(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 32 620
  • 763
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 966
Хич не ми харесва сянката на кивито. Първо се разлиства много по-късно от всичко останало и много пъти си е пек пролетта. После лятото прави направо тъмница под себе си. Лозата е по-добър вариант. Ако сте до 3-4ти етаж може долу да посадиш лоза (баща ми имаше на блока - буквално една плочка махнахме и посадихме).

# 76
  • София
  • Мнения: 12 229
Айла, Т13 градуса поддържаш на подложката нощем или в оранжерията като цяло?
Не ми си занимава с отопление на разсад. Ще сея по късно вече. Дистанционно толкова. Ако имаше човек можеше и да оцелеят. Съседката, която ни ги наглежда няма измръзнали в нейната оранжерия. Нашите бяха и много мокри като отидохме. Направо удавени.
Само на подложката, по-скоро на нивото на контейнерите е накрайника на термостата. Задала съм го да се включва като падне под 13 градуса и да изключва като е над 15 градуса. Когато бяха затворени с мини покривалата вътре си се поддържаше поне толкова градуса, сега отстрани е по-ниска температурата, защото няма как тези подложки да затоплят 60 кв.м, но е достатъчно за да не замръзнат. Консумацията им е ниска и не е някакъв сериозен разход. За догодина ще видя с найлон просто да отделя част от голямата оранжерия за по-лесно и да не се чудя с какво да ги покривам отделно.

Здравейте, момчета и момичета!
И аз реших да се впусна в биоземеделието с едно малко дворче в село до гр. Русе. Закупихме и една оранжерия 3 на 4 метра с идеята в нея да има домати. Вчера я монтирахме и от голям мерак боднах два корена, закупени от пазара. Покрих ги и със срязани туби от вода, че се очаква застудяване. Проблемът обаче е, че ние сме там само събота и неделя и май покупката на оранжерия не беше добре обмислена. Моля, помагайте! Има ли сред вас други уйкенд градинари с оранжерии и как процедирате? Аз сега я оставих затворена, но мисля, че всичко вътре ще се свари. Ако е отворена, ще измръзнат, а при вятър и оранжерията ще пострада. Мъжът ми предложи да оставим едно отворено прозорче. Според него вятърът през прозорчето нямало да е опасен колкото и да е силен. Нямам съседи, които да мога да ангажирам. Та, да се отказвам ли от оранжерията?
Аз съм основно съботно-неделна градинарка, макар че с хоум офиса напоследък отскачам и през седмицата понякога.
При мен оранжерията, която е с найлон докато не приключат минусувите температури нощем е напълно затворена. Миналата година имах при едно застудяване измръзнали домати, заради лек отвор при едната врата, затова и сега не рискувам. Оранжерията обаче е голяма 60 кв и има засенчваща мрежа, това по отношение на прегряването. Тази година обаче вътре в голямата оранжерия бях слагала над разсада малки тунелчета, в които през деня като напече ставаше над 40 градуса и не се бяха сварили растенията и не им личеше да има някакъв проблем. Това е от лични наблюдения обаче, как ще е при теб няма представа.
Според мен просто опитай и ще можеш сама да прецениш как се случват при теб нещата.
Аз също не ангажирам съседи, единствено лятото, когато отсъстваме по-дълго моля веднъж през почивката някой от съседите да отиде и за пет минутки да пусне капковото. Все още за съжаление не съм го направила така че да е автоматично всичко, но и до там ще стигна някой ден.

# 77
  • Мнения: 96
Цитат
Все още за съжаление не съм го направила така че да е автоматично всичко, но и до там ще стигна някой ден.

https://www.youtube.com/watch?v=aghSnFFQcO8&ab_channel=GOODMASTER

Има линкове за чаркалъците в описанивто на клипа Simple Smile

# 78
  • Мнения: 1 595
Ние взехме амортисьор за отваряне на капандура на оранжерията при повишаване на температурата:
https://www.emag.bg/mehanizym-za-kapandura-primaterra-8298/pd/D8Y2LWBBM/

https://youtu.be/c1puKg73kmg
Автоматично отваря и затваря прозорчето при промяна на температурата.

# 79
  • Мнения: 96
Само,че сте взели последния Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Аз си чопля мозъка за нещо подобно,автоматично и на 12 волта,та ако някой има подходяща информация ще се радвам да сподели.

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 14:15 от марко7

# 80
  • София
  • Мнения: 12 229
Аз имам подобен механизъм, но така и не стигам до него. А и моята оранжерия е само с найлон, няма прозорци или поликарбонатни плоскости. Лятото държа нонстоп и двете врати отворени и заедно със засенчващата мрежа това ми е достатъчно. Както писах сега за да оцелеят при минусовите температури нощем гледам със сигурност да няма нищо отворено и най-вероятно ще се откажа от допълнително механизми към момента.
За капковото проблема е че в момента е от контейнери и програматора, който работи на чешмата, няма достатъчно налягане и не се отваря от контейнерите. Скоро се надявам да имаме хидрофор и затова изчаквам спрямо него да организирам всичко останало. Но кога и хидрофор ще имам и това не се знае.

Може в алито да погледнеш, само гледай да не купиш само амортисьра, без металните неща отстрани като мен Simple Smile За такива с 12 волта не съм търсила обаче и не знам дали предлагат.
Нещо подобно е моят  
Скрит текст:
- https://www.aliexpress.com/item/4000530346829.html?spm=a2g0o.pro … gUid=uP5BFacxw8xP
Или този
https://www.aliexpress.com/item/1005002866081065.html?
spm=a2g0o.productlist.main.39.3c5bad67TmAOOb&algo_pvid=3282c8e1-cd32-4537-bb3f-ac4bb06dfb35&algo_exp_id=3282c8e1-cd32-4537-bb3f-ac4bb06dfb35-19&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000022525586893%22%7D&pdp_npi=3%40dis%21BGN%2122.12%2120.79%21%21%21%21%21%40211bf2da16805212994634313d070e%2112000022525586893%21sea%21BG%212665314006&curPageLogUid=J88ZOCvY9bvI
Взела съм си и такова, но и него не съм ползвала все още - И туку що си поръчах още мрежа за краставиците, защото ми допада повече как се държи, от тези пласмасовите, които тук продават в агроаптеката. Яд ме е , че не поръчах по-рано, защото предният път отне доста време докато пристигне -

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 14:56 от Aila

# 81
  • Мнения: 6 448
В оранжерията засаждам, когато нощните температури твърдо се установят над 8-10 градуса. Ние сме влажен район и заради страх от гъбични заболявания само нощем държа затворени врати и прозорци , като се позатопли всички отвори са постоянно отворени . Тази година подмених покритието на старата оранжерия и го взех с две врати - по-оптимално е откъм вентилация. Другата е с две врати и е по-добре.
Тук някакъв студен фронт минава, нощните температури са минусови, затова пак вкарах разсада вътре. Добре върви засега, не мога да се оплача. Сложих и тиквички и краставици на разсад, така предпочитам. Също и разни цветя. Непланирано взех семена репички и моркови на лента, сега ще се чудя къде да ги сложа.

# 82
  • Мнения: 1 595
В Емаг може и да са свършили тези амортисьори, но имаше в доста други онлайн магазини.
Нашият парник е от поликарбонат и температурата се вдига много при слънце, дори през зимата и пролетта.

# 83
  • Мнения: 1 205
Идва много студен период. Ако прогнозата на Синоптик е вярна при нас се очакват нощни Т от порядъка на -7/-10 до края на седмицата и дневни около 0/5. Това, което не е пострадало до сега ще пострада до края на седмицата. То януари нямаше такива студове.

# 84
  • Мнения: 630
Доматите ми днес, садени са на 21 март. За поредна година се убеждавам, че най-добре е да се сеят около 20 март. Още като ги насея ги слагам вън на слънце, поливам, когато таблата олекне, бързо става, когато има слънце, няма издължаване, сечене и подобни. Сега ще има десетина дена лошо време, слагам тези малки табли вътре плътно до прозореца и нямат проблем със светлината, няма да се чудя къде да завирам 50 кофички пикирани домати. После първата десетдневка на май са готови вече за засаждане в градината.

# 85
  • София
  • Мнения: 44 114
https://kakda.org/%d0%be%d1%82%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b6%d0%b4%d0% … 1%88%d0%bd%d0%be/
За първи пет срещам за подземна оранжерия, звучи интересно и реших да споделя... 🤷‍♀️ 😂

# 86
  • София, Студентски град
  • Мнения: 100
Nikolayy5 аз използвам гранулирана пилешка тор Поултра на Багрянка, но тя се води компостирана. Не знам твоята дали е такава. Слагам шепа пелети в дупката при засаждане и после ръся около растенията. Не я кисна във вода.
(не знам как се тагва)

# 87
  • Мнения: 96
Aila,влагомера е полезна джаджа,а и цената му е супер.Аз поливам с кауфландски програматор вече 3 години,беше нещо за 20-25 лв и с две батерии спокойно изкарва от пролет до есен,доволно програми от по два пъти на ден до през ден(общо взето може да  си програмираш за всеки ден от седмицата).Коригирам времето и така на принципа на пробата я карам засега с водата.С хидрофор съм,обаче Simple Smile ,но смятам,че не е удачно да се полива с вода директно от сондажа и имам система от 3 казана от бойлери,където водата се загрява от слънцето и въздуда и след тях е филтъра.Върши работа,а и при 2 пъти дневно водата не е "вряла",а и "бойлерите" не са черни,просто ги ползвам,че държат на налягане Simple Smile
За проветряването мисля да реализирам нещо с моторче от чистачки и датчик за температура,засега.Притесняваме на тези амортисьори вятъра да не им разкаже играта.Ще видим,има още седмица-две за размисъл Simple Smile

Последна редакция: пн, 03 апр 2023, 22:32 от марко7

# 88
  • Мнения: 639
Ние взехме амортисьор за отваряне на капандура на оранжерията при повишаване на температурата:
https://www.emag.bg/mehanizym-za-kapandura-primaterra-8298/pd/D8Y2LWBBM/

https://youtu.be/c1puKg73kmg
Автоматично отваря и затваря прозорчето при промяна на температурата.
Здравейте, от колко време го имате ? Прочетохме и чухме лоши отзиви за тези амортисьори, че след седмица две спират да работят. Доволни ли сте?

# 89
  • Мнения: 9 903
Вчера сложих и малко семки Гергана. Закъснявам само с патладжана,черно чери също не съм слагала. Ръснах обилно копър в една огромна саксия навън,тази сутрин май се е удавил в нея..
Добре, че нямам нищо замръзващо в градината, като гледам какво е.
Божурът ми е напъпил,но между листата открих възрастна миризливка и една мъничка,бебе. Ако отсега са се развихрили, представям си как ще нападнат всичко на лято 😐

Общи условия

Активация на акаунт