Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 11

  • 23 162
  • 764
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 68 747
За подаване на документи искат 100% съгласие.
За учредяване на сдружение и 67 са достатъчни. Но за съгласие за СМР си се иска 100%.

Ето от сайта на произволно избрана община:

# 121
  • Мнения: 2 864
Моля за помощ. Във входа имаме 2 общи помещения. Едното преди години е било отдавано под наем, в момента съседка се разполага еднолично с него без да плаща каквото и да е, домоуправителят няма ключ. Второто помещение се използва като магазин, но предстои наемателят да го освободи. В документите на ЕС не намирам договори за наем, нямам идея каква е площта на двете помещения, какъв им е статутът... Няколко съседи проявиха интерес към помещението и ще видя в закона как да направим избор между тях кой да го вземе, но паралелно с това бих искала да имам скица или подобен документ за целия вход, където да са нанесени площ на обекта, % идеални части, статут. Къде бих могла да получа такава справка - кадастъра, общината?

# 122
  • Мнения: 68 747
Онлайн в АГКК...по идентификатор на помещенията. Може и по адрес..излиза сградата с нейният идентификатор, напр.1234.5...където 5 е сградата. Добавяш точка 1 - 1234.5.1 и излиза първия обект в сградата, 1234.5.2-втория и така нататък...до края ва самостоятелните обекти в сградата /СОС/. Има площ и предназначение на всеки СОС.
Кадастрална карта цъкаш в сайта на агкк.

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 08:26 от teta75

# 123
  • София
  • Мнения: 2 412
При нас кой да ползва общото помещение на партера се решава на база цена. Който е готов да плаща повече - той го взима. Но все пак му го даваме за година, за да не стане така, че всеки месец някой да надцаква предишния, който вече може да има планове за помещението. Не е голямо, колкото мазе е, но е на партера и е удобно за колела да речем.

# 124
  • Мнения: 2 864
При нас историята е мътна и кървава, разказвала съм в предишни теми, и сега ще стане чудо, предполагам, ама като съм се хванала и ми се иска да го направим по правилния начин. Че едната явно си комуникира по други канали с наемателя и дойде да ми звъни вкъщи да не съм го обявявала помещението, тя имала била интерес да го вземе при същите условия. Ама все едно е мое и еднолично решавам. Полудях направо, казах  ù, че и ние имаме интерес и сме склонни да плащаме 25% по-висок наем, и направо откачи. 😀 Не че ми е зор, ама много ме подразни цялата постановка и ще я оставя да се притеснява малко и да разсъждава. После още двама дойдоха да ми звънят и общо взето са много учудени всички, че не си тръгват директно с ключа за помещението. Безумни хора. Аз категорично държа да се подпише договор, със срок за 1 или 2 години и някаква клауза за подновяване.

Тета, много благодаря, много разчитам на теб в тази тема. 🌹

# 125
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Melusine Дано има повече хора като Вас. Да искат нещата да са по-правилния начин. За Договора обаче как  ще стои въпроса с деклариране на дохода се чудя?!

# 126
  • Мнения: 2 864
Не знам, то и в момента не се декларира, но тези пари отиват в касата на ЕС, и си фигурират като приход в ежемесечния отчет, не знам дали трябва да се прави нещо повече от това. Пиша им приходна разписка, както на всички съседи, може да се проследи по тефтерите. Наемателят е фирма, пиша бележката на фирма, те си го осчетоводяват като разход, непонятно ми е как няма договор, поне в нашите документи, или е затрит през годините, то и за асансьора няма. Ще питам самия наемател дали има копие да ми изпрати, да погледна каква е историята и откога.

# 127
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Ние имаме едни 5 лв. и също не пишем годишна декларация - то смешно. Но отдаването е записано в решение на Общото събрание. Не е отделен договор. За тази крупна сума.
Но пък според  ЗЗД и ДОПК доходите от наем се декларират и облагат с 10%.

# 128
  • Мнения: 2 864
Нямам против, но кой да я подаде тази декларация, аз като частно лице ли? Сдружение нямаме, ние и УС нямаме, абсолютно сериозна съм, като казвам, че на никой не му се занимава. Аз сама съм и касиер и домоуправител и лице за контакт при необходимост, безвъзмездно, по мое решение. Това пък ОС, абсурд, няма една покана, един протокол, само моите. И те пак дойдоха 5 човека от 23 апартамента. Не знам точно какво да направя така. Като слагах годишния отчет през февруари им написах, че ще се занимавам до края на годината, което прави 2 г., и през септември ще свикам ОС, за да се избере ново ръководство - от ЕС, фирма, каквото искат, просто от 01/02/2024 аз приключвам годината и спирам да събирам пари и да плащам сметки, а те да правят, каквото искат.

# 129
  • София
  • Мнения: 1 616
При нас на ОС също идват 5 човека, но за да има кворум, другите дават пълномощни на някои съседи и накрая става така, че  3 ма човека са с 12 гласа и вземат решение което на тях им изнася. Тези които са дали пълномощните са наемодатели и не им пука какво се случва, не можели да се разкарвали за някакво си ОС.
При нас имаше големи скандали за общото помещение и се реши да го ползваме всички за колела и шейни.  Първия който се нанесе в помещението сложи 2 детски и 2 големи колела, 2 шейни и една детска количка. Доколкото разбрах още двама са успели да си набутат детските колела и до там. Отново имаше скандал, имаме двама младежи карат колела активно, колелата големи, носят ги на ръце по стълбите, защото не влизат в асансьора,  но не могат да се вредят от детските които се ползват веднъж седмично, а тези на родителите им пък не са изнасяни от 2 години. На практика това помещение стана лично мазе на този с 4те колела.  Ама този с колелата държи пълномощните на 5 човека и на практика има 6 гласа, с подгласниците си сам си взима решение и на практика окупира общото помещение за без пари.

# 130
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Оууу, има ограничение за представляването на ОС на ЕС. Чл. 14 - до трима най-много. Разписано е и как става легитимното упълномощаване. Другото няма значение.
Това с общите помещения си е винаги повод за раздор. Но и за това разписаното правило е да се плаща наем, който компенсира неможещите да ползват. Идеалните части са неделими и не могат да се конкретизират - това стъпало е мое, оня парапет - твой.

# 131
  • София
  • Мнения: 283
Тези, които не идват, а после се оплакват е като изборите днес - не си ли гласувал, нямаш право и на мнение Simple Smile

# 132
  • Русе
  • Мнения: 5 351
Хората не си говорят открито. За да няма конфликт действат през домоуправител или друг посредник.
Виждат нещо, недоволни, мълчат си. После на друг, втори, трети казват "ама така, онака, оня зна'йш ли к'во направи". Що не си му казал - е, ще се скараме. Или си отстояваш позициите, мнението, поведението, или се съобразяваш. Колективните работи изискват компромис.

# 133
  • Мнения: 68 747
Точно.
Нали ви разказвах за едни вещи на тераската на 3 ет. Бабите от етажа вке на мен се оплакваха. После се сетих, че те момчето го знаят от малко..живели са заедно.
Аз съм в блока от десетина години.
Е, като се знаят те от 30 години, защо те не му кажат....а аз която съм нова и за двете страни...

# 134
  • Мнения: 50
Здравейте! Надявам се някой да се включи и по нашия казус. Прес 2016 на събрание на входа с 30% присъстващи се сключва договор за 2 години с проф. домоуправител вх. Мениджър. След 2018,когато се предполага че договорът вече е изтекъл те продължават да събират пари на входа, като преди 4 месеца и спират да плащат месечните такси-ток, асансьор, чистачка, защото нямало достатъчно наличност в касата????? Мога ли да считам този договор за невалиден, защото няма подписи на 67% от живущите и да заведе дело за неправомерно събиране на такси след 2018г.слрд като няма продължение на този договор. До сега те мълчат по всички въпроси, но продължават да ни начисляват такси.

Общи условия

Активация на акаунт