Красив ум

  • 9 164
  • 210
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 640
Самата идея редица професии да бъдат измествани от роботи, звучи доста стряскащо, много хора ще останат без работа. А и се губи идеята от живия контакт. Аз лично не бих искала, ако се настанявам в хотел или обядвам в ресторант, да ме обслужва робот. Живият контакт носи добавена стойност и е част от съвкупния продукт. Според мен е чудесно децата да се насочват към практическо обучение в занаятчийски професии. Всичко живо стана я икономисти, я айти специалисти.


Това е робот за кухня на ресторант в Япония. Пържи, готви, мие, а работата на човека е само да подава приготвеното на клиента и да се усмихва:

https://www.youtube.com/watch?v=CAJJbMs0tos&ab_channel=EccentricEnglishman

А това са различни автоматизирани заведения за бързо хранене от Щатите:

https://www.youtube.com/watch?v=rhDGDxnyQfQ&ab_channel=RichardAguilar

Навсякъде в развития свят човешки персонал за такава работа се намира и задържа трудно, поради ниското заплащане и високата трудоемкост, така че никой работник няма да плаче, ако не се гърби точно там. За нискоквалифицираните пак ще има работа в тази сфера, но тя ще се измени и ще е свързана повече с обслужване на роботите. Роботизацията на трудоемки или непривлекателни процеси тече вече десетилетия и в нея няма нищо стряскащо, напротив, тя спомага за повишаване на стандарта на живот. Иначе в Индия и гайките за болтовете още правят на ръка, и цимента носят на гръб, но какъв е смисъла.

Проблема с изкуствения интелект не е, че роботите ще вземат работата на нискоквалифицираните или че ще рисува картини, проблема е че дава много техники за всеобхватна диктатура. И че от алчност, глупост и желание за власт може да го стимулират да се развие до ASI, суперинтелект по-умен от нас, и то преди да имаме варианти за справяне с такова чудо.

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 14 897
Не знам кой какъв може да стане, но факт - сур билюк народ си мисли, че неговата собствена работа е особено трудна, важна и отговорна. Wink

# 197
  • Мнения: 1 640
Надявам се да няма тънкообидни Simple Smile

Навремето в университета имахме един професор, който казваше "Колеги, има два вида специалисти, такива които смятат професията ни за зареждаща и интересна и такива, които я мислят за трудна и изтощаваща. Вторите се познават по това, че са били на ликвидация при мен."

# 198
  • Мнения: 1 110
Не става въпрос за избор!!! Майката на дете от спектъра надали е избрала детето й да е такова. Жената търси утеха в тежкия живот на майка с дете с някакви проблеми. Истината е, че много често гениалността наистина е придружена с проблеми -- биполярност, шизофрения, високофункционален аутизъм и тн. Много известни писатели и художници са били с психиатрични заболявания, много талантливи математици и физици са били "ексцентрични". Гениалните шахматисти също често имат психиатрични/неврологични проблеми. Не са го избирали и майките им не са го избирали, така се е случило. Според мен, е проява на много лош вкус да се обсъжда тази майка и нейните думи по този начин и това дали искате гениално дете със заболяване като шизофрения/аутизъм или Пешо двойкара с яхтата. Допринасяте за стигмата на подобни заболявания! Майката търси утеха и надежда за детето си, че въпреки проблемите и трудностите, които среща социално, детето й ще има свое си щастие с таланта си.   Имам и колега т.нар. twice exceptional -- аутист и надарен  с много високо айкю, изключителен талант. Не му е лесно в живота, не е избирала майка му да е такъв, но той си е такъв. Много от тези хора оставят следа в обществото ни въпреки заболяванията си. Защо е нужно да се възмущавате от думите на една клета майка и да обяснявате напоително как искате здраво дете. Потресена съм от това, че чак тема се пуска във форум за майки. Аз искам именно своите деца, които за мен са съвършени с всичките си особености. Предполагам това важи за всяка майка.

# 199
  • София
  • Мнения: 12 796
От самото начало го казваме това. Даже май темата е за това и е тъжно. Няма стигма и никой не иска детето му да има недъг, дори да върви с гениалност някаква. Всеки иска децата му да са здрави и да живеят нормално.

# 200
  • Мнения: 1 110
Радвам се, че има човещина поне в този форум!
Относно изкуствения интелект и безработицата, от една страна се очаква много загубени работни места, но от друга страна се пише все за демографски кризи и липса на работна ръка. Та не знам и аз кое ще надделее Simple Smile) Отиваме към лайф-лонг лърнинг. От поколението джен Зи са с нагласата, че работодателите тр да се бият за тях. 0 професионална етика.
За мен пък моето образование ми е по-важно от здравото семейство, самата не съм расла в такова и не ми е огромен приоритет -- каквото, такова. Много хора си живеят щастливо разведени/неомъжени. Само децата ми и връзката ми с тях, и тяхното добруване са ми по-важни от всичко. Мъжът ми е готин, ама чак пък толкоз готин не е. Дай Боже да се разбираме, ама, ако недай Боже, се разделим, няма да ми е огромна трагедия. Но ако не мога да работя това, което обичам, ще ми е много неприятно.
Мъжът ми е от здраво, огромно семейство и за него е много важно. Но и той доста се идентифицира с професията си.

Последна редакция: вт, 18 апр 2023, 22:30 от MariyaHris

# 201
  • София
  • Мнения: 39 114
Аз си признавам, че счетоводител и особено ТРЗ е изключено да бъда. Обичам да смятам, да подреждам, но да внимавам по задължение за всяка буква и цифра не мога. Особено ме мъчи завеждането на документите. Ама този файл така се запазва, праща се с този код на три мейла, после се завежда в таблицата, после и на хартия с печат и подпис.... Край! Сто процента съм объркала нещо.
Харесвам идеята за учене цял живот. Знанията от училище и университет изфирясват и не са актуални само за 5-6 г. Вече виждам тенденция за обучения на място, по професия, което е правилното!

# 202
  • Мнения: 41 965

Личи си, когато някой си няма хал хабер за друга професия. Първо, не всеки може да стане счетоводител - едно е да завършиш, друго е да го работиш. Второ, там също се иска постоянно четене, защото постоянно има изменения и казуси. Добрите счетоводители ходят на симпозиуми и конференции постоянно, на повечето им ги плащат самите работодатели - счетоводни кантори, за да бъдат в час. Трето, което много хора не знаят - счетоводителят носи лична наказателна отговорност, включително, ако не съхранява счетоводни документи, подаде неверни документи или сгреши. Тоест, ако не го бива, подлежи на глоби и дори затвор. Четвърто, ако се заблееш и не подадеш на някой клиент документ или не го уведомиш за срок, може да му коства хиляди левове глоба. Нали се сещате за какъв стрес и малоумни разговори с клиенти става въпрос?

Е, все пак съм виждала какво става в счетоводен отдел Wink Има и топ счетоводители, ама те са началници и не са болшинството. А около тях много шерпи въвеждат данни, правят справки и толкоз - монотонен и рутинен труд, но без него не може.

# 203
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Звучи доста арогантно това сравнение между професии. Иначе нито съм счетоводител, нито IT.
Манди, Аз лично също имам високо мнение за добрите счетоводители и мисля, че такава работа не би била за мен, независимо, че имам интерес.
Но попринцип според мен никак не е арогантно да сравняваш професии. Има такива без които не може, за мен те са на първите места, има такива, които не всеки умее И са трудни за усвояване и се скалират според трудността, има и такива, които и с тях, и без тях - все тая. Та тук съм съгласна с Танграта, за мен също има класация.

За мен винаги са я водели и ще я водят лекарите.

# 204
  • Мнения: 1 914
Ама джи-пи или неврохирург?
На мен добър автомонтьор ми е вършил повече и по-важна работа от личен лекар.

# 205
  • Пловдив
  • Мнения: 14 897
Цитат
Ама джи-пи или неврохирург?
На мен добър автомонтьор ми е вършил повече и по-важна работа от личен лекар.
И на мен в известен смисъл така. Смешно ми е сравняването и подреждането.
Лекарите мога с уговорки да ги призная за една идея по-важни, да го кажем, или носещи по-сериозна отговорност, просто защото здравето само по себе си е по-важно от всичко останало, не по друга причина. Не защото работата им е свещена, благородна или пък най-най-най-трудна. Само не знам дали всички от тях я приемат наистина съответно - щото пак е до човек и на някои не им дреме, и лекарите са като хората.

# 206
  • София
  • Мнения: 39 114
Сегашните джипита, особено на възрастните, са станали едни писарушки. По цял ден седи в кабинета и цъка.

# 207
  • Мнения: 21 741
Зависи, ЛЛ, който дългогодишно следи състоянието на пациентите си и е добър диагностик е безценен почти като неврохирург.

Всички професии, при чието упражняване една грешка може да доведе до загуба на човешки живот и наказателна отговорност  са много важни -  шофьори в обществения транспорт, строители...

# 208
  • Мнения: 41 965
Сегашните джипита, особено на възрастните, са станали едни писарушки. По цял ден седи в кабинета и цъка.

По-точно е да се каже "направиха ги писарушки". Иначе е вярно.

# 209
  • Мнения: 21 741
Аз не съм останала с впечатление, че работата на програмистите е мега-стресираща, а това, че някои от тях нямат интензивен  личен живот отдавам по-скоро на характерови  особености и интровертност, така си предпочитат.

Общи условия

Активация на акаунт