🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 61]

  • 35 724
  • 741
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 025
Добра вечер на всички,
Пепелче благодаря за новата тема 🤗
Моля за насока как да стигна с метрото от Bahcelievler до Levent. Правилно ли виждам, че мога да хвана влакчето идващо от старото летище към Yenikapi и след това да се прикача на другата линия към Levent нали?
Според вас 1.30ч ще ми стигнат ли?

Последна редакция: ср, 22 мар 2023, 04:19 от brayan__

# 31
  • Мнения: 7 851
Според мене най-добре си пусни маршрута в гугъл мапс с предполагаемите ден и час на пътуване .
Така ще получиш по- достоверна информация.
Но общо взето като пробвах и аз, всички варианти са около 1ч 30мин.
Аз бих си предвидила повече, защото съм паника. 😂

# 32
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 412
Гюнайдън!
Пепелче,здраве на ръцете ти, благодаря за темата!
Цветно,шарено, лаленца,грудки,птички,пчелички,нарциси,зюмбюлчета,разказчета,снимки и пролетно слънце да има в темата❤️

# 33
  • Мнения: 16
Здравейте Simple Smile

Благодаря и аз за новата тема на Пепелчето и на всички, които споделяте ценна информация в нея:tulip:. Следя ви отдавна, но чак сега се престраших да се регистрирам и да пиша,  тъй като ни предстои пътуване май месец. Ще бъде второ посещение, първия път бяхме миналия юли месец с агенция и наши приятели. Агенцията ползвахме само за нощувките и пътя, но три дни, както всички знаете, са крайно недостатъчни и по-скоро ми оставиха чувството, че не сме видели нищо. След като се върнахме, започнах да ви чета назад, прочетох всичките 60 теми:smiley:
Извинявайте предварително за дългия пост, ще опитам да сложа в скрит текст, но тъй като ми е пръв пост във форума,  не знам дали ще се справя.Simple Smile
Ще пътуваме двамата със мъжа ми, вече съм запазила хотел, предстои да взема и билетите за влака. Планували сме 10 дни, като идеята ни е да сме предимно по уличките, повече пътувания с фериботи и кафенета. Тъй като мъжът ми е фотограф, ми се иска всеки ден да планувам залеза на различно място. Набелязала съм няколко места, ако имате някакви допълнителни идеи интересни, места на които сте били и много ви е харесало, ще ви бъда много благодарна да дадете допълнителни насоки.
В скрит текст ще (се опитам да) сложа примерния ни график :
Скрит текст:
13-05-2023г.
Пристигане сутринта - Йеребатан – разходка в района Султан Ахмет – настаняване – залез кулата Галата
   * качвахме се юли месец, но през деня, и ни се иска да видим гледката по залез
14-05-2023г.
   * мъжа ми е рожденик / по-лежерна програма
Рахми Коч (доколкото разбирам ще се хареса и на пораснали момченца) – залез Пиер Лоти
15-05-2023г.
Фенер+Балат – ферибот Еюп-Юскюдар – залез Девичата кула погледната от Юскюдар
   *? надявам се дотогава да е свършил ремонта, бях чела преди, че се очаква края на март месец да е завършил (беше от някакъв достоверен източник/правителствен/, за съжаление загубих линка и не мога да го открия
16-05-2023г.
Мармарай до Бостанджъ - разходка по Бул. Баъдат – Мода – Кадъкьой – залез хълма Чамлъджа
17-05-2023г.
Ферибот до Саръйер – автобус 25 и залез на Ортакьой – нощни снимки моста Галата
18-05-2023г.
Отаатепе – Румели Хисар – залез метро Халич
19-05-2023г.
Разходка из Бебек – Арнавуткьой – Куручешме – залез парк Улус
20-05-2023г.
Разходка из Нишанташъ – Тешвикие – Джихангир – Залез Сапфир
21-05-2023г.
Ферибот Истиние-Ченгелкьой – разходка из Козгунджук - залез ТВ кулата Чамлъджа
22-05-2023г.
Свободна програма(Фенер-Балат-Галата-Султан Ахмет) – Отпътуваме за София

Имам и още една идея, която за съжаление, май няма да се осъществи – искаше ми се да посрещнем слънцето в Европа (да кажем Пиер Лоти) и да го изпратим от Азия (Чамлъджа). Следях обаче часовете, в които изгрява слънцето и ми се струва, че ще е прекалено рано и ще ни е трудно придвижването дотам с градския транспорт. Другия проблем ще е да накарам мъжа ми да стане толкова рано. Втори вариант за изгрев е джамията Сюлеймание – достатъчно високо ли е там, не сме ходили, и ако някой има преки наблюдения, ще съм благодарна да даде съвет.
Под въпрос за залез са ми и гледката от азиатския бряг с поглед към Европа през Девичата кула, както и ТВ кулата (бях чела май тук мнения, че не е толкова впечатляваща гледката). Имах идея за още един залез – стълбичките на мол Флоря, които гледат точно към морето, погледнати от някаква тераска отгоре в самия мол (бях видяла снимка и много ми хареса идеята - с насядали млади хора, гледащи вълните по залез). Също парка Отаатепе бях чела назад по темите, че работното му време е до 19:00 часа, та по тази причина  съм го вместила сутрин, ако имате по-прясна информация може и да сменим някой залез с него.

Ще внеса уточнението, че първия път влизахме в Св. София, Сапфир (но беше по-късно и станаха само нощни снимки), кулата Галата, ходихме до Св. Стефан. Идеята ни е да опознаем различните квартали на Истанбул навън, без много музеи, джамии и дворци. Разбира се, ако случим дъждовен ден, тогава ще ни се наложи и засега съм се ориентирала към Археологическия музей и/или Топкапъ(били сме във Версай, Шьонбрун и затова изключвам Долмабахче).

В момента си подготвям и списъка със ресторантчета и симпатични улички (стръмни и с гледка надолу към морето) в самите квартали, та ще имам още въпроси и включвания със сигурност.

Най-обичам подготовката от вкъщи преди самото пътуване и отново благодаря на всички, които пишете тук.

# 34
  • Мнения: 535
Здравейте, дали лалетата вече са цъфнали и горе долy колко време им е пика ?

# 35
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 435
Здравейте!
Довечера потегляме. Доволна съм, защото дружката се отказа от Watergarden, вместо това до джамията Чамлъджа поиска. Дали все още музеят там е безплатен? Лошото е, че се смени прогнозата за времето и утре очакваме дъждовен ден и темп от 10-11 гр., но сме в Истанбул 😀...Положително заредени сме..

Здравейте, дали лалетата вече са цъфнали и горе долy колко време им е пика ?
Може да видите по камерите на Емирган. Едва ли са цъфнали, пика им е различен през април, обикновено около средата, въпреки че съм била и съвсем последни дни на април и тогава беше "килимът"...

# 36
  • София
  • Мнения: 13 045
Гусинка, в Сапфир рождениците влизат без пари. Или може би беше на половин цена? Можеш да разместиш програмата. Wink Всъщност, скоро никой не е ходил, за да сподели дали още има такова нещо, но се надявам да се е запазило.

От новата ТВ кула не стават добри снимки. Има страшно много отражения, които пречат. От една страна са светлини и отразени прозорци от самото помещение, а от друга - червените светлини, с които е осветена кулата отвън. На всичкото отгоре стъклата са двойни и отраженията също се удвояват. Joy Говоря за терасата, която е само за гледане. На горните етажи има кафене и ресторант. Там не съм била.

За Отаатепе си права. Затварят го и няма как да сте там по залез. Работното му време зависи от сезона.

И да не те разочаровам, но Истанбул е с доста мръсен въздух и в повечето случаи залезът е мърляв. На практика такъв не можахме да видим от кулата. Ако държите да снимате на точно определено място, може да се наложи да повтаряте. Wink

За изгревите нищо не мога да кажа. Обикновено ги проспивам. Joy Обаче се сетих за двете джамии на Мимар Синан, които са посветени на любимата му Михримах Султан. Така са направени, че сутрин слънцето да изгрява над едната, а вечер да залязва над другата. Предполагам, че се вижда някак от двореца Топкапъ. Simple Smile

Последна редакция: ср, 22 мар 2023, 14:38 от Тaня67

# 37
  • София
  • Мнения: 1 188
Здравейте , утре тръгвам за дългоочакваното пътуване до Истамбул. Ще ми е за първи път.
Ще отседнем в Хотел Гранд Емин. Да ми дадете съвет къде да ходим. Искаме в музея с восъчните фигури, но незнаем къде е . Просто нищо незнаем. Магазини, молове и т.н. Ще се радвам някои да помогне. Ще сме с ТА.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 009
Гусинка, поздравления за труда да изчетете толкова много теми!
Скрит текст:
Здравейте Simple Smile

Благодаря и аз за новата тема на Пепелчето и на всички, които споделяте ценна информация в нея:tulip:. Следя ви отдавна, но чак сега се престраших да се регистрирам и да пиша,  тъй като ни предстои пътуване май месец. Ще бъде второ посещение, първия път бяхме миналия юли месец с агенция и наши приятели. Агенцията ползвахме само за нощувките и пътя, но три дни, както всички знаете, са крайно недостатъчни и по-скоро ми оставиха чувството, че не сме видели нищо. След като се върнахме, започнах да ви чета назад, прочетох всичките 60 теми:smiley:
Извинявайте предварително за дългия пост, ще опитам да сложа в скрит текст, но тъй като ми е пръв пост във форума,  не знам дали ще се справя.Simple Smile
Ще пътуваме двамата със мъжа ми, вече съм запазила хотел, предстои да взема и билетите за влака. Планували сме 10 дни, като идеята ни е да сме предимно по уличките, повече пътувания с фериботи и кафенета. Тъй като мъжът ми е фотограф, ми се иска всеки ден да планувам залеза на различно място. Набелязала съм няколко места, ако имате някакви допълнителни идеи интересни, места на които сте били и много ви е харесало, ще ви бъда много благодарна да дадете допълнителни насоки.
В скрит текст ще (се опитам да) сложа примерния ни график :
Скрит текст:
13-05-2023г.
Пристигане сутринта - Йеребатан – разходка в района Султан Ахмет – настаняване – залез кулата Галата
   * качвахме се юли месец, но през деня, и ни се иска да видим гледката по залез
14-05-2023г.
   * мъжа ми е рожденик / по-лежерна програма
Рахми Коч (доколкото разбирам ще се хареса и на пораснали момченца) – залез Пиер Лоти
15-05-2023г.
Фенер+Балат – ферибот Еюп-Юскюдар – залез Девичата кула погледната от Юскюдар
   *? надявам се дотогава да е свършил ремонта, бях чела преди, че се очаква края на март месец да е завършил (беше от някакъв достоверен източник/правителствен/, за съжаление загубих линка и не мога да го открия
16-05-2023г.
Мармарай до Бостанджъ - разходка по Бул. Баъдат – Мода – Кадъкьой – залез хълма Чамлъджа
17-05-2023г.
Ферибот до Саръйер – автобус 25 и залез на Ортакьой – нощни снимки моста Галата
18-05-2023г.
Отаатепе – Румели Хисар – залез метро Халич
19-05-2023г.
Разходка из Бебек – Арнавуткьой – Куручешме – залез парк Улус
20-05-2023г.
Разходка из Нишанташъ – Тешвикие – Джихангир – Залез Сапфир
21-05-2023г.
Ферибот Истиние-Ченгелкьой – разходка из Козгунджук - залез ТВ кулата Чамлъджа
22-05-2023г.
Свободна програма(Фенер-Балат-Галата-Султан Ахмет) – Отпътуваме за София

Имам и още една идея, която за съжаление, май няма да се осъществи – искаше ми се да посрещнем слънцето в Европа (да кажем Пиер Лоти) и да го изпратим от Азия (Чамлъджа). Следях обаче часовете, в които изгрява слънцето и ми се струва, че ще е прекалено рано и ще ни е трудно придвижването дотам с градския транспорт. Другия проблем ще е да накарам мъжа ми да стане толкова рано. Втори вариант за изгрев е джамията Сюлеймание – достатъчно високо ли е там, не сме ходили, и ако някой има преки наблюдения, ще съм благодарна да даде съвет.
Под въпрос за залез са ми и гледката от азиатския бряг с поглед към Европа през Девичата кула, както и ТВ кулата (бях чела май тук мнения, че не е толкова впечатляваща гледката). Имах идея за още един залез – стълбичките на мол Флоря, които гледат точно към морето, погледнати от някаква тераска отгоре в самия мол (бях видяла снимка и много ми хареса идеята - с насядали млади хора, гледащи вълните по залез). Също парка Отаатепе бях чела назад по темите, че работното му време е до 19:00 часа, та по тази причина  съм го вместила сутрин, ако имате по-прясна информация може и да сменим някой залез с него.

Ще внеса уточнението, че първия път влизахме в Св. София, Сапфир (но беше по-късно и станаха само нощни снимки), кулата Галата, ходихме до Св. Стефан. Идеята ни е да опознаем различните квартали на Истанбул навън, без много музеи, джамии и дворци. Разбира се, ако случим дъждовен ден, тогава ще ни се наложи и засега съм се ориентирала към Археологическия музей и/или Топкапъ(били сме във Версай, Шьонбрун и затова изключвам Долмабахче).

В момента си подготвям и списъка със ресторантчета и симпатични улички (стръмни и с гледка надолу към морето) в самите квартали, та ще имам още въпроси и включвания със сигурност.

Най-обичам подготовката от вкъщи преди самото пътуване и отново благодаря на всички, които пишете тук.
И да зададете вашите си въпроси, за които не е ставала дума в темата май.
Започвам с това - слънцето изгрева и се показва от азиатската част, което предполага наблюдаване от европейската. Дори и от моста Галата съм снимала изгрев. Още едно място предполагам, че ще е хубав изгрев, но първо ще го проверя при следващото ходене и после ще дам отзиви.
Залезите са окъм европейската част и е добре да се наблюдават от азитската, ако искате да включите и слънцето в картинката, а не само обект по време на златния час. От европейската част хубав залез има от моста Галата. От Пиер Лоти по залез ще видите само златния час и съответно нощни снимки към небостъргачите в европейската част.
За Ортакьой важи същото - залезът ще е зад гърба ви, но стават хубави снимки на джамията и моста, без да се вижда слънцето.
Бих заменила залеза от Кула Чамлъджа, със залез от Emaar SkyView - там има процеп между стъклата и се получават хубави снимки с 360 градусова панорама. За съжаление качвайки се там за заелза, европейската част ще бъде в мараня, но добре ще се вижда хълма Чамлъджа и азиатската част, даже и гледката към моста е ок. Ако се качите сутринта там, гледката към европейската част ще е хубава, в мараня ще е азиатската.
За Отаатепе се отнася същото.
Залез Метро Халич бих заменила със залез мост Галата - самият мост Халич е с интересно окачване, което стои добре на снимки и се правят от моста Галата. Вижда се и от Кула Галата, но е различно от високо и от ниско да се снима.
От парк Улус ще виждате огряна азиатската част, ако това е целта на снимката.

Надявам се после да покажете и снимки тук, че да черпим вдъхновение и ние.

# 39
  • Мнения: 16
Как знам аз къде да си задам въпросите:smiley:Kissing Face

Благодаря на Танчето и Eiger за отговорите, смятам да се вслушам във вас и ще отпадне кулата Чамлъджа(цената й също ме наклони на тази идея, но и щом не стават хубави снимки - не мерси:smile:).
Eiger, благодаря много и че ми обърна внимание за маранята - за това не се бях сетила, че трябва да съобразяваме.
Танче, благодаря за напомнянето за рожденниците и Сапфир, мисля да разместим, че да се възползваме. Много ми хареса и това за джамиите, посветени на Михримах Султан. Не го знаех това, много красиво ми звучи, дай ми на мен такива истории:smiles:. Освен да го набутам в последния ден преди отпътуване, че ще ни е в квартала тъй да се каже.

Идеята ми за снимки по залез е да има по възможност и слънце, не само огретите от него сгради, та затуй гледах да имаме залези и от двата бряга на Босфора.
От парка Улус по-скоро май нощните снимки ще се получат по-добре, та сигурно ще хапнем докато дойде време за тях. Бях чела назад по темите, че водят на нощните обиколки автобусни там за кратка фотопауза и оттам го избрах.
От моста Халич имам предвид да сме на самия мост, да слезем  на спирката на метрото и се отваря невероятна 360 градусова гледка на цената на билетче за градския (юли месец бяхме там за залез и нощни снимки, но бихме повторили - много ни хареса). За деня с изгрев и залез да уточня - идеята ми е да да посрещнем изгрева някъде на европейския бряг, за да гледаме на изток към слънцето, на по-високо място (затова се спрях на Пиер Лоти) и да го изпратим гледайки към Европата от Азиатско.
Още не ми се е избистрило съвсем в главата, гледам да събера достатъчно информация сега за такива места.

Иначе то е ясно, че ще споделим снимки тук, след като се върнем.Simple Smile Аз, каквато съм подробна, може и още от мястото на събитието да ви мятам по някоя снимка - на кебапи, котаци и бьореци. Smile

Последна редакция: ср, 22 мар 2023, 18:05 от Гусинка

# 40
  • Мнения: 7 851
Гусинка, 😍 на правилното място си- тук много обичаме подробните хора. 😂
Мятай снимки и разкази и не се притеснявай за нас. 😂

Аз днес пак получих хабер в ИГ за едно кафене в Балат 😉 😜 и мисля, че ми е по  път. 😂

Forno Fırın İşletmeciliği Tic Ve Turizm Ltd. Şti.
+90 545 322 30 30
https://maps.app.goo.gl/2W76nEjq9GvaJGTz8

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 1 353
Гусинка, изгрев бих отишла да гледам от двора на Сюлеймание джамията. Има красива гледка по посока на Галата и Азия, и изобщо на изток/север. Плюс, че е високо. Е, не като небостъргач, но е на хълм и дава простор и перспектива. Освен това е леснодостъпно място с Т1 или с М2.
И аз се нареждам за снимките, ако решиш да ги споделиш с нас Grinning

# 42
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 589
Пепелче, Благодаря за Новата тема💐
Скоро няма Истанбул за мен, но да ви чета 😊

# 43
  • София
  • Мнения: 87
Здравейте. Цопвам се като ново прасенце в чужда локвичка с малко въпроси. Първо да благодаря за темата, много полезна инфо сте насъбрали. Та, другата седмица детето става на 7 и с баща му решихме, така малко изневиделица, да го разходим до Истанбул, или по-конкретно аквариумите и Леголенд, че и на двете е страшен фен. Ние обаче до сега не сме ходили там. Аз съм ходила няколко пъти в Одрин и то организирано с автобус. Та на въпроса, разрових и видях, че можем с влак да отидем, нощен със спални вагони. От къде обаче мога да купя билети, ако има възможност да е онлайн или трябва да отида на място? Къде да се позиционираме за да можем лесно да стигаме с градски транспорт до гореспоменатите места и от/до гарата? Като цяло мислим да пътуваме четвъртък с/у петък и да се върнем неделя. Но и интервала петък-понеделник обмисляме. Зависи от разписанието на влака всъщност. И като цяло това е идеята. Малко време имам и няма да успея да си прочета и да се подготвя както обичам, за това реших направо да питам тук. Всякакви насоки ще са ми от полза.

# 44
  • Мнения: 7 851
Не мога да ти помогна с инфо, но мога да те насоча към обсъждането на този въпрос - прехвърли набързо последните  страници  на предишната тема.
Доста писаха за това, а имаше и препоръки за места за настаняване с оглед лесен трансфер от и към гарата.
Иначе други удобни райони са около Сиркеджи, Таксим, Султанахмет.

И в първия пост на темата има инфо за хотели, апартаменти...

Общи условия

Активация на акаунт