. Когато случаят е по-сложен от просто домашен скандал без физическо насилие или физическото е на ниво - шамар, блъскане, бутане и от този род - т.е неща които не са ресултирали в никаква форма на телесна повреда, а само са причинили болка, се вика следовател. Тъй като следователите на патрол не са много, а повиквания се правят само в изключително тежки случаи и в случаи, в които са замесени полицаи или политически личности, всеки патролиращ полицай е обучен как да разследва случаите на домашно насилие, за да установи дали наистина има извършен престъпен акт и ако има такъв, кой е насилника. В САЩ съяо донякъде съществува стереотипното мислене, че жените са жертви, а мъжете насилници, но законът не прави разлика по пол, тоест по закон, домашното насилие не е полово обусловано.
След като пристигне полицаят и причключи с разследването, ако има престъпление, полицаят се обажда на прокуратурата и обяснява на дежурния прокурор каква е ситуацията и какво обвинение иска да повдигне (тук трябва да добавя, че в САЩ е достатъчно да е причинена болка, за да се поеме обвинението от щата). Прокурорът трябва да потвърди, че приема обвинението, което полицаят повдига. Полицаят извършва арест и закарва извършителят в затвора, където в следващите 24 часа извършителят вижда съдия, който определя дали да го пусне под гаранция или да откаже гаранция. Всички дела попадащи под категоризацията на домашно насилие моментално получават заповед за защита - в САЩ те са няколко вида. Пострадалият бива уведомен преди насилника да напусне затвора, ако е пуснат под гаранция.
Ако насилникът бъде осъден, всяко престъпление, под категоризацията на домашно насилие остава в досието му завинаги. Затова кавам, че е трудно да си намерят работа после. Още повече ако са многократни насилници.
Това, надявам се вкара някаква яснота откъде произлиза шокът ми при сблъсъка с българската действителност.

Надявам се донякъде и на Ефибуш да съм отговорила с написаното тук. Като допълнение - каква е кампанията и целите ѝ: много би ми се искало да има промяна на законодателството, но осъзнавам, че това е голяма хапка за моята уста - все пак, никой не може да ме спре да си мечтая Simple Smile По- малките и осъществими цели на кампанията са както вече казах диалога в публичното пространство, който аз вярвам може да помогне на пострадали, както и да накара специалистите да се загледат в закона отново и може би някои от тях ще бъдат по-отворени към предложения. Освен това, целта на кампанията ми е да подпомогна финансово кризисен център в Стара Загора. Защо тях - ами срещнах се лично с тях и това са прекрасни жени, които денонощно работят в полза на другите и за тях не е важно колко точно ще успея да събера, защото и те, като мен вярват, че дори една спасена душа си струва усилията че дори 100 лева в даден момент могат да са разликата между живота и смъртта. И това го казвам съвсем съзнателно и отговорно - 2004 година аз заминах за САЩ с един куфар и точно 50 долара в джоба. 50 долара, които никога няма да забравя! А ако някой от вас желае да разбере повече за кампанията, може да ме последва в Ютюб и на Фейсбук Simple Smile

# 54
  • Мнения: 395
Полицията нямат право да задържат повече от 24ч. Освен ако преди това не е извършил друго действие, тогава се задържа за 72ч. За жалост, болни мозъци има много по света. В момента се сблъсквам с правосъдната ни система, заради един който никога не ми е бил гадже,мъж и каквото и да било от това естество, човек на който многократно му беше казано ако продължава да ме преследва,пише,звъни и т.н. последва насилие- от негова страна,кражба на златни бижута,заплахи..и се стигна до полицията. От полицията му направиха обиск, и ги намериха тези златни бижута и го задържаха за 24ч. повдигнаха му обвинение-осъдиха го на 10 месеца условна с 3г.изпитателен срок.
Но за мен,шокът и напрежението все още ме държи.

# 55
  • Мнения: 937
Изобщо не съм съгласна, че първа и основна стъпка е говоренето и информирането какво пишело в някакъв си закон, който никой не прилага. Говорене има предостатъчно, не сме в 19 век и това не е тема табу. Има предостатъчно книги, филми, блогове, подкастове и каквото се сетите.

Преди да си донесете "чужбинския" опит в България и да размахвате пръст какво било при тях, пък какво при нас, отчетете разликите. Понеже е добре да се концентрираме върху случаи, когато има физическо насилие с опасност да стигне до абсолютната крайност - САЩ са огромна държава, има начин с малка помощ жертвата заедно с детето  и с цялото си семейство, ако има такова, да се премести на хиляди километри, така че насилникът и физически да му бъде много трудно да я намери. Отделно има всички шансове за нов живот, добра работа, жилище и всичко останало. В България такова нещо няма, има 4-5 града, където сама жена и особено с дете може да печели достатъчно, за да се издържа. Отделно нейното семейство, роднини, приятели много трудно ще се преместят.

И като цяло голи лозунги от типа на "събирай багажа и се махай веднага", "можеш и сама да се справиш" и т.н. не помагат. Държавните инститруции и неправителствените организации трябва да конкретизират работата си. Как стои въпроса с подслона, който осигуряват, за колко време е и има ли някакви условия, или е изцяло безвъзмезден? Съдействат ли при намиране на работа, или само гледат децата, а жената сама търси? Съдействат ли за наемане на общинско жилище? Ако мъжът откаже да се разведе по взаимно съгласие и се наложи да се ползва адвокат, колко струва и помагат ли реално тези организации, или се очаква жертвата сама да намери пари и да плати, а после да се надява на добър изход от делото и да и покрият разходите? Ако жертвата не е работила от години и мъжът поиска родителските права на основанието, че тя няма доходи, има ли наистина реален шанс да вземат детето?

Ето над такива практически въпроси се концентрирайте, а не повтаряне на позитивни мисли. Ето, вие имате лична история и казвате, че с 50 долара сте тръгнала за САЩ. Само че едва ли сте събрала куфара от общия ви дом с насилника и сте се засилили директно към летището. И едва ли сте пристигнали там, без да имате идея къде ще живеете и какво ще работите, разчитайки само на тези 50 долара докато се ориентирате в обстановката. Поставете се на мястото на жена, която няма пари дори за хотел и която няма идея къде ще живее, какво ще работи и кой ще и гледа детето, а всички само и повтарят, че нещата ще се оправят като с магическа пръчка само ако повярва в себе си.

# 56
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 174
А ако някой от вас желае да разбере повече за кампанията, може да ме последва в Ютюб и на Фейсбук Simple Smile 
Това значи ли, че няма да има разяснение тук в темата? Мен поне написаното досега не ме заинтригува, няма стратегия, тактика, план, нищо по същество от "кампанията". Е хубаво, разбрахме как е в Тексас ама да подчертаем, че това е на теория. Но 90% от тия процедури дето ги описа по-горе ги има и полицията в България. Иначе на практика при индивидуални случаи и тук и там нещата често са различни от теорията Wink

# 57
  • Мнения: 13
Eфибуш, доколкото можах ви дадох разяснения какво се опитвам да постигна с кампанията си. Малки стъпки с малки победи, чрез които, дай Боже, ще помогна някому. А вие, ако искате само да бъдете критичен/а и негативен/а, това е ваше право Simple Smile

Unicorn88, след като не сте съгласна, че първата крачка е говоренето по темата и познаването на закона, бихте ли казали каква според вас трябва да е първата крачка?
Освен това, нападателният ви тон не помага никому, а мен не ме засяга Simple Smile Но ще ви дам кратък отговор: когато заминах, всъщност наистина нямах идея къде отивам и как ще се оправя.... Simple Smile Но просто ми бе писнало да бъда"никой". Не размахвам пръст и не вдигам лозунги - изказвам мнение и правя това, което опита и средствата ми позволяват. Проблемите, които изтъквате под формата на въпроси, са част от причината да подема кампанията. В САЩ съществуват същите проблеми - защо? Защото въпросът не е колко голяма е държавата, а фактът на зависимост на жертвата от насилника. В САЩ дори проблемът от гледна точка на подкрепа е задълбочен именно от факта, че често жертвите са отделени от роднини и приятели на хиляди километри. И не, нещата не стават с магическа пръчка - в САЩ още по-малко държавата помага в социален аспект - САЩ не е най-добрия пример за социална държава Simple Smile Но там има закон, който сурово наказва всяка форма на престъпление в условията на домашно насилие, както изакон, който наказва всяко неприлагане на закона от страна на полицията. А позитивните мисли са важни! Вярата в себе си е основна! Ако я няма, каквато и солциална система да се измисли, никога няма да проработи. А вие, ако искате да виждате чашата винаги наполовина празна, аз избирам да я виждам наполовина пълна. Лек ден Simple Smile

# 58
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 174
доколкото можах ви дадох разяснения какво се опитвам да постигна с кампанията си.

Малки стъпки с малки победи, чрез които, дай Боже, ще помогна някому.

Unicorn88, след като не сте съгласна, че първата крачка е говоренето по темата и познаването на закона, бихте ли казали каква според вас трябва да е първата крачка?
Единственото разяснение, което се написа беше как е в САЩ. Ами всички искаме България да е като САЩ, за съжаление държавният ни бюджет е доста по-малък колкото и да сме позитивни в мисленето ¯\_(ツ)_/¯

Не говориш нищо за България. Кое точно в закона не ти харесва и искаш да промениш? Защо мислиш, че в България липсва говорене за домашното насилие, дори във форума има теми в които потребители коментират това.

# 59
  • Мнения: 31 794
Да, как е в Сащ, Франция, Германия има ли значение?
Донякъде има. Да се почерпят от по-добрите практики е хубаво, но дали в нашата мило родина биха могли да се приложат. Отпор ще има.
То нещата не са само до законите, но до мисленето на хората. Промяна в институциите към жертвите.
То и заплатите в развитите държави можем да си коментираме и техните цени, но можем ли да ги приложим тук.
Абсурд.
Може би трябва да има още много убити жени в куфари. Или пък дори и тогава народът ще претръпне съвсем и няма да му дреме за пореден път.

Общи условия

Активация на акаунт