Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 36 770
  • 802
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 5
Хаха, благодаря! Relaxed
Между другото, впечатлена съм от бързата реакция на НОИ. Мислех, че ще мине минимум седмица за писмен отговор, но реагираха още на следващия ден.
Успех на всички в темата и благодаря на включилите се по моя казус! Flowers Four Leaf Clover

# 751
  • София
  • Мнения: 10 353
Здравейте, помагайте, че не съм наясно.

Ако те съкратят по член по който имаш право на 60% обезщетение, но имаш фирма, кото в последните 3г. няма дейност(не се подават никакви декларации) имаш ли право на обезщетение за безработица?

# 752
  • Балчик
  • Мнения: 763
Здравейте, помагайте, че не съм наясно.

Ако те съкратят по член по който имаш право на 60% обезщетение, но имаш фирма, кото в последните 3г. няма дейност(не се подават никакви декларации) имаш ли право на обезщетение за безработица?
Да, имате право на регистрация в бт и право на обезщетение от НОИ, размера е 60 % от средно дневното брутно ваше възнаграждение за последните 12 месеца,а също така трябва през същите последни 12 месеца да нямате прекъсване на одиг.стаж. Щом фирмата не е действаща, няма основание за нерегистрация и неплащане от страна на НОИ.

# 753
  • София
  • Мнения: 10 353

Да, имате право на регистрация в бт и право на обезщетение от НОИ, размера е 60 % от средно дневното брутно ваше възнаграждение за последните 12 месеца,а също така трябва през същите последни 12 месеца да нямате прекъсване на одиг.стаж. Щом фирмата не е действаща, няма основание за нерегистрация и неплащане от страна на НОИ.

Благодаря! Чета обаче, че щом лицето фигурира като управител в ТР от НОИ отказват изплащането на обезщетението.

# 754
  • Мнения: 13 726
Това къде го пише че трябва да няма прекъсване в стажа 12 месеца... ей така се раждат градските легенди че е много страшно нещо да има прекъсване на стажа ако ще и 2 дни да е.
Иска се да има 12 месеца общо през последните 18. И обезщетението се смята не върху последните 12 а върху 24 месеца назад.

# 755
  • Мнения: 54 971
Може и два месеца да имаш прекъсване, не 2 дни. Сумарно се искат 12 месеца за последните 18.

# 756
  • Мнения: 2 507
Може и два месеца да имаш прекъсване, не 2 дни. Сумарно се искат 12 месеца за последните 18.
Не може повече от 30 дни да имаш прекъсване, защото ти се спират осигурителните права. За прекъсване се смята неплатен отпуск. Платеният отпуск и болничните не се смятат за прекъсване.

# 757
  • Мнения: 54 971
Къде го четеш това? Какви права ти се спират? Нямаш осигуровки, не получаваш заплата, здравни може да си плащаш сам.

# 758
  • Мнения: 13 726
Добре, как си го представяте това изрично написано че се искат 12 месеца в рамките на последните 18, ако изрично не бива да има прекъсване? Grinning
Колкото и другото беше вярно че за 12 месеца назад се смятат доходите, толкова и това, ами явно не четем на едни и същи места. Какви отпуски, какви болнични, какви чудеса във връзка с прекъсване на стаж, че чак и да пречат на обезщетение?
Хората са си го написали изрично, кратко и просто, на сайта на НОИ. Ама те сигурно и в НОИ не знаят, какво ли разбират те... друго си е съчинения във форума все пак.

# 759
  • София
  • Мнения: 10 353
Лица, имащи право на парично обезщетение

Право на такова обезщетение имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд “Безработица” най-малко 12 през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които имат регистрация в Агенцията по заетостта, не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване и отговарят на някои допълнителни изисквания, посочени в чл.54а от Кодекса за социално осигуряване.

Момичета, може ли да се върнем на темата? Управител на фирма без дейност от 2019г., никога не са внасяни никакви осигуровки, тъй като е осигуряван на максимума, като служител, може ли да отиде на борсата с високото обезщетение.

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 21:37 от nad_tab

# 760
  • Мнения: 54 971
Може, ако отговаря на условията за пълна борса.

# 761
  • Мнения: 2 507
Добре, как си го представяте това изрично написано че се искат 12 месеца в рамките на последните 18, ако изрично не бива да има прекъсване? Grinning
Колкото и другото беше вярно че за 12 месеца назад се смятат доходите, толкова и това, ами явно не четем на едни и същи места. Какви отпуски, какви болнични, какви чудеса във връзка с прекъсване на стаж, че чак и да пречат на обезщетение?
Хората са си го написали изрично, кратко и просто, на сайта на НОИ. Ама те сигурно и в НОИ не знаят, какво ли разбират те... друго си е съчинения във форума все пак.
Това за 30т дни не си го измислям, счетоводител ни светна, и питахме в НОИ няколко пъти. Аз лично поне 5 пъти съм звъняла за консултация.
Това за 12 от 18 месеца важи за:
 "за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването " 
Ако си бил в болничен примерно 9 месеца, не постъпват осигурителни вноски Безработица...

Ами аз се обадих в НОИ няколко пъти, за да съм сигурна. Ние пускахме неплатена отпуска и си брояхме дните, да не превишат 30. И счетоводството, и НОИ потвърдиха, че ако искаме да излезем на борсата с 60% обезщетение, не бива да превишат 30 неплатен отпуск.

И на сайта им го пише:

"Периоди, които се зачитат при определяне правото на парично обезщетение за безработица
При определяне на правото на парично обезщетение за безработица се зачита и времето:

на неплатен отпуск до 30 работни дни в една календарна година; "

Ако не ми вярвате, обадете се утре и питайте, да видим.

Последна редакция: сб, 25 май 2024, 22:14 от prolet_inchen

# 762
  • Мнения: 10 741
Това пък с неплатената отпуска какво общо има със стажа 🙄 Това не ти прекъсва трудовите взаимоотношения?!

# 763
  • Мнения: 54 971
И аз не разбирам. Даже за пръв път чувам.

# 764
  • Мнения: 13 726
Те може и да се прекъснат осигуровките за някакво време и пак да има 12 месеца внасяни през тия 18, хората ясно са си написали че това се иска. А тук се опитаха да го изкарат че ако не са твърдо непрекъснати 12 месеца, няма право на обезщетение, което е пълна глупост.
И заради такива приказки в съседната тема се шашкат заради няколко дни между работа на две различни места, щото нали им се прекъсвал стажът...

Общи условия

Активация на акаунт