Преместване от чужбина (13 и 14 годишни деца)

  • 3 300
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте. Имам нужда от съвет. Живеем в чужбина, в държава без българска общност, без българско училище или среда. Децата са вече на 13 и 14 години, израстнаха тук от детска градина. В къщи разговаряме само на български език, гледаме български филми, с четенето на български език е голяма мъка... Обаче извън семейството те попадат в среда където целодневно се разговаря само на чужд език, общуват на исландски език,  средата им е изцяло такава - приятели, треньори, учители, изучават датски и английски език в училище, но се отдалечават все повече от майчиния им език, което определено ни притеснява. В България нямаме роднини, което още повече затруднява затвърждаването на бълг. език. Ваканциите прекарваме в България, но това не е достатъчно. С онлайн уроци опитахме, но поради часовата разлика и дневната ни ангажираност на мен и съпруга ми не се получи. За нас това да знаят чужд език по-добре от родния си език е недопустимо и въпреки, че тук сме се устроили много добре, средата е много спокойна, училищата са прекрасни планираме да се завърнем в България.
Въпросът ми е следния:
Как се процедира с деца на 13 и 14 години, които никога не са изучавали български език, родени са в България, но го знаят само разговорно да започнат да учат в България? Знам, че след 4-ти и 7-ми клас има външно оценяване, държат се изпити по бълг.език за което те нямат необходимата база. Каква е процедурата и има ли паралелки за такива деца, които се завръщат от чужбина за да продължат образованието си в България?

Последна редакция: ср, 19 апр 2023, 22:57 от Фран

# 1
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Това ще е доста зле за децата. Нека завьршат гимназия, кьдето сте и после ако искат могат да дойдат и да изучават бьлгарски език на курс. Ако се вьрнете сега ще им сьсипете бьдещето. Няма да имат образование. Имам познати, който вьрнаха децата и в момента нито знаят чуждия език нито бьлгарският. Тотално необразовани. На 18 г са отново в чужбина и на ниско платени работи точно защото вече са забравили езика и са на никьде. Обвиняват родителите си че са ги вьрнали. Едното момиче дори в България не можа и гимназия да завьрши. Не си взе изпитите. Така, че изчакайте има хубави курсове за университетите в България и изучават езика перфекно. Иначе не препорьчвам. В България има доста чуждестранни студенти и с тези курсове научават езика и си следват без проблем. Дори нямат бьлгарски корени. Скоро се запознах с едно момиче родителите са решили на 12 годишна вьзраст да я вьрна в Словения и ми се оплакваше, че от 5 г. е в чужбина и нито немски знае нито родният. Омьжила се е и са решили с мьжа и децата да се вьрнат и всичко наново, език и т. н. Ужас.

Последна редакция: сб, 15 апр 2023, 23:10 от Syn

# 2
  • София
  • Мнения: 38 488
За съжаление няма такива държавни паралелки в България. Опциите ви да се върнете тук са частни уроци или частно училище.
Казвам го като преподавател, преподавал на такива деца.

# 3
  • Мнения: 7 263
Не разбрах, искате да се връщате в България за да научат децата ви български? Независимо каква е причината, за мен това е много егоистично решение да откъснете деца в тази възраст от средата им.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 488
А, да. Моите бяха на подобна възраст, когато баща им замяна да работи в чужбина, но ние си останахме тук.
Огромен стрес ще е за децата да се върнат тук. И ненужен.

# 5
  • Мнения: 14
Не разбрах, искате да се връщате в България за да научат децата ви български? Независимо каква е причината, за мен това е много егоистично решение да откъснете деца в тази възраст от средата им.
Основната причина за намеренията ни не е това. Това е наше притеснение, че ако се върнем в България те не са готови да се включат в образователния процес с връстниците си и затова имах нужда от съвет - изпадал ли е някой в подобна ситуация, има ли опит и как се процедира с такива деца в училище.

# 6
  • Мнения: 6 587
Вероятно ще държат приравнителни изпити, но специално за 7- ми клас, когато е НВО, си трябва солидна подготовка, за да попаднат в прилично училище.
В класа на дъщеря ми дойде украинче, което не разбираше нищо на бг, но се понаучи.
Явно не е невъзможно.
Най- добре е да се обадите со МОН и те ще Ви ориентират най- добре.

# 7
  • Мнения: 14
Вероятно ще държат приравнителни изпити, но специално за 7- ми клас, когато е НВО, си трябва солидна подготовка, за да попаднат в прилично училище.
В класа на дъщеря ми дойде украинче, което не разбираше нищо на бг, но се понаучи.
Явно не е невъзможно.
Най- добре е да се обадите со МОН и те ще Ви ориентират най- добре.
Много Ви благодаря за отговора, права сте, най-достоверна информация бих получила от МОН, ще им напиша e-mail. Случаят е специфичен и би трябвало да ми съдействат.

# 8
  • Мнения: 25 739
Не разбрах, искате да се връщате в България за да научат децата ви български? Независимо каква е причината, за мен това е много егоистично решение да откъснете деца в тази възраст от средата им.
Основната причина за намеренията ни не е това. Това е наше притеснение, че ако се върнем в България те не са готови да се включат в образователния процес с връстниците си и затова имах нужда от съвет - изпадал ли е някой в подобна ситуация, има ли опит и как се процедира с такива деца в училище.
Има ФБ групи за българи завръщащи се от чужбина. Там ще намерите много сходни на вашата ситуация, и адекватни съвети.
Успех и много кураж.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 142
Аз не разбрах дали само заради езика искате да се върнете или ви принуждават други обстоятелства?
Децата къде са родени?
За по-малки деца няма проблем. Ние сме се прибирали с деца на възраст за първите класове, но на 13-14 бих изчакала да завършат и после сами да решат дали искат да останат там или да се върнат с мен.  И бих зачела мнението им.

# 10
  • Мнения: 500
За нас това да знаят чужд език по-добре от родния си език е недопустимо
Разбира се, че исландският ще е водещият език, би било ненормално ако не е така.

Не бих местила толкова големи деца в друга държава на този етап, ще ги върнете много назад.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 029
В българските училища няма механизъм за приспособяване на деца с проблеми или с проблем с езика. Доста украинчета дойдоха и не можаха да се приспособят, отидоха в училища с руски език.
Не причинявайте този шок на децата си, особено щом средата и образованието при вас са прекрасни. Тук няма да е така. Нашите деца, които знаят български, не се чувстват добре, какво остава за деца от чужбина. Няма учители и ред.
 Успех, каквото и да решите!

Последна редакция: нд, 16 апр 2023, 16:00 от denizara

# 12
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
[iДьржат приравнителни изпити по почти всички предмети. Има си програма, материята е доста. Отделно ще им трябва и частен учител по бьлгарски. Една година могат да загубят. Трябва да си намерите и училище в което ще ви приемат.Отива се и се говори с директора. Може да пробвате и да се обадите. От Мон ви дават списька на училищата в който има свободни места.Отделно от сегашното училище ще си искате документ за какви предмети и по колко часа са изучавали децата. Този документ се гледа  с бьлгарските предмети от министерството и тогава ви изготвят списька за кой предмети се дьржат приравнителни изпити. Преди срока за изпитите беше до юли, сега не знам. Това са цели учебници с конспект. Обикновено свободните места в училищата са такива в който никой не иска защото хубавите са препълнени. Това е за големите населени места,. В малките може би имате повече шанс да ви приемат по лесно. Отделно повечето паралелки са с по 2 езика или специализирани такива/математика и т. н/. В Мон ще ви дадьт списька. Но подготовката за гимназия в България почва от 5-6 клас за хубава гимназия. Което значи курсове и частни уроци. Който изобщо не са евтини. Малко деца се справят без допьлнителни уроци. Моят сьвет е оставете ги да завьршат там кьдето сте и тогава.

Последна редакция: нд, 16 апр 2023, 12:04 от Syn

# 13
  • Мнения: 14
Аз не разбрах дали само заради езика искате да се върнете или ви принуждават други обстоятелства?
Децата къде са родени?
За по-малки деца няма проблем. Ние сме се прибирали с деца на възраст за първите класове, но на 13-14 бих изчакала да завършат и после сами да решат дали искат да останат там или да се върнат с мен.  И бих зачела мнението им.
Не, не е заради езика. Това, че  не знаят български език граматически на нивото на връстниците си е притеснителното. Родени са в България. Те самите имат желание да се върнат в България, мнението им се зачита, но трябва да вметна, че България я свързват с ваканция, фън, забавления с деца на приятели, екскурзии, музеи, кино, море... Нямат сблъсък с реалността. Давам Ви пример - тук започват училище в 8.30ч., като първият час всеки си взима книга от училищната библиотека и сяда да чете, може да не е на чина, а на канапета, барбарони и пр., имат уред с мляко и какао от който си сипват ако искат във всяка стая. Ако някой закъснее не му се пише отсъствие. След първото междучасие започва реалния учебен процес. В България (по спомен) започват училище доста по-рано и изобщо не е така лежерно. Обстоятелства в България ни притискат да се върнем,а  в същото време тук сме се устроили добре. Доста сложна ни е дилемата, повярвайте.

# 14
  • Мнения: 8 804
Не може да се говори с директорите, а правилният път е да подадете молба в Министерството на образованиети и  науката. Прилагат се свидетелствата за завършени класове на децата в чуждата държава. След това МОН ще ви отговори, като сравни учебните планове в двете държави, ще определи в кой клас може да се запише детето в БГ, и колко още изпита трябва да издържи и в какъв срок. Общо взето ще му признаят повечето предмети, очаквайте изпити по български, история, география и някои предмети, които детето не е учило там. 
По този начин детето ще получи някаква българска диплома за средно образование като завърши до 12 кл.

Общи условия

Активация на акаунт