Домашното насилие в България

  • 7 309
  • 104
  •   1
Отговори
# 75
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
По-скоро сравнения как се случват нещата в САЩ и тук...

# 76
  • Мнения: 1 847
Не знам защо българите са такива-вечно не доволни, ако някой прави нещо-не го прави ОК, ако нищо не прави ми нищо не прави.

Последна редакция: нд, 12 мар 2023, 17:38 от Olivia Thomas

# 77
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 933
За да се промени каквото и да е, независимо в коя сфера, трябва да има работещи закони, подзаконови актове и работещи институции. Аз като обикновен човек и да говоря какво ми се е случвало с баща насилник и мъж насилник, няма никакъв смисъл за мен.
За да има създадени работещи закони, трябва да има работещо правителство, което да ги внесе в парламента и работещ парламент, който да ги приеме. От там нататък как ще заработят институциите, честно нямам представа. Само знам, че трябват действия, много приказки както има един лаф "на пазара".

# 78
  • София
  • Мнения: 12 703
Аз от самото начало на темата си мисля, че става дума за Истанбулската конвенция. Големи полемики имаше тук около тази конвенция и по-конкретно около приемането на текстове свързани с дефиницията на пол и брак. Колко са били резонни и колко изкривени, не се наемам да кажа, защото не съм я чела. Но всяка нация си има специфики и за да се правят крачка изобщо, не може да се скача на неща, които са далеч от приети в обществото.

# 79
  • Мнения: 1 574
Тук я има прословутата конвенция на български:
https://rm.coe.int/168046246f
Озаглавена е:
"Конвенция на Съвета на Европа
за превенция и борба
с насилието над жени
и домашното насилие"

Което поне мен като жена ме кара да се чуствам като защитен вид бозайник и ми звучи супер дискриминиращо в страна като България, ама нейсе.

Иначе главния проблем у нас с нея е това изречение:

"„пол“ означава социално изградени роли, поведения, дейности и характеристики,
които определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете;"

Тоест се приема, че пола не се определя от биологичните дадености при раждането.
Което не мисля че щеше да притеснява някой българин, щото по принцип у нас на никой не му пука дали пълнолетния Пенчо е навлякъл пола или пълнолетната Пенка си е пуснала брада, нито дали двамата са вземали хормони и са си рязали или присаждали разни неща, обаче когато става дума и деца да могат да вземат самостоятелно такива решения вече е различно. А за съжаление от чиста алчност някой някъде реши че двете неща ще вървят заедно.
Колко ИК ще реши проблемите с домашното насилие ако се приеме, за мен николко, докато институциите все така не искат да си вършат работата.

# 80
  • София
  • Мнения: 19 253
Cuckoo, здравейте Simple Smile Напълно сте права. В някои общности е много по-трудно да се работи по отношение на опубличностяването на темата, още повече на самите инциденти. Такива са общностите с дълбоко патриархални ценности, като арабските, азиатските, мексиканските, и честно казано, в този списък, базирано на наблюденията си, бих поставила и българската общност.
Не зная дали сте чували, но в България жените и мъжете са равноправни доста отдавна.
Чела ли сте книгата The Help, която се развива през 60-те - времето когато в България жените работеха И мъжка физическа работа, за да градят светлото соцбъдеще? В книгата белите южнячки отиват в колеж може би за да си намерят съпруг, след брака не работят и нямат особен стремеж за кариера.
Пропуснали сте като общност афроамериканците - или за тях е лош вкус да се говори?
Сега се върнах на първия пост. Всъщност сте живяла повече в другото общество, тук сте била като дете, и сега се връщате при неуките туземци да им покажете правия път?

Последна редакция: пн, 13 мар 2023, 19:17 от Cuckoo

# 81
  • Мнения: 13
Не зная дали сте чували, но в България жените и мъжете са равноправни доста отдавна.
Чела ли сте книгата The Help, която се развива през 60-те - времето когато в България жените работеха И мъжка физическа работа, за да градят светлото соцбъдеще? В книгата белите южнячки отиват в колеж може би за да си намерят съпруг, след брака не работят и нямат особен стремеж за кариера.
Пропуснали сте като общност афроамериканците - или за тях е лош вкус да се говори?
Сега се върнах на първия пост. Всъщност сте живяла повече в другото общество, тук сте била като дете, и сега се връщате при неуките туземци да им покажете правия път?
[/quote]

Simple Smile Тъжно ми става, когато се сблъскам с нищо непредизвикана агресия и жлъч. Но няма да отговоря със същото, защото го смятам за непродуктивно.

Равноправието между мъжете и жените в България се изразява в законовата уредба на човешките им права, но няма нищо общо с това, за което аз говоря, а именно културно обуслованите полови роли, които за жалост, са все още твърде патриархални. (и не ме разбирайте погрешно - не говоря за деспотизъм на мъжа в социума, тъй като много жени също подкрепят патриархалните ценности). И просто да вметна в скоби: фактът, че жените в България през годините, споменати от вас са работили тежка физическа работа, не ги прави равноправни на мъжете, нито пък разказаните истории в споменатата от вас книжка са меродавни за социалното и културно развитие на американските жени от периода. Simple Smile

По отношение на афроамериканците - не съм ги споменала не защото е лош вкус да се говори за тях, а защото не попадат в категорията на общности с дълбоко вкоренени патриархални ценност.

И не, не смятам българинът за туземец.... Но определено все повече се натъжавам от негативността и латентността му.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 703

"„пол“ означава социално изградени роли, поведения, дейности и характеристики,
които определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете;"

Тоест се приема, че пола не се определя от биологичните дадености при раждането.
Което не мисля че щеше да притеснява някой българин, щото по принцип у нас на никой не му пука дали пълнолетния Пенчо е навлякъл пола или пълнолетната Пенка си е пуснала брада, нито дали двамата са вземали хормони и са си рязали или присаждали разни неща, обаче когато става дума и деца да могат да вземат самостоятелно такива решения вече е различно. А за съжаление от чиста алчност някой някъде реши че двете неща ще вървят заедно.
Колко ИК ще реши проблемите с домашното насилие ако се приеме, за мен николко, докато институциите все така не искат да си вършат работата.

Ами аз не съм съгласна с това определение - първо, това е социално понятие, не биологично - тоест, няма как да бъде измерено и обективно поставено. За мен Иван може да се държи като жена, ама Иван да не се възприема като жена - какво правим? Да не говорим, че нали вървяхме в посока разчупване на стереотипи, към това, всеки да се чувства свободен за поеме всяка една роля във всеки един момент, защото може и му харесва, а не защото е мъж или жена - и на това да не се гледа с лошо око. А сега изведнъж вземаме стереотип и го правим определящ за това какъв пол е дадения човек. Да не говорим, че в различните общества различни неща са приемливи за мъжете и за жените. Абсурдно е. Не виждам и какво може да му е отношението към домашното насилие.

# 83
  • София
  • Мнения: 19 253
Simple Smile Тъжно ми става, когато се сблъскам с нищо непредизвикана агресия и жлъч. Но няма да отговоря със същото, защото го смятам за непродуктивно.
Скрит текст:
Равноправието между мъжете и жените в България се изразява в законовата уредба на човешките им права, но няма нищо общо с това, за което аз говоря, а именно културно обуслованите полови роли, които за жалост, са все още твърде патриархални. (и не ме разбирайте погрешно - не говоря за деспотизъм на мъжа в социума, тъй като много жени също подкрепят патриархалните ценности). И просто да вметна в скоби: фактът, че жените в България през годините, споменати от вас са работили тежка физическа работа, не ги прави равноправни на мъжете, нито пък разказаните истории в споменатата от вас книжка са меродавни за социалното и културно развитие на американските жени от периода. Simple Smile....
И не, не смятам българинът за туземец.... Но определено все повече се натъжавам от негативността и латентността му.
Аха, щом някой не е съгласен с твърденията ви - той е негативен и жлъчен. Както казваше бившия ни премиер "требва да се гледа позитивно". Само че съм живяла достатъчно да видя, че зад призивите за позитивизъм много често се крият интриганти или хора без мнение, които така замитат....изходеното, ако им опонираш.
Знам си обществото и недъзите му и не смятам, че сме страшно изостанали. Заради вас ще напиша, това което повтарям постоянно в този форум - ценностите обикновено вървят в пакет. Жена, която претендира за еманципация,  поема и отговорностите и издръжката на себе си и децата, а не чака само мъжът да ги осигурява.
Да спомена наръчника за добри съпруги, издаден в САЩ през миналия век. И той ли не е меродавен за нагласите по онова време? Нямало е такова нещо, но все пак са го издали?
Скрит текст:
Сещам се за темата Диана Димитрова, нейните претенции за насилие от мъж + снимки и цялата й патетика и словесна диария, излята във ФБ. Тези дни чета, че свидетелка е оборила нейното описание на случката и прокуратурата е отказала да повдигне обвинение. Нещо по въпроса? Това дали прави голяма услуга на наистина пострадалите жени?

# 84
  • Мнения: 6 174
По строгите закони дават път на повече злоупотреби, както вече се случва много често особено на запад и в сащ. Защото жената като си хване любовник лесно може да докара мъжа си до нервна криза и да го провокира да я удари, след което му взема къщата, колата, децата и парите, и си живурка на широко с любовника. Кой е жертвата в този случай? Резултат- все по малко бракове, по малко желание у мъжете за сериозни връзки и разцвет на платената любов и неангажиращи връзки. Докато истинските жертви стоят сами при насилниците си в пълна емоционална зависимост и последващи финансови и всякви други.
В тази посока може би трябва да се работи, защото аз навремето като се сблъсках с такова нещо при приятелката ми, изобщо идея си нямах нито за какво става въпрос, нито можех да намеря обяснение какво виждам, нито как да реагирам. Всичките ми приятели връстници, че и по възрастни ми казваха просто да не се занимавам с нея и да я оставя да се оправя като иска да стои в такава връзка. В последствие след години разбрах, че емоционалната зависимост е едно изключително трудно за преодоляване състояние, изисква се външна помощ по възможност квалифицирана и желание, и най вече осъзнаване на проблема от самата потърпевша. Мисля говорене на децата и преподаване на някаква базова психология в училище биха имали повече полза от разни конвенции и други мерки на хартия.

# 85
  • София
  • Мнения: 19 253
По строгите закони дават път на повече злоупотреби, както вече се случва много често особено на запад и в сащ. Защото жената като си хване любовник лесно може да докара мъжа си до нервна криза и да го провокира да я удари, след което му взема къщата, колата, децата и парите, и си живурка на широко с любовника. Кой е жертвата в този случай? Резултат- все по малко бракове, по малко желание у мъжете за сериозни връзки и разцвет на платената любов и неангажиращи връзки. Докато истинските жертви стоят сами при насилниците си в пълна емоционална зависимост и последващи финансови и всякви други.
Аааа, без тези за бедните провокирани мъже. Като е провокиран - развежда се и толкова.
Онзи Орлин, който удуши жена си, защото му изневерявала, е бил провокиран? В България няма ли разводи, бащата няма ли право да вижда детето? Да беше някой прошляк, ами той IT, не са му липсвали пари
Точно в по-старите демокрации ми се струва, че нещата са още по-изравнени и съдът не смята мъжете за негодни да гледат дете.
Държавата няма как да предпази някого от самия него - това по повод твоята приятелка.

Последна редакция: вт, 14 мар 2023, 15:26 от Cuckoo

# 86
  • Мнения: 13
Cuckoo, разбирам, че по всяка вероятност имате своя, преживяна причина да виждате навсякъде "задна цел", за което съжалявам. Нищо не се опитвам "да замета" Simple Smile Започнах темата с надеждата за диалог, а диалога предполага различност в мненията Simple Smile Просто имам усещането, че не ме разбирате правилно, тъй като много от нещата, които казвате, нямат връзка с това, което аз казвам. Например: "Знам си обществото и недъзите му и не смятам, че сме страшно изостанали." - още веднъж, нито съм казала, нито мисля българинът за изостанал. Продължавам обаче да твърдя, че имаме  култура, силно повлияна от стари патриархални ценности. Освен това, "вашето общество" е и "моето общество" - няма нужда от такова деление Simple Smile. Друг пример: "Жена, която претендира за еманципация,  поема и отговорностите и издръжката на себе си и децата, а не чака само мъжът да ги осигурява." - Ако погледнете това, което аз съм писала, а именно "не говоря за деспотизъм на мъжа в социума, тъй като много жени също подкрепят патриархалните ценности", ще видите, че по този въпрос разсъждаваме еднакво. Но това няма нищо общо с домашното насилие. Еманципация или не, насилието си е насилие и трябва да бъде наказвано! Както и лъжовните показания трябва да бъдат наказвани. Simple Smile

rf22, не съм съгласна, че строгите закони повишават възможността за злоупотреба. Според мен, това правят слабите закони или липсата на такива. Аз лично не смятам, че физическата саморазправа е отговор на каквато и да е криза. (освен ако не става въпрос за самозащита). Без значение колко ми е ядосан съпругът/прителят ми и колко съм му изкарала нервите, няма никакво право да ми посяга! Думите са ни дадени за това - да решаваме словесните си битки чрез тях. Ако не можем, има законови начини. Но не и насилие!
Иначе, съм абсолютно съгласна с вас за важността на образованието в училищата - децата да могат да разпознават признаците на насилие и психична манипулация, да знаят конструктивни методи да се противопоставят, да знаят към кого да се обърнат за помощ, да са отворени към приемането на помощ, а не да я смятат за срамна. Това е нещо, което много би помогнало в превенцията на насилието.

# 87
  • София
  • Мнения: 19 253
А коя култура не е повлияна от предхождащите патриархални ценности? Досега сте била сред хора без традиции и патриархат, пуснати от Марс с вградени чипове за еманципация и либерализъм?
Не забравяйте, че има и насилие от жени към мъже, вкл. психическо. В това отношение ми се струва, че тукашните мъже са по-търпеливи от американските. Факт е, че под ДН се разбира предимно физическо и предимно от мъж към жена. Опитайте в този форум да пуснете идеята, че мъжете трябва да имат повече права и гледайте сеир
В предишния си пост споменах опит за манипулация с насилие от мъж към жена. Ето ви чудесен пример за злоупотреба или за пиар и реклама.

Само да отбележа, че при споровете за ИК, множеството тук я анатемоса. Аз бях против цялата истерия и че трябва тази енергия да се насочи за по-важни неща. Какви епични спорове бяха с нейните противнички...ехе

Последна редакция: вт, 14 мар 2023, 17:51 от Cuckoo

# 88
  • Мнения: 6 174
Не е толкова трудно да си изпросиш боя особено ако си го поставиш за цел. Просто факти. Освен това дори не е нужно, достатъчно е обвинение в домашно насилие дори и без да има такова, за да се създадат сериозни проблеми на ответната страна. Такъв съвет беше даден наскоро в съседна тема на жена как да се отърве от съпруга си лентяй и да му вземе всичко, за сащ ставаше въпрос. Не разбрах дали има някаква възможност той да се защити в съда адекватно. Злоупотребите също са факт, дори проблем, така че не може да се разглежда едностранно този въпрос.

# 89
  • Мнения: 13
Здравейте,

Заедно със Сдружение "Самаряни" за втора година започвам кампанията срещу домашното насилие "Лицата на неродените пеперуди". Прилагам линк към първия от благотворителните проекти - издаването на книга, приходите от която ще бъдат изцяло в полза на Кризисния Център към Сдружението.

https://dreambook.bg/project.php?id=68

Също така, прилагам линкове към Фейсбук и Ютюб, където ще може да се следи хода на кампанията и различните инициативи по кампанията.

Една от тези инициативи е предстоящата среща с обласният координатор по случаите с домашно насилие към полицията в Стара Загора, по време на която искрено се надявам да успеем да намерим начин да си съдействаме.
Друг благотворителен проект, който наближава е интерактивният семинар по самозащита, наречен "ЩИТ".

Ще се радвам да видя повече хора да се включат в проектите на кампанията. На този етап, можете да закупите книгата, да дарите, както и да споделите линковете с ваши приятели и познати и да последвате страниците и Ютюб канала за повече информация.

Благодаря предварително за отделеното време и най-вече, за подадената ръка.

Ето и допълнителните линкове:

Ютюб: https://www.youtube.com/channel/UC8MXduPSeyWsPSPVGgry4dw

Фейсбук: https://www.facebook.com/TheAlternative
https://www.facebook.com/groups/1265666707521265
https://www.facebook.com/mariela.georgieva.92/

Общи условия

Активация на акаунт