Невъзможност за пенсиониране

  • 6 444
  • 129
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 682
Освободена ли е вече или не? В първият пише, че й е казано, че не отговаря на условията .

# 16
  • Мнения: 5 001
След като не отговаря на тези условия, може да пита да я назначат чистачка или портиер.За тях изискванията не са големи.

# 17
  • Мнения: 2 887
Дори да са сложили друг пенсионер от "нашите", тя какво може да направи? Само ще й стане още по-гадно. Вече е станало, трябва да търси решение. 

Не е точно така.
Дънди, връчено ли е вече предизвестие? С какви мотиви? Има ли майка ви средно образование? Има ли длъжностна характеристика? Тя променяна ли е наскоро?

# 18
  • Мнения: 14 835
Аз разбрах, че още не е освободена.
На какви изисквания не отговаря, казаха ли ù? Може ли да ги покрие в разумно време или поне да започне обучение по тях?

# 19
  • Мнения: 2 488
Как така 20г. отговаря на условията, а сега изведнъж не отговаря?🤔 По кой член ще ѝ
прекратят трудовият договор? Да се консултира с адвокат и да се обърне към синдикатите. И най-вече да не бърза да подписва нищо, преди да се е консултирала. Евентуално би могла да заведе дело за това, че в уволняват от работа.

# 20
  • Мнения: 2 029
Може още сега да получава някаква малка месечна сума от частния пенсионен фонд. Да отиде с личната си карта и банкова сметка във фонда, щом е навършила 62 години. В частния фонд не гледат стаж, само възраст да има навършена за стандартно пенсиониране.
    Иначе виждам само два варианта:
 Вариант 1 - Догодина изискването за стаж за жени за нормално пенсиониране по чл.68, ал.1 от КСО ще е 36 г. и 6 месеца. Могат да се купят само 5 години недостигащ стаж, но ще струва 9266 лв., защото 1 месец стаж ще стане след месец с цена 154 лв. (19,8 % от МРЗ 780 лв ).
  Ако купи стаж и доработи недостигащата около 1 година, още през 2024 и 2025 може да се пенсионира.
  2 вариант - чак на 67 години, пенсиониране по чл.68, ал.3 с недостатъчен стаж.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 16:51 от kristinia

# 21
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Благодаря за насоките. Не е освободена още, предупредена е. Ще помоли да я освободят по член който позволява да се запише на борсата за 1 година. А после ще го мислим...  тя вкъщи, а аз на две работи 😃

# 22
  • Мнения: 2 029
И трети вариант пожелавам тогава - да я оставят на работа по-дълго време!

# 23
  • София
  • Мнения: 1 616
Те като са решили да я махнат, ще я махнат. Винаги могат да намерят причина да го направят.

Не зная в кой град живеете, но в нашия квартал в София има библиотека, в която ходят само баби и взимат любовни романи. Там съм дарявала книги и съм говорела с библиотекарките и двете нямаха достатъчно стаж за пенсия и там си доработваха. Може да потърси работа в читалище, библиотека. Заплатите са ниски и няма желаещи, но пък и работата не ми се вижда тежка. В тази библиотека новите книги са на купчини на една маса и бабите там си търсят, има и маса на която идват дядовци да си прочетат вестника. Предполагам има някаква отчетност, ама тя като е била домакин, ще се справи.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 17:25 от Алекс:)

# 24
  • Мнения: 1 574
Тя реално няма право да се пенсионира, тогава на какво основание я махат, след като трябва да работи до 67? Най-добре се консултирайте с адвокат.

# 25
  • Мнения: 2 887
Благодаря за насоките. Не е освободена още, предупредена е. Ще помоли да я освободят по член който позволява да се запише на борсата за 1 година. А после ще го мислим...  тя вкъщи, а аз на две работи 😃
Не обърнахте внимание на въпросите ми и не отговорихте, но освобождаване не става току-така. Има нещо, наречено "оспорване по съдебен ред".

# 26
  • Мнения: 9 682
Струва ми се, че авторката търси на всяко решение проблем.

# 27
  • Мнения: 14 835
Тя реално няма право да се пенсионира, тогава на какво основание я махат, след като трябва да работи до 67? Най-добре се консултирайте с адвокат.
Абе и аз това се зачудих. Те така ако махаха поради уж некомпетентност всеки стигнал пенсионна възраст среднист, понеже накъде в България има млад висшист като за това място...

# 28
  • Мнения: 1 454
Променят изискванията за длъжността, може и кода от класификатора на длъжностите/ името, т.е. няма да е домакин, ами сътрудник по нещо си, примерно. Новите изисквания може да са за икономическо висше, счетоводство и т.н. Няма как да знаем, сигурно отговарят на профила на новия кандидат.

# 29
  • Мнения: 14 835
Тогава се съкращава щат. Ама пак първо не съм никак убедена, че могат да разкрият нов, второ новият ще трябва доста да го сучат хем да е подобен на стария, хем да не е, трето - това с младите продължава да ме забавлява. Представих си моя приятелка с езикова гимназия, бакалавър стоп.управление и магистратура финанси как става домакинка в близката гимназия, вместо да меринджейства за няколко бона заплата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт