Градинарство - моето хоби 32

  • 36 155
  • 796
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 5 804
Първите цъфнали клематиси.



Страхотни са. Цял сезон ли цъфтят, каква им е марката и от къде са купени.
Аз си търся с неколкократно цъфтеж (мисля втора група бяха), но още избирам.

# 571
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Знам само светлия,че е "Нели Мозер". Той ми е първият купен и затова го помня. Червеният и почти всички от следващите, които ще цъфтят не ги знам какъв вид са, защото ги засаждах с етикетчето ,/ уж да го гледам, чета и запомня, но не ми се получи/ и те някъде изхвърчаха. НО, тези два вида съм успяла да вкореня и да размножа. Понеже ми е любимо цвете,/баба ми имаше клематиси в двора си/, татко ми беше казал:" Опитай да вкорениш нови растения и така ще си разменяш цветя с приятелки." Мъдро, нали? Клематисите не цъфтят цяло лято /както всички многогодишни цветя", но като са повече видовете и те се "гонят".

# 572
  • Мнения: 545
С клематисите не се разбрахме, след шестия опит се отказах. Всички бяха от разсадник Нановски. Как ги отглеждате, аз нещо вероятно бъркам?

# 573
# 574
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 161
С клематисите не се разбрахме, след шестия опит се отказах. Всички бяха от разсадник Нановски. Как ги отглеждате, аз нещо вероятно бъркам?
Искат хубава богата почва, поливане и да не са на много силен пек.

# 575
  • Мнения: 5 392
Клематисите страдат от специфично за тях гъбично заболяване. Ако първият е загинал от това, не се сади друг на негово място няколко години, иначе заразата се предава.

# 576
  • Sofia
  • Мнения: 26 400
Здравейте градинари 💐
Интересува ме някой дали ползва уредът от тв шоп за подрязване на тревата/със зареждаща батерия и св.опашки/ ?
Върши ли работа ?

# 577
  • Мнения: 329
Аз си купих тример на Kärcher и съм много доволна. От тв шоп съм купувала два уреда, други не за трева, но се оказаха много смешни, така че не бих се излъгала трети път 🙂

Клематиси има сестра ми и са прекрасни. До колкото знам в нейната градина цветята се гледат сами, тя е все на работа, само вечер пуска маркуча 😃 Вероятно много зависи от почвата и климата. Ние сме на черноморието. При нея са под лозницата на шарена сянка, както казва Ефибуш не са на силно слънце.

Аз имам проблем с жълтите кученца. Веднъж купих разсад, веднъж сях от семенца и все се разваля цвета след две три години. Не знам дали от опрашването. При вас получавало ли се е нещо подобно. От лимоненожълто става жълторозово. Накрая ще оскубя тъмнорозовото кученце 😃, но много си го харесвам. То е стар сорт, не е хибрид и има приятен аромат.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 08:59 от Касия

# 578
  • Мнения: 545
Благодаря за отговорите, аз наистина ги пробвах на шест различни места, част от тях на шарена сянка. Ще опитам да си засадя градински , от съседите , те имат от най-старите (синьо лилави) градински сортове ..

# 579
  • Мнения: 5 392
Гледай корените да са плътно засенчени от други растения, не обичат да ги напича. Нагоре сами ще си намерят слънце. Щом при моята ужасна почва един успя да оцелее, ще им намериш мястото и ти. Няма да казвам колко неуспешни опита имах преди това Grinning При мен видът Монтана се оказа най-устойчив. Цъфти веднъж, но много обилно. Но наистина е най-добре да вземеш това, което успешно расте около теб.

# 580
  • Майнатаун
  • Мнения: 439
Здравейте, намерих една кутия старо кафе(отворено поне преди 3 години) и се чудя дали бих могла да го ползвам в градината някъде? Преди време бях срещала информация, че може да се ползва за наторяване, но сега чета разнопосочни мнения в интернет.

# 581
  • Мнения: 5 392
Доколкото съм чела, за наторяване се ползва само утайката след направа на кафе. Не съм ползвала обаче.
Някъде съм чела, че запалено/тлеещо смляно кафе прогонва оси и други насекоми, но и това не съм пробвала.

# 582
  • Мнения: 2 405
Здравейте, вълшебни градинарки!
Искам да попитам, може ли да се премести безболезнено голяма туфа ириси, които тъкмо прецъфтяха и кога е най - добре да се направи такова нещо?
Също, какво е ефикасно срещу мравки.

# 583
  • Мнения: 950
Ирисите се пресаждат между 15 август и 15 септември.

# 584
  • Мнения: 4 525
За мравките, ако е за вкъщи пробвай с канела. За навън аз пръсках с Айкън. Бяха ми разровили на няколко места градината, за да си строят къщи. Също така ми влизаха под къщата и изкарваха мазилка или нещо подобно навън. Правеха огромни купчини.

Общи условия

Активация на акаунт