Профилактично премахване на яйчниците

  • 1 361
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте мили хора, много ще Ви бъда благодарна, ако някои от Вас, се включат, с повече познания по темата и ми дадете съвет, насока и мнение. Майка ми е диагностицирана с рак на яйчника, оперирана е и започваме химиотерапия. Гинеколожката, която посещаваме, ме посъветва, аз и сестра ми като генно предразположени да пристъпим към профилактично премахване на яйчниците, защото рака на яйчника бил много коварен по отношение на унаследяване и има шанс 50 процента да се разболеем в даден момент от живота. На 42 год.съм. Може ли да споделите какво мислите по въпроса и дали някой минал по този път има повече информация и може да ми даде съвет! Благодаря Ви предварително! Бъдете здрави!

Последна редакция: пн, 13 мар 2023, 13:53 от didonka_80

# 1
  • София
  • Мнения: 38 489
Има такова изследване за гените, наследяващи рака на яйчниците. Така че първо си пусни такова, после решавай.

# 2
  • Мнения: 4 503
Нямам познания по темата, но ако бях на твое място бих потърсила второ мнение.

# 3
  • Мнения: 15
Благодаря Ви, че ми писахте, забравих да споделя, че от болницата където оперираха мама и направиха изследването за наличие на мутации BRCA 1 и BRCA 2, което според лекуващия лекар имало важно значение за последващото лечение с химиотерапевтици. Първото BRCA 1 се оказа положително, тоест мама има генна мутация, сиреч при нея има данни за унаследяване. Като споделих с гинеколожката ми, тя каза, че имам 50 процента да съм унаследила гените на мама и аз да се разболея и премахването на яйчниците днес се правило вече много разпространено, с цел превенция. Да, може би сте прави, че е хубаво да си направя и аз изследването на BRCA 1 u BRCA 2, за генни мутации и предразположеност към рак на гърдата и рак на яйчника. И ако са положителни......предстои много труден избор. Благодаря Ви, че ми отговорихте!

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Ако не планувате да имате повече деца по-добрият вариант е да ги махнете.Свекървата на сестра ми е оперирана по този начин някъде около 50-годишна.До днес няма никакви проблеми жената(на 67 е).

# 5
  • Мнения: 15
Благодаря Ви за съвета! И тя ли е била фамилно унаследена?

# 6
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Не знам, не сме говорили на тази тема.Но е правила някакви изследвания и е намерено нещо(едва ли обаче точно тези генетини,т.к. те  на доста по-късен етап се появиха,а операцията е правена значително по-рано).

# 7
  • Мнения: 15
Благодаря Ви!

# 8
  • Мнения: 597
Направете си генно изследване и тогава решавайте. Меже да не сте носител на гените и да сте здрава. Непрофесионално е, че гинеколожката Ви е посъветвала да правите операция без това изследване. Мой близък беше в подобна ситуация. И при мъжете   
тези мутации могат да предизвикват рак на гърдат.  Направи го заради децата си. Оказа се, че не е носител.

# 9
  • Мнения: 15
Сърдечно Ви благодаря!

# 10
  • Мнения: 718
Изследвайте се максимално подробно, така че да имате максимално пълна информация, преди да вземете решението. Разбирам притесненията Ви, но превантивното им премахване води до други проблеми като остеопороза поради ускорена загуба на костна плътност, също и сърдечни проблеми.

Не казвам, че тревогите Ви не са оправдани, но си дайте максимално добър шанс да вземете наистина информирано решение.

# 11
  • Мнения: 6 305
На 42 години ти е рано още за менопауза, нещо което ще се случи с премахването на яйчниците. А след менопаузата започват да настъпват разни промени които не са в положителна посока.

Моя приятелка беше посъветвана да се подложи на такава операция след като настъпи естествената менопауза. До тогава стриктно ходи на контролни прегледи + мастография и я следяха. Но при нея случаят беше малко по различен.

Според мен трябва да се консултираш с гинеколог - онколог, който да прецени ползата и рисковете от такава операция.

Във форума надали някой има нужните познания, за да те посъветва как да постъпиш.

# 12
  • Мнения: 15
На 42 години ти е рано още за менопауза, нещо което ще се случи с премахването на яйчниците. А след менопаузата започват да настъпват разни промени които не са в положителна посока.

Моя приятелка беше посъветвана да се подложи на такава операция след като настъпи естествената менопауза. До тогава стриктно ходи на контролни прегледи + мастография и я следяха. Но при нея случаят беше малко по различен.

Според мен трябва да се консултираш с гинеколог - онколог, който да прецени ползата и рисковете от такава операция.

Във форума надали някой има нужните познания, за да те посъветва как да постъпиш.
Сърдечно Ви благодаря за мнението и съвета! Аз съм от Кърджали и обиколих всички гинеколози. Едни ме съветват да си направя генетичното изследване и аз, други ми казват и какво като го направиш, ако излезне положителен резултат ще се вкараш в такъв филм, че няма да ама ден спокойствие, трети, директно да си отстраня яйчниците и свеждам риска до минимум, а други редовни прегледи на 3 месеца с изследване на туморни маркери. Ами толкова мнения и човек да се побърка. Но ще се консултирам с онкогинеколог. Благодаря Ви още веднъж!

# 13
  • Мнения: 371
Изследвайте се за гените и се консултирайте с гинеколог с опит в онкологичната част от гинекологията. По принцип съветите са при жени, носителки на мутантни гени, да се отстраняват яйчниците. Това е най-агресивният карцином за женската популация, който за съжаление в повечето случаи е с лоша прогноза. Изследавнето на туморен маркер не е диагноза като цяло. Наистина няма как някой да Ви каже категорично какво да правите, но най-доброто нещо е пълно изследване за определените мутации, които са свързани с рак на млечна жлеза и на яйчниците.

Общи условия

Активация на акаунт