(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 34 161
  • 763
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 348
Морковелка,не съжалявай за оранжевите рибки...много им е дебела люспата.Само в буркана стои красиво,защото е ярък оранжевия цвят.Миналата година садих от тях и не ги харесах.И черното чери също не харесах,беше кисело и с дебела ципа.

# 61
  • Мнения: 630

Виждам, че имаш опит и разбираш от кивита. Може ли да ми кажеш кога ще е подходящо да насадя четирите кивита, които доста са се разлистили вече в саксиите си в оранжерията? Също така през какво разтояние да ги засадя и при теб на каква конструкция са пуснати?



Аз всъщност не съм някакъв спец, кивитата ги почнах като експеримент от семена преди 7-8 години. Аз бих ги засадил през около 2,5 метра, мъжкия между женските. Гледат се на обикновен асмалък, може би е възможно и на втората година да се направи, те първата само ще се качат догоре, може да се сложи сега някакво колче да се увият, но следващата година да се махне. Не бива да се увиват около тел, защото се врязва и после съхнат. По възможност на завет, далеч от строителни отпадъци или места, където е имало такива. Поливат се обилно, трябва им много вода, ако вашата е твърда ще трябва да се слага профилактично зелен камък (или ако почнат да жълтеят, т.е. хлороза, често се случва). Корените им са много плитко и растат повече настрани, затова е добре да се полива по-широка площ около тях. За засаждането бих изчакал като изчезнат минусите от прогнозите, предвид как им се отразиха на моите минусите оня ден.
Полът им се различава чак като цъфнат, горната снимка е женско, виждат се ясно белите пипалца в центъра, долу е мъжкото, то няма такива, само тичинки с прашец (каквито има и женското, но при тях те са стерилни):



# 62
  • Русе
  • Мнения: 385
И аз насипах едър спанак на Флориан. Като на снимката от Фортуна. Много съм доволен. Пръснах семето на 1ви септември 2022ра. Изникнаха всички семена, прореждах. Есента беше топла и тиха, преди да дойде студа имаше висока 20см гора от спанак. Напълнихме фризера само със спанаци. Едри вкусни листа. Зимата и тя почна топло и преди Нова година имаше нова реколта и напълнихме още някоя друга торбичка. Презимува си без покритие и тази пролет даде още една реколта. Вече няма сили, гледам изкласява и жълтее. Но съм много доволен.
Момичета, онзи ден от Флориан купих 25кг птича тор на пелети. Вие ползвали ли сте? Как се  тори? Размеква се във вода и се полива или като засаждам разсадите слагам директно малко пелети. Нямам си и на идея!

# 63
  • Мнения: 1 214
Ники, ние сме торили със заешка тор на пелети. Тори се есен с оранта, за да има време да се разтворят пелетите. Предполагам че и с пилешката ще е така.  На чувала не пише ли?

# 64
  • Мнения: 5 402
Бриз, изчакай до есента за розите, нека се вкоренят хубаво.
И аз два дни си "почивах" в градината, много добре ми се отразява. Сях тиквички, спанак, грах, манголд, за пореден път копър и магданоз, чубрица. Рано-късно, сега ми дойде музата и имах време Grinning

Изгубих си едни семена вкъщи. Бяха в плик за писма, разни домати, чушлета и не помня още какво. Бях ги поръчала преди два месеца, и не знам къде съм ги забутала. Много ги търсих вчера, потънали са в небитието, сигурно ще си ги намеря през август Rolling Eyes

# 65
  • Мнения: 447
Phloxx, какво да ти кажа, аз тази пролет си открих семена от преди две години. Такава радост, такава емоция. И нищо не върви тази година, всеки уикенд запълвам дупки от непокълнали семена. Даже тиквичките ми Суха не покълват, фантастика! Е, за да съм справедлива, пипера върви. Даже ден след като се бях отказала от Стряма и хвърлях нови семена отгоре, Стрямата се показа. Знам, че семената имат дълга годност. Нека да обвиним планетите и се надяваме на по-добра подредба.
А пък Айла по рождена карта е явно обречена на успех, неслучайно и децата й са близнаци Simple Smile.

# 66
  • София
  • Мнения: 12 240
Здравейте момчета и момичета Simple Smile
Днес от мен няма снимки, тъй като успешно си счупих телефона, докато градинарствах Simple Smile
Рискувах и насадих 8 корена домати и дори 4 корена краставички, ако не оцелеят имам достатъчно разсад да ги подменя, макар че те са на едно място с разсада Simple Smile
Браво на всички за спанака. Предните години и аз сеех есента и бях много доволна, но тази нещо се заплеснах и чак сега пониква навън, дано поне веднъж набера преди да изкласи. За сметка на това, късно сятият ми почти през есента магданоз е във вихъра си Simple Smile Ще ядем вместо спаначени, магданозени кюфтенца явно Simple Smile

Ан съм много доволна от зимния спанак.
Имам пет окоренени рози. Кога да ги преместя на постоянно място. Есента съм сложила пръчките.
За розите и аз процедирам както са ти писали по-горе. Чак есента, когато са хубаво вече вкоренени ги местя на постоянните им места. Някой дори са цъфтяли преди да ги преместя. Имам захванати сигурно 30 корена по този начин и съм доволна от резултата.

На мен толкова голям пипер и без това не ми е необходим в момента, но съм изненадана от вашите снимки. Почти по едно и също време ги сяхме някои неща, а вашите са много  напред.
Някои неща от моите са в на баба ми тунелчето вече.
Черното ми чери май ще го изгубя😕 имах към 8 чашки, а сега са останали само 5, които са малки и хилави както съм си ги пикирала.

Ягодите, луфата и чубрицата не искат да ми поникват. Оранжевите рибки и те☹.

Миналата година си напръсках черитата с този бъркоч с мляко и се разболяха 😂. Тази година мисля да не си правя такива експерименти. Ще ги поливам само с мая.
И моите и домати и пипер растяха доста по-бавно предните години в апартамента, въпреки че втората година имаха отоплителни подложки и допълнително осветление. В оранжерията обаче е много по-топло през деня, над 40 градуса, а през ноща с подложките не пада под 13 градуса. Отделно ги и поливам обилно и явно защото е топло няма проблем със загниване или мухъл.
За торенето първата година бяха много зле, а и предните не растяха особено добре и ги торях по няколко пъти след като дръпнат с течна био тор. Тази година тези снимки, които показвам са без нито веднъж да са торени. Купила съм точно 2 пакета торфен субстрат за всички разсади от лидл и останалото е от почвата на село. Едва днес се замислих, че лекото пожълтяване на разсада в кофите може да е от изчерпване на запасите на почвата и полях всички с течната биотор и в оранжерията замириса на обор Simple Smile
Като цяло нямам време и не подхранвам с нищо от сорта на мая и мляко и тн растенията. Единствено съм пръскала листни въшки с нийм и краставици със сода, 1-2 пъти. Както и веднъж с калции доматите предната година. Но когато се сетя от миналата година с капковото слагам в контейнера да се разтвори през годината течна биотор и подхранвам с нея. Целта е да съм максимално улеснена, защото с толкова корени нямам време да ги торя поотделно.

Phloxx, какво да ти кажа, аз тази пролет си открих семена от преди две години. Такава радост, такава емоция. И нищо не върви тази година, всеки уикенд запълвам дупки от непокълнали семена. Даже тиквичките ми Суха не покълват, фантастика! Е, за да съм справедлива, пипера върви. Даже ден след като се бях отказала от Стряма и хвърлях нови семена отгоре, Стрямата се показа. Знам, че семената имат дълга годност. Нека да обвиним планетите и се надяваме на по-добра подредба.
А пък Айла по рождена карта е явно обречена на успех, неслучайно и децата й са близнаци Simple Smile.
Аз също изрових тази година семена от Хоби Семена и затова имам и толкова варинати на домати. А това не са всички, подбрах около половината от откритите, явно първата година малко съм се престарала. Бях сяла тогава част от тях, повечето бяха останали по 5-6 семена и затова масово са по 2-3 корена. Надявам се ако родят, да сколасам и да отделя семена от всеки един от наличните сортове. Макар да са на 3-4 години тези семена, повечето си поникнаха без проблем.

Като казахте рожденна карта нали ви се похвалих, че си смених постоянната регистрация и вече съм селянка. Новата ми лична карта е от 24-ти март, но се оказа че трябва да гласувам още сега не в София, Младост, а на село. И днес успешно гласувах на село, преди да се заема с разсада Simple Smile

И при мен тиквичките трудно поникват нещо тази година, а и краставичките не изникнаха всички и сега тъкмо поникват новите заложени от миналата седмица. Пониква и масово последно сятият пипер всякакво там Ухо насят средата на март. Отне му над 2 седмици, но те бяха и по-студени все пак.
Черното чери и на мен не ми харесва, предната година го сях заради половинката, на мен само то ми се разболява, но тази не съм сяла от него.

bonetti  много благодаря за информацията за кивитата. Аз имам 3 женски и 1 мъжко, значи трябва да им заделя към 8 метра. Имам идея вече къде ще е подходящо. Благодаря за снимките на цветовете. При теб какъв процент от растенията от семена бяха мъжки и колко женски? Не е ли неприятно да чакаш с години за да цъфнат и голяма част да се окажат мъжки? Аз затова се отказах от този вариант и си поръчах надявам се кивита с ясен пол и поотраснали. Единствено ме притеснява ако точно на мъжкото киви му стане нещо, че нямам там резервно растение и няма да има кой да ги опрашва, но малко като нероден Петко, засега няма да го мисля това.
Пишеш, че корените са настрани, ако там където ще садя кивитата е трева в момента, трябва ли да почистя тревата в някакъв по-широк кръг около корена или може само където ще е стъблото да се изкопае, а корените им ще се оправят въпреки тревата?

# 67
  • Мнения: 630
От 5 цъфтели две излязоха женски и три мъжки, две от мъжките махнах та и мен ме притеснява да не се гътне,  но не ми се наливат още две с толкова много вода. Аз мога да ползвам само чешмяна, защото съм на върха на скалист баир и не може да се изкопае кладенец примерно. Сега ще цъфне за първи път още едно, ако не го попари студа другата седмица ще му разбера пола. Първото мъжко цъфна на четвъртата година, а женското на петата. Ти не мисли че догодина ще береш киви, може да минат две три години. Все пак не препоръчвам от семка. Иначе за тревата аз бих махнал но каква площ не знам.  И нашите са в тревата, разчистил съм само около две педи, защото не ми харесва голо. Но корените му са супер плитко, даже сами си изскачат на повърхността, едни тънки и нежни, като мрежа.

# 68
  • Мнения: 4 225
А такива пиперки някой отглеждал ли е ?
Ще поръчам от агроградина корнишоните   Екселсиор и шарени тиквички и им се чудя и на тези пиперки. И тях от февруари-март ги мисля и така и не ги поръчах 🤭
Vanja, а как ги консервира оранжевите рибки? А сладки ли са наистина както пише или имат и лека лютивина? Много тъпо значи щом са с дебели люспи 😕

# 69
  • Мнения: 1 202
Като говорите за киви да попитам възможно ли е да се отглежда в саксия, естествено по- голям размер. Искам да сложа на южния балкон да пази сянка.

# 70
  • Мнения: 348
Морковелка,оранжевите рибки бяха без никаква лютевина. Направих няколко бурканчета пукани и няколко сурови само с оцет,сол и захар.

# 71
  • София
  • Мнения: 12 240
Като говорите за киви да попитам възможно ли е да се отглежда в саксия, естествено по- голям размер. Искам да сложа на южния балкон да пази сянка.
В гугъл пише следното :
Цитат
За да отглеждате киви в саксия, ви е необходим окончателен размер на контейнера от най-малко 75 литра, по-голям, ако отглеждате по-енергичното мъхесто киви или A. arguta киви. Осигурете пергола за поддържане на лозите. Растенията ще растат по-големи в по-голям контейнер, но се уверете, че можете при необходимост да премествате тежките саксии.
След като корените са плитки сигурно може, но ще му трябва и конструкция и редовно поливане, зимата сигурно и някаква защита евентуално като не е в земята, в саксия е по-рисковано. Не знам дали мъжко няма да е по-подходящо ако е само за сянка.
На мен за поредна година ми е измръзнала смокинята до дъно и явно ще я вадя.

Morkovelka99 точно с тези жълти чушки аз лично нямам опит. Но иначе от други сортове мога да кажа, че и те както и жълтите домати, при термична обработка стават по-кашави. Тоест не стават особено за печене и белене примерно.

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 08:59 от Aila

# 72
  • Мнения: 1 214
Айла, Т13 градуса поддържаш на подложката нощем или в оранжерията като цяло?
Не ми си занимава с отопление на разсад. Ще сея по късно вече. Дистанционно толкова. Ако имаше човек можеше и да оцелеят. Съседката, която ни ги наглежда няма измръзнали в нейната оранжерия. Нашите бяха и много мокри като отидохме. Направо удавени.

# 73
  • Мнения: 1 605
Нашите смокини ги зазимявам задължително - това във Видинско, иначе мръзнат и покарват отдолу. Стърготини няколко чувала, парцали, картон и наилон - това последната зима. Работа за половин час, но си заслужава. Напъпили са и много ме радват.

# 74
  • Мнения: 167
Здравейте, момчета и момичета!
И аз реших да се впусна в биоземеделието с едно малко дворче в село до гр. Русе. Закупихме и една оранжерия 3 на 4 метра с идеята в нея да има домати. Вчера я монтирахме и от голям мерак боднах два корена, закупени от пазара. Покрих ги и със срязани туби от вода, че се очаква застудяване. Проблемът обаче е, че ние сме там само събота и неделя и май покупката на оранжерия не беше добре обмислена. Моля, помагайте! Има ли сред вас други уйкенд градинари с оранжерии и как процедирате? Аз сега я оставих затворена, но мисля, че всичко вътре ще се свари. Ако е отворена, ще измръзнат, а при вятър и оранжерията ще пострада. Мъжът ми предложи да оставим едно отворено прозорче. Според него вятърът през прозорчето нямало да е опасен колкото и да е силен. Нямам съседи, които да мога да ангажирам. Та, да се отказвам ли от оранжерията?

Общи условия

Активация на акаунт