Работа, напускане

  • 2 808
  • 84
  •   1
Отговори
# 30
# 31
  • Мнения: 5 174
Броя на трудовите книжки.

# 32
  • Мнения: 641
Напротив. Един нормален работодател като види няколко трудови книжки и честа смяна на работни места, веднага се замисля “защо?”.Значи този човек не добър кадър. И със сигурност няма да и е от полза.

# 33
  • Мнения: 30 124
Ахахах, значи да седя да ме мачкат и за ме експлоатират, понеже евентуално някой някога си щял да си помисли нещо...... Добреееее

ПС: Да допълня. В една от фирмите, където работех ни преназначаваха почти всяка година в някоя от многого свързани дружества, които бяха да един собственик. Това значи ли, че съм сменяла фирмите всяка година?!? И, да, книжката ми е запълнена, даже съм с втора по средата. И?!?

# 34
  • Мнения: 5 174
Колко трябва да си зле, че да не си гледаш интереса, а да мислиш какво щял да си помисли филанкишията?

# 35
  • Мнения: 17
Може ли повече информация как стоят нещата с болничния и всички подробности. Благодаря!

# 36
  • Мнения: 12 727
То и на мен като ми вдигат заплатата ме преназначават с новата заплата, пък първите пет години след университета работех за по 1 седмица или 2-3 месеца все по заместване. И в трудовата книжка си пише точно по кой член съм назначена, т.е , че съм замествала титуляр.
Но някой, който сменя работното място всеки месец, ако нещо не го кефи, едва ли е с добри атестации за наемане. И в случая не става въпрос за някой висококвалифициран дефицитен кадър, а вероятно става дума за продавач, че се споменаха и фактури покрай работа през уикенд и на официални празници.
900 лева дават в Кауфланд на стажантска позиция за гимназисти и студенти и съответно за 2-3 месеца.
Може ли повече информация как стоят нещата с болничния и всички подробности. Благодаря!
Отиваш при личния лекар и молиш да ти издаде фалшив болничен. Първите 2-3 дни ги плаща работодателят, следващите - НОИ, ама ако имаш определен стаж към момента. Дамите се опитват да кажат, че можеш да си вземеш две седмици фалшив болничен от лекаря. Работодателят обаче може да го оспори.и тогава май става самоотлъчка и дисциплинарно. Вече дали личният ще се навие на такъв вариант, не знам. Аз не бих дърпала дявола за опашката и бих си отработила оставащото ми време.

# 37
  • Мнения: 641
Ахахах, значи да седя да ме мачкат и за ме експлоатират, понеже евентуално някой някога си щял да си помисли нещо...... Добреееее

ПС: Да допълня. В една от фирмите, където работех ни преназначаваха почти всяка година в някоя от многого свързани дружества, които бяха да един собственик. Това значи ли, че съм сменяла фирмите всяка година?!? И, да, книжката ми е запълнена, даже съм с втора по средата. И?!?

Мачкат те на всеки два месеца различни работодатели ли?
Написаното от мен няма нищо общо с това, което цитираш ти. Така че не изпадай в потрес и се успокой малко.

# 38
  • Мнения: 30 124
Аз съм спокойна. Ти си тази, която се обяснява, че щяла да бъде изписана трудовата книжка и това е голям проблем.....

# 39
  • Мнения: 651
е, това е странно. В 21 век, а отношението към авторката от нейния работодател е унизително и обидно.
Това, само по себе си би трябвало да е причина за напускане. Ти тъп ли си, такъв ли си и т.н. са недопустими, крясъци и т.н. също и то явно не е еднократно. Всичко останало е без значение. Дори правилно да са и платили, ако не зачитат човешките и права и не проявяват елементарно възпитано държание към нея---а се отнасят с нея по този начин, би трябвало да напусне.Моят съвет - не зная каква квалификация имате, но каквото и да е- потърсете си друга работа, токсичната среда е вредна за здравето. И да, навсякъде има казуси, проблеми и т.н., но елементарно човешко държание трябва да е минималното изискване за една работа

# 40
  • Мнения: 12 950
Здравейте! Започнах работа на 13 март и исках да напусна. Подадох си известие на 18 април. По договор имам 8 часов работен ден, 5 дена работя, два дена почивам. Първо, работя си на 8 часа, но по някой път имам 6 часов работен ден или по 10 часа. Това са някакви изключения. Но може би е важно да ги спомена. За времето, в което работя само два пъти се е случвало да имам 2 дена един след друг почивни. Винаги е разпокъсана на по един ден. Наскоро имах проблеми с работодателя си, които са обвинения за недобре свършена работа и това, че попитах дали може уикенда от сутринта до обяд да посещавам уроци за език. В яда си, два дена срещу мен се викаше (нямам предвид жестоки скандали), споменаваше се как ума ми не бил тук, не съм искала да работя, не било професионално от моя страна и как не ми било неудобно, постоянно съм искала някакви неща, следващата причина за държанието беше проблем за една фактура, след като вече дадох това, което трябва на работодателя, към мен последва въпроса ,,ти тъпа ли си, или на тъпа се правиш" и след две секунди ,,извинявай това е, което ми трябва". Замълчах си и нищо не казах, защото не исках да став по сериозно. На 25 април трябваше да получа заплатата си за март месец. Имах 103 часа, бях извикана в кабинета и ми се каза, че трябва да имам 170 или 173 часа (не си спомням точно) за пълна заплата. По договор съм на 710, а по договаряне на 900. След някакви сметки се оказва, че на час ми се полагат 5,60 и получих заплата от 460 лева и 50 стотинки, тъй като ми бяха удържани 124 лева и стотинки за грешка. Да не изпускам това, че получих извинение и думи ,,това не беше професионално от моя страна, но успя да ме ядосаш. Не разбирам, добре удържани са ми пари за грешка, но това не е нормално според мен. Разбирам и това, че имам малко часове, но 460? Накратко вече, това със заплата го преглътнах, на 1 май аз почивам, и то защото аз казах, че искам да почивам иначе, преди това получих въпроса дали ще мога да работя на 1-ви май. На предстоящите празници (Гергьовден), при запитване ,,може ли да почивам за да се прибера за празника на мама" получих като отговор ,,няма да се почива" графика ми все още не е готов, но се предполага по тези думи, че ще работя събота и неделя на празниците. Вече ми преля чашата, не мога да си избутам предизвестието, което трябва да изтече на 18 май. Този уикенд и двата дена работих, вика ми се, обидиха ме, работила съм и по 10 часа, заплата никаква, мълчах си за всичко, но вече не издържам. Понеже се знае, че ще напускам няма никакво разбиране към мен и не издържам. Изчетох какво ли не, както и това, че ако не си изработя известието и напусна по рано ще трябва да давам обезщетение на работодателя си. Не мога да разбера точно какво и как се смята. И при положение, че получих такова отношение има ли възможност да напусна без да плащам това, а и дали въобще ще си получа заплатата за април месец. Всякакви съвет и помощ относно ситуацията биха ми помогнали. Благодаря, че изчетохте до край!
Първо, заплатата не е никаква, а за каквато си се договорила.
Второ, обидили са те и са ти се извинили.
Трето, от първия месец си започнала с претенциите.
И четвърто, не си си чела или не си разбрала договора си, защото си се наела да работиш по график, а разчиташ на 5 работни + 2 почивни дни.
Тази работа вече се е прецакала, така че за следващата си прави сметката: задавай въпроси още преди да започнеш, за да разбереш какви са условията и да прецениш дали можеш да се справиш с конкретния режим на работа. Чети договора си, а ако не разбираш нещо, питай или пиши тук.
Мама ще можеш много често да я посещаваш, ако така продължаваш да се трудиш и на следващите работни места. Да е жива и здрава да те издържа, докато не разбереш, че си голям и отговорен човек.
Успех и умната от другия път.
И да, точно на трикове и шашми се учи, вместо на добросъвестност, далеч ще стигнеш.

# 41
  • Мнения: 651
каквато и да е авторката - мързелива или неграмотна или тарикат и т.н. Щом са я наели, трябва да се държат "нормално" с нея. Веднъж обидили я, това ще продължи - за най-малкото нещо ще има подобни изблици, а това е недопустимо.Ако не са доволни от нея - да прекратят договора и, но нищо не оправдава такова отношение. Извиненията не компенсират лошото държание. По отношение на условията на заплащане и графикът на работа и това че, авторката е трябвало да мисли преди да се съгласи на тези условия - съм съгласна. Това са условията - и ако ги  е приела, не  и е виновен работодателят.
Преди 20 години, още момиче работех на едно място и бях подложена на подобно отношение от "шефката" си.
Постоянно ме тормозеше, позволяваше си унизително отношение - причината - сутрин преди и след работа, колежките излизаха с нея на бира  или се събираха в една малка стая сутрин на клюки. Аз не го правех. Ходех на курсове вечер, а сутрин си пишех домашните и винаги бързах. Не се интересувах от любовния и живот /беше разведена и постоянно се оплакваше/ и тя ми отмъщаваше с тормоз и обиди.
Когато подадох молба за напускане, се опитаха да ме задържат насила. В Човешки ресурси ме привикаха да дам обяснения, защо искам да напусна и не мога ли да работя 3 месеца още. Ами, не можех-разказах им на какво съм подложена и за да не стане скандал - се съгласиха да ме освободят по взаимно съгласие.

Последна редакция: вт, 02 май 2023, 16:35 от Crissy

# 42
  • Мнения: 12 727
Работодателят й е дал шанс, и въпреки, че момичето не е много усърдно и има претенции относно почивките, като че ли другите не искат да почиват събота/ неделя и по празници, не я е съкратил по време на изпитателния срок. И айде пък, никой работодател или пряк ръководител не е бил по-остър в даден момент. Авторката да се вземе в ръце и да се докаже на следващото работно място. Една моя по-опитна колежка каза веднъж така "Моето момиче, на човек му трябват 5 години на едно работно място, за да навлезе в професията и да се утвърди". Ами след 23г трудов стаж, права е била. Ама въпрос на приоритети. Понякога стискаш зъби и чакаш да дойдат по-добрите времена.

# 43
  • Мнения: 30 124
Абе за 700 лева месечно какво усърдие, какво доказване?!?! Като не се спогаждат с шефа, да я пуска по живо, по здраво и това е.

# 44
  • Мнения: 641
Аз съм спокойна. Ти си тази, която се обяснява, че щяла да бъде изписана трудовата книжка и това е голям проблем.....

Не е проблем, срамно е! Едно е веднъж, два, три пъти да са лоши работодателите… ама другото вече си е проблем на служителя. Явно имаш доста писано в трудовата книжка щом така се засегна.

Общи условия

Активация на акаунт