Работа, CV-та, HR-и, съвети - 84

  • 36 947
  • 1 195
  •   1
Отговори
# 45
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 071
Специалността не ми е интересна и това мислех. Биологическа е и с времето осъзнах, че не е това, което искам.
Дефакто да се набляга на езици и компютърни програми най добре.

# 46
  • Мнения: 9 050
Предизвестието се плаща само при съкращаване на щата. При съкращаване по инициатива на работодателя ти дължат 4 заплати независимо от размера на предизвестието, което е доста тъпо според мен. Така фирмата не губи абсолютно нищо от по-дългото предизвестие, само служителя е затруднен. Освен ако не са от ония аутсорски дето за всеки проект отварят нова фирма.

Съкращаването е едно, основанието е "съкращаване на щата" (чл.328) и винаги е по инициатива на работодателя. Всичко друго е прекратяване, а не съкращаване.
При съкращаване заплатите за срока на предизвестие се дължат само, ако предизвестието няма да се отработи. Често се случва (а в определени ситуации е и задължително), работодателят да отправи предизвестие, че ще съкрати даден щат след определено време (примерно два месеца). Тогава, реално работодателят не освобождава служителя веднага, а спазва предизвестието (ако и то е два месеца) и заплати за неспазено предизвестие не се дължат. Дължи се само една заплата, ако служителят остане без работа един месец след прекратяването на трудовия договор.
Другото, за което говориш, не е съкращаване, а е прекратяване на правоотношението по инициатива на работодателя, срещу уговорено обезщетение (чл.331). Като на това основание 4 заплати са минимумът. Максимум няма. И това е предложение. Служителят може да откаже и да каже, че е съгласен, но при 6-8-10 заплати. Това са преговори. Ако не стигнат до споразумение, работодателят трябва да си търси друго основание за прекратяване.
Може да изглежда нещо незначително, но най-големите мазаници идват точно от това, че служителите, като тръгнат да търсят съвет, на всяко прекратяване му казват "съкращаване". Като поразпиташ, то не било съкращаване, ми било прекратяване на друго основание, обаче те си му казват "съкратиха ме". Как те съкратиха? Ми по взаимно съгласие! Ми не може. Или са те съкратили, или сте прекратили договора по взаимно съгласие. Не може и двете.

# 47
  • Мнения: 12 665
Хм, то в срока на изпитване ясно, но нямаше ли вариант да се впише в полза на едната страна и по принцип за след това? Може и да бъркам, болна съм и главата ми не е много бистра май.
В срока на изпитване е достатъчно гадно да имаш 2 или 3 месеца предизвестие дето само ти го дължиш. Виждаш че не е твоето, но ако ти се запънат, нямаш много накъде да шаваш. Така де, не и коректно, та се почва с изброените неща и се надцакват двете страни.
Не. Няма вариант да се впише, че предизвестието е в нечия полза. Само изпитателния срок може да е в полза на някоя от страните, което значи, че тази страна не дължи предизвестие. За самото предизвестие обаче, да е в нечия полза, би било...и аз не знам какво би било...оксиморон някакъв. Предизвестие, което е с условие, че не дължиш предизвестие. Няма такава възможност.
Ясно, омотала съм ги явно, признавам си че ме домързя да погледна по-конкретно. Предполагам че е хубаво нещо че не ми се е налагало да разуча подробно, ама все пак...

А пък позиции кръстени офис сътрудник, офис служител, административен сътрудник и подобни могат наистина да са секретарски, а могат и много други неща да са. Също като Оператор на нещо си, а пък то може сто неща да е. С нисък минимален праг е като го пишат оператор и от там нататък почват маневрите, най-често затова така правят. Не знам какъв е прагът за офис сътрудник но няма да се учудя ако е същият.

# 48
  • Мнения: 1 671
Искам да Ви кажа, че вече са се изхитрили и в позиция "Офис Сътрудник'' слагат и оперативно счетоводителска дейност и също ТРЗ. Да им попълваш книжки и документи към НАП. Така че нагърбват с още един милион задължения.
Наскоро четох обява за офис длъжност и да продаваш, да събираш пари...
После не си намират хора, еми как да стане..?

# 49
  • Мнения: 675
Специалността не ми е интересна и това мислех. Биологическа е и с времето осъзнах, че не е това, което искам.
Дефакто да се набляга на езици и компютърни програми най добре.

И моята специалност е биологическа. Няма нищо общо с работата ми, но ми идва полезна като чета етикетите на храните в магазина, като си купувам битова химия, лекарства и в други такива ситуации. Ако можех да избирам, пак това бих учила. ❤️

# 50
  • Мнения: 7 733
с биологическа специалност и малко знания по химия се изкарват много хубави пари във фармацевтичните фирми

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 6 879
Другото, за което говориш, не е съкращаване, а е прекратяване на правоотношението по инициатива на работодателя, срещу уговорено обезщетение (чл.331). Като на това основание 4 заплати са минимумът. Максимум няма.

Ако предизвестието е 3 месеца (разбрахме че за двете страни е еднакво), да разбирам ли, че когато работодател реши да прекрати правоотношението (да уволни служител), то от датата на решението за прекратяване работника работи 3 месеца и после има 1 месец обезщетение (общо 4 месеца). Или служителя работи 3 месеца и после получава още 4 месеца обезщетение. А какво става ако служителя не иска да работи през тези 3 месеца?

# 52
  • Мнения: 29 311
Уволнение е едно, съкращение съвсем друго. Предполагам, че се визира второто.

При съкращение работодателят може да прекрати тр.правоотношение веднага и да изплати обезщетение за неспазено предизвестие. Втори вариант е да изиска отработването на предизвестието. Обезщетение дължи страната, която не спази договора, т.е. работникът, ако не иска да го отработи, ще трябва да го плати или да се споразумее за напускане по взаимно съгласие, с което губи правото на пълна борса.

# 53
  • Мнения: X
Херцен е права, с диплома по биология, химия, биохимични технологии, фармация (и други) се намират отлични позиции във фармацевтичните компании. Изискват и език.

Иначе посочените позиции са секретарски. Като развитие не знам какво може да се очаква, вероятно не много.

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 6 879
Уволнение е едно, съкращение съвсем друго. Предполагам, че се визира второто.

При съкращение работодателят може да прекрати тр.правоотношение веднага и да изплати обезщетение за неспазено предизвестие. Втори вариант е да изиска отработването на предизвестието. Обезщетение дължи страната, която не спази договора, т.е. работникът, ако не иска да го отработи, ще трябва да го плати или да се споразумее за напускане по взаимно съгласие, с което губи правото на пълна борса.

Съкращението го изяснихме, там е ясно. Аз питам за уволнението. Така нареченото прекратяване на правоотношението от страна на работодателя.

# 55
  • Мнения: 29 311
Уволнение е, когато е по вина на работника за нарушение от негова страна. Не става току така, има си законов ред и доказателства също трябва да има.

Вероятно имаш предвид прекратяване на правоотношението по предложение на работодателя срещу 4 до 10 заплати. Тогава е от днес за утре и нямаш право на пълна борса. Като напускане по взаимно съгласие, но иницииарано от работодателя.

# 56
  • Мнения: 2 890
Не, при прекратяване по член 331, когато се плащат 4те заплати предизвестието не играе никаква роля, това написах в предното мнение. И това е проблема според мен, защо като така или иначе, ако решат, ще минат с 4 заплати без спорове, работодателите не губят нищо като слагат максимално предизвестие.
Съкращаването е едно, основанието е "съкращаване на щата" (чл.328) и винаги е по инициатива на работодателя. Всичко друго е прекратяване, а не съкращаване.
Разговорно са взаимно заменяеми. Не сме в съда, разбира се точно какво имам в предвид. Разбира се, че предизвестието се плаща само ако не се спази. Масова практика е да се ползва съкращаването на щат за да се избегнат 4те заплати по член 331 и тогава се съкращава от днес за утре.

прекратяване на правоотношението по инициатива на работодателя, срещу уговорено обезщетение (чл.331). Като на това основание 4 заплати са минимумът. Максимум няма. И това е предложение. Служителят може да откаже и да каже, че е съгласен, но при 6-8-10 заплати. Това са преговори. Ако не стигнат до споразумение, работодателят трябва да си търси друго основание за прекратяване.
На практика се минава с 4 заплати и ако фирмата не предложи сама повече за да гради някаква репутация, не можеш да я принудиш. А това да предложат повече е голяма рядкост. Ако не приемеш минават със съкращване на щат и фиктивен подбор и предвид колко е тромав съда в България и как Инспекцията по труда има почти нулеви правомощия си е безсмислено да откажеш 4те заплати.
Което прави дългото предизвестие много асиметрично - на работодателя не му струва повече да прекрати договора по нормалния начин, а за работника се затварят много врати където се търси спешно човек.

# 57
  • Мнения: 9 050
Изобщо не е безсмислено да откажеш 4-те заплати, особено пък ако имаш тримесечно предизвестие.
Хипотеза 1 - 4 заплати по чл. 331.
Хипотеза 2 - съкращаване на щата - 3 заплати за неспазено предизвестие + още 1, ако не започнеш работа през първия месец след прекратяването. Т.е. отново 4 заплати. Но и пълно право на обезщетение за безработица след това.

Само ако някой няма право на обезщетение за безработица, би имало смисъл да приеме 4-те заплати по 331.
Ако обаче има право на обезщетение, спокойно може да поиска толкова заплати, колкото ще му покрият обезщетението, което би взел от БТ. Пробва. Ако работодателят не се съгласи, ще го съкратят. Нищо не губи.
Обаче работодателят има защо да се замисли дали да не даде повече заплати. Защото по 331 не могат да го съдят, но при съкращаване - могат. И накрая може да се окаже, че ще плати 3 заплати за неспазено предизвестие + още 6 за незаконно уволнение. Пък и служителя може да му възстановят, та тепърва да се чуди за ново основание за прекратяване.

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 6 879
Какво се разбира под незаконно уволнение?

Уволнение е, когато е по вина на работника за нарушение от негова страна. Не става току така, има си законов ред и доказателства също трябва да има.

Вероятно имаш предвид прекратяване на правоотношението по предложение на работодателя срещу 4 до 10 заплати. Тогава е от днес за утре и нямаш право на пълна борса. Като напускане по взаимно съгласие, но иницииарано от работодателя.

Е, прекратяването от страна на работодателя не се ли нарича уволнение?

# 59
  • Мнения: X
Без доказателства? Само в изпитателния срок.

Общи условия

Активация на акаунт