Невъзможност за пенсиониране

  • 6 456
  • 129
  •   1
Отговори
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 11:48 от дънди

# 1
  • Мнения: 31 683
Много лошо.
Ами някак си ще трябва да и помагаш.
Трябва да проучиш нещата как седят със закупуване на години. Вече колко е максимума не знам. Чувала съм, че пет години можело да се купят, другите освен да поработи някъде.
Но не е евтино.

# 2
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Много лошо.
Ами някак си ще трябва да и помагаш.
Трябва да проучиш нещата как седят със закупуване на години. Вече колко е максимума не знам. Чувала съм, че пет години можело да се купят, другите освен да поработи някъде.
Но не е евтино.

Може до пет години да се закупят, по 140лв на месец. Доста голяма сума се получава, а и пак не стигат.
Разбира се ще помагам до колкото мога. Но и тя осъзнава тежестта за още едно  домакинство върху мен и се чувства много зле от този факт.

# 3
  • Мнения: X
Провери как се купува стаж. Има такава опция, но не помня точно какви бяха изискванията.

Другият вариант е да я водите на работа фиктивно до добиване на стаж.

Съвсем нищо ли не може да работи? Нещо леко тип цветарски магазин, декорации?

# 4
  • Мнения: 31 683
Да, ако може нещо фиктивно, но пак ще си плащате здравни и пенсионни.
Пак същата сума като че ли.
Имам познати, които работят каквото им падне и нямат години и се мъчат.
Същите преди 30 години са казвали много важно като не работя или нямам договор, можело да не доживея.
И сега съжаляват за тези думи.
На мен също ми липсват години поради здравословни причини и това, че съм работила без договор 2 години.
Но има време.

# 5
  • Мнения: 5 003
Не съм сигурна, но питайте в ИТ, след като не може да се пенсионира могат ли да я махнат.Хората и след пенсия работят по училищата- учители, чистачки, администрация.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 036
Стаж се купува за реалните години, в които лицето е учило в университет. Съмнява ме домакинка в у-ще да е следвала.
Освен да си търси друга работа с осигуровки не виждам друго решение. Все пак е вдовица, има някаква пенсия. Малко, но повече от нищо.
Ако от у-щето я освободят поради повишени изисквания към длъжността и нейна непригодност ще има право на 1 г. платена борса.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 616
Осем години не са малко, тя ще изпълни условията на 70г. Не виждам смисъл някой да я води на работа за да трупа стаж, ако тя няма от какво да живее през това време. Единствен вариант да намери някаква работа.

# 8
  • Мнения: 9 701
Има ли опция да я преназначат на друга длъжност в училището?

# 9
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Има ли опция да я преназначат на друга длъжност в училището?

Не, за съжаление.

# 10
  • Мнения: 5 003
Поне за чистачка?

# 11
  • Мнения: 1 031
Стаж се купува за реалните години, в които лицето е учило в университет. Съмнява ме домакинка в у-ще да е следвала.
Не само, можеш да закупиш до 5 години трудов стаж, ако не ти стигат за пенсиониране при навършена възраст.
За мен изискуемите 37 години трудов стаж за жените са много, особено като се има предвид 90-те години на миналия век, загубените платежни ведомости, фирмите-еднодневки и много други утежняващи фактори.
В другите държави има възможност за пенсиониране след определен брой години и съответна възраст (Канада, Гърция и др.)

# 12
  • Мнения: 14 845
А проучи ли в какво точно се изразява неотговарянето на изискванията? Защото причината да я освободят е ... ами, просто тъпа - млади и образовани хора търсят съвсем друга работа, не домакин в училище. Да не се окаже, че документално е напуснала 'по взаимно съгласие' и на нейно място са сложили пак пенсионер, ама 'от нашите'.

# 13
  • Мнения: 5 003
Не думай, никъде не слагат с връзки, всички са с подбор.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 616
Дори да са сложили друг пенсионер от "нашите", тя какво може да направи? Само ще й стане още по-гадно. Вече е станало, трябва да търси решение.  

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 17:19 от Алекс:)

# 15
  • Мнения: 9 701
Освободена ли е вече или не? В първият пише, че й е казано, че не отговаря на условията .

# 16
  • Мнения: 5 003
След като не отговаря на тези условия, може да пита да я назначат чистачка или портиер.За тях изискванията не са големи.

# 17
  • Мнения: 2 887
Дори да са сложили друг пенсионер от "нашите", тя какво може да направи? Само ще й стане още по-гадно. Вече е станало, трябва да търси решение. 

Не е точно така.
Дънди, връчено ли е вече предизвестие? С какви мотиви? Има ли майка ви средно образование? Има ли длъжностна характеристика? Тя променяна ли е наскоро?

# 18
  • Мнения: 14 845
Аз разбрах, че още не е освободена.
На какви изисквания не отговаря, казаха ли ù? Може ли да ги покрие в разумно време или поне да започне обучение по тях?

# 19
  • Мнения: 2 488
Как така 20г. отговаря на условията, а сега изведнъж не отговаря?🤔 По кой член ще ѝ
прекратят трудовият договор? Да се консултира с адвокат и да се обърне към синдикатите. И най-вече да не бърза да подписва нищо, преди да се е консултирала. Евентуално би могла да заведе дело за това, че в уволняват от работа.

# 20
  • Мнения: 2 030
Може още сега да получава някаква малка месечна сума от частния пенсионен фонд. Да отиде с личната си карта и банкова сметка във фонда, щом е навършила 62 години. В частния фонд не гледат стаж, само възраст да има навършена за стандартно пенсиониране.
    Иначе виждам само два варианта:
 Вариант 1 - Догодина изискването за стаж за жени за нормално пенсиониране по чл.68, ал.1 от КСО ще е 36 г. и 6 месеца. Могат да се купят само 5 години недостигащ стаж, но ще струва 9266 лв., защото 1 месец стаж ще стане след месец с цена 154 лв. (19,8 % от МРЗ 780 лв ).
  Ако купи стаж и доработи недостигащата около 1 година, още през 2024 и 2025 може да се пенсионира.
  2 вариант - чак на 67 години, пенсиониране по чл.68, ал.3 с недостатъчен стаж.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 16:51 от kristinia

# 21
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Благодаря за насоките. Не е освободена още, предупредена е. Ще помоли да я освободят по член който позволява да се запише на борсата за 1 година. А после ще го мислим...  тя вкъщи, а аз на две работи 😃

# 22
  • Мнения: 2 030
И трети вариант пожелавам тогава - да я оставят на работа по-дълго време!

# 23
  • София
  • Мнения: 1 616
Те като са решили да я махнат, ще я махнат. Винаги могат да намерят причина да го направят.

Не зная в кой град живеете, но в нашия квартал в София има библиотека, в която ходят само баби и взимат любовни романи. Там съм дарявала книги и съм говорела с библиотекарките и двете нямаха достатъчно стаж за пенсия и там си доработваха. Може да потърси работа в читалище, библиотека. Заплатите са ниски и няма желаещи, но пък и работата не ми се вижда тежка. В тази библиотека новите книги са на купчини на една маса и бабите там си търсят, има и маса на която идват дядовци да си прочетат вестника. Предполагам има някаква отчетност, ама тя като е била домакин, ще се справи.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 17:25 от Алекс:)

# 24
  • Мнения: 1 574
Тя реално няма право да се пенсионира, тогава на какво основание я махат, след като трябва да работи до 67? Най-добре се консултирайте с адвокат.

# 25
  • Мнения: 2 887
Благодаря за насоките. Не е освободена още, предупредена е. Ще помоли да я освободят по член който позволява да се запише на борсата за 1 година. А после ще го мислим...  тя вкъщи, а аз на две работи 😃
Не обърнахте внимание на въпросите ми и не отговорихте, но освобождаване не става току-така. Има нещо, наречено "оспорване по съдебен ред".

# 26
  • Мнения: 9 701
Струва ми се, че авторката търси на всяко решение проблем.

# 27
  • Мнения: 14 845
Тя реално няма право да се пенсионира, тогава на какво основание я махат, след като трябва да работи до 67? Най-добре се консултирайте с адвокат.
Абе и аз това се зачудих. Те така ако махаха поради уж некомпетентност всеки стигнал пенсионна възраст среднист, понеже накъде в България има млад висшист като за това място...

# 28
  • Мнения: 1 454
Променят изискванията за длъжността, може и кода от класификатора на длъжностите/ името, т.е. няма да е домакин, ами сътрудник по нещо си, примерно. Новите изисквания може да са за икономическо висше, счетоводство и т.н. Няма как да знаем, сигурно отговарят на профила на новия кандидат.

# 29
  • Мнения: 14 845
Тогава се съкращава щат. Ама пак първо не съм никак убедена, че могат да разкрият нов, второ новият ще трябва доста да го сучат хем да е подобен на стария, хем да не е, трето - това с младите продължава да ме забавлява. Представих си моя приятелка с езикова гимназия, бакалавър стоп.управление и магистратура финанси как става домакинка в близката гимназия, вместо да меринджейства за няколко бона заплата Simple Smile

# 30
  • София
  • Мнения: 16 036
това с младите продължава да ме забавлява. Представих си моя приятелка с езикова гимназия, бакалавър стоп.управление и магистратура финанси как става домакинка в близката гимназия, вместо да меринджейства за няколко бона заплата Simple Smile
 
Ми забавлявай се.
В дълбоката провинция ще се намерят поне 5 - 10 млади магистърки, които да драпат за мястото. Отделен въпрос е, че е въможно да са магистри от  карнобатския филиал на пернишкия университет.
Всеки ден в 16.30 ч . ще си вземат чавето от градина, ще си ползват неограничено болнични и ще имат реални осигуровки + пари за облекло. 2 месеца лятото ще ходят в даскалото да пият кафе, няма да се преуморят. От работа няма да се счупят, лесна е. Мъжо ще меринджейства за няколко бона, няма да плащат за квартира и бабите ще гледат златното яйце в почивните дни.
Сега сериозно - има чл. на КТ за изменение на изискванията към длъжността, ползват го.
Потърпевшата ще има право на 1 г пълна борса. Като им знам заплатите - разликата няма да е голяма. През това време ще си търси друга работа. Ако и се работи, ако не - да му мисли дъндито.

# 31
  • Мнения: 14 845
Абе и аз съм мързеливичка, ама изтръпнах от тази невероятна възможност за кариера. Баш с такива млади магистърки провинцията ще прокопса.

# 32
  • Мнения: 5 003
Не всеки гони кариера.Има хора, които стажа и рахата ги устройва и слагат семейството си преди работата.

# 33
  • Мнения: 14 845
Ами да си седят вкъщи тогава, вместо да го играят много работни.

# 34
  • Мнения: 745
Здравейте! Майка ви е вдовица, което означава, че тя има правото да се пенсионира 5 години по-рано от останалите хора, така че не гледайте възрастта за пенсиониране при другите. Също не става ясно какво получава точно в момента,  защото вдовишката надбавка или процент от пенсията, която би получавал съпругът, ако беше жив, като сумата не може да бъде по-малка от 80% от минималния размер на пенсията към момента, се дават, когато преживелият партньор се е пенсионирал, т.е той или прибавя вдовишката надбавка към своята пенсия или се отказва от своята и избира пенсията на починалия партньор, ако е по-висока от личната пенсия заедно с добавката. Двете суми се сравняват и се избира по-голямата. Нещо не е както го пишете, консултирайте се със специалист, защото това, че майка ви е вдовица и дава определени права. Стажът също, доколкото знам няма значение, защото може да получава пенсия, избирайки този на съпруга. Но да не ви объркам нещо, законите се променят през годините,  потърсете специалист, за да ви обясни всичко. Но майка ви има право на пенсия още от 58-годишна възраст, защото е вдовица.

Последна редакция: пн, 10 апр 2023, 09:57 от Rumi11111

# 35
  • София
  • Мнения: 16 036
Няма такова право на пенсия за вдовица. Може само да получава част от пенсията на починалия съпруг когато тя навърши определена възраст.

# 36
  • Мнения: 2 030
Майката има право на наследствена пенсия, още когато е станала на 57 години. 5 години преди възрастта и за нормална пенсия с пълен стаж за нейния набор.
Още когато е навършила 57 години и в момента би трябвало да получава такава наследствена пенсия от НОИ.
  Дори има минимум тази пенсия и този минимум е над 300 лв., но може и повече, защото зависи от осигурителния доход и стаж на починалия баща.
  Току-що проверих в сайта на НОИ, има написано точно колко е минимума на наследствената пенсия,  350,25 лв. (75 % от минималната пенсия за възраст и стаж, т.е. 75 % от 467 лв.)

Последна редакция: пн, 10 апр 2023, 12:24 от kristinia

# 37
  • София
  • Мнения: 16 036
Дънди пише, че получава насл. пенсия.
Но няма такова право на ранно пенсиониране като горе е писала потребителка. Ако е нещо съвсем ново, моля да цитира точния чл. от Закона за пенсиите.

# 38
  • Мнения: 5 003
Ами да си седят вкъщи тогава, вместо да го играят много работни.
Те не го играят много работни, просто има един минимум от изискуем стаж за пенсия по болест и пенсия по старост.

# 39
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Да момичета, получава такава наследствена пенсия, точно 350лв.
След, 1г на борсата ще остане с нея.
Отново благодаря за насоките 😃

# 40
  • Мнения: 9 701
Какъв е планът след тази година на борсата?

# 41
  • Мнения: 5 003
В Бюрата по труда има програми за хора над 50 години, да пита и за тях.

# 42
  • Мнения: 3 729
Проверете какви точно са изискванията, но преди време имаше възможност безработният да запише някакви курсове - полага се допълнително обезщетение за учебен ден.

# 43
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Какъв е планът след тази година на борсата?

Да сме живи и здрави ще го мислим така да се каже в "движение". Незнам как да ви отговоря, все още разпитваме и проучваме нещата, за да е подготвена като е освободят. Доста хора се включиха със съвети, ще и предам всичко и ще го мислим.

# 44
  • Мнения: 3 250
Това "предупредена е" на мен лично никак не ми допада.
Нещо на хартия получила ли е и ако да - какво пише там?

# 45
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Нищо не е получила, черно на бяло.

# 46
  • Мнения: 3 250
Замислете се дали това е нормално.

# 47
  • Мнения: 711
При така описаните обстоятелства няма да се учудя ако просто се опитват да я забаламосат и да и пробутат споразумение за прекратяване на ТД по взаимно съгласие. Трудно ми е да си представя какво в работата на домакин в училище изисква той непременно да бъде млад и образован.

# 48
  • Мнения: 1 454
Най-добре жената нищо да не подписва , ако ѝ връчат документа отива при адвокат. Освен това , предполагам тя е материално отговорно лице, като домакин. Доколкото си спомням там имаше други срокове за предизвестие. Цялата ситуация си е за компетентна правна помощ, не губете време консултирайте се.

# 49
  • Мнения: 1 558
Ами да си седят вкъщи тогава, вместо да го играят много работни.
Само, че вкъщи осигуровките не вървят. Кой е казал, че трябва да си много работен, за да ходиш на работа?! В общия случай е достатъчно да си изпълняваш функционалните задължения. Обикновено, ако има избор човек кандидатства за позиция, която отговаря на критериите му.

# 50
  • Мнения: 14 845
Е, не вървят осигуровки, като си вкъщи, да. Но може меринджеят, за когото такива моми щастливо се омъжват, да внася, вместо те да вземат работата на някого, който има поне същата нужда, но няма възможност за добра брачна сделка.

# 51
  • Мнения: 5 003
Освен осигуровки на работа се води и социален живот.

# 52
  • Мнения: 14 845
Социален живот не се води само на работа, а и точно на работа всякакви екземпляри ти влизат в пространството. Аз например не бих си подбрала в социалния кръг такива жени.

# 53
  • Мнения: 5 003
Зависи каква ти е работата.

# 54
  • Мнения: 2 030
Какви неадекватни коментари! Хората от това поколение, от което е майката, са освободени от алчност, нито са пристрастени към материални неща.
Какви брачни сделки, меринджеи...това е в главите на сегашните силиконови кифли.

# 55
  • Мнения: 14 845
Не били пристрастени към материални неща, друг път. Плюшкиновци са и точно те възпитават днешните кифли. Много интересно как ябълката ражда круша.
Между другото, няма да е лошо да дадеш приоритет на четене с разбиране пред неадекватното коментиране на юруш.

# 56
  • Мнения: 2 030
Смятам, че авторката ще разбера какво съм ѝ написала преди няколко дни. Точно по темата е, какви са вариантите , ако няма възможност да купи и доработи за да се пенсионира по чл.68, ал.1.
  Тогава ще стане по чл.68, ал.3 от КСО.

# 57
  • София
  • Мнения: 16 036
Какви неадекватни коментари! Хората от това поколение, от което е майката, са освободени от алчност, нито са пристрастени към материални неща.

   
Ъхъм, щом казваш. Ако знаеш какви служебни клюки и интриги се въртят за 10 лв по-висока заплата или за уреждане на топло местенце между наборките. А за материалните неща - като си спомня борбата и връзките да докопаш секция или пералня още преди 30 г. ....

# 58
  • Мнения: 5 003
Бая борба ще да е било, след като всяка къща имаше и секция и пералня.

# 59
  • Мнения: 14 845
Не е баш всяка. Моите и двете страни бяха от имащите. Имаше обаче и нямащи.

# 60
  • Мнения: 5 003
То и сега има нямащи- някой стиснат, някой мързелив, някой не може да си направи разчет на парите.

# 61
  • Мнения: X
Е, чак къща без пералня не съм виждала в 21 век. Виж, аз секция нямам, защото не искам.

# 62
  • Мнения: 5 003
Аз виждам, не само без пералня, но и без бойлер, иначе пуши Малборо от магазина, защото от безмитните кашляла.

# 63
  • Мнения: X
За пореден път се убеждавам, че сме в различни светове.

# 64
  • Мнения: 5 003
Той света е един, ама хората са различни.Аз 5 години като не работех и като изкарам внучето да играе пред блока и срещнах различни хора, с различни приоритети.

# 65
  • Мнения: 1 454
По правилата за пенсиониране така е изчислен стажа, че трябва да няма празна година от 18-19 годишна възраст, само така се засича възрастта+стажа=изпълнени условия за пенсия. Аз и приятелките ми сме точно около възрастта на майката на Дънди. Тези, които са учили задочно имат достатъчно, редовното се налага да купуват за времето в университета. Има и друг вариант, самоосигуряване, обаче е скъпо, мисля вече е почти 200 лв месечно, ако имаш додходи от наеми или други пасивни става .

# 66
  • Мнения: 14 845
Това с купуването има смисъл, ако си имал високи доходи и просто наистина не ти достигат години. Иначе на практика вкарваш една голяма сума пари, която ти разбърква финансите, и като теглиш чертата, не получаваш нещо съществено, даже може да си на минус.

# 67
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ако нямаш пари да живееш, да вземаш заем, за да купуваш стаж е пълна глупост за мен. В случая явно си имат свой човек с връзки и се чудят как да я махнат от работа. Аз да съм на нейно място, ще искам да ми връчат документ, да имам нещо черно на бяло, нищо не подписвам и отивам при адвокат да каже какво да правя по- нататък.
Обаче, ако са и вдигнали мерника, ще има психически тормоз, да си знае.

# 68
  • София
  • Мнения: 16 036
Аз да съм на нейно място, ще искам да ми връчат документ, да имам нещо черно на бяло, нищо не подписвам и отивам при адвокат да каже какво да правя по- нататък.


Веднага щи ти връчат документа, че и съобразен с КТ ще бъде.
https://www.clubtrznormativi.bg/statii/trudovi-pravootnosheniya- … lajnost-1806.html 
Явно наборката е от функционално неумелите - не е усвоявала нищо ново, не знае как да подкара лаптопа, кютала си е там за малко пари, но и малко работа насреща.
Не разбирам рева на някои да я дондурят докато и е необходимо.
Дали свой човек, дали наистина изменени изисквания - Д-я Образование не са прости, ще си изпипат нещата законово. Все пак ще има 1 г. на БТ, може да изкара някакъв курс/за обучението също плащат х около 20 лв/раб. ден/ . После все ще намери някъде нещо да добута до възрастта.

# 69
  • Мнения: 5 003
10 лева на ден е от БТ, затова няма и желаещи.

# 70
  • Мнения: 3 250
Много е възможно.
Но от една страна е странно, че досека не се е случило, а от друга само точно в това училище ли ще променят длъжностната характеристика?
В тези общински/ държавни структури да се случват нещата по този начин?

# 71
  • София
  • Мнения: 16 036
Представа си нямаш какви игри се въртят в общински и районни управления. Целта е да се назначи удобен, наш човек, човек на някого или просто приближен, който да ти е много верен.
И не е необходимо да се сменя длъжностна х-ка за всички и навсякъде. Напр. директорката на гимназията в Долно Уйно е решила, че не касиерката, а деловодителката ще изработва ведомостите за заплати и ще превежда по банков път осигуровки. Лесно е, има програма. Но досегашната лелка няма документ за изкаран курс по комп.  грамотност и си заминава. Тя и да го има от някоя  фирма, ще се търси от напр. Софт уни.
Всичко ще е законно, с подпис и печат.

# 72
  • Мнения: 3 250
То и аз нямам документ за компютърна грамотност, нищо че работя от времето на първите песни на Лили Иванова.
Но остави това. Мисля, че ще опитат да я подхлъзнат с взаимно съгласие.
Че става въпрос за силно наши хора е ясно, но промяната на документи и изисквания за длъжност не ми се струва толкова лесна - затова ми и минава това за похлъзването през ума.

Последна редакция: сб, 15 апр 2023, 13:31 от FB590525BGM

# 73
  • Мнения: 12 770
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?
Така. Има възраст за пенсия, няма стаж. Няма какво да се направи, до 67 години трябва да работи тази жена, или да чака да навърши възрастта, ако вече има 15 години осигурителен стаж.
Какво сте очаквали да ви каже девойката от НОЙ, не знам, но това е според Кодекса за социално осигуряване.
Намерете й каква да е работа и от парите да си внася осигуровки, защото не е социална пенсия това, което ще получава, когато навърши 67 години (ако има 15 години стаж по член 68. ал.3), а си е пенсия за осигурителен стаж и възраст. А за такава пенсия има значение всяка година осигурителен стаж, защото той увеличава размера на пенсията.

Не знам дали ме разбра, но:
Майка ти може да си купи осигурителен стаж, както ти писаха, за 140,58 лв за всеки месец осигурителен стаж, за максимум 5 години. Все пак по този начин няма магически да се пенсионира веднага, а пак ще трябва да чака да стане на 67 години.
НО може и да работи каквото и да е, даже без договор и да внася от спечеленото като самоосигуряващо се лице, в момента върху 710 лв. Така не се внася накуп, а се работи, печели и внася част.
Огледайте тези възможности, намерете й нещо посилно. Съжалявам, че когато е била млада и здрава, не си е внасяла осигуровките, а сега на години и с разклатено здраве се налага да прави комбинации, но миналото е минало, сега да гледа да пази каквото има останало от здравето и да чака да стане на 67 години, по възможност работейки.

# 74
  • Мнения: 777
Сигурни ли сте, че здравословните проблеми, които има майка Ви , не са за поне 50% инвалидност? Пишете, че има  много здравословни проблеми, най добре е да се посъветвате с личния й лекар и да подаде документи в ТЕЛК.

# 75
  • Мнения: 38
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?

Социалната пенсия не е ли за хора без стаж? Човек може да се пенсионира и с 15 години действителен стаж, който от вашите думи разбирам, че има. Минималната пенсия в момента е около 500 лв. Социалната е за хора БЕЗ НИКАКЪВ СТАЖ, под 15 години и е много малка сума, не знам колко.

# 76
  • Мнения: 777
Здравейте, става въпрос за майка ми и малко странен казус.
Навърши 62 год, но не може да се пенсионира защото не и достигат 8г.
От предприятието в което работи вече 20г и казаха, че вече не отговаря на изискванията за заеманата длъжност/домакинка в училище/ и ще я освободят. Търсят се млади и образовани хора.
Казуса е следният че нито може да се пенсионира, нито да намери друга работа /здравословно не е добре/, губи и няколкото заплати затова че е работила над 10г на едно място. Вдовица е .
 Грубо казано остава на улицата, без никакви доходи освен вдовишката добавка /но това е минимално/. Има много здравословни проблеми, но нито един не става за пенсиониране по болест.
Ходихме в НОЙ, но явно не попаднахме на точния служител и девойката и каза с една дума да се спасява още 5 г и да чака социалната пенсия на 67. Даже не ни изслуша.
Искам да попитам дали има нещо друго което да се направи за нея, освен бюрото по труда защото и то е до време?
И за какво документално да наблюдаваме при освобождаването от работа?

Социалната пенсия не е ли за хора без стаж? Човек може да се пенсионира и с 15 години действителен стаж, който от вашите думи разбирам, че има. Минималната пенсия в момента е около 500 лв. Социалната е за хора БЕЗ НИКАКЪВ СТАЖ, под 15 години и е много малка сума, не знам колко.

Това не ми звучи вярно, но нека по-запознатите да се изкажат

# 77
  • Мнения: 1 031
Не е вярно. Говори се за пенсия при недостигащ стаж, като за да я получаваш трябва да имаш минимум 15 г действителен трудов стаж. През 2023 г за да получаваш такава пенсия трябва да си навършил 67 години. Социалната пенсия за старост не е обвързана с трудов стаж и може да се получи при навършени 70 г и е в размер на 247 лв .

# 78
  • Мнения: 2 030
Да, написаното от ее123456 е вярно.

# 79
  • Мнения: 520
Не е вярно. Говори се за пенсия при недостигащ стаж, като за да я получаваш трябва да имаш минимум 15 г действителен трудов стаж. През 2023 г за да получаваш такава пенсия трябва да си навършил 67 години. Социалната пенсия за старост не е обвързана с трудов стаж и може да се получи при навършени 70 г и е в размер на 247 лв .
Добър  ден на всички,
Темата ми е интересна, защото неочаквано се приближих до пенсионна възраст.
Моля само да допълните, има ли разлика в сумата за пенсия при двата вида пенсиониране

При навършени изискуеми години и стаж е ясно - Според направените вноски през годините.
И си избираш дали да взимаш една цяла пенсия от държавата или две   части / от държавата и от ДЗПО.

Но ако нямаш необходимия стаж / както е при мен и много други предполагам - 90-те бяха трудни години /
но имаш 15 години, на 67 г. каква пенсия ще се вземе като варианти
Вариант А - Пак цяла пенсия
Вариант Б - Процент от полагаемата се пенсия спрямо направените вноски. И как се определя този процент евентуално.

Благодаря предварително за отговорите

# 80
  • Мнения: 1 031
Но ако нямаш необходимия стаж / както е при мен и много други предполагам - 90-те бяха трудни години /
но имаш 15 години, на 67 г. каква пенсия ще се вземе като варианти
Вариант А - Пак цяла пенсия
Вариант Б - Процент от полагаемата се пенсия спрямо направените вноски. И как се определя този процент евентуално.
Пенсионирането в Бг, както много други неща, е енигма и силно променлива величина. Може да говорим как е само към настоящия момент. Майка ми се пенсионира на 55 г при изискуем стаж 25 г, ако не ме лъже паметта. До преди 10-ина години системата беше точкова възраст + стаж = 100 т за мъжете и 90 т за жените.
Сега възрастта плавно се повишава от 62 г за жените докато се изравни за няколко години с 65 г на мъжете. Аз, понеже съм родена в крайната четвъртина на година ще стигна пенсиониране на 65 г. Изискуемият стаж е 37 г жени и 40 мъже.
Пенсията при недостигащ стаж се изчислява като редовната пенсия - % от дохода върху който са направени вноските с коефициент спрямо средния осигурителен доход в страната (имаше много изменения, може да съм неточна). Получава се следния парадокс -  пенсия върху 42 г трудов стаж може да се окаже по-ниска от пенсия изчислена върху 37 г от същия стаж. За мен няма логика, но е така. Laughing
Това с получаването от НОИ на втория стълб осигуряване беше до едно време. Мисля, че вече на можеш да си прехвърлиш партидата в НОИ и да получаваш от там.
При недостигащ стаж до 5 г е разумно да се плати и да получаваш пенсия от 65 г.

# 81
  • Мнения: 2 030
И двата вида пенсии, за пълен стаж (по чл.68, ал.1 от КСО)и за непълен стаж, но поне 15 години (по пл.б8, ал.3) се изчисляват по дълга формула. Зависят и от осигурителния доход.
Но имат определен минимум. Първата не може да е по-малка от 467 лв., а втората - от 396 лв. в момента. (85 % от минималната пенсия за стаж и възраст в България).
Всичко това е описано в сайта на НОИ.

# 82
  • Мнения: 1 574
Майка ми се пенсионира на 67 преди няколко години с непълен стаж и схемата за изчисление беше доста абсурдна. От определени периоди трябваше сам да посочиш три години мисля, върху които да изчисляват по някаква неизвестна формула. Но и годините не беше много ясно как трябва да се изберат, та съветите тогава бяха да се плати на фирма да пресметне кои биха били най-благоприятните, за да не се ощетиш сам. После приеха и друг начин на изчисление и можеше да се избира между двата.

Гледам, че НОИ са пуснали и някакъв калкулатор сега:
https://reps.nssi.bg/PensionsCalc/

# 83
  • Мнения: 2 030
Изборът на трите години отпреди 1997 отпадна.
  Което е голямо улеснение, и е много по-благоприятно, поне за мен.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 616
Да, формулата за изчисляване е пълна загадка. Преди 7 години колега се пенсионира като отговаряше напълно на изискванията и получи пенсия с 11 лв по-малко от заплатата която получаваше. Преди месеци се пенсионира колежка, която отговаряше на възраст за пенсиониране и стаж с 2 години повече от изискването и получи пенсия 60% от заплатата която получаваше. И двамата  колеги имат стаж предимно  / около 20 години/при един и същи работодател и са били на една и съща позиция. Тя очакваше, пенсия приблизително равна на заплатата.

# 85
  • Мнения: 54 425
Да, формулата за изчисляване е пълна загадка. Преди 7 години колега се пенсионира като отговаряше напълно на изискванията и получи пенсия с 11 лв по-малко от заплатата която получаваше. Преди месеци се пенсионира колежка, която отговаряше на възраст за пенсиониране и стаж с 2 години повече от изискването и получи пенсия 60% от заплатата която получаваше. И двамата  колеги имат стаж предимно  / около 20 години/при един и същи работодател и са били на една и съща позиция. Тя очакваше, пенсия приблизително равна на заплатата.

Разликата идва от различната методика за изчисление. При първия случай е по старото правило за златните 3 години, което е много несправедливо. То отпадна за родени след 1959г. Сега се гледа общата сума на внесените осигуровки през целия трудов стаж.

# 86
  • София
  • Мнения: 16 036
Защо да е несправедливо?
Преди 1997 г. няма данни за тр. стаж. Само каквото пише в тр. книжка, а там такива фалшификати могат да станат. Отделно, че и доста ведомости на предприятия се унищожиха от немарливост в зората на демокрацията. След 1960 г. съм родена, но хванах последните месеци на правилото. В началото на трудовия ми стаж имах години с доста големи заплати. А тогава осигуровките бяха реални, нямаше на МРЗ, на 4 часа.

# 87
  • Мнения: 54 425
Защото не е обвързано с общия принос, а само за 3 години, което е нищожна част.
Несправедливо по принцип, изгодно за ползващите го.

# 88
  • Мнения: 38
Не е вярно. Говори се за пенсия при недостигащ стаж, като за да я получаваш трябва да имаш минимум 15 г действителен трудов стаж. През 2023 г за да получаваш такава пенсия трябва да си навършил 67 години. Социалната пенсия за старост не е обвързана с трудов стаж и може да се получи при навършени 70 г и е в размер на 247 лв .
Едно и също казваме. Точно така - социалната е при 70 год и 247 лв.
Другата е 67 год и се иска минимум 15 год стаж - минималният размер е 480-490... Нещо такова, ще го погледна с точност и ще Ви кажа. Тоест - човек на 67 год със 15/15+ години, ще взима със сигурност над 450 лв.

# 89
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Сигурни ли сте, че здравословните проблеми, които има майка Ви , не са за поне 50% инвалидност? Пишете, че има  много здравословни проблеми, най добре е да се посъветвате с личния й лекар и да подаде документи в ТЕЛК.

Тези проценти инвалидност да не мислиш, че ще донесат някаква прилична пенсия?

# 90
  • Мнения: 54 425
Минимална, но евентуално да.

# 91
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Малко е повече от хич.

# 92
  • Мнения: 54 425
И то при положение, че поне 5 години трябва да чака за пенсия за непълен стаж. Пак е нещо.

# 93
  • Мнения: 5 003
396 лева по болест.

# 94
  • Мнения: 777
Сигурни ли сте, че здравословните проблеми, които има майка Ви , не са за поне 50% инвалидност? Пишете, че има  много здравословни проблеми, най добре е да се посъветвате с личния й лекар и да подаде документи в ТЕЛК.

Тези проценти инвалидност да не мислиш, че ще донесат някаква прилична пенсия?

396 + 35 от социалните = 431 лв.
Малко, но
Много е  по-добре от нищо

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 07:24 от mariiva

# 95
  • Мнения: 1 574
Ако знаете на хора в колко тежко състояние отказват ТЕЛК с достатъчно проценти за пенсия ще се хванете за главата. С "обичайни старчески болежки" по-голям е шанса да спечели от тотото.

# 96
  • Мнения: 54 425
Отказват, защото има голяма корупция, братята си купуват ТЕЛК и покрай тях изгоряха и другите.

# 97
  • Мнения: 777
Ако знаете на хора в колко тежко състояние отказват ТЕЛК с достатъчно проценти за пенсия ще се хванете за главата. С "обичайни старчески болежки" по-голям е шанса да спечели от тотото.

Амиии , щом според Вас е по-добре  да не прави нищо и дори да не опита, и то при положение че има много болести.....
Опитваме се да помогнем на жената с идеи, а не да я обезкуражаваме, че няма да получи ТЕЛК , или че сумата ще е малка и т.н.

# 98
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Вярно, не е никак зле пенсията. Преди десетина години намалиха инвалидността на ММ от 80 на 50 и му спряха инвалидната пенсия. Затова съм скептична, че заради старчески болежки ще дадат изобщо процент.

# 99
  • Мнения: 1 595
С 50% ТЕЛК би трябвало да има пенсия, нещо не си разбрала или си измисляш.
Старческите болежки не са "увреждане".

# 100
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Измислям си, със сигурност. Слава богу, ММ отдавна е опериран и здрав и не е опрял да бг пенсия. Половин година след като НЕЛК отказа да ревизира решението на ТЕЛК, емигрирахме и не сме се занимавали повече. 20 години опит с телкове, прегледи, пенсии стигат, за да си поизмисля нещо, все пак.

И именно, старческите болежки не са увреждане, за да се тика авторката в тази посока- да търсят ТЕЛК.

# 101
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Аз съм с телк решение от много години. Вярно е, че намаляват проценти и има голям субективен фактор.  Сега вземат под внимание всички заболявания. За да вземе пенсия на жената трябва да и дадат поне 50 процента. Парите ги изчисляват според годините трудов стаж и осигуровките. Малко са, защото много хора са се разболели твърде млади и  нямат достатъчно стаж. Но все е по- добре от нищо. Има и интеграционна добавка от социалните, за втората група е 76 лв месечно, за третата не знам колко е, но е по- малко от това. Май към 50 лева  беше. Минималната пенсия за втората група е 505 лв, за трета не помня колко беше. Максималната е малко повече, според осигуровките, но също не е значителна сума.
Редовна пенсия ще вземе на 67 г щом няма достатъчно стаж, но ще и спрат инвалидната защото две пенсии не може. Изключение прави само първата група, тогава взема основната пенсия  + 25 процента от нея добавка.
 За съжаление някои хора намират връзки и си плащат и получават, а на истински болните хора не се полагало. Ами това е. Дано да съм била полезна.

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 20:05 от The Iron Lady

# 102
  • Мнения: 777
Вярно, не е никак зле пенсията. Преди десетина години намалиха инвалидността на ММ от 80 на 50 и му спряха инвалидната пенсия. Затова съм скептична, че заради старчески болежки ще дадат изобщо процент.

Информацията Ви е ГРЕШНА!


със сигурност  :  50% ТЕЛК са достатъчни за да получава инвалидна пенсия 396 лв. + 35 лв. интеграционни.
Не е вярно това, което пишете, че при 50% са му спрели инвалидната пенсия. Намалили са я, но не са я спрели.

И няма откъде да знаете, дали майката на авторката има  старчески болежки.  Писано е, че има много заболявания

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 00:07 от mariiva

# 103
  • Мнения: 54 425
Извинявам се, но на 62 хората са все пак в работоспособна възраст. Старчески болежки не е най-удачния термин.

# 104
  • Мнения: 5 003
Има хора и много под тази възраст са нерботоспособни.

# 105
  • Мнения: 54 425
Това не ги прави старци.

# 106
  • Мнения: 1 031
Това не ги прави старци.
Зависи от гледната точка. Преди 10-ина години 62 г ми мъж пита сина ни (на 16 г) дали му изглежда стар. Отговорът беше - Да работиш не ми се виждаш стар.

Какво и да говорим след 60 години си стар, а не на средна възраст.

# 107
  • Мнения: 5 003
То след 50 не си млад. 55 години е нормална възраст за пенсиониране.

# 108
  • Мнения: 2 030
Но на 60 годишен мъж, пенсионната възраст е 65 години. Има още 5 години да работи.
За какви 55 години  говорите? Може би в миналия век.

# 109
  • Мнения: 5 003
Говоря до колко години човек е работоспособен.След тази възраст не върши толкова работа, колкото се мотае и пречи на околните.

# 110
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Много е индивидуално. Но като общо на 60 и след вече физическите сили и издръжливост не са същите като преди. А като се добавят и болежките, пък съвсем. На 62 не бих казала, че човек е в много работоспособна възраст. По- скоро работи от няма на къде.

Последна редакция: пт, 28 апр 2023, 20:08 от The Iron Lady

# 111
  • Мнения: 14 635
Прегледах отгоре,отгоре темата,имам време до пенсия.Нищо не ми е ясно с евентуална бъдеща пенсия.Някъде по-назад четох нещо за стажа преди '97год.,не се признава или какво?Друго,което често чувам е работникът и работодателят,деляли осигуровките.На някои работещи им удържали от заплатата,или  давали на ръка за половината осигуровки на шефа? Open Mouth Моят шеф ни  осигурява и нищо не ни удържа,нито му даваме пари на ръка за осигуровки.Защо са тези схеми,за да осигуряват на по-ниски заплати работещите,или държавата така подпомага някои бизнеси?Много ми тъмнее това осигуряване.

# 112
  • Мнения: 2 887
Естествено, че се признава стажа преди 1997 г. Още повече, че преди 1989 г. няма заигравки като осигуряване на МРЗ, на 4 часа и подобни далавери.

# 113
  • Мнения: 54 425
Признава се стажа преди 97 г., но за него вече се гледа само времето, не внесените осигуровки. Пенсията се изчислява на база осигуровки след 97 г.
За другото не мога нищо да кажа, не съм работила за такива работодатели, от сивия сектор.

# 114
  • Мнения: 1 574
Той е златен тоя шеф щом нищо да не ви удържа, и аз искам един такъв, който да ми дава чиста брутната заплата Simple Smile

# 115
  • Мнения: 54 425
По-скоро не им дава фиш, иначе там се виждат какви са осигуровките от служителя.

# 116
  • Мнения: 14 635
Той е златен тоя шеф щом нищо да не ви удържа, и аз искам един такъв, който да ми дава чиста брутната заплата Simple Smile
Да,правилно ме бъзикаш,но ме разбра.Не ни дава брутната заплата естествено,а нето.Обаче нищо не ни иска и не даваме кеш за осигуровките.Той ги внася.

Последна редакция: пт, 12 май 2023, 22:31 от Silverstone

# 117
  • Мнения: 54 425
Да, но за да стане нето, той си удържа вашата част от осигуровките. Не трябва да ви иска и кеш допълнително.

# 118
  • Мнения: 1 031
[Да,правилно ме бъзикаш,но ме разбра.Не ни дава брутната заплата естествено,а нето.Обаче нищо не ни иска и не даваме кеш за осигуровките.Той ги внася.
Аз пък не знам случай, в който работникът да ги внася. Много са ви объркани понятията. Може би имате предвид, че ако работникът иска да се осигурява на по-висок праг доплаща на работодателя, но и в това няма никакъв смисъл.

# 119
  • Мнения: 1 574
Вероятно се бърка с фиктивните назначения, когато някой си плаща сам всички осигуровки към държавата, за да го води някой на работа за стаж.
Винаги ми е било интересно това защо не е законно между другото, защо да не можеш да се осигуряваш за пенсия, без да работиш, ако си плащаш?

# 120
  • Мнения: 5 003
Той е златен тоя шеф щом нищо да не ви удържа, и аз искам един такъв, който да ми дава чиста брутната заплата Simple Smile
Дава им нетната уговорена заплата и им внася осигуровките на колкото са се уговорили.
Нетната може да е твърда сума за месеца или определена сума за работен ден, както са се уговорили, а в производството е колкото си изработиш.

# 121
  • Мнения: 54 425
Ами то на всички им дават нетна заплата,  с удържани данъци и осигуровки.
С тази разлика, че някои ги осигуряват на МРЗ, което е в техен минус.

# 122
  • Мнения: 2 030
Естествено. Аз не мога да разбера някои от последните коментари, освен верните, написани от DeVa.
Всеки получава нетна заплата. Нали брутната си има задължителни удръжки за Държавно обществено осигуряване (ДОО) и плосък Данък общ доход (ДОД).

Последна редакция: сб, 13 май 2023, 10:39 от kristinia

# 123
  • Мнения: 5 003
Като отидат на интервю договарят чистото, което ще вземат и на колко ще ги осигуряват, не договарят брутна.Затова пишат, че осигуровките са от работодателя, а той си ги е калкулирал и пак са от работника.

# 124
  • Мнения: 54 425
Като отидат на интервю договарят чистото, което ще вземат и на колко ще ги осигуряват, не договарят брутна.Затова пишат, че осигуровките са от работодателя, а той си ги е калкулирал и пак са от работника.

Това си е техен проблем, че са невежи. Затова, като започнат работа в някоя свястна фирма са много изненадани, още на първата заплата, че парите са по-малко от обявените. Защото са им казали брутни суми.
Където съм ходила на интервюта, винаги са ми казвали брутна заплата. Мога сама да си сметна нето колко ще е.

# 125
  • Мнения: 3 250
Това, че можеш е добре. Но представи си 64 годишния бай Иван шпакловчика да може?  Защо? Не е ли по-лесно и коректно на хората да им се казва колко ще получат за месец? Какъв процент от работещите се интересуват от БТВ?

# 126
  • Мнения: 12 770
Би трябвало на въпросното интервю за работа бай Иван да пита - ама това ще получавам чисто, или е с осигуровките? И ще разбере.

# 127
  • София
  • Мнения: 1 616
Аз си мислех, че всеки на интервюто като му кажат заплатата пита дали е бруто или нето. Едва ли има човек, който да не е наясно, че част от заплатата му се удържа за разни данъци и осигуровки.

# 128
  • Мнения: 12 760
То и всеки работодател и наясно че трабва да декларира цялата заплата и осигуровките да са върху нея ама ето на - не става винаги точно така ами правят шмекерии една немалка част.
Иначе изобщо не са само хората без кой знае какво формално образование, сума народ не може да си прочете фиша за заплатата и да разбере кое какво е по него.

# 129
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
. Едва ли има човек, който да не е наясно, че част от заплатата му се удържа за разни данъци и осигуровки.

Е, съвсем ясно е, че има такива хора.

Общи условия

Активация на акаунт