Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия - Тема 23

  • 28 016
  • 760
  •   1
Отговори
# 75
  • Sofia
  • Мнения: 6 129
Ако този АГ ти е изписал НМХ само на база тези изследвания (и без фамилна анамнеза), то е хипер странно. Загуба в 7гс, може да се дължи на много неща - но най-вече на хромозоми грешки. Тромбофилията е само една от възможните причини - но при теб (поне това, което си изследвала) няма тромбофилия.

Нали поне АГ ти каза, че с тази мутация не усвояваш синтетичните форми на Б витамините и трябва да приемаш само метилираните им форми?
Не усвояваш : фолиева киселина (Б9) и цианкобаламин (Б12)
Усвояваш : фолат (Б9) и метилкобаламин (Б12)

С тази мутация има риск нивата на тези витамини да са ниски. Ако са ниски, се повишава хомоцистеинът, а той е рисков фактор за поява на ССИ (и в случай на бременност - риск за плода). Изследвай си нивата на Б9, Б12 + хомоцистеин. Хубаво е хомоцистеинът да е до 7 (въпреки че лабораторните реф. граници стигат до 12/14.

# 76
  • Мнения: 2 137
MrsMih, не мисля, че синките се отразяват на кръвните изследвания. Откакто ми включиха аспирин, и на мен ми стават бая синини. При мен лекарите изказват съмнение, че д-димерът се повишава, защото през бременността ми се появяват и разширени вени. След това изчезват. Според тях завишеният д-димер може да има връзка с вените, освен с бременността.

JY., според мен слушай си АГ-то. И на мен ми включиха аспирин заради влошен кръвоток през дясната маточна артерия(освен това имаше дълбока инцизура), докато кръвните изследвания не показваха нужда от аспирин. 4 седмици по-късно кръвотокът беше по-добър и вече нямаше инцизура.

FBID1749595601, подкрепям мнението на Brin de muguet.
Може да си отключила придобита тромбофилия също така. Там е хубаво да видиш какво е положението.

# 77
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 718
За антифосфолипиден синсром Кременски ми каза на 6м

# 78
  • София
  • Мнения: 7 520
FBID1749595601,
Провери нивата на витамините Б9, Б12, Б6 и хомоцистеин. При ниски стойности на витамините трябва да се вдигнат нивата с прием на метилирани форми по най-бързия начин, защото ниските витамини могат да повлияят негативно на развитието на ембриона в ранна бременност.

Иначе в 7 гс, както са ти написали, причината за загуба на бременността може да е най-различна. НК клетките (Natural killer cells) по време на бременността няма смисъл да се изследват, защото е нормално да са повишени. Те обикновено пречат на имплантация, а ти такава очевидно имаш.

Придобитата тромбофилия се профилактира с НМХ.

Коагулация на 1 седмица да се следи е силно налудничаво. Следи се на 3-4 седмици обикновено. Коагулацията се повишава естествено с напредване на срока на бременността, ти си още в много ранна бременност че да има значение.

Освен витамините препоръчвам да провериш ТСХ, желязо, кръвна захар, инсулин и Homa индекс на гладно.

Успех!

# 79
  • Мнения: 33
Може ли да ми препоръчате добър АГ за град Пловдив, който да следи бременност с тромбофилия?

# 80
  • Мнения: 1 324
Не ме разбирайте погрешно, аз също не смятам, че при терапия трябва да се следи коагулацията на една седмица.
Но като няма момичето изследвания на база, на които да започне НМХ.. това е начина да следи дали всичко е наред. Поне докато пусне по - пълен пакет от фактори.

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 6 129
Тя има изследвания - основан панел + коагулация. На фона на тези изследвания според мен няма нужда от НМХ. А ако няма минали тромботични инциденти при нея или в семейството й - пък съвсем.

На този етап аз не бих настоявала за НМХ, също така не бих и изследвала коагулация всяка седмица, при положение, че нямам предпоставки за това.

Аз пусках какво ли не преди да забременея - вродени и придобити тромбофилии, имунологични, полови хормони, щитовидни хормони, витамини, хомоцистеин, ПКК и др. По време на бременността пак - чхг, следене на коагулация, анти Ха, Аспи тест, витамини, хомоцистеин, щитовидни хормони, 2 БХС, и още всякакви щуротии предписани от Сигридов (не че съм била против) и т.н.
Резултат - (моите вени по принцип са много фини) вече вените ми в сгъвката на лакътя трудно пускат. Често ми бодат и двете ръце, за да могат да успеят изобщо да ми вземат кръв. А понякога търсят направо други места - външната страна на ръката между китката и лакътя, дланта от външната страна и всевъзможни странни места.
Та просто искам да кажа да се внимава с честото взимане на кръв, защото тези вени ще ви трябват и занапред.

# 82
  • Мнения: 178
Здравейте, предстои ми изследване на ПКК, фибриноген, протромбиново време и д-димер. Попринцип бия инжекциятя в 7 сутринта, а лабораторията, която ходя отваря в 8 и винаги има опашки, т.е. най-рано към 8.30 могат да ми вземат кръв. Проблем ли е да бия инжекцията (клексан 0.4) преди вземането на кръв или да изчакам да ми вземат кръв и след това да я поставя?

# 83
  • Мнения: 277
Здравейте. Възможно ли е д-димера да е толкова нисък в 21 г.с и причина ли е за безпокойство според вас? Реално е спаднал с 10 единици от предния месец, когато беше 192.
На фракси 0.4 и натаспин съм всеки ден.

# 84
  • Мнения: 75
Привет, нужна ми е помощ.

Днес изследвах отново коагулация и тотално вече съм шах и мат.
Според хематолог д-р Кондева - нужно е само Аспирин протект да приемам на база на моите мутации.


Русев е предписал терапия с НМХ + аспирин протект заради леко завишение Антифосфолипидни антитела.



За сега следвам терапията на Русев, но имам една безпроблемна бременност преди почти 4 години и след нея две биохимични в много ранен етап макс 6та седмица и ЧХГ до 120макс.

Сега отново съм бременна за щастие успешно в 7-8ма седмица ❤

ПКК ми е супер, абсолютно всичко в норма. АППТ 26,5, малко завишен Д-Димер 1.02, фибриноген 3,5.
Леко занижено протромбиново време.

Изследванията са от тази сутрин 8 часа, като снощи съм пила Аспирин в 9, а последната ми НМХ инжекция е от вчера в 7:30 сутринта.
Така че действието на НМХ-то не би трбявало да оказва никакво влияние на изследването.

Според моя АГ, терапията предписана от доц. Русев е доста тежка за моята ситуация.

Моля ви дайте ми насоки към кой хематолог мога да се обърна в скоро време, но не желая онлайн консултация (не се чувствам комфортно с начина на комуникация там), а предпочитам да покажа всички документи, изследвания които имам и да ми се назначат правилните изследвания за да проверя дали имам нужда от НМХ терапия.

Благодаря предварително!

# 85
  • Мнения: 793
MrsMih, проф. Паскалева е твоят човек. Очаквай да те насоли в началото за терапията и да ти пусне изследвания. Стават веднага. След това на базата на тях ще решите от какво имаш нужда.

# 86
  • Мнения: 75
MrsMih, проф. Паскалева е твоят човек. Очаквай да те насоли в началото за терапията и да ти пусне изследвания. Стават веднага. След това на базата на тях ще решите от какво имаш нужда.

Супер, лесно ли се запазва час?

# 87
  • Мнения: 4 604
Момичета, shik ми беше препоръчала нейния хематогог, д-р Веселина Иванова. Направих с нея консултация през Halee. Качих изследванията за тромбофилия и другите кръвни, които бях правила. Там имаше Б9, Б12 и хомоцистеин. Слагам ги в скрит текст. Казвала съм и преди, но няма как да се помни на кой какви са му били показателите.
Скрит текст:




Каза ми, че нямам високорискови мутации за тромбофолия, но имам комбинация от носителство на две генни мутации, които в комбинация увеличават риска от загуба в начална бременност. Никой не би могъл да каже дали в случая това е било причина за загубите ми до момента, по—вероятно е синдрома на Едуардс, според нея. Припомням че при втория ми аборт през декември, в 12+6 г.с., изследвах абортивен материал и резултата беше положителен за Синдром на Едуардс. Каза ми, че нейната препоръка е при следваща бременност - още след положителния тест да провеждаме профилактика с НМХ - Фраксипарин. Както и тук сме коментирали, ми каза да приемам метилирани форми на Б витамините. След положителен тест каза да започнем с Фраксипарин 0, 4 подкожно веднъж на ден (ежедневно) + Абофолик мета/ Неофолик мета, което си избера, 3х1 дневно. Препоръча да направим контроли на ПКК, желязо, ТЖсК, феритин и ниво на Вит В12 при положителен тест. За контрол на фраксипарин - АПТТ, фибриноген и Д Димер, 4-6 седмици след стартирането на фраксипариновата профилактика да изследваме ниво на анти Ха, за да проверим дали дозата е достатъчна ( 4-6 часа след поставяне на инжекцията). Предложи да направим консултация при положителен тест. За хомоцистеина каза, че се стремим да е под 8.

# 88
  • Мнения: 793
MrsMih, проф. Паскалева е твоят човек. Очаквай да те насоли в началото за терапията и да ти пусне изследвания. Стават веднага. След това на базата на тях ще решите от какво имаш нужда.

Супер, лесно ли се запазва час?
Около 20то число излиза графика за следващия месец. Та звънни още днес за час на 02 921 1364

# 89
  • София
  • Мнения: 5 520
Момичета,а като цяло при Паскалева как стява следенето по време на бременността,записваш час месец за месец и носиш каквото ти е казала да изследваш ли?
Гледа ли доплерите на АГ от кръвотоците?
Ако има някакви притеснения вмъква ли "извънредно" ,примерно АГ е констатирал влошен кръвоток и.т.н. изобщо как се процедира в някакви такива извънредни ситуации.

Общи условия

Активация на акаунт