Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 71

  • 37 872
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 265
Е, тук се обсъжда "недаване", а не условия за отпускане.

# 16
  • Мнения: 646
Лихвите по ипотечни кредити 3,28% ли са вече? Или този познат не е достатъчно благонадежден за банката?
На някои да са му вдигнали лихвата по вече отпуснат ипотечен кредит?

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 2 369
Най-рано лятото. По-високи лихви са за хора с по-ниски или недоказани доходи. Това да съм на 3к, но минималната заплата да е на карта, а другото на ръка, не става.

За 10те имота - 100% не искат да отговаря с цялото си имущество, а само с новото или имотите са ипотекрани вече.

# 18
  • Мнения: 1 324
А знаете ли дали имот, в чиято данъчна оценка пише примерно 20 000 лева (дори той да е 200 000 лева) - коя цифра гледа банката? Защото масово хората, за да си спестят разходи по сделката минават на данъчна оценка и в нотариалният акт не пише, че си купувате имот за 200 000 лева, а пише 20 000 лева.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 265
Банката гледа пазарната оценка за да подсигури обезпечението, но гледа и целта на кредита. Значи, ако искате да декларирате, че купувате имот за 20 000лв., няма как да ви даде 200 000лв. за целта. Обикновено разликата е по-малко и се оформя като ремонт или довършителни работи. Това пък води до някои рискове, които са обсъждани вече.
Аз не съм фен на такива "гимнастики" заради спестяване на някакви еднократни разходи, но хора всякакви.

# 20
  • Мнения: 41 119
Банката не гледа, ами си има оценители на договор, които се приема, че са експерти и оценяват реалната пазарна стойност на имота, защото в края на краищата това е важно за обезпечението. А вече оценителят дали ще се повлияе от данъчната оценка, дали ще му е безразлично това или не ги обича тези работи (и той е човек все пак) не се знае.

# 21
  • Мнения: 1 324
Да, да, това го знам.. Идеята ми по - скоро беше, ако искам да купя друг имот ипотекирайки мой апартамент ( в случаят в нотариалният акт, ако е записано 20 000 лева) тази сума ли гледа банката като стойност на имота?

# 22
  • София
  • Мнения: 4 265
Можете да ипотекирате друг ваш имот за закупване на нов, но водещо е цената на това, което купувате. Вашият може да струва половин милион например, но да искате да купите нов за 100хил. Банката ще ви даде само сумата, която е необходима за новата покупка, като отпусната сума само ще мине през вашата сметка, а банката ще я нареди на продавача. Затова написха, че се гледа и целта на кредита.
Някои банки предлагат/аха нецелеви кредити срещу обезпечение, но там лихвите са доста по-високи.

# 23
  • Мнения: 1 324
Не ние, наши приятели искат да правят това упражнение. Но искат да купуват студио за нощувки край Балчик или Каварна. 😀 В София няма кой да им го обслужва, иначе на тях им е все тая къде е стига да им носи пари.

Ние нашият още доста време ще го изплащаме - все още мисля, че не сбъркахме като избрахме намаляващи вноски. Аз като видя лихва над 3% леко се плаша. Ние изтеглихме на 2,2 с ГПР.

# 24
  • Мнения: 26


Ние нашият още доста време ще го изплащаме - все още мисля, че не сбъркахме като избрахме намаляващи вноски. Аз като видя лихва над 3% леко се плаша. Ние изтеглихме на 2,2 с ГПР.

Не съм запознат, но има ли и променлив компонен на лихвата ?

# 25
  • Мнения: 1 324


Ние нашият още доста време ще го изплащаме - все още мисля, че не сбъркахме като избрахме намаляващи вноски. Аз като видя лихва над 3% леко се плаша. Ние изтеглихме на 2,2 с ГПР.

Не съм запознат, но има ли и променлив компонен на лихвата ?

Не съм сигурна какво ме питаш, но нищо не са ни променяли 😀
Само вноските падат като сума.

# 26
  • Мнения: 26
Когато банките започнат да вдигат лихвите и на стари и нови клиенти не са ли вдига лихвата и от там вноската, защото една част от лихвата е плаваща поне при повечето кредити е така.

# 27
  • Мнения: 1 324
Когато банките започнат да вдигат лихвите и на стари и нови клиенти не са ли вдига лихвата и от там вноската, защото една част от лихвата е плаваща поне при повечето кредити е така.

Не са ни вдигали лихвата досега.
Това, което аз казвам е, че ни предложиха два вида вносни - намаляващи и равни. При намаляващите връщаш по - малко пари накрая.

# 28
  • Мнения: 2 823
Стискайте палци, все пак къде са 20-30г напред.

# 29
  • Мнения: 1 324
Стискайте палци, все пак къде са 20-30г напред.

Дългият срок също не беше изгоден, избрахме 20 години като оптимално, но максимума, който ни дадоха беше 35. В края на всяка година искаме да внасяме 10% от оставащата сума на куп. Така в комбинация с намаляващите вноски и частичното предсрочно погасяване - ще успеем да сконтираме крайната сума, която ще върнем. Само да сме живи и здрави.

Общи условия

Активация на акаунт