Неврологичен проблем, странно поведение при бебе

  • 9 464
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте! Пише една адаки притеснена майка. Родих след инвитро, поради мъжки фактор- момиченце. Всичко се развиваше според месецитв си докато не забелязах ствриотипно за мен поведение. В момента е на 6 м, всичко започна около 5—ят месец. Бебето започна, в положение легнало по гръб, да си хваща ръцете пред очите, едновременно с това си повдига и кръатосва краката, и започва да се стиска и напъва зверски до почервеняване. Орави го главно като е останала без внимание. Похвата на ръцете е различен: един път ги стиска една в деуга, друг път с едната стиска китката на другата, трети пут със сключени пръсти. Това може да го прави около 20-30 пъти на ден и видимо го прави с яд, прилича ми и на автоагресия. По същия начин си навира одеяшото или играчка в лицето, с много силно стискане и притискане. Детето ми следи с поглед, обръща се на звуци, премята играчки от една ръка в деуга, дъежи едновременно две играчки и следи трета с поглед. Няма проблеми със съня или с изхождания( не го прави поради запек). Наблюдавам, че понякога като я вдигна, докато го прави, св орига мощно, но не всеки път е така. Все още не се обръща, но тук вината е може би наша, защото мразеше да сведи по корем, ставаше ни жал и не сме я слагали често. Водих я на ортопед- всипко е наред. Водих я на дерски невролог, но той някак с насмешка го прие, нормално било, хубав знак за развитието й било. Заключи, че е здрава... Водих я на трансфонтанелна ехография, показах движенията на лекарката- за нея е повик за внимание. Само личната ни каза, че й се вижда странно. Не било и детски онанизъм, невролога лаза, че със сигурност не е епилепсия. Само че аз вече не издържам психически, чета като луда из интернет и се опасявам от аутизъм или Синдром на Рет. Нищо друго не ме тревожи в детето ми осееб тези напъни, придружени с тая еднотипна поза на тялото. Имаме час при дриг невролог в края на март. Не спурам да се тревожа, защото имам първа братовчедка с тежък аутизъм, живяли сме заедно и стериотипите й са ми се запечатали дълбоко в съзнанието. Вчера ми стана и по - зле, когато видях, че и в седнало положение го направи. Моля Ви, споделете ми, ако някое детенце ви е правило така и го е надраснало. Може ли да е от растеж на зъби? Знам, че аутизма се диагностицира с наблюдение към 3 г възраст, но търся и други причини. Също забелязвам, че мнохо рядко лапа играчка. Пръстите са й редовно в устата.

# 1
  • Мнения: 7 088
Къде сте ходили на невролог?
Отидете в София.
Попринцип мисля че е много малка да й поставят каквато й да е диагноза към Аутизма.

# 2
  • Мнения: 47
Ние живеем в София. В център ДетСко Здраве на Ами Буе, при д—р Янков

# 3
  • Мнения: 267
Ох, мила прекрасно те разбирам! И мен ме е страх, постоянно следя своето, защото не кой да е, а братът на мъжа ми страда от шизофрения. Бебето може да се опитва да се изправи, затова да се напъва. Щом се развива нормално не се притенявай, но за успокоение потърси второ, трето мнение. Може би си опознава ръчичките и моето го правеше, спря към 11ти месец. Сега е на 1г и 8м, лекарите казват, че всичко е нормално и няма място за притеснение. Сега пък се е научила да си съиска очите, всеки ден е страх....

# 4
  • Мнения: 47
Здравей! Твовто как точно си е опознавало ръцете, стееиотипно ли? Аз бих казала, че като прави това, погледа й е блуждаещ на всякакви страни, не су гледа в ръцете. Концентрирана е в стискането и напъването. Но и това не е, защито днес и в седнало положение го направи... Товя е агония да не знам какво става, а и нищо не намирам от съфорумци подобно.

# 5
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
Значи няколко специалисти Ви казват, че проблем няма, но Вие упорито търсите такъв?
Това с притискането на играчка в лицето го правят много бебета, другото- Вие сама сте си отговорили, прави го, когато е останало без внимание, вид занимавка. Аз не виждам и не намирам нищо странно в това. Гаранция, че скоро след като си намери други интересни занимания ще отшуми

# 6
  • Мнения: 47
Ами просто не смятам, че й е занимателно, защото не го прави с удоволствие, а плаче. А и наблюденията ми започват да се изменят, защото свекърва ми дпйде, започна да я занимава, но въпреки компанията й отново започна да го прави. Следователно от няколко часа е тук и тя е доста притеснена. Колко са“ специалисти“, това не е много ясно. Преглеса при невролога беше удар с чукчето на 4 места през дрехите и малко разгояор. А детето ми при непознати е една мълчалива и стъписана. Нищо й няма, вижте какво спокойно дете и дотам. Само че вкъщи изобщо не е такава, какъвто той я видя там за 10 минути. Всеки ден се будя с надеждата, че от днес няма да го прави, но когато го видя отново и отново, мисля за всичко друго, само не и че е нормално.

# 7
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
Направете клипчета и ги покажете на детски невролог. Това е моят съвет, а и за ваше успокоение.

# 8
  • Мнения: 267
Със сигурност ги опознава, сега разбират, че имат ръчички. Ще се започне и с крачетата. При нас беше същото, което описваш, ще отмине когато ги опознае напълно.

# 9
  • Мнения: 47
Имам клипчета и с тях отидохме при детски невролог, но той с насмвшка, даже не ги изгледа докрай, и заключи: абе глупости, някви стериотипчета- голяма работа. Питам го за ЕЕГ ли е, и той пак така с насмешка: ееее, айде да ги понаправи още няколло месеца, пък може да пуснем едно ЕЕГ. Ще видим, ще идем на друго мнение. Взех направление за Литвененко, надявам се поне той да не си води монолог през цялото време и да ми изслуша историята.

# 10
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
Мисля, че силно се филмирате. Бебетата правят така от умора и скука, а защо не и дразнене от зъби. Успокойте се, че ако така се филмирате за всяко нещо, ще си похабите нервите.

# 11
  • Мнения: 754
Майката е най-добрия диагностик на детето си, защото е с него 24/7 и само тя може да забележи стереотипно или необичайно поведение. Вярвай на инстинкта си!
Мисля, че разпознавам случая от една ФБ група, в която участвам, децата ни са родени един месец. Имаше и клипче. Не мога да кажа какво е, но - покрай съвършено друг здравословен проблем при моето бебе - научих, че лутането по пътя към някаква диагноза е най-неприятно.
Заведи детенцето при най-добрите специалисти. При нас първите, при които бяхме, си бяха чиста загуба на време.
Не искам обаче постът ми да те плаши, все пак детенцето тепърва ще започне да пълзи, да се изправя, да ходи - напълно възможно е всичко да отшуми, когато открие тези интересни дейности ❤ кураж и успех!

# 12
  • Мнения: 47
Да, качила съм клипа и във ФБ групата ни. Повярвайте ми, че аз не бих повдигнала и въпроса, ако поведението й не беше натрапчиво. То е нещо като обсесия, като ритуал. Как да вярвам на лекари? Педиатъеа казва: досега трябваше вече да се обръща, в същият ден ортопеда казва: бебетата изобщо не е задължително да се обръщат, както и да лазят. На 100 лекаря да ида, ще чуя 100 различни коментара. За съжаление, усещам, че само времето ще покаже.

# 13
  • Мнения: 1 001
И двете ми деца правят така ако ги оставя на земята и трябва да свърша нещо, в момента, в който ги взема спират. Лежането по гръб в голяма част от времето за деца, които виждат повече и откриват тепърва света, се приема с голяма неохота. Като го носите на ръце и му показвате различни неща от дома (кухнята, изложени снимки, пердета  за хващане, и така до безкрай), как реагира детето, опитва ли се да ги “докопа”?

# 14
  • Мнения: 47
Разглежда, опитва се да взима. Вашите деца плачат ли докато го правят при тея напъни, стискат ли си ръцете и на колко месеца са, пол също?

# 15
  • Мнения: 1 804
Руби, може да заснемеш видео и да направиш онлайн консултация с детски невролог в приложението healee.

# 16
  • Мнения: 450
Акането колко често е и какво е,имам предвид че бебетата би трябвало да ходят всеки ден и да е кашаво.Ако са твърди или топчета се говори за запек.
Някакви изследвания на секрет от дупето и урина и кръв правени ли са?
Наистина може да е период .Един личен въпрос ,не държа на отговор да не би да копира някакво поведение ,ако вие ревете често,правите някой от вас подобни движения е напълно нормално детето да копира.
Имам приятелки забелязали ,че децата им имитират позата на сън докато са били бременни както са спали,така и децата .Аз докато бях бременна постоянно исках по корем да спя,детето все по корем спеше....
Незнам просто ви карам да се замислите какво е станало през бременността и нещо да е останало в съзнанието на бебето.

# 17
  • Мнения: 47
Неже имитация. Тя и оникновени гримаси не имитира, а не знам дали не е и рано за имитация. По принцип е на хипоалергенно мляко, от което винаги е акала кашесто всеки ден или през ден. Захранвам я от 1 седмица със зеленчукови пюрета, но това поведение го има от преди тях. Е, сега има проблем малко с акането откакто захранвам, но не го удавам на това, защото го прави и след акане и защото го има и от преди пюретата. Днес цял ден не го прави, защото я занимавахюе с различни дейности и като я сложих да заспи в креватчето и излязох от стаята, я заварих усърдно да го прави. Кръв и урина ни предстои другата седмица да дадем. Търсиша съм подобни теми, писала съм на майки, чийто деца така са се напъваши и стискали, но аз съм се загледала в ръцете й и начина, по който ги хваща. Имало е бебета да правят същото, само че стс свити юмруци встрани на тялото или хващайки се с ръце за краката си, но... Моята си ги усуква или кръстосва на Х, или си стиска китките. Понякога забива нокти толкова силно в кожата на другата си ръка, че й се получават драски. Нищо особено през бременността, освен, че бях на 32, мъжа ми на 41, инвитро зараду мъжки фактор и във 2- ят месец изкарах леко Ковид. Това ми е било боледуването за цялото време

# 18
  • Мнения: 250
Аз също смятам, че това ще отшуми. Моята дъщеря беше нервно и плачливо бебе. Правеше странни неща, но вече имам и второ дете и осъзнавам, че бебетата просто са си чудати същества. Дъщеря ми обичаше, докато лежи по гръб, около 4-5 месец, да се извива на дъга и да гледа назад и да се хили. Всеки път, когато я поставях по гръб, като минеше малко време, почваше да го прави. Побърквах се и аз, но отмина. После пък, като седнеше в стола за хранене, като и доскучаеше, почваше да си блъска главата назад в облегалката и пак се смееше. Прави го 1 месец и спря. Всички странности отминаха и си е едно съвсем нормално дете. Сега съжалявам, че съм загубила времето си в тревоги.
Когато бях притеснена, изчитах целия интернет в опит да потуша тревогите и научих едно - всякакви странности може да са си напълно нормални за едно бебе, но вече, примерно на 2-3 години, да се считат за патология. Така че това, че някое бебе прави нещо, което на 3 години вече е притеснително, не значи, че на бебето нещо му има.
И все пак щом нещо ви тревожи, търсете причината. Аз съм на мнението - по-добре излишен преглед, отколкото нехванат навреме проблем. Но пазете психиката си и се опитайте да бъдете спокойна, за да не отидете в другата крайност- казвам го като човек, който е минал по този път.
Гледайте цялостното поведение на детето. Ако е само това, надали има проблем.
Има едни тестове, ASQ се казват. Те дават ориентировъчна представа какво трябва да прави бебето за съответната възраст. Но пак е малко като кутията на Пандора - ако е написано, че едно бебе трябва да прави нещо си на 6 месеца, а не го прави още, това не значи, че има проблем. Пак казвам - цялостното поведение е важно.
А за обръщането - слагайте бебето колкото може по-често на земята- с играчки, дрънкулки и каквото харесва. Има много клипчета в интернет, как да помогнем на бебето да се научи да се обръща. А и един съвет не по темата - не слагайте бебето в проходилки и всякакви подобни неща по-нататък. Да, пазенето, докато се научи да се изправя и т.н. е повече, но за крачетата и цялостното му усещане за равновесие и баланс - на земята, самичко. Но и за това има писано много.
Всичко ще е наред! Ще мине време и като мен ще се чудите защо ми трябваше толкова да се притеснямам Wink.

# 19
  • Мнения: 47
Ами надявам се да отмине. Притрснено ми е и че не лапа играчки. Преди време да е лапнала две, три, но нищо особено. Даже като й поднесанкъм устата гризалка или друго чак се гнуси и прави отвратена физиономия. Първо дете ми е и много се вглеждам.

# 20
  • Мнения: 250
Ох, така е с първите деца, но ще мине и всичко ще е наред.
За играчките не мога да кажа нищо, но пък това, че си лапа ръчичките е добре. Да, бебетата слагат всичко в устите си, но не знам дали ако не го правят често е проблем. Моята дъщеря например никога не си е слагала крачетата в устата, а масово бебетата го правят, тя само си ги хващаше, а синът ми, който е на 9 месеца, чак сега реши да си ги "яде".
По-нататък като почне да сяда и е стабилна в столчето за хранене, оставяйте я да пипа, мачка храната с ръчички, да маже. И да бръкне в чинийката с пюрето, нека усеща различните текстури. После пък вече като яде парченца, оставяйте я пак да си ги мачка и играе и да се учи да хваща храната и да я поднася сама към устата.

# 21
  • Мнения: 6 782
Аз не виждам нищо странно освен вашите внушения. Дете на 6м с автоагресия 🙄🤔 И двете ми деца са имали период, в който така си гледат ръцете, това с напъните може да е опит да направи нещо, което още не умее или газове или просто нещо, което е научило и за момента е интересно. Наистина нищо от написаното по никакъв начин не ми изглежда дори странно. Не знам защо за вас е така 🤷‍♀️ Децата обичат да правят нещо когато го научат многократно, докато им писне. Малката обичаше да си търка челото в килима за игра, около месец беше на мода това и спря. Не е било агресия, пъшкаше, защото още не си владееше напълно тялото и беше трудно да застане с желаната от нея поза.

# 22
  • Мнения: 47
Radeva-87:Защото го прави с изнервеност и се разплаква. Може и да сте права, че иска да прави нещо, което още не умее.. Но не си гледа ръцете със сигурност. Очите й или гледат другаде докато го прави, или си ги затваря. Не знам как да покажа клип тук

# 23
  • Мнения: 6 782
Бебетата се изнервят и разплакват постоянно, не е нещо необичайно за тях. Изчакайте някакво време и ще мине. Възможно ли е да вижда нещо, което я плаши, да й свети слънце, лампа в очите докато лежи, да се дразни, че е сама или не ви вижда. Пример, моята дъщеря пищеше все едно някой я коли ако се изсхлузи назад и не мв вижда, дори и да ме чува. Също ако е разбрала, че така привлича вниманието ви, ще го прави, защото реагирате.

# 24
  • Мнения: 47
Нишо от изброенпто, възможно е само привличане на внимание. Чудя се дали да не я заведа на гастроентеролог да видим да не е нещо със стомахчето

# 25
  • Русе
  • Мнения: 408
Детски невролог в София, препоръчвам доц. Божинова. Поне когато ние я посещавахме беше доцент, сега не знам, може да се е преквалифицирала. В болница Св. Наум работи.
Къде сте ходили на невролог?
Отидете в София.
Попринцип мисля че е много малка да й поставят каквато й да е диагноза към Аутизма.

# 26
  • Мнения: 47
Annchi, звънях за доц. Божинова. Отказаха ни преглед, преглежда само бебета над 1г и не се правят изключения. Записахме час за Токуда, при Христова, в края на март

# 27
  • Русе
  • Мнения: 408
За нея не съм чувала
Annchi, звънях за доц. Божинова. Отказаха ни преглед, преглежда само бебета над 1г и не се правят изключения. Записахме час за Токуда, при Христова, в края на март

# 28
  • Мнения: 661
Здравейте, описаното поведение прилича малко на поведението на нашето бебе, момче на 7 месеца и половина. От около 2 месеца като му се спи или е разстроен търси кърпичката си за гушкане (муселинова кърпа нормална). Стиска я с в ръце и с нея си търка лицето или очите, понякога мрънка, понякога не. Това е негов си метод за успокоение. Ако не успее да се успокои сам, започва да плаче. Та вашето ми прилича на това. Може да му е светло на бебето или да иска "да се погали" и подобни. Като започне да праеи така пробвайте да дадете нещо за гушкане, биберон или затъмнете. Аз бих търсила причини първо в средата на бебето, не в него и в здравето му. Чак като изключите всичко възможно, мислете следващи стъпки.

Последна редакция: вт, 14 мар 2023, 13:11 от Mateya Zoe

# 29
  • Мнения: 47
Mateya Zoe, с биберон, без биберон, играчка или не- прави си го.
 Прави го, както денем, така и на угасени лампи. Пуснала съм темата по разни групи и доста майки го опрвличават на детски онанизъм, въпреки че е толкова малка. Другите предположения са, че не иска да лежи по гръб и се ядосва, че не може да се обръща сама.
Ако не стиска голите си ръце, то ще стиска играчка и ще се пъне до откат. Трябва да я занимавам нон стоп с нещо и то да е седнала, че иначе не се издържа. В същото врвме, не е полезно никак да седи толкова дълго време. Буквално не мога да я оставя да си полежи и да свърша нещо, защото непрестанното й напъване, придружено с плач, почервеняване на лицето и т. н ме демотивират за каквото и да е. Излезем навън с количката, докато я бутам е ок всичко, спрем на някоя пейка и се започва с кръстоските. Вече нито вярвам, че е само период, нито пък вярвам, че е онанизъм, нито знам какво е. Налегнало ме е едно тягостно чувство, че това никога няма да свърши Sad

# 30
  • Мнения: 6 782
Може да е от децата, които искат постоянно нещо да се случва и да реве от скука ако не е в ръцете ви или в движение. Телефон или телевизор гледа ли? Момченцето на наши близки изпадаше в подобни кризи ако няма телефон пред очите. Беше приучен на екран от 3 месечен.
Изключен ли е рефлукс? От киселини, които ги изгарят като лежат може да има реакция.

# 31
  • Мнения: 47
Radeva-87: нито Тв, нито телефони позволявам дори с периферия да погледне. Относно рефлукс, не смятам, в началото имаше нормално връщане на мляко, но да повръща системно на фонтан - не.
Има атопична кожа, една лекарка изрази мнение, че има алергия към кравешкия белтък, но тя от самото й раждане е на хипоалергенно мляко на NAN. Даже като сме в хола при ТВ, не го пускам и за звук само и винаги е било така.

# 32
  • Мнения: 661
Прилича на привличане на внимание, защото не иска да е сама или на скука. Оставяйте я по корем, това е супер и за мускулатурата. Ще отнеме няколко дни на мрънкане, но ще свикне. Така хем може повече да гледа, хем да играе. А ако се е научила, че като го прави, и обръщате внимание, то отделете 1-2 седмици и нека цялото внимание и занимавки са за нея. След това може да има промяна.

# 33
  • Мнения: 47
Ще раздвижа темата, имам новини.
След консултация с детски гинеколог, категорично отсече, че става дума за бебешки онанизъм. Разясни ми доста подробно нещата.
Все пак си оставих часа за утре при доц. Христова в Токуда. Тя също на доста деца с подобно поведение. Ще пиша отново. Благодаря на всички Вас, мили дами, за коментарите Simple Smile

# 34
  • Мнения: 250
Всичко ще е наред! Стискам палци и за утрешния преглед и да си отпочинете от притесненията!

# 35
  • Мнения: 48
Гимнастика и масажи може да помогнат. да разпускат мускулите.

# 36
  • Мнения: 47
Ето ме след прегледа при доц. Христова. Прегледа я много обстоино, как седи, как се върти, как си държи краката в изправено положение. Умишлено не я обстрелях с възможни мои диагнози. Показах й клип и веднага отсече : класическа мастурбация отвсякъде. Погледна и гинеталите, има синехия... Не разбирам осибено, някакво срастване е, което може да е причина за честотата на онанирането. Ще ходим на детски гинвколог, тъй като предното мнение от такъв, беше онлайн. Да се справи със синехията и да пусне микробиология. Съвета е да я разсейвам, за да не й стане патологичен навик. Като започне да го прави, да слагам ръка между краката й, за да ги разделечавам. Ако не се справя до 7 г възраст, се работи с психилог за справяне с мастурбацията. Та това е, благодаря за подкрепата от Ваша страна, врче дишам спокойно Simple Smile

# 37
  • Мнения: 6 782
Педиатърът на детето никога ли не е правил преглед за синехия? Това е страшен пропуск, още на първата консултация е трябвало да прегледа детето. Аз имам 2 дъщери, още на първата консултация бяха прегледани, след това ги следеше до към 6ти месец може би, не помня точно. Това е пропуск и то не малък.

# 38
  • Мнения: 2 838
Извинявай,но как така бебе ще мастурбира ?
Ето ме след прегледа при доц. Христова. Прегледа я много обстоино, как седи, как се върти, как си държи краката в изправено положение. Умишлено не я обстрелях с възможни мои диагнози. Показах й клип и веднага отсече : класическа мастурбация отвсякъде. Погледна и гинеталите, има синехия... Не разбирам осибено, някакво срастване е, което може да е причина за честотата на онанирането. Ще ходим на детски гинвколог, тъй като предното мнение от такъв, беше онлайн. Да се справи със синехията и да пусне микробиология. Съвета е да я разсейвам, за да не й стане патологичен навик. Като започне да го прави, да слагам ръка между краката й, за да ги разделечавам. Ако не се справя до 7 г възраст, се работи с психилог за справяне с мастурбацията. Та това е, благодаря за подкрепата от Ваша страна, врче дишам спокойно Simple Smile

# 39
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
При нас не проверяват за синехия и абсолютно никой не ми го е казвал. Разбрах от форума за това нещо.
Едва ли синехията е причина за това.
Не е ли малко бебето за детски онанизъм?
Много объркана работа.Бих потърсила и други мнения. Не заради конкретния проблем, а за да видя дали действително е онанизъм.
Аз по принцип не бих се занимавала, още повече щом никой не вижда неврологичен проблем. Бих поставила детския онанизъм под съмнение и до там. В стремежа си да търсите проблем, може да попаднете на какви ли не лекари.

Последна редакция: чт, 23 мар 2023, 08:52 от VickyTaylor

# 40
  • Мнения: 6 782
Дори да е мастурбация, в толкова ранна възраст ако въобще е възможно (предвид памперса) в крайна сметка не е нищо. Бебето по някакъв начин е открило, че нещо носи моментно удоволствие. Като спре само да лежи и започне да се движи и открива света, ще забрави и отшуми. За синехията обаче трябва да се определи степен на срастването, защото при по - тежките случаи води до чести инфекции.

# 41
  • Мнения: 47
Няма да водя детето повечв по лекари, след като масово по групи ме насочиха към детски онанизъм, а проф. Сираков и невролог Христова, все авторитети казват, че е това. Не е и рано, в интернет информацията е оскъдна.
 Казаха ми, че имат и пациенти на по 2 месеца с бебешки онанизъм.
И да, синехията никой не я определя като основен стимулант за това нещо, но е сред предпоставките, както може да бъде и следствие.
Както и памперси, насилствено хранене, глисти, бактериална инфекция, усещане за самота в бебето и още куп неща.
Допитах се и до проф. Чавдаров- нормални неща. Няма научно обяснение защо едни бебета го правят, други не.
Както с гризенето на ноктите, лапането на коса, все навици, от които трябва да ги отучваме.
 Те не го правят с ясна сексуална мисъл.

# 42
  • Мнения: 6 782
Разбира се, че бебе и малко дете няма как да вложат сексуална мисъл. В случая синехията е притеснителното състояние, другото не е нищо особено. И е пропуск на личната лекарка на детето, че на консултации не е установена. Много лекари не си правят труда да махнат памперса на бебето, при момичетата пропускат синехия, при момченцата задържан тестис. Затова е важен и полагащия се на 6мес преглед при нефролог, поне този, при който ходихме също провери за синехия.

# 43
  • Мнения: 47
Radeva- 87: Личната винаги й маха памперса, но нямам идея с какво темпо става тая синехия и дали може да се получи до 2 седмици- месец след последно посещение.
Нефролога примерно не й махна памперса

# 44
  • Мнения: 6 782
Radeva- 87: Личната винаги й маха памперса, но нямам идея с какво темпо става тая синехия и дали може да се получи до 2 седмици- месец след последно посещение.
Нефролога примерно не й махна памперса
Добре е, че сте разбрали. Близко детенце имаше много сериозни проблеми, които произтичаха от синехията. Лекуваха го безуспешно от какво ли не, докато не се установи това и най-после решиха проблемите.

# 45
  • Мнения: 68 961
Добре е, че авторката е послушала инстинкта си , и е тръгнала по лекари.
Понякога съвети от типа нищо му няма, филмираш се, са много вредни и опасни.

# 46
  • Мнения: 47
Мили мами, нещата се задълбочават и стават необичайни. Усукването на ръцете се пренесе рязко в цялото ни ежедневие. Определено стана тревожен стереотип. Съмненията ми за Рет синдром, колкото повече чета и гледам клипчета, толкова повече се затвърждават.
Ужасно ми е. Намерих статия на двама невролога, които са си направили собствено проучване с две бебета с онанизъм, и при двете впоследствие това се оказва ранен признак за Рет синдром.
Появи се и честа раздразнителност, ръцете са някак хаотични. Има запек от цял месец, което също е симптом...Назначих гинетичен тест за утре. Не мога да дишам и живея с мисълта за това, нямам капка надежда Sad

# 47
  • Мнения: 2 838
Постоянно отварях темата ви за да видя дали има нещо ново и останах с впечатлението,че сте разрешили проблема,защото по-горе казвате ,че сте разбрали ,че има онанизъм и ми се стори ,че нещата ще се подредят. Представям си какво ви е ,пожелавам ви късмет и бебенцето да бъде живо и здраво ,дано намерите изход ❤️

# 48
  • Мнения: 661
Желая ви да се подредят нещата и всички да си отдъхнете

# 49
  • Мнения: 6 782
Направили сте най-доброто, пожелавам ви теста да отхвърли съмненията и това да е просто период, който да отмине когато бебето научи нови неща като пълзене и вървене.

# 50
  • Мнения: 47
Направихме теста, направо не съм на себе си. Как ще чакам толкова дни не знам. Втренчвам се в бебето като зомби. Вече се чудя изобщо нормално ли е бебе на нейната възраст ( 8 месеца) да си пипа пръстите, да ги събира в общ юмрук, да си ги стиска, да ги потупва една с друга, да ги кръстосва...Сякаш, когато няма нищо в ръцете си, има постоянна нужда да прави с ръцете си изброените неща
Какво правят бебетата с ръцете си изобщооо, много ми е злее?

# 51
  • Мнения: 2 838
Моя мъник след 2 седмици става на 8 м. Също понякога си гледа пръстчетата , а когато няма нищо в ръцете си поктоянно ги свива и върти все едно танцува ако ме разбираш ,много е смешен все нещо трябва да прави с ръцете и крачетата много е енергичен ,това което разказваш ми звучи съвмесем нормално не се притеснявай ❤️
Направихме теста, направо не съм на себе си. Как ще чакам толкова дни не знам. Втренчвам се в бебето като зомби. Вече се чудя изобщо нормално ли е бебе на нейната възраст ( 8 месеца) да си пипа пръстите, да ги събира в общ юмрук, да си ги стиска, да ги потупва една с друга, да ги кръстосва...Сякаш, когато няма нищо в ръцете си, има постоянна нужда да прави с ръцете си изброените неща
Какво правят бебетата с ръцете си изобщооо, много ми е злее?

# 52
  • Мнения: 250
Моят син е почти на 11 месеца. Постоянно си сгъва и разгъва пръстите на ръцете. Дъщеря ми също го правеше. Тя е на година и 11 месеца и отдавна спря. С нея какво ли не си мислех, клипчета гледах, диагнози поставях, тя си блъскаше и главата, въртеше я наляво-надясно, но сега знам, че нищо не значи това, стига да отшуми в един момент и да не е нещо необичайно за конкретната възраст.
Аа, друго се сещам пак от моите страхове. Постоянно следях дъщеря ми дали яде и с двете ръце и няма предпочитание на ръката. Няма да изпадам в подробности, за да няма още филми. Ами синът ми яде и с двете ръце, ама дам ли му лъжицата да държи - само с дясната, а лявата винаги е стисната в юмрук. Е, ама като си играе, си ползва ръчичките еднакво и ако ми беше първо дете, сигурно щях да го мисля и това.
Всичко ще е наред! Сигурна съм!

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 22:45 от dimi_

# 53
  • Мнения: 47
Radi99, dimi_: става въпрос конкретно за ръцете, но хванати заедно, а не поотделно какво прави с всяка ръка Sad

# 54
  • Мнения: 250
А като цяло как оценяваш поведението й? Усмихва ли се, радва ли се, като сте заедно, бърбори ли си на бебешки, физически как се развива? То и тук има голям диапазон кое кога прави всяко бебе, но ако всичко друго е наред и се развива нормално, си мисля, че това ще отшуми.

# 55
  • Мнения: 2 838
Рядко съм го засичала да си стиска и двете ръце ,защото той все нещо държи в ръцете си и се занимава. Подкрепям мнението на dimi_ преди мен ,ако е усмихната и си върши нейните бебешки неща най-вероятно с бебчето всичко е наред и това,което те притеснява ще отшуми,стискам палци да е така

# 56
  • Мнения: 47
dimi_: развитието при синдром на Рет хич не е от значение. Има децаз които се развиват нормално, без никакви индикации за проблем и всичко правят по месеците, когато се очаква. Регреса настъпва след 1- та година. Други пропускат етапи, като обръщане, лазене или го правят в много късно месеци...и пак регрес. Моето бебе се обърна с 300 зора след 6-ят месец и го е правила не повече от 6 пъти. Тя просто като легне по гръб, само онанира. Не намира за нужно да се върти. Бърбори си как, Тата, баба, ам...но това също не е важно и не е фактор. Та накратко: има забавяне в двигателното развитие, има стереотипи с ръцете, реве без никаква причина, след малко се усмихва, онанира...Много червени лампи. Не вярвам на лекарите, че е добре. Смятам, че не могат по клинична картина да й сложат диагнозата Рет, защото е още малка и регреса не е настъпил. Тоест, те не могат да оценят например фината моторика, защото още си я има, очния контакт още си го има...Явно знанията ми стигат дотам, да кажат, че е Рет, когато детето стане като парцал и видимо се държи налудничаво в 100процента от времето. Силно се надявам да не се окажат права!

# 57
  • Мнения: 2 838
Моя син едва в края на 6я месец започна да седи на дупето си и то не стабилно,когато е по гръб изобщо не може да се обръща,по корем не може също ,просто си лежи та и аз се чудя това дете кога ще запощне да лази да се обръща и т.н . Аз не знам каква е тая болест за която говориш ,но силно се надявам да грешиш
dimi_: развитието при синдром на Рет хич не е от значение. Има децаз които се развиват нормално, без никакви индикации за проблем и всичко правят по месеците, когато се очаква. Регреса настъпва след 1- та година. Други пропускат етапи, като обръщане, лазене или го правят в много късно месеци...и пак регрес. Моето бебе се обърна с 300 зора след 6-ят месец и го е правила не повече от 6 пъти. Тя просто като легне по гръб, само онанира. Не намира за нужно да се върти. Бърбори си как, Тата, баба, ам...но това също не е важно и не е фактор. Та накратко: има забавяне в двигателното развитие, има стереотипи с ръцете, реве без никаква причина, след малко се усмихва, онанира...Много червени лампи. Не вярвам на лекарите, че е добре. Смятам, че не могат по клинична картина да й сложат диагнозата Рет, защото е още малка и регреса не е настъпил. Тоест, те не могат да оценят например фината моторика, защото още си я има, очния контакт още си го има...Явно знанията ми стигат дотам, да кажат, че е Рет, когато детето стане като парцал и видимо се държи налудничаво в 100процента от времето. Силно се надявам да не се окажат права!

# 58
  • Мнения: 250
Аз също не знам нищо за този синдром, но пожелавам от сърце да не се окаже това!

# 59
  • Мнения: 7
Здравейте. Моето бебе е на 5 месеца и половина. От два месеца на сам забелязах че стиска силно играчките постоьнно си лапа ръчичките става нервен пищи започва да рита с крака мята ръце общо взето смяна на памперса сие атракзия😅 Аз също бях притеснена тъй като все си държи дясната ръка на горе гледа я и движи пръстчета беше ми странно защо само дясната ръка защо прави едно и също защо все още някой път си събира очите или предимно е само едното дясното..имах толкова въпроси и страхове..но педиатърката ми каза чее напълно нормално то тепърва опознава светъ себе си нас също любопитен е все към нови и нови неща. Пропуснах дя отбележа че когато беше само на 3 месеца се опитваше да се изправи и от вда месеца почна сам да си държи главата да се оцръща че много хора му се чудеха как толкова малък пък така да прави ави дя прави бърза да порасне да опазнае светъ. Моят също привлича внимание плачейки или глезейки се но това е защото иска на ръце почнаха венците да го сърбят от много малък и става все нервен. Може и при вас да е така зъбките трудно излизат но пък еи така дразньт много детето. Не висрете лошо всичко е наред с детенцето ви.

# 60
  • Мнения: 47
Здравейте! Когато говорих за пръв път с гинетика относно синдрома, който исках да изследвам, той ми каза, че се прави на два етапа. Първият етап дава отговор на 95%, вторият етап , който изследва останалите 5%, се изследва при отрицателен първи.
Увери ме, че ще имам категоричен отговор дали има или не Рет синдром. Направихме първи етап- отрицателен. Звънна ми някаква професорка да ми го съобщи. Реших да правя и втори етап да ми е мирна главата, но се започна: Ами то няма как да разберете само с тези изследвания, те дават общо 60% сигурност, но имаме един пакет за 3800 лв, който е най- категоричен и изследва всичко.
Звъня пак на гинетика съответно да питам какво се случва, какви са тези пакети, защо не ми е споменато. Започва да ми обяснява, че първите 2 етапа изключват Рет синдром, но има имитиращи Рет други синдроми, които теста за 3800 лв откривал.
На тоя етап, смятам да спра дотук и времето ще покаже. Вече до болка ми е позната разгърнатата клинична картина на болестта, та няма да ми е нужно да дам 4 бона, че да разбера. Изпитвам известно спокойствие заради първия отрицателен резултат, но смятам, че злоупотребяват с притеснението ми, защото виждат, че съм готова на всичко.
Това е дотук. Чувствам се подведена. Отгоре на всичко, тази жена ми съобщи отрицателния резултат с най- тъжния глас на света...съответно не знам колко пъти умрях заради тона й, преди да чуя, че всичко е нормално.

# 61
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
Извинявам се, че съм толкова директна, но мисля, че се филмираш жестоко. Невролози казват, че проблем няма, имаш отрицателен тест, какво повече трябва? Съсипваш си нервите и никой няма да ти ги върне.

# 62
  • Мнения: 68 961
Има редки заболявания, с които не всички лекари са запознати.
Тук има и тема за редки генетични заболявания. Може и в центъра за редките заболявания да се пита също..

# 63
  • Мнения: 47
Това, че си съсипвам нервите е вярно.
 Но изследват един ген за 1500 лв, като не казват, че същият този е включен в пакет за 3800 + още 20 000 гена. Да, в него е най- честата причина, когато е в неизправност, но е по- лесно да вземем първо едни 1500 лв, после още едни 3800 лв за същото плюс малко екстри. Да ми бяха казали първоначално вариантите, така смятам аз за редно

# 64
  • Мнения: 250
Аз може би се повтарям, но съм минала през безкрайните притеснения дали детето ми е здраво след ужасно трудна бременност. Дъщеря ми нямаше проблеми и не е имала всъщност никога, но аз изпаднах в тежка следродилна депресия и положението стана меко казано тежко. Виждах всичко ясно и си мислех, че има сериозни проблеми...Изпокарах се с близките си, с мъжа си и се държах странно и налудничаво. Пропуснах първите 8 месеца от живота на дъщеря си, като постоянно изследвах всяко нейно поведение, движение. Със сина ми също бях на път да изпадна в същото състояние, но мина доста по-бързо. Сега съжалявам. Разбира се, че за съжаление има дечица с проблеми и колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-добре, но в случая щом лекарите казват, че всичко е наред, значи е така.
При мен всичко си беше само в моята глава, но не ми беше лесно да се оправя психически. Дано и при вас е така и да премине.
Обсъдете и с близките, дали и те смятат, че има нещо нередно, потърсете подкрепа от тях и се опитайте да съхраните психиката и спокойствието си.

# 65
  • Мнения: 47
Близките смятат и виждат и те. Докаъо още криех от свекърите всичко, отидохме при тях на село и се почна: това дете защо прави така, не е типично.Защо не се обръща още, защо си извива ръцете така и подобни. Не мисля, че съм в следродилна депресия

# 66
  • Мнения: 2 838
Хубаво е,че вече имате отговор ,че детенцето е добре,дай боже да нямате проблеми никога повече и всичко да е наред. Искрено ти съчувствам ,защото сина ми е здрав пък аз все се ровя в интернет,,защо бебето прави еди какво си" сега започна да ръмжи все едно ще ака пък не е така,но знам,че явно е научил ,че може да го издава този звук и за това го прави . Та мисълта ми е ,че майката винаги ще се притеснява ,важното е децата да са здрави ❤️ късмет
Здравейте! Когато говорих за пръв път с гинетика относно синдрома, който исках да изследвам, той ми каза, че се прави на два етапа. Първият етап дава отговор на 95%, вторият етап , който изследва останалите 5%, се изследва при отрицателен първи.
Увери ме, че ще имам категоричен отговор дали има или не Рет синдром. Направихме първи етап- отрицателен. Звънна ми някаква професорка да ми го съобщи. Реших да правя и втори етап да ми е мирна главата, но се започна: Ами то няма как да разберете само с тези изследвания, те дават общо 60% сигурност, но имаме един пакет за 3800 лв, който е най- категоричен и изследва всичко.
Звъня пак на гинетика съответно да питам какво се случва, какви са тези пакети, защо не ми е споменато. Започва да ми обяснява, че първите 2 етапа изключват Рет синдром, но има имитиращи Рет други синдроми, които теста за 3800 лв откривал.
На тоя етап, смятам да спра дотук и времето ще покаже. Вече до болка ми е позната разгърнатата клинична картина на болестта, та няма да ми е нужно да дам 4 бона, че да разбера. Изпитвам известно спокойствие заради първия отрицателен резултат, но смятам, че злоупотребяват с притеснението ми, защото виждат, че съм готова на всичко.
Това е дотук. Чувствам се подведена. Отгоре на всичко, тази жена ми съобщи отрицателния резултат с най- тъжния глас на света...съответно не знам колко пъти умрях заради тона й, преди да чуя, че всичко е нормално.

# 67
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
Свържи се с проф. Иво Кременски. Той би могъл най- точно да ти каже какви тестове да пуснеш. В Гугъл има неговият мейл и телефон. Пиши му, винаги отговаря. Много отзивчив и човечен.

Общи условия

Активация на акаунт