Въпрос за автоматичните системи за проверка на летището в София

  • 1 652
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 376
Прочетох тази статия и искам да питам тези машини дали се ползват и при пристигане в България?
Покрай Великден ще пътувам от чужбина и искам да знам дали да си взема паспорт или лична карта.

https://www.mediapool.bg/sas-zadgranichen-pasport-se-minava-po-b … e-news342878.html

Ако машините се ползват и при пристигане от чужбина, то да си взема паспорта. Ако не, ще си взема само личната карта.

Някой знае ли?

Последна редакция: нд, 26 мар 2023, 21:35 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 40 314
Работят, минавала съм.

# 2
  • Мнения: 4 376
Чудесно, благодаря. Значи и в двете посоки се спестява време с тези машини? Помня дългите опашки на гишетата и не ми се иска да се редя пак там.

# 3
  • София
  • Мнения: 15 913
Да, работят си уредите.
Но вече и там става опашка, народа се изучи.
Ако пътуваш с дете - не може да мине през тях и пак си трябва редене на гише.
ПП - винаги пътувам и с паспорт, и с ЛК.
Да има втори документ, за всеки случай.

# 4
  • Мнения: 4 376
Защо не може дете да мине през автоматичните машини? Ако детето има паспорт и мине първо? Не са ли от типа, където се отварят стъклени вратички като сканираш паспорта? Ако инструктираш детето да мине като му сканираш паспорта и след това сканираш твоя и минеш, защо да е проблем? Ако е бебе със собствен паспорт разбирам, но достатъчно голямо дете?

Иначе логично и там да стават опашки, ако народът се е научил.
Аз не пътувам и с двете, защото ако нещо стане и ми откраднат чантата, губя и двата документа вместо единия.

# 5
  • Мнения: 40 314
Аз не пътувам и с двете, защото ако нещо стане и ми откраднат чантата, губя и двата документа вместо единия.

Те затова не се носят на едно място. Докато пътуваш едното в чантата, другото в якето, а като си там едното с теб, другото в хотела.

На излизане поне за децата трябва да се показва пълномощно от нотариус, може би затова не става на автомата.

# 6
  • София
  • Мнения: 15 913
И на връщане не става на автомата, ако си с деца.
Не знам защо, но го наблюдавам като кацаме.
Единия родител с детето на опашка, другия с паспорта и после чака багажа.
И да, ЛК и паспорта не се държат на едно място.

# 7
  • Мнения: 4 376
А, има логика заради пълномощното, да. А за документите за самоличност знам, че не се държат на едно място, ама аз съм си скептична и за всеки случай си нося само единия Simple Smile)

По принцип пътувам само с личната карта в Европа, но помня дългите опашки на гишетата и мисля за по-бързо през автоматичните машини. Като нищо и там ще има опашки сега за Великден.

А знаете ли за колко минути с метрото от летището се стига до Централна гара или Централна автогара? Чета, че един билет за метрото важи 30 минути. Ще успея ли да стигна от летището до Централна гара за 30 минути?

# 8
  • Мнения: 40 314
Няма да успееш, но тези 30 минути са само времето да влезеш.

# 9
  • София
  • Мнения: 15 913
Билета за ГТ важи за прекачване 30 мин. Напр. в 12.01 се чекираш в метрото, слизаш и в 12.28 се чекираш в трамвай. После с трамвая се возиш  до където ти трябва, билета си важи. А за самото метро като се чекираш се возиш до където искаш с 1 билет. До гарата е сигурно е около 45 мин, няма нужда от прекачване.  Виж на сайта Софиятрафик.
https://www.sofiatraffic.bg/bg/transport/schedules-metro

# 10
  • Мнения: 4 376
О, благодаря за полезния сайт да си планирам пътуването.
Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 13 045
На излизане поне за децата трябва да се показва пълномощно от нотариус, може би затова не става на автомата.
Другата причина е, че на автоматите се сравняват лица. Нормално на възрастния човек лицето не се променя много за времето на валидност на паспорта, но при децата промените са големи. Особено ако е снимано бебе, а паспортът е валиден 5 години. Wink

# 12
  • Мнения: 40 314
Да, за това не се бях замисляла. Има много логика.

# 13
  • Мнения: 2 787
Ако не бъркам, деца над 14 или над 16 години могат да минават през автоматичните пунктове, по-малките не. Няма общо със снимките, а с юридическия им статут.

# 14
  • Мнения: 1 687
На машините в чужбина деца не пускат. Предполагам е същото в България. Последния път обаче (февруари) не бяха отворени, въпреки лудницата пред паспортното. Но нищо ново под слънцето.

Общи условия

Активация на акаунт