Преместване от чужбина (13 и 14 годишни деца)

  • 3 297
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
Всъщност от първия пост аз разбирам, че връщането в България е провокирано единствено от изоставането на децата с родния им език и липсата на българска среда. Нямат роднини в Бг, имат уседналост и хубава среда в чужбина. Не видях да се споменават сложни и неочаквани обстоятелства. И ако наистина няма такива, се чудя и мая защо наистина са готови на подобна стъпка!

# 31
  • Мнения: 30
Аз не разбрах дали само заради езика искате да се върнете или ви принуждават други обстоятелства?
Децата къде са родени?
За по-малки деца няма проблем. Ние сме се прибирали с деца на възраст за първите класове, но на 13-14 бих изчакала да завършат и после сами да решат дали искат да останат там или да се върнат с мен.  И бих зачела мнението им.
Не, не е заради езика. Обстоятелства в България ни притискат да се върнем,а  в същото време тук сме се устроили добре. Доста сложна ни е дилемата, повярвайте.
Да, реално от първият пост излиза, че е заради езика. Но в следващите става ясно, че не е заради това. Поне аз това разбрах. Нека авторката поясни. Т.к. хората започнаха да я упрекват, а ми се струва че тя не изясни правилно, че не е заради това децата да знаят български език.

# 32
  • Мнения: 8 775
И какво ако знаем истинската причина на автора, това няма кой знае какво отношение към въпроса, въпросът е как да се адаптират деца от чужбина в България. Защо се преместват си я тяхна работа.

# 33
  • Мнения: 30
Да, абсолютно, така е.

# 34
  • Мнения: 4 750
Трудно ще се адаптират, може и изобщо да не се адаптират. Възрастта 13-14 години е трудна така и така, да ги пуснеш в среда от други тийнове, без да могат да се разбират помежду си, ми се струва направо жестоко. Та не знам какво налага местенето, но в крайна сметка при положение че няма избор, да се местят. Колкото се адаптират, толкова. МОН се съмнява, че ще съдейства, но да пробва авторката.

Синът ми е като децата на авторката - роден и живеещ в чужбина, поназнайва български, чете, пише, но му убягват нюансите на думите и като цяло, предпочита да говори на останалите три езика, на които свободно може да каже какво мисли и чувства. В България обожава да ходи, но той познава ваканциите там: баба, дядо и чичо, басейните в Хисар, красивите Родопи, пещери, манастири и Велико Търново и няколко мола в София. В училищната среда там не би оцелял. Преди две години имаше възможност да се преместя да работя в България за четири години и после обратно в чужбина. Отказах предложението единствено заради него - заради училището му. Не че училищата са лоши, много са си добри даже, просто не виждам как той би се вписал в средата.

# 35
  • Мнения: 1 746
Искам да успокоя дамата,  че децата ще се справят. Имам впечатление от момче от Великобритания. Записа се в нашата гимназия в 8 клас. Не знаеше език,  но посещаваше частна школа след учебните часове. В 10 клас вече говореше много добре,  почти без акцент. Яви се на матура и на втория път я издържа успешно. Така че средата е много важна.
Мои близки живеят в Германия. В къщи говорят на български, но децата се затрудняват и вече имат акцент. Когато родителите не ги слушат забелязах, че говорят на немски. Убедена съм, че ще забравят езика след време. А децата им пък въобще няма да имат връзка с България. Така че е въпрос на избор. Поздравления за Вашия!

# 36
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 203
И моите общуват помежду си на испански, какво да направя?! Настоявам за говорене на бг, но определено им е по- лесно да се изразяват на другия език.

# 37
  • Мнения: 8 775
Децата се справят, където и да ги сложите да учат, ще се справят, това не е чак толкова зависещо от средата, ще се справят на нивото на своите способности. Те са по-гъвкави от възрастните, не се притесняват, ако не знаят нещо.

Аз живея в чужбина, когато тукашни местни деца отидат на море или по друг повод в България, много им харесва свободията или свободата. И на родителите също.
Една майка ходила на море, ми сподели, че най-много и харесало в БГ, че в хотела имало детска дискотека с аниматорите до 22ч
Местни ученици съм питала какво мислят за БГ, и на тях точно това им харесва, казват, "там можем да си правим каквото си поискаме!?"
Та и на тези деца, сигурно много ще им хареса животът в БГ. Те ще си изградят нови приятелства. Е солидно средно образование сигурно няма да имат, но диплома ще имат. После във висшето образование ще се поизравнят с останалите, учили в БГ средно образование. Но си имат предимството на езика, който владеят, те ще си четат на английски в Гугъла, и българските уроци няма да ги четат на български, ами ще си намерят съответните материали на английски и ще си ги разберат уроците, после ще ги разкажат на един език - български за чужденци. Ако попаднат на вманиачени учители, може да имат  и слаби оценки, но повечето учители са ларж.
Не мисля, че ще им е трудно да завършат в България.

# 38
  • Мнения: 883
Няма проблем да получат добро образование, просто трябва да почнат в 8 клас. Ако едното е в 8 а другото в 9 /и го върнат в 8/ то пишат до МОН и те им търсят място в паралелки със съответния език. Така докато другите учат английски/ немски/руски, те учат български. Така познавам англичанче /без майка му и баща му да знаят грам български/ завърши английската, а две завърнали се български деца- немската. /хубаво е да пишете от сега на МОН, да ви кажат сега какъв е реда/,
Но не бива да се попада в 6- 7 клас, тогава ако не може да се плаща частно, изборът който ще остане няма да е много добър.

Общи условия

Активация на акаунт