Процент печалба

  • 3 280
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 538
Без да имам огромни претенции за счетоводна грамотност, бих искала да напомня, че има разлика между надценка и печалба. Печалбата винаги се смята от горе на долу (т.е. от продажната цена), надценката - от долу на горе (т.е. от доставната цена).
В случая с блузата, купена за 8 лева и продадена за 25, имаме следното:
Надценка - малко над 300% (или малко над 200%, ако смятаме само чистата добавена сума)
Печалба - 68%

В примера на авторката имаме предмет, купен за 1 лв. и продаден за 2:
Надценка - 200% (или 100% ако смятаме само чистата добавена сума)
Печалба - 50%

Сега прочетох, че авторката иска и обяснение. Не мога да дам научно обяснение, никога не съм учила счетоводство, знанията ми са придобити от практиката.
Както писах, печалба се смята от продажната цена. Продали сме нещо за 2 лв. - в тази сума имаме 1 лв. доставна цена и 1 лв. печалба, т.е. в продажната цена от 2 лв. имаме 50% печалбата и 50% доставна цена.
Това - ако нямаме други разходи. Ако имахме, щяхме да изчислим техния процент от продажната цена и тогава процентът печалба щеше да намалее.

Последна редакция: нд, 02 апр 2023, 14:42 от Vetrena

# 16
  • Мнения: 14 835
Печалбата е разликата между продажна цена и направени разходи, а надценката е съотношението печалба : направени разходи. При блуза с разходи 8 и продажна 25 надценката е (25-8)/8*100 = 17/8*100=212,5%.
В абсолютна стойност са същите, но процентите са различни, защото се смятат от различна база.
Или - печалбата е колко си прибрал в джоба. Надценката е колко си спечелил в сравнение с похарченото.

# 17
  • here and now
  • Мнения: 4 207
Извинявам се. Прочела съм, че е купено за 17 лева, а не за 8.

natka, много ме разсмя!

# 18
  • Мнения: 12 684
Това беше и целта, то беше ясно че има някакво недоразумение, ама пък толкова категорична беше, явно доцентката е страшна иначе Grinning

# 19
  • here and now
  • Мнения: 4 207
Това беше и целта, то беше ясно че има някакво недоразумение, ама пък толкова категорична беше, явно доцентката е страшна иначе Grinning
Колко безсънни нощи прекарах докато си реша задачите от курсовата и се подготвя за изпита, само аз си знам. Пък и по онова време нямаше толкова инфо из нета...

# 20
  • Мнения: 13
То хубаво ги сметнахте, а данъците. Няма чиста печалба, плащат се данъци.
 Ако, не сте регистрирани по ддс от този 1 лв печалба ще платите 10% данъкпечалба и 5 % данък дивидентза да ги приберете в джоба т. е. За вас са 85 ст от които си вадите разходите, ако ги има.
Ако сте регистрирани по ддс, плащате 20% ддс, 10% данък печалба и 5% дивидент т.е. за остват 65 ст от които пак махате евентуалните разходи.
И запомнете, няма печалба без данъци. Ние от НАП ви четем и тук.

# 21
  • Мнения: 14 835
От НАП май не смятате онова ДДС, което трябва да възстановите на потребителката, ако е регистрирана по ЗДДС.

Общи условия

Активация на акаунт