Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 44

  • 35 692
  • 774
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 1 992
Здравейте, наскоро се сдобихме с място/вече влязло в регулация, преди това е било земеделска земя/, дотук добре, но въобще не знаем от къде да започнем. Какъв специалист трябва да търсим, за да направим консултация и да ни обясни от къде трябва да тръгнем с документите?
Към момента имаме половин декар нива с пшеница, като я ожънат, ще дойде геодезист да оразмери парцелите и ще сложим ограда. Дотук сме...

# 346
  • Мнения: 119
D_e_s_i_t_o
Архитект най-добре. За коя област става въпрос. Трябва да знаете че има давност решението за промяна предназначението на земята - 3 години да получите разрешение за строеж от датата на влизането му в сила.

# 347
  • Мнения: 1 992
D_e_s_i_t_o
Архитект най-добре. За коя област става въпрос. Трябва да знаете че има давност решението за промяна предназначението на земята - 3 години да получите разрешение за строеж от датата на влизането му в сила.
за област Бургас, благодаря, jele3.

# 348
  • София
  • Мнения: 1 407
D_e_s_i_t_o, добре дошла! Аз съм от по-прясно строящите и пишещите, може да прочетеш моите мнения.
Като начало, изваждане на актуална скица (важи 6 м) и ако при вас искат мотивирано предложение (изготвя се от архитект), с тези два документа, се подава за Скица-виза за проектиране. Мога да препоръчам  моята архитектка, тя е от Бургас, освен това тя също завърши груб строеж наскоро и може да бъде полезна Hands V

# 349
  • Бургас
  • Мнения: 1 460
Аз ще допълня, че зависи и в коя община е. Морска или не.

# 350
  • Мнения: 6 309
D_e_s_i_t_o, добре дошла! Аз съм от по-прясно строящите и пишещите, може да прочетеш моите мнения.
Като начало, изваждане на актуална скица (важи 6 м) и ако при вас искат мотивирано предложение (изготвя се от архитект), с тези два документа, се подава за Скица-виза за проектиране. Мога да препоръчам  моята архитектка, тя е от Бургас, освен това тя също завърши груб строеж наскоро и може да бъде полезна Hands V
Писала съм многократно. Като на човек му е за първи път и материята му е далечна, отива при екип от архитект и проектанти, сключва договор с тях, упълномощава ги и те действат вместо него. Няма нужда някой да открива топлата вода, да се мъчи да ходи по N на брой инстанции, да го връщат за щяло и нещяло, като по този начин да изгуби много време и пари.

# 351
  • Мнения: 1 992
Благодаря на включилите се, ще послушам съвета на Fatalina, защото това действително е непозната материя за нас. Хубава вечер!

# 352
  • Мнения: 519
Здравейте, ние сме пред изливане на плоча на вторият етаж и дойде момента да заложим в бетона коминно тяло. Камината ще бъде в хола, само за уют ще я ползваме. В проекта са залежени Schiedel uni plus, около 7000 лв излза системата. Ние разполагаме с едни гръцки , аналог са на тези , около 200 лева излизат. На вилата сме с гръцките, вече 10 години няма проблем. Някой да изрази мнение? При положение, че няма да горим на твърдо гориво нищо, не виждам смисъл от голямата инвестиция, за анти киселинни и т.п. покрития?

# 353
  • Мнения: 2 308
Viktoriq_95, за коминните тела има изискване да са пожароустойчиви. Повечето предлагани на пазара не разполагат със сертификат за пожароустойчивост, тъй като същите размери се използват и за вентилационни отвори и ги продават като такива. Визуално нямат драстична  разлика, но са с различно предназначение. Ако тези гръцки тела имат сертификат, използвайте си ги. Иначе може да имате проблеми при окомплектоване на документацията за въвеждане в експлоатация. A и си е опасно разбира се.

Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 19:09 от pep_si

# 354
  • Мнения: 519
Пожароустойчиви са, не бих и помислила да слагаме обикновени.  Благодаря за включването.

# 355
  • София
  • Мнения: 1 407
viktoriq_95, ние направихме следната комбинация - коминът е изграден от въпросните коминни/вентилационни керамични тела, в които моя мъж си заложи димоотвод с изолация, а отвън съответно комина е измазан. Заложихме два отвора - единият към техническото помещение, другия към всекидневната.  За вентилация пък заложихме инокс.
Правя уточнение, че ако решим, във всекидневната ще сложим печка тип камина, която не развива толкова висока температура като класическите камини и презастраховката, която сме направили, е напълно достатъчна.

Този елемент е 1 м с цена около 100 лв

Ето ни сложният комин Simple Smile

# 356
  • Мнения: 6 307
Не разбрах какви са гръцките и как излизат само 200 лв? Ние се спряхме на двустенен иноксов комин, около 1300-1400 лв по спомен с всички чаркала. Гръцки май беше.

# 357
  • Мнения: 519
Цената е към нас, споделя съм и преди, че се занимаваме със строителни материали.

# 358
  • София
  • Мнения: 1 407
Хм, покажи го този гръцки комин, моля!
И мъжът ми ги взе с 40-50% отстъпка през фирмата, в която работи, но чак без пари не са. Дължината при нашата едноетажна къща е около 6 м, плюс керамичните тела, плюс двете разклонения, лепене, подмазване....

# 359
  • Мнения: 6 307
Аз продължавам да не разбирам за какъв комин иде реч и какъв метраж. Тя като темата е за взаимопомощ, ще е полезно да споделите, без значение дали е 200 лв за Вас и 300 лв за нас Wink  
Може да е полезно за някой, който ще си прави комин, да знае какви алтернативи има. За тези пари аз го виждам неизолиран гофриран комин https://kamini-germant.com/bg/gavkav-dvusloen-gofriran-dimootvod/p296.html най-вероятно или едностенен неръждаем със супер отстъпка, просто не виждам какво друго с каквито и да било отстъпки ще влезе в цената...
Освен комина ние имаме преход през плочата, обшивка, шапка и пак не ми се връзват 200 лв., защото тези неща са задължителни. При Шийдъл системите всички тези неща + лепила+ ревизия са включени.

Последна редакция: ср, 07 юни 2023, 11:32 от drago_2008

Общи условия

Активация на акаунт