СНБМ инициативи -3-та част

  • 14 028
  • 293
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 336
Момичета, както рабрахте утре ще участвам в "Искрено и лично", ако някой се сети нещо важно по темата за робатещите майки да свирка, утре сутрин ще прочета какво сте писали.

Ето какво се сещам аз:

За принуждаването на майките да се връщат рано на работа още преди да са им изтекли и деветте платени месеца с цяьлата заплата /една позната от Мобилтел сподели в събота, че детето й е на 3 месеца и вече я викат обратно #Crazy/ .

За нежеланието на работодателя да наема жени с малки деца, заради предполагаемата честота на ползването на болнични и отпуски.

За невъзможността на част от майките да се върнат на работа, заради единствената дата за прием през годината през септември.

За случая с близнаците по-специално. Тук смятам да спомена новата програма " В подкрепа на майчинството", от която няма да мога да се възползвам Rolling Eyes

За ролята на работещата майка в семейството и как се съвместява работата със задълженията й в семейството, за които най-често никой не желае да помага.

Ако някой се сети нещо да допълва Praynig

# 46
  • Мнения: 1 671
Жени, аз искам копие от рецептурника и ако ще го пращаш в Кауфланд ще натисна мъжо да иде да го вземе с колата, така че можеш и на Гери да пратиш копие, а аз ще и го занеса.
Все още не ми е останало време да разгледам обстойно сайта и сега заседнах на компа и ще го направя.

Гери, имам идея след като получим рецептурника да се пробваме да сформираме една среща на местно ниво с кмета, представители на РИОКОЗ/защото доколкото знам те отговарят за ДМК/ и евентуално директори на ясли и ДМК, за да обсъдим детското хранене и новия рецептурник. Мислиш ли, че идеята е добра? На мен ми е болна тази тема просто и ми се иска да направим нещо по въпроса. Оф и нещо друго щях да казвам, но ми изхвърча от главата. Crazy Мъжо е във ваканция до 20.02. и дотогава мога да се включа много активно във всякакви дейности. След това ако има нещо ще викам майка ми от Кърджали да идва да гледа малката, за да съм на линия.
Ами това е засега. Следобед ще попълня и аз заявлението за членство за всеки случай.

Ренци, ако щом е възможно на Донци да иде за рецептурниците до Кауфланд, ок. Жени, в този случай един и за мен, моля  Wink

Тази идея да популяризираме в Пловдив новия рецептурник, ме кефи, ще го направим Peace

Кали, да добавя още нещо:

Липсата на желание и гъвкавост от страна на работодатели спрямо работещите майки - най-вече на малки деца. Повсеместно отказват на жените плаващо работно  време, съобразено например с работното време на яслата.

# 47
# 48
# 49
  • Мнения: 4 978
Момичета, както рабрахте утре ще участвам в "Искрено и лично...

Кали, много добре си си нахвърлила темите за разговор.

Само да добавя, че е възможно Миглена Ангелова да защитава тезата, че всичко е въпрос на организация и едва ли не няма проблеми, защото ще даде за пример себе си, с 3-те или 4-те си деца и това, че работи активно и т.н....

Последна редакция: ср, 10 яну 2007, 11:43 от Cruela D'Evil

# 50
  • Мнения: 472
С тази разлика, че нейните деца не ходят на ясли и градини и майка й живее у тях.

# 51
  • Мнения: 4 978
Интересно хората по селата как ще си получават майчинството Rolling Eyes

Да, за съжаление тези хора ще имат затруднения, защото в населените места, където няма банкови клонове, ще трябва да пътуват до съседни градове и да си теглят парите.

Христосков каза, че това е едно от изискванията на ЕС.

Освен това, за нуждите на воденето и отчетността, в службите на НОИ в страната ще бъдат назначени нови 200 служители, т.е. още заплати и др. разходи на гърба на хорицата ...

# 52
  • Мнения: 3 336
Точно щях да пиша отговор на Инето и гледам Наси ме е изпреварила, ще я питам на нея кой й ги гледа докато е на работа.

Христосков уж е умен и разбран човек Rolling Eyes Надявам се Масларова този път да се застъпи наистина и да има резултат.

# 53
  • Мнения: 934
някой ще ми даде ли членовете на УС най-накрая да ги сложа на сайта???

# 54
  • Мнения: 4 978
някой ще ми даде ли членовете на УС най-накрая да ги сложа на сайта???

Владе, аз не знам дали мога да помогна, но:

- Христина Пендичева
- Калина Тошева
- Женя Вълова
- Владислава Тончева  Wink
- Атанаска Иванова
- Ина Игнатова
- обаче на Доли имената не знам

# 55
  • Мнения: 2 070
Абе мацки Христосков в Здравей България каза, че не е задължително да е по банков път, можело и с незнам си каква сметка, при която няма удържания.. Нямало да е проблем и в малките населени места. Цитираха го тази вечер в новините по Нова, ако искате гледайте в Календар по-късно.

Кали, аз снощи насън си мислех толкова много неща за положението на работещата майка, но са се изпарили, явно съм халюцинирала от температурата. Ще помисля и ако се сетя ще ти кажа. Имаше добра тема, май в Нашите деца беше.

# 56
  • Мнения: 4 978
Абе мацки Христосков в Здравей България каза, че не е задължително да е по банков път, можело и с незнам си каква сметка, при която няма удържания..

Това не е вярно.
Болничните ще се изплащат единствено и само по банков път,
като всеки има право да избере банка и тип сметка -
дебитна карта, разплащателна и т.н.
Има банки, които нямат такси за обслужване на сметки и теглене в брой, на каса.

Това каза Христосков тази сутрин в "Здравей България" по НТВ.

# 57
  • Мнения: 2 070
Мерси за пояснението!

  bouquet

# 58
  • Мнения: 4 978
Ето нещо интересно, малко дългичко, дори и съкратено ...

10-01-2007, Как се променят социалните плащания след влизането в ЕС

Вестник „Сега”
Мария Колчагова
10 януари 2007

Макар и скромни, българските детски надбавки следват родителя и в ЕС.
.....
И все пак най-важната промяна през 2007 г. е, че българските граждани влизат в системата на социалните плащания в ЕС.
Болничните и майчинските се отпускат само от държавата, в която човек за последно се е осигурявал, но задължително се отчитат и периодите на осигуряване от други страни. Например, ако една майка е работила във Франция, последните й осигуровки са правени в България, но раждането е станало във Великобритания - майчинството ще се плаща от последната държава, в която се е осигурявала, в случая България.
Специфично е и положението с детските добавки.
Размерът им в България остава непроменен тази година - 18 лв. за първо дете и 20 лв. за второ. В случай, че българин живее в страна от ЕС и там му признават правото на детски, той ще получи сумата, която му се полага, от България. Ако държавата, в която той живее, също дава детски надбавки и те са по-високи тя ще му доплаща разликата. Ако родителите са разделени и живеят в различни държави, то обезщетението се отпуска от държавата, в която живее детето.
.....
Въпреки че възрастта за пенсиониране спря да расте за мъжете, при жените тя се променя и тази година с 6 месеца и вече ще бъде 59 г.
.....
От 1 юли класът за прослужено време влиза в основната заплата, а след това добавката ще се договаря между работодател и служител. Така ще отпадне и задължителното увеличение на възнаграждението с 0.6% всяка година. Парите за стаж вече ще следват служителя, само ако той смени работодател в същата или в сходна професия. В случай, че промени дейността си изцяло, добавки не му се полагат.


Пълният текст можете да прочетете тук:
http://www.mlsp.government.bg/bg/news/news.asp?newsid=8818&catid=29

# 59
  • Мнения: 1 671
Дами, искам да ви уведомя, че форумът към сайта на Хр. Христова http://forum.semeistvoto.net/index.php - вече работи. Започват да се обсъждат интересни и полезни теми, и мисля, че трябва да го следим и да взимаме отношение. Засега може би е по-добре да не даваме линкове към нашия подфорум, но това е мое мнение.

Видях някои познати никове вече, аз също се регнах.

Общи условия

Активация на акаунт