Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 37 286
  • 813
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 16 221
Зависи как е напуснала предишната работа.
Ние няма как да знаем.
В първия пост на темата е описано по кой чл. може да се ползва борса и обезщетение.

# 571
  • Мнения: 21
Ами освободена е по чл.325 т.1 . По написаното в началото на темата разбирам, че ще има право само на 4 месеца обезщетение въпреки, че има над 15 години трудов стаж така че в случая ще е най-добре веднага да си започне друга работа. Въпросът ми беше друг дали има такова нещо като задължително записване на борсата след напускане, за да не изгубиш правото си на обезщетение ако ти се наложи в бъдеще или можеш след прекратяването на една работа веднага да започнеш друга и заедно с това да си запазиш правото за трудова борса ако в бъдеще ти се наложи.

# 572
  • Мнения: 13 873
Не е задължително записването в БТ.
Много хора не го правят, ако ще вземат минималното, а ще си загубят правото за нещо по-голямо за 3 години напред така. И преценяват че не си струва, защото не се знае следваща работа която започнат как ще приключи.
Гледат да се запишат предимно хора, които ще вземат голямо обезщетение и за дълъг срок - има вариант ако следващата работа не потръгне и се прекрати до 12 месеца, да си доизползват остатъка от започнатото голямо обезщетение, независимо по кой член са освободени.
Така че всеки си прави сметката. Получаването на обезщетение е право, не е задължение.

# 573
  • Мнения: 55 040
В нейния случай даже е крайно нежелателно да се записва на борсата, особено пък за обезщетение. Защото ще се гледа тази дата на регистрация при следващото обезщетение. А то в момента е минимално.
Да си започне работа, пък ако я освободят в изпитателния срок, вече ще има право на пълно обезщетение.

# 574
  • Пловдив
  • Мнения: 576
Здравейте, имам 3 дни календарни неработни между предходната и новата работа, която започнах. Ако напусна новата работа ще мога ли да взема обещетение?

# 575
  • София
  • Мнения: 16 221
Зависи - как ще те освободят от сегашната работа.
В първия пост на темата са описани условията за получаване на обеЗщетение от НОИ.

# 576
  • Мнения: 30 130
Зависи по кой член ще те освободят. Ако питаш за трите дни, не са пречка.

# 577
  • Мнения: 22
Здравейте, записана съм на трудовата борса и получавам обезщетение. Днес бях на подпис и ми казаха, че има подходяща позиция за мен (не е по специалността ми, но е горе долу близо) и на едно хвърчащо листче ми записаха телефонен номер за контакт т.е да звънна. Жената ми каза, че си записва, че ме е информирала, но не знам това счита ли се за официално или не е? За първи път ми предлагат каквато и да е работа и нали имам право да откажа два пъти и ако откажа и двата пъти ми спират обезщетението. Имате ли информация дали това се брои за официална покана или просто са ме информирали?

# 578
  • София
  • Мнения: 16 221
Ако не ти се работи - отиди до фирмата, поговори с тях. Все ще намериш какво да не знаеш и разбираш за да не те одобрят. А може вече да са си намерили човек за длъжността.
Важното е да не отказваш директно на лелята от БТ.

# 579
  • Мнения: 22
Ако не ти се работи - отиди до фирмата, поговори с тях. Все ще намериш какво да не знаеш и разбираш за да не те одобрят. А може вече да са си намерили човек за длъжността.
Важното е да не отказваш директно на лелята от БТ.


Аз не съм и отказала на нея, взех си листчето и благодарих. Просто не съм наясно как се случват нещата с намирането на работа чрез ТБ, очаквах да има някакъв официален документ. Също така не знам дали те ще се свържат с въпросния работодател и ще питат дали съм звъннала или не.

# 580
  • Мнения: 55 040
Ти трябва да идеш при този работодател. И после - както ти каза Aisha.

# 581
  • Мнения: 30 130
Звънни, даже отиди на среща, виж какво предлагат, може пък да ти хареса. Рядко се предлагат хубави позиции през БТ, но не е невъзможно.

# 582
  • Мнения: 5 655
Проблем ще е, ако ти дадат насочващо писмо и не отидеш. Иначе те са длъжни да предлагат работа, затова те е уведомила. Но насочването е друго.

# 583
  • Плевен
  • Мнения: 252
Предстои ми посещение на ТБ. Съкратена съм с право на борса за 12 месеца,която искам да ползвам, но тук прочетох, че може да ми предложат работа и т н. Още при първия път ли предлагат, как да откажа, ако ми предложат, как да се държа в такъв случай, ако не желая да работя?

# 584
  • Мнения: 618
В нейния случай даже е крайно нежелателно да се записва на борсата, особено пък за обезщетение. Защото ще се гледа тази дата на регистрация при следващото обезщетение. А то в момента е минимално.
Да си започне работа, пък ако я освободят в изпитателния срок, вече ще има право на пълно обезщетение.

 Може ли повече пояснения тук, ако напуснеш от предходната работа и започнеш на ново място и те освободят ти дължат пълното обезщетение кякво ще рече това?

Общи условия

Активация на акаунт