Американски гражданин - легална работа в България?

  • 3 487
  • 81
  •   1
Отговори
  • Мнения: 707
Здравейте,

Аз самата работя в малка фирма у нас и нямам реална представа от по-големите корпорации, към които вероятно ще трябва да се насочи съответният, затова търся съвет тук.

Става дума за американски гражданин (няма друго гражданство), който иска да се установи в София (евентуално с възможност да пътува из страната и чужбина, но това за момента е второстепенно). Има бакалавърска степен по бизнес и мениджмънт от един от известните университети в САЩ (не от Бръшляновата лига, но не и някой квартален community college), изкаран успешно курс CELTA за преподаване на английски език (от Кеймбридж, съвсем официален), и над 15 години стаж в ресторантьорство/кулинария като готвач, kitchen manager и т.н.

Наскоро е започнал да учи български, така че все едно не го говори, не може и дума да става за работно ниво все още.

Накъде да се ориентира за легална работа у нас? Гледахме много обяви, започна да разпраща документи на сумати места, но дали има реално фирми, които биха се занимавали с цялата хамалогия по наемането на американски гражданин и има ли такива, които редовно наемат чужденци, та са свикнали с документацията по въпроса и не се плашат от нея?

Ще търси и вариант за дистанционна работа към чужда фирма, това е ясно, но иска да изчерпи вариантите и у нас.

Съжалявам, ако питането е крайно глупаво, но работя в малка фирма в малка ниша и действително не познавам пазара на труда от вече почти десетина години насам.

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Първо да провери на колко престой има право без виза. За работата после. Има някакви варианти, но с трудов стаж като готвач едва ли ще е много желан от фирми с друга дейност.

# 2
  • Мнения: 707
90 дни престой на 180 дни с обикновената виза, това го знаем. Въпросът е, че за да получи друг тип виза, който дава право на работа, трябва да има трудов договор, а кой ще го назначи без виза, която дава право на работа? Става параграф 22. Може и студентска виза, ама тепърва да става пак студент на 40 заради едната виза... И ще има право да работи до 20 часа на седмица, което няма да му стига да се издържа, дори и да приемем, че намери нещо.
Много крива работа, затова търся мнения, може някой да предложи съвсем различна перспектива, де да знам.

# 3
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Всичко може да се намести. Има си посреднически фирми, които могат да свършат работа. Естествено срещу съответното заплащане. Ако въпросният няма средствата необходими за това, няма как да му се помогне особено много. Още повече и като не знае български.

# 4
  • Мнения: 707
Всичко може да се намести. Има си посреднически фирми, които могат да свършат работа. Естествено срещу съответното заплащане. Ако въпросният няма средствата необходими за това, няма как да му се помогне особено много. Още повече и като не знае български.

Хм. Може ли име/на на някоя от тези фирми (и на лично може, както е по-удобно)? Не знам доколко са читави евентуални такива, които бихме намерили онлайн - то дори не знам и какво да търся, честно казано.

Оф, да беше гражданин на ЕС, как да е, а то... Четем тука, че за да го наеме български работодател, трябвало работодателят да докаже, че е незаменим за точно тая позиция и че не се е намерил българин за нея, или трябва да наеме някакъв брой българи, за да компенсира факта, че наема чужденец... И наистина се чудя, има ли фирма/и, които са готови да се занимават с това, или въобще да не се мъчим с обявите в джобс-а, ами да търси само нещо дистанционно към чужд работодател. То да му мине меракът на човек направо.

# 5
  • Мнения: 6 992
Ами както ние не можем да идем да работим в САЩ, така и те не могат тук. С обяви в джобса въобще не бих пробвала.
Да види кои са големите американски компании на българския пазар и да пробва там през сайтовете им или през рекрутърите в линкедин. Ама не знам дали ще стане със стаж на готвач.
Eй тука има някакъв списък с американски компании, присъстващи в България, в които може да пробва : https://www.quora.com/Are-there-jobs-in-Bulgaria-that-will-hire-Americans
Аз се сещам за Докер, Убер , Vmware

# 6
  • СИ
  • Мнения: 4 406
...
Оф, да беше гражданин на ЕС, как да е, а то... Четем тука, че за да го наеме български работодател, трябвало работодателят да докаже, че е незаменим за точно тая позиция и че не се е намерил българин за нея, или трябва да наеме някакъв брой българи, за да компенсира факта, че наема чужденец... И наистина се чудя, има ли фирма/и, които са готови да се занимават с това, или въобще да не се мъчим с обявите в джобс-а, ами да търси само нещо дистанционно към чужд работодател. То да му мине меракът на човек направо.

Не разбрахме от какво е породен мерака да се помага на американският готвач?

# 7
  • София
  • Мнения: 38 431
Вероятно му е гадже. Доколкото съм гледала "90 дни до сватбата" да вземат да сключат брак. 😁

# 8
  • Мнения: 707
Заедно сме, но не исках да го пиша изрично, понеже щяха да се появят предложения да се женим, а не искаме да го правим, без да е дошъл точния момент, т.е. това не е вариант засега и не стои на дневен ред.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 431
Ами явно самите американци са направили така нещата, че това ви е единствената опция. Толкова съм гледала 90те дни заради шоуто. Но явно има практически смисъл. Там всички са така - седят като идиоти докато сключат брак, изнервят се и чак после, като ги одобрят там нещо, могат да се оженят и да почнат работа.

# 10
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Заедно сме, но не исках да го пиша изрично, понеже щяха да се появят предложения да се женим, а не искаме да го правим, без да е дошъл точния момент, т.е. това не е вариант засега и не стои на дневен ред.

Като не стои на дневен ред, значи минавате по общия ред. Просто е.             Smile

# 11
  • Мнения: 707
Да, това е ясно, надявах се на някакъв insight от хора, или минали по този път, или които може би работят във фирми, които имат служители от страни извън ЕС (не знаех на кое да се надявам във форума, но предполагах второто).

Благодаря, темата в Quora я гледахме точно вчера, малко е стар списъкът, но пак е някаква отправна точка.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 560
Имах колега американец в екипа, но той беше женен за българка, със съответното разрешение за продължително пребиваване в България. На една приятелка бившият мъж е американец и работеше като учител по английски. За да работят на трудов договор им трябва ЛНЧ ( като ЕГН за чужденци) , което във вашия случай се добива чрез брак.
Сега се сетих за доброволци учители по английски от Peace corps, имахме такива в гимназията, нека провери там.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 431
Може би учителите имат някакъв специален статут. И все пак много рядко съм виждала учители американци. Сега се сетих! И те бяха само за кратко. Може доброволно или за пари на ръка. Демек - без договор.

# 14
  • Мнения: 707
Той и на няколко обяви точно за учител прати документи, ама имам едно такова усещане, че по-скоро ще изберат какъв да е българин с филология, вместо да се занимават с документацията по наемане на чужденец, пък бил той и native speaker с учителска правоспособност от Кеймбридж, дето им идва на крака и само дето не им се моли да го вземат. Може и да бъркам, разбира се, но не съм оптимист.

Едно време в езиковата гимназия имахме нейтив спийкъри, ама все бяха някакви чешити по линия на Корпуса на мира.

Общи условия

Активация на акаунт