Американски колеж - двадесет и седма тема

  • 55 471
  • 750
  •   1
Отговори
# 735
  • софия
  • Мнения: 25 665
Чудесни са децата. Гледах снимки от снощи. Надявам се да можем да видим церемонията от днес. Ще я снимат.



Да бъдат щастливи и да следват пътя си без големи трудности!

Последна редакция: сб, 20 май 2023, 13:39 от zvаnchе

# 736
  • Мнения: 19 337
Ами, аз ви попитах по-горе и вие самата казахте, че не знаете. Не разбирам, след като сте били на срещата и сте разбрали тази информация, защо просто не я споделите, а трябва да ми казвате да изчакам писмото? Някаква тайна ли е информацията? Тогава как щях да я разбера на срещата, ако е такава тайна?
Дъждец, надявам се, че вече сте прочели писмото и сте намерили отговор на въпросите си. Съжалявам, че не съм била изчерпателна в отговорите си. За да се избегнат недоразумения и грешки като тази, препоръчвам на всеки да е активна част от училищната общност и да се информира лично от директорката и администрацията за въпросите, които го вълнуват.
2021, а аз ви препоръчвам, когато не знаете отговора на даден въпрос, просто да си признаете, че не сте го разбрали на срещата, вместо да увъртате няколко поста и да генерирате спам.

Звънче, мислех да споделя тук, но после забравих. За униформите  писах веднага след като разбрах.

Миленче, не знам кой е ял, но аз не го намирам за нещо покъртително.
Катедрата по математика наистина е основен проблем и натам трябва да се насочат усилията.
Ние не сме чакали договора миналата година. Заминахме веднага на почивка. Не помня дали някой го е получил вместо нас. Върнахме се просто в последния ден и го занесохме лично. Бях забравила сега, че имаше нещо около този договор, което е дразнещо.

Цитат на: Тинкърбел
Ама как не харесвам подобни пози....
А, точно! Направо като чуя гръмките слова за общността и ми става нещо.
Както писах, нямам нищо против да започват на 11.09, защото изпускат дни през годината. Ако пък имат почивни петъци, ще е още по-добре.

Последна редакция: сб, 20 май 2023, 10:22 от Дъждец

# 737
  • Мнения: 609
Помня как ревах като магаре, когато гледах церемонията по дипломирането преди 2 години. Моето гардже още не беше в Колежа, но много се вълнувах като гледах тези прекрасни деца.

Хич не ми пука за тези 4 дни. Не очаквам АК  да се съобрази с 1000 деца и двойно повече родители.
Понеже прочетох за “ядящата госпожа”😄
Предполагам, че иде реч за госпожата по география. Да! Прави го. Гризе някакви неща в час. До колкото знам и питомците могат да си хрупат солетите при нея. Дамата е типична американка, но преподава по География на България. Трудно нали? Имах 2 срещи с нея. Тя истински се интересува от страната ни. Това лято е набелязала една камара места, които да посети, за да разбере какво точно преподава на децата. Както се казва: око да види, ръка да пипне. Другото което ми харесва в нея е, че от самото начало учи български. Всеки ден! На школа и в CAS, защото цитирам: Езикът който преподават в школата няма много общо с ежедневния речник на пуберите, а аз искам да ги разбирам.
Много се смях, когато ми показа какво е да стоиш на буквата Ф😄 Класът на наборката определено я харесват. В началото я бяха посрещнали на нож, но за няколко месеца тази жена успя някак си да ги промени. Харесва ми, че истински се интересува от света на пуберите. А безхаберие и ниезаитересованост вече съм виждала в доста учители. 
За математиката… Ода мога да напиша. Преподаване ниво тука има-тука нЕма, очаквания, тестове и изпити-ниво СМГ.
P.S. Всичко от написаното по-горе е мое лично мнение😄

Последна редакция: сб, 20 май 2023, 10:26 от raly78

# 738
  • софия
  • Мнения: 25 665
Рали, впечатленията при нас са на 180°, но не това ми е важно и затова съм оставила да се справят сами, ако искат. Не е любим учител на класа. Има и други неща, които правят впечатление при нея.
Не е много приятно да ти цъкат семки, докато правиш тест. Лично възприятие. На някой може да му действа стимулиращо.
Да се яде в час е толкова приемливо, колкото да се яде по време на театрална постановка в залата и не е въпрос на националност, но това е мое мнение. За признак на възпитание не отварям дума. Опитвам се да правя разлика между непосредствено поведение и липсата му.

Доп. Миналата година бяха при учител, не българин, луд по определени напитки, които е пиел постоянно (може да се сетите кой е 😉). Много го харесваха, няколко пъти му купуваха любими неща да го почерпят, по собствено желание.

Последна редакция: сб, 20 май 2023, 11:45 от zvаnchе

# 739
  • Мнения: 19 337
Не знам защо не ми излиза редакцията с вмъкване на този цитат в предния пост. Ако на вас ви излиза, ще го махна от тук.
Цитат на: Тинкърбел
Ама как не харесвам подобни пози....
А, точно! Направо като чуя гръмките слова за общността и ми става лошо.
Както писах, нямам нищо против да започват на 11.09, защото изпускат дни през годината. Ако пък имат почивни петъци, ще е още по-добре.

Питах кой яде. При нас е друг учител, който дъщеря ми обожава. Каза, че го прави, когато им дава задания да работят самостоятелно.

# 740
  • Мнения: 109
Дъждец, виждам, че си наясно какво се случва в Колежа още на етап, когато то се обсъжда и не е взето окончателно решение дали да се въведе и съответно обяви. Първо, за служителите на колежа със сигурност има задължение за конфиденциалност по договорите им и второ, има работна етика. Вдигането на шум тук по теми, които не са станали окончателни решения в колежа, според теб ползотворно ли е? Не е ли редно въпросите да се поставят директно в колежа?

# 741
  • софия
  • Мнения: 4 991
На мен идеята за общност ми харесва и смятам, че е осъзнаването и е пътят към нужната промяна необходима на страната ни.

За всичко останало, което коментирате, мисля, че ще е добре малко да отворите погледа. Ще намерите позитиви.

Пс. Човек може да води разговор с различна гледна точка и без да влага упреци за различната позиция. Лец кийп ит дат уей Simple Smile

# 742
  • София
  • Мнения: 747
Коментирате иронично, сякаш всъщност няма нужда учителите да наблягат на развитието си и сякаш учителите в други училища не го правят. Това, че учител посещава обучения, не означава, че е нает недоучил и набързо ще го квалифицират. Учителите дори са задължени май за определен брой дни годишно в обучения за акредитация (сигурна съм, че има такъв регламент, но честно казано не съм се ровила в спецификата му).
Специално за АК, доколкото разбирам от писмото, инициативата за допълнителните дни ще е в линията на общата им стратегия за повече колаборация между департаментите/предметите за подобряване на начина, по който поднасят учебното съдържание. Това е един от елементите на плана им до 2017, който сега отново са ни изпратили с писмото.  Изобщо не се споменава тимбилдинг, това се появи тук в темата

# 743
  • Мнения: 7
TL;DR
Скрит текст:
Приемете моите извинения, че съм публикувал поста си в деня на дипломиране и съответно празник за общноста!
Просто не съм съобразил дата - човек съм, допускам грешки и си ги признавам. Но пък и не съм очаквал, че съм натворил такъв скверен и злостен пасквил. Само по тази причина, без да омаловажавам и неглижирам нечие мнение не отговарям на всеки от постовет с цитат, както би било редно зачитйки мнението и личноста на всеки от писалите. Пак по тази причина публикувам в скрит текст под под гриф "Твърде дълго! Да не се чете!"

Не виждам причина за яростна бран при липса на заплаха. Изключително орлово, балканско и българско(силно да любят и мразят, без причина). Също така и не виждам спор. Но дори и да има такъв, спор се води с аргументи. Обратното е фанатизъм, повече типичен за религиозните апологети. Може би това е и причината от ~2000 да са присъствали само 25 - не от незаинтересованост. Не знам, още нямам достатъчно преки впечатления.
 Сигурно и вие имате копие от правилника и сте го чели. Също подписан, следователно прочетен. Не съм съвсем сигурен какво включва "академичната общност". В интернет съм от 1990та и много отдавна нищо не е в състояние да ме разклати, но получавам доста точна информация за средата.
Четиридневната работна седмица е хубаво нещо за който може да си го позволи - ако с по-малко усилия се постига целевия резултат говори за висока ефективност. Мога дакажа само "Браво!".  Примерно французите мислеха да въведат такава, но съвсем не с цел почивка. Моят ритъм е 24/365.
Съжалявам, че сте приела(надявам се женски род на обръщението не Ви обижда) като нападка еволюционния факт. Не е била това целта ми - моля за извинение. Колежаните до сега са имали общоприетия ритъм на труд и почивка. Когато 4/7 е постоянния ритъм също не е проблем. Когато се въвежда нарушение в ритъма то се въвежда постепенно и с оценка дали води до повишаване или понижаване на ефективноста. Което и очаквам от училище с толкова висока репутация.
В нашия случай ранното започване ще даде време колежанина да спази изискванията за отсъствие от занятия. В третата седмица имаме наистина неотложен ангажимент.
Примера с униформите е от общодостъпен пост в този форум. Там някъде имаше и, цитирам по памет "...президента беше втрещена от облеклото на някои колежани..." При няколкото си посещения на колежа не видях модни изпълнения в "Лейди Гага стил", но това също е субективно и не е представително. В часта от правилника, касаеща облеклото на колежаните са използвани субективни понятия, които допускат достатъчно свободна интерпретация. На места и събития, при които има дрес-код(определни изисквания към облеклото) той се споменава в поканата(примерно: вечерно облекло). В другите случаи, при нарушаване на неофициално възприетия начин на обличане съответната персона ще се откроява на фона на околните и ако не е "бунтар" или с ярко изразено чувство за превъзходство над останалите ще възприеме границите на допустимото. Аз не видях такива случаи, като пак казвам - моето впечатление не е представително.
Тъй като много приятно ме изненада най-нормално зададен въпрос "Кое Ви кара да мислите така?": Нямам честа и привилегията да имам лични впечатления от настоящия президент. Никой собственик на частно предприятие не ми дължи никакви обяснения, освен когато това е правно обвързано /или негово доброволно решение - аз само мога да харесам или да не харесам продукта, предмет на договора, мога да се позова на правната рамка, когато смятам, че има нарушение на клаузите. Информацията, с която разполагам е само общодостъпна, включително представянето на президента на страницата на колежа(31.05.2021) - от там оставам с впечатлението, че голяма част от личния и професионален живот е преминал в азиатски държави. Това отбелязвам като любопитен факт. Забелязвам, пак в общодостъпни постове, че вероятно има нарушение на правиника от страна на колежа при вероятен конфликт на интерес с преподавател/и. Не съм засегната страна и нямам детайлна информация за да преценя за себе си дали това е така и не мога да имам отношение. Но очевидно поне част от колежаните мислят така.
"...само 4 дни..." са МОИТЕ 4 дни. От много години Турция не е наша дестинация поради културни различия, но в пост четох изразено опасение относно възможноста учебния материал да бъде преподаден и възприет - това не мога да го преценя, но колежа иска да използва тези дни за свои цели, за да осигури възможноста си да предостави предмета на договора. В реда на правното обвързване би следвало решението да е лично мое, в качеството ми на коректната страна и предмет на допълващо споразумение. Не би следвало мой личен отказ да се интерпретира като нарушение на клаузите. За нарушения колежаните подлежат на лесно осъществими санкции. А колежа? Пак казвам: тези 4 предсрочни дни са в наша полза. Намерението на колежа изглежда разумно и приемливо. И дори не съм коментирал тези 4 дни. Използвал съм темата защото още не ми е останало време за другите комуникационни канали, и защото българина си е доста боязлив - рядко ще сподели откровено нещо, което евентуално би му донесло негатив и още по-рядко ще застане зад истинската си позиция ако не се крие зад въображаема анонимност. Нарича се "автоцензура"... "Новите дрехи на царя" Wink
Дължината на поста не е израз на логорея - само искрено засегнатите и желаещи да разберат гледната точка ще имат мотивацията да четат до тук. Извинението ми е към тях. Останалите, като видят обема просто ще ми "теглят една" на ум, ще цъкнат удивителната и няма да си развалят празничния ден.

# 744
  • Мнения: 109
Последно от мен за тези, които не са прочели внимателно или не са получили имейл, цитат относно 4те дни:

"These additional days will be non school days for your children, but will be days when our faculty and staff will gather to collaborate and learn together."

# 745
  • София
  • Мнения: 600
@2021, но преди това има
“Next year our school year will begin on September 11, 2023 for our students.

Предполагам, че както досега имаше опознавателна седмица за 8 клас, подобна практика се въвежда за всички випуски, само че от 11.09?

# 746
  • софия
  • Мнения: 4 991
Опознавателната седмица си е част от нормалната учебна година. Няма предварителни дни.

Последна редакция: сб, 20 май 2023, 22:15 от Амели

# 747
  • София
  • Мнения: 5 046
Тогава къде отиват свободните петъци, ако са неучебни дните от 11 до 14 септ.?
Дали не се има предвид, че започват с учебни занятия на 11 септември,  а през годината ще имат 5 свободни петъка като компенсация?

# 748
  • София
  • Мнения: 600
Опознавателната седмуца си е част от нормалната учебна година. Няма предварителни дни.

Ахаа, аз мислех че е само за 8-ми клас, а другите започват с учене още на 15.09.

# 749
  • софия
  • Мнения: 25 665
Само за 8. клас е. Останалите си учат с програма от 15-ти септември.

Общи условия

Активация на акаунт