Практикуващи педагогическо захранване-да се преброим

  • 23 167
  • 363
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 532
Мата-космата,много хубава статия,голямо благодарско    bouquet

# 16
  • Мнения: 481
Момичета, нямам думи.

И аз до сега съм пренебрегвала това педагогическо захранване, а след като ви изчетох си давам сметка, че голямото ми дете съвсем несъзнателно от мен точно така е захранено. Той просто отказваше всяко друго захранване. Прояде след десетия месец от нашата храна. Не знам дали ще го практикувам сега, съвсем съзнателно. Те първа мозъка ще смила тази информация:) но ви благодаря:)

мата космата, тази статия все едно съм я чела преди 2 години и съм я приложила от първия до последния ред на детето си:) само дето аз периодично се опитвах да му дам някое и друго "бебешко" ядене, но той отказваше. Страдах и се обвинявах, че не мога да се справя с детето си, а то си имало обяснение, супер, толкова съм щастлива сега:)))

Последна редакция: чт, 11 яну 2007, 12:45 от Щастливка

# 17
  • София
  • Мнения: 268
Днес започнахме шестия месец и вече сядам да се храня винаги с Мария в скута - да свиква с трапезата. А и аз да развия рефлекс към непрекъснатите й опити да събаря разни неща от масата, с предпочитания към пълните чинии  Mr. Green
Имаме цял месец, а може и повече до първите микродози, ще изчакам сама да си поиска, но не и преди да навърши шест месеца. Вълнувам се като пред истинско приключение.

# 18
  • Мнения: 2 829
И аз го взимам на масата, но не всеки път-страх ме е да не започне да си иска от храната по-рано!
Но ти ме накара да се замисля-може би не е зле да започнем и ние?

# 19
  • Мнения: 1 947
 
..Вълнувам се като пред истинско приключение.
  Хехе, и аз се чувствам така с напредване на времето.  Laughing
  Яна, ще се опазите, няма страшно! Grinning Аз я взимам отдавна, защото много мрънкаше, може би, че е изолирана -
само ако спи не е с нас. Обаче не е пожелала да опитва, посяга повече към чашите и се учим, че покривката не е,
за да я дърпаме от масата и че салфетките не стават за ядене Mr. Green
  Добре, месо се дава пак на микродози, но влакната не са ли прекалено груби за преглъщане? Минава ми през ума
как някъде родителите посдъвкват храната за бебето преди да му я дадат, но сякаш не съм навита да го правя, а то
си има логика и смисъл - в ензимите...

# 20
  • София
  • Мнения: 12 233
  Да се запиша и аз.
  Няколко въпросчета. Задължително ли е бебето да е в скута на майката, не може ли в столче? Просто ако таткото го няма аз не мога да държа и двете през деня в мен..
   Аз много се бях запалила по ПЗ (Аз съм от Пазарджик и това Педагогическо Захранване съкратено ми напомня за Пз  Wink, но се притеснявам от следните неща:
   1. Ние сме дота малки все пак и на кг и сме две и ме е страх реално до осми месец само на кърма.. Yanast беше споменала за вариант за комбинирано ПЗ с каша
   2. Хич ме няма в готвенето и често ядем бързи храни или с адски много подправки. Явно първо трябва да променя храненето на цялото семейство.
   Имаше и още но сега ги забравих.
   Да споделя какво смятам да правя и дали има някакъв резон в това. Ще захраня в шести месец както обикновенно се прави, но отново с няколко лъжички само и то основно за да съм сигурна че нямат алергии. От известно време едната ми мадама е обрината и сега спрях прясното мляко да видим дали не е от това. Тъкмо като станем на осем месеца ще съм въвела повечето неща и ще съм спокойна да  давам от общата храна. Тогава ще се присъединя спокойно към вас  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 326
май има още бебета кандидати за ПЗ  Hug няма да сме сами Grinning
prokibar, можеш да проваш да слагаш пред нея чаени лъжички .. така бебо си играе с тях, бута ги и не ти пипа чинията.Естествено трябва да имаш около 10 на масата, защото иначе  Crazy голямо събиране на лъжици пада. Аз така правих в началото. В един момент ше загуби интерес към лъжиците и ще започне да ти следи хапките Simple Smile
анна в. , примерно суровите морковите са доста груба храна, но като дадеш колкото глава на карфичка няма проблем. Бебо направо го гълта и най-интересното е, че излиза в акото в същия вид, в който влиза Joy.  В акото на така хранените бебета се виждат всички микродози, които за изяли.. моркови, чушки....
Аз мачкам палец и показалец малко и тогава давам. Чак сега успявам да го храня с лъжица.. може и да е грешка .. ама като по-малък като видеше лъжица и тръгваше да я хваща и да си играе с нея и яденето се изливаше  #Crazy то моето диваненце е доста дивичко..
Aila, по принцип препоръчват столчето около годинка, ама като са две мадамите май наистина няма начин да ги държиш.
 
 

# 22
  • Мнения: 1 947
 А, kony, като споменаваш сурови моркови - всичко ли, което детето поглъща, трябва да бъде сварено?
Изключвам по-големите парчета зеленчуци и плодове, с които ще си чеше венците и ще смуче.
Иначе и аз го знам това, че храната излиза във вида, в който е влязла - затова в бурканчетата има пюрета -
за да си мислим, че детето ги усвоява, ама всъщност механичната преработка замества само зъбите, но
не и химичната. Хехе... Simple Smile

# 23
  • Мнения: 2 829
Това за даване на каша успоредно с ПЗ го прочетох в една от темите, за които Кони ми даде линк. Пишеше че се прилага в случай че бебето не наддава добре, но не беше много-много обяснено.
Момичета, към руския сайт Рожана има форум, дали няма да е добра идея някоя от нас да се регистрира там и да задава въпросите на всички?
И ако да, хайде да решим коя от нас е най-добре с руския? Аз например всичко разбирам на руски, ама "малко развалено го говориш ако ме разбирам какво искаме да ти кажеш" - вероятно така ще звуча, а всичките ми речници и учебници останаха в София.
Но бих могла и аз да съм.....

# 24
  • Мнения: 532
..Вълнувам се като пред истинско приключение.
  Хехе, и аз се чувствам така с напредване на времето.  Laughing
  Яна, ще се опазите, няма страшно! Grinning Аз я взимам отдавна, защото много мрънкаше, може би, че е изолирана -
само ако спи не е с нас. Обаче не е пожелала да опитва, посяга повече към чашите и се учим, че покривката не е,
за да я дърпаме от масата и че салфетките не стават за ядене Mr. Green
  Добре, месо се дава пак на микродози, но влакната не са ли прекалено груби за преглъщане? Минава ми през ума
как някъде родителите посдъвкват храната за бебето преди да му я дадат, но сякаш не съм навита да го правя, а то
си има логика и смисъл - в ензимите...

Всъщност аз правя точно така-дъвча му всякакви нещица,които хапвам .Започнах след като веднъж така здраво се задави от отхапаната ябълка,която му предлагах,че после треперих 5часа.
И сега винаги,когато ям или пия нещо дребсъна си иска с "ам-ам" или "абе мамо,я да видя и аз кво мачкаш там" Grinning

А за столчето...според мен е полезно за ядене с пръсти.Вчера например вечеряхме мусака(сготвена почти без сол),седнахме на масата и Волен и той с нас на неговото столче.Сложихме му на табличката(повечко картофи и моркови(сигурно е попаднало малко месо и заливка де)-важното е,че той много се забавлява да ги мачка парченцата,изучава,облизва,опитва и т.н.

Сигурно е още по-добре ако е гушнат в мама и да бърка из чиниите,но уви нашето меню не е чак толкова здравословно,колкото ми се иска.





# 25
  • Мнения: 326
предложението на yanst много добро. Аз на руски мога обаче единствено да чета.. говорене и писане хич ме няма иначе разбирам всичко като чета.. ама до там. Като прочета мога да преразкажа съдържанието. Ако някоя мама се навие да пише в руския форум и да пита ще е най-добре. Може тук да обсъждаме и да формулираме въпроси.
Това с даването на каши и аз го мернах, но наистина беше само споменато, че има такъв вариант при деца с тегло под нормата .. как се процедира не стана ясно.
Другото интересно нещо, което четох някъде е, че ПЗ е несъвместимо с даване на пюрета, защото една от целите на ПЗ е да се научи детето да дъвче от самото начало, което няма как да стане с пюре. Сега след около 3 месеца захранване мога да кажа от личен опит, че наистина бебо дъвче. Вече мога да му дам в устата цяло грахче(несмачкано) и той си го сдъвква и гълта, също давам и по 2-3 зрънца ориз .. къде дъвче .. къде гълта, но не се дави, яде и зрънца елда несмачкани.
А за столчето за хранене.. аз в началото доста се чудих защо трябва да го държа у мен.. ама викам айде като съм се хванала на хорото да е както пише, че трябва. Това, което забелязвам при нас е, че Алекс по няколко пъти идва и слиза от масата. Не е да седне и да се нахрани и да стане. Като ме види, че ям долазва иска да го взема .. яде малко слиза на земята.. играе си .. пак идва и така..

# 26
  • София
  • Мнения: 268
И аз го взимам на масата, но не всеки път-страх ме е да не започне да си иска от храната по-рано!
Ако поиска от храната преди да е навършил шест месеца, можеш да му дадеш па осмуче някое парче от чинията ти, за което си сигурна, че няма много за осмукване, аз напр. давам да посмуче от обелената ябълка или сготвен на пара морков.
       2. Хич ме няма в готвенето и често ядем бързи храни или с адски много подправки. Явно първо трябва да променя храненето на цялото семейство.
   ...   Да споделя какво смятам да правя и дали има някакъв резон в това. Ще захраня в шести месец както обикновенно се прави, но отново с няколко лъжички само и то основно за да съм сигурна че нямат алергии. От известно време едната ми мадама е обрината и сега спрях прясното мляко да видим дали не е от това. Тъкмо като станем на осем месеца ще съм въвела повечето неща и ще съм спокойна да  давам от общата храна. Тогава ще се присъединя спокойно към вас  Simple Smile

Въпросите, които Aila повдига са много важни и също ме вълнуват. Естествено, ако семейството се храни със сухи супи или не дай боже Макдоналдс, ПЗ няма да е уместно. Ние наскоро се снабдихме с уред за готвене на пара и вече си го ползваме честичко, така че ще давам на Мария от храната, която приготвям с него, а и по принцип се стремим да се храним здравословно - салати, зеленчукови или месни супи, ястия, приготвени във фурната без много мазнина са основното ни меню. Без много подправки (така или иначе, след Индия нищо не ми е достатъчно люто  Sad ).
Повече ме притеснява, обаче въпросът с алергиите. На последната консултация разказах накратко на нашата педиатърка за ПЗ и тя попита :"А как ще разберем към какво е алергична, ако се обрине?" Твърди, че малкото количество на микродозите не е гаранция, че алергия няма да се прояви. Хубаво е да се информираме повече за този аспект на ПЗ.
Много се надявам Mata_kosmata да се включи отново, тя би могла да се регистрира в руски форум и да събере повече информация.

# 27
  • Мнения: 462
Ей, мен да не забравите да ме преброите!!!

Имам едно предложение - преведената статия да се пусне като отделна тема. Идеята е един ден когато Бу попълва библиотеката да може да я сложи. Въпреки, че тя търпи страхотна критика, че няма update от сума ти време...

# 28
  • Мнения: 2 829
За тези, които смятат че в семействата им се яде нездравословна храна-замисляли ли сте се какво ще хапва детето като порастне? Идеята на ПЗ е, че ако ще давате на детето от същата тази нездравословна храна трябва да започнете в периода, когато поне с кърма му помагате да се адаптира. Ако смятате да му готвите отделно докато навърши пълнолетие- явно е, че можете от сега да готвите отделно. А ако смятате да си промените хранителните навици в семейството, така че детето да се храни здравословно като започне да хапва заедно с вас-еми според принципите на ПЗ просто сега е момента да го направите.
Това намерих из руските форуми по този въпрос и ми звучи логично. Все пак, рано или късно детето сяда на една маса с нас, или ние ще си променим храненето, или рано или късно то също ще се храни като нас!

# 29
  • София
  • Мнения: 12 233
   Да но все пак има разлика дали ще се въведе силно подправена храна на шест месеца или на година и шест месеца....
   А за здравословното хранене много би ми се искало да направя нещо по въпроса. Тъкмо таткото се притесни че е напълнял и може и да се навие на нещо по здравословно  Simple Smile Някой може ли да даде линк за подобни рецепти които да стават както за нас така и за дребосъците?
   Вие от кога смятате да почнете, защото скоро ще бъдем на шест месеца и се чудя дали мога да започна да предлагам нещо? Вече дадох четвърт ябълка да гризат и учудващо успяха да отхапят и да ме уплашат да не се задавят..
   Тъй като не съм запозната със спешна помощ някой знае ли дали в БЧК например не се организират подобни курсове?

Общи условия

Активация на акаунт