Трудова борса и обезщетения - Тема 7

  • 36 808
  • 802
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 2 507
Те може и да се прекъснат осигуровките за някакво време и пак да има 12 месеца внасяни през тия 18, хората ясно са си написали че това се иска. А тук се опитаха да го изкарат че ако не са твърдо непрекъснати 12 месеца, няма право на обезщетение, което е пълна глупост.
И заради такива приказки в съседната тема се шашкат заради няколко дни между работа на две различни места, щото нали им се прекъсвал стажът...
Аз ви казвам, какво ми казаха от НОИ, не си го измислям... Казаха ми, че не трябва да има повече от 30 дни неплатен отпуск. Броихме ги и ние, и счетоводството... В сайта на НОИ те са изрично споменати, напишете обезщетение безработица и отворете особености и ще видите, че са изрично споменати. Който има съмнения, да се обади по телефона в работен ден и да пита.

# 766
  • София
  • Мнения: 1 273
До 30 дни неплатен годишно се признава за трудов стаж.

# 767
  • Мнения: 27
Здравейте!
Имам два въпроса.
Подадох документи в НОИ на 29.04., поискаха ми допълнителни документи, които изпратих он-лайн. Все още нямам отговор. Какъв е срока в който трябва да ми отговорят дали ще ми отпуснат обезщетение?
В случай, че ми отпуснат такова, от кога ще започна да го получавам, в месеца след излизане на решението или след датата на регистрацията от април?
Благодаря и приятна неделя!

# 768
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Те може и да се прекъснат осигуровките за някакво време и пак да има 12 месеца внасяни през тия 18, хората ясно са си написали че това се иска. А тук се опитаха да го изкарат че ако не са твърдо непрекъснати 12 месеца, няма право на обезщетение, което е пълна глупост.
И заради такива приказки в съседната тема се шашкат заради няколко дни между работа на две различни места, щото нали им се прекъсвал стажът...
Аз ви казвам, какво ми казаха от НОИ, не си го измислям... Казаха ми, че не трябва да има повече от 30 дни неплатен отпуск. Броихме ги и ние, и счетоводството... В сайта на НОИ те са изрично споменати, напишете обезщетение безработица и отворете особености и ще видите, че са изрично споменати. Който има съмнения, да се обади по телефона в работен ден и да пита.
Въпросът е вие какво сте питали, за да ви отговорят те това.
Иначе са прави тези, които ви контрират, написаното от вас в контекста на въпроса на nad_tab за обезщетението не отговаря на истината!
Никъде не ги искат непрекъснати тези 12 месеца! Затова са написали 12 от 18, сумарно се смятат.
Иначе съм съгласна, в сайта им си пише всичко ясно:
https://nssi.bg/fizicheski-lica/po-bg-zakonodatelstvo/pri-bezrabotitsa/



chervena_ribka
Отдавна трябваше да знаете според мен. Проверете по някакъв начин на място. Може да тече някаква проверка.

# 769
  • Мнения: 27
chervena_ribka
Отдавна трябваше да знаете според мен. Проверете по някакъв начин на място. Може да тече някаква проверка.

Явно е така. Аз предоставих документи и дори след тяхното разглеждане трябваше да са ми отговорили вече. Прочетох някъде, че имат 14 дневен срок. Имаше доста празници в този период. Утре ще се обадя да попитам.

# 770
  • Мнения: 13 744
Ако на някого тия 30 дни неплатен отпуск му бъркат работите дали ще има 12 месеца или няма, си е изцяло негова работа. И е частен случай. На НОИ не им пука по какъв повод няма осигуровки а само дали има внесени за поне толкова. Но престанете да пишете как се искали 12 месеца непрекъснати осигуровки или пък задължително при един и същ работодател, че тия приказки после някой тръгва и ги повтаря и се шашкат хора излишно...

# 771
  • Мнения: 417
chervena_ribka,

И аз знам уж около 2 седмици ако директно излязат с решение. При теб щом са поискани уточнения е по-различно, след тях пак тече някакъв срок.  Ето текстове от наредбата (НОИПОБ) по темата:
Скрит текст:
"При прието заявление с нередовни или
липсващи документи териториалното поделение на НОИ уведомява лицето в 7-дневен срок от
приемането на заявлението, като му дава необходимите указания за отстраняване на нередностите."

"Паричното обезщетение за безработица се
отпуска, отказва, изменя, спира, възобновява, прекратява и възстановява с разпореждане на
длъжностното лице, на което е възложено ръководството на осигуряването за безработица или
друго длъжностно лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на НОИ, или
на упълномощено от него длъжностно лице. Длъжностното лице се произнася в 14-дневен срок от
подаване на заявлението или от настъпване на съответните обстоятелства"
На мен ми звучи като общ срок в твоя случай 7 + 14 дни. Не е уточнено обаче календарни или работни дни са,  като нищо да са работни, иначе точно както се пада след 29.04. биха имали нереално къс срок. Важното е да са получили и приели допълнитлените документи, това май се виждаше онлайн.

Откога ще получаваш ако ти отпуснат, води се от последна дата на последния договор, например ако си освободена на 22.04 от следващия ден. Това ако си спазила сроковете (скрития текст). Плащат всеки месец на 15-то число за предния месец. Според мен на 15.06 би получила сумата за април и май заедно.
Скрит текст:
Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако:

заявлението за отпускането му е подадено в тримесечен срок от тази дата;
лицето се е регистрирало като безработно в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни от тази дата.

Ако заявлението е подадено по неуважителни причини след изтичане на тримесечния срок, паричното обезщетение се изплаща от датата на заявлението за определения период, намален със закъснението.

Ако заявлението е подадено в тримесечен срок, а регистрацията на лицето като безработно в Агенцията по заетостта е направена след изтичане на срока от 7 работни дни от прекратяване на осигуряването по неуважителни причини, паричното обезщетение се изплаща от датата на регистрацията за определения период, намален със закъснението.

# 772
  • Мнения: 27
Miss_Kaprisse,
Много благодаря за това, че си направи труда да ми отговориш толкова изчерпателно!
Изясни ми се напълно ситуацията. Вероятно тази седмица ще имам отговор.

# 773
  • Мнения: 16
Здравейте, работих във фирма от октомври 21г до 6 март 24г като заплатата която получавах беше по карта , следователно съм и осигурявана на въпросната сума. Всеки месец е била различна между 1500 до 3300. На 1.04 започнах в друга фирма, но нещата не потръгнаха добре и на 1.06 пътищата ни се разделиха по недостиг на работа. Утре ще подавам документи за борса, въпроса ми е дали ще има някакъв проблем в периода в които съм напуснала старата работа и съм започнала новата и каква ще горе долу сумата която ще получа, а и в трудовата ми книжка има ненанесен стаж дали ще е проблем Rolling Eyes , доколкото съм запозната знам , че е всичко е електронно но се пак да попитам  Sunglasses

# 774
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте, работих във фирма от октомври 21г до 6 март 24г като заплатата която получавах беше по карта , следователно съм и осигурявана на въпросната сума. Всеки месец е била различна между 1500 до 3300. На 1.04 започнах в друга фирма, но нещата не потръгнаха добре и на 1.06 пътищата ни се разделиха по недостиг на работа. Утре ще подавам документи за борса, въпроса ми е дали ще има някакъв проблем в периода в които съм напуснала старата работа и съм започнала новата и каква ще горе долу сумата която ще получа, а и в трудовата ми книжка има ненанесен стаж дали ще е проблем Rolling Eyes , доколкото съм запозната знам , че е всичко е електронно но се пак да попитам  Sunglasses
по кои  си освободена?

# 775
  • Мнения: 54 979
По кой член е прекратен ТД?
Този период без работа ще има значение, ако имате право на пълна борса, защото обезщетението се изчислява на база 24 месеца и този период ще го намали.

# 776
  • Мнения: 16
Здравейте, работих във фирма от октомври 21г до 6 март 24г като заплатата която получавах беше по карта , следователно съм и осигурявана на въпросната сума. Всеки месец е била различна между 1500 до 3300. На 1.04 започнах в друга фирма, но нещата не потръгнаха добре и на 1.06 пътищата ни се разделиха по недостиг на работа. Утре ще подавам документи за борса, въпроса ми е дали ще има някакъв проблем в периода в които съм напуснала старата работа и съм започнала новата и каква ще горе долу сумата която ще получа, а и в трудовата ми книжка има ненанесен стаж дали ще е проблем Rolling Eyes , доколкото съм запозната знам , че е всичко е електронно но се пак да попитам  Sunglasses
по кои  си освободена?

325 , Ал. 1 , т5

# 777
  • Мнения: 54 979
Този член дава възможност за пълна борса, ако не си ползвала обезщетение през последните 3 години.

# 778
  • София
  • Мнения: 1 643
Лице миналата година е получавало обезщетение за безработица за 2 месеца (има решение за 12месеца). Регистрира фирма и е започнало да се самоосигурява. Съответно е спряно обезщетението за безработица.
Няма достатъчно приходи и ще прекъсне дейността на фирмата/ ще прекъсне самоосигуряването.
Не са изтекли 12-те месеца от отписване от БТ. В този случай ще може ли да възобнови получаването на обезщтенеието? (Фирмата няма да я закрива само ще прекъсне дейността и самоосигуряването.)
Освен подадена декларация ОКД-5 трябва ли да носи нещо друго в БТ?

# 779
  • София
  • Мнения: 10 353
Лице миналата година е получавало обезщетение за безработица за 2 месеца (има решение за 12месеца). Регистрира фирма и е започнало да се самоосигурява. Съответно е спряно обезщетението за безработица.
Няма достатъчно приходи и ще прекъсне дейността на фирмата/ ще прекъсне самоосигуряването.
Не са изтекли 12-те месеца от отписване от БТ. В този случай ще може ли да възобнови получаването на обезщтенеието? (Фирмата няма да я закрива само ще прекъсне дейността и самоосигуряването.)
Освен подадена декларация ОКД-5 трябва ли да носи нещо друго в БТ?

Миналта седмица говорих с НОИ, има ли фирма, няма обезщетение. В нашия случай ще прехвърли фирмата на друго лице, закриването трае от 8 до 12м.

Общи условия

Активация на акаунт