Работа, CV-та, HR-и, съвети - 86

  • 29 830
  • 818
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 397
Аз разгледах и едно тяхно проучване за заплатите от 2021 г. По принцип са платени тези доклади, но този беше безплатно предоставен. Бяха посочени мин, средни и макс. заплати по позиция, години опит, град в България. Естествено само за членове на семейството и близки познати мога да сравня, но до голяма степен отговаряше на нивата в реалността. Моята и на съпруга ми заплати се оказаха малко по - ниски от посочените за подобни позиции средни.

# 16
  • Мнения: 43
В моята фирма има среща с мениджъра на 6тия(края на изпитателния срок) месец и опциите са 2: ако не се справяш най-вероятно вече са те махнали, ако се - задължително получаваш повишение. Много често то е договорено още при започване. Следващото повишение е на годишното ревю на 12тия месец и после всяка година. Всеки, който се справя с целите си и постига резултати, получава повишение и то съвсем не символично. Аз досега всяка година получавам средно 15-20%. Ако не получиш повишение работата е ясна - искат сам да напуснеш или скоро ще те махат. Сектора е IT, длъжността ми е техническа.
Веднъж получих и междинно увеличение(25%), защото изпълних условията за по-висока длъжност преди изтичане на годината и получих повишение и на ролята, и на заплатата. След това пак си имах ревю, когато се пада годишнината ми във фирмата.
Осъзнавам, че може би моят случай не е супер често срещан, и затова искам да уточня, че професията ми е супер динамична, непрестанно карам курсове, тренинги, вземам сертификати и се квалифицирам самоинициативно. С радост поемам и нови отговорности, затова и получих последното повишение преждевременно.
Просто факта, че работодателят ми ме оценява, ме мотивира супер много, а и самата работа ми е супер интересна.

Относно отпуската - като се върнах от майчинство имах 40+ дни и никой не ме е карал да ги вземам накуп. Понякога дори ги ползвам вместо болнични, защото за всеки ден болничен губя по около 100лв…

# 17
  • Мнения: X
При 20% средно годишно увеличение ще стане егати прогресията до пенсия. Това ми се вижда единствено възможно ако човек започне на много ниска заплата.

От колко години ти увеличават с по 20% всяка година заплатата (а явно понякога междинно с 25%)? Предполагам нямаш много стаж, или?

# 18
  • Мнения: 43
При 20% средно годишно увеличение ще стане егати прогресията до пенсия. Това ми се вижда единствено възможно ако човек започне на много ниска заплата.

От колко години ти увеличават с по 20% всяка година заплатата (а явно понякога междинно с 25%)? Предполагам нямаш много стаж, или?

7 години във фирмата. Общ стаж 10г.
Просто започнах на Junior позиция.

# 19
  • Мнения: X
За 7 години средно по 20% увеличение означава, че сега взимаш 3,6 пъти началната си заплата в тази фирма (с междинката от 25%, зависи кога се е случило, би трябвало да е повече). Предполагам като си сменила също си си вдигнала заплатата. Не е невъзможно, но пак смятам, че вероятно началната заплата е била наистина ниска.

Над осигурителния праг и 100 лв загуба на ден са 2000 лв нето на месец по-малко ако си в болнични. Абсолютно реалистично ми се вижда за IT в България, но не бих очаквала прогресията да продължи в същия дух - иначе след още 3 години би трябвало да ти се удвои почти заплатата спрямо сега (ефектът на натрупването) 😄

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 17:31 от Анонимен

# 20
  • Мнения: 43
Да, знам как работи геометричната прогресия 😁
Напълно осъзнавам, че няма да е все така.
През тези 7 години 2 съм била в майчинство и тогава съответно не съм имала повишения.
Пак казвам - тези повишения не са ми подарени, и не са по подразбиране за всеки в компанията. Имала съм заложени цели всяка година, до-квалифицирала и специализирала съм се, поемала съм нови отговорности. Всяко повишение в длъжност, което съм получавала, е било след като реално започна да изпълнявам условията и да поемам отговорностите на новата позиция. А не да ми сменят “титлата” и тепърва да се обучавам за новата длъжност. Дори в момента изпълнявам голяма част от задълженията, които изпълнява моя мениджър, и участвам доброволно във вътрешни проекти, които развиват компанията и служителите.
Просто след всички оплаквания в темата, искам да дам примера, че някои компании наистина ценят усилията и отдадеността.
Докъде е късмет, и докъде плод на целенасочени усилия и умения, самата аз не мога да отговоря категорично.

# 21
  • Мнения: 40 905
И преди съм писала - човешката природа е такава, че ако на един човек му дадеш добра заплата, след 2 години я удвоиш, след 3 или 4 пак я удвоиш той ще мрънка и ще е недоволен, макар реално да е по-добре платен от някой, на когото са дали ниска начална и после всяка година някакво увеличение.

# 22
  • Мнения: 399
По трудов договор съм на минималната заплата за длъжността. Аванс и заплата превеждат по банка. Пари на ръка няма. Те са почти два пъти повече.

За болничен, майчинство, пенсия - колко взимам?

Фирмата е ...  Не ми се говори ... И да има кой да питам вероятно ще ме излъжат.

# 23
  • Мнения: X
Има, има, факт. По никакъв начин не съм искала да прозвучи, че смятам, че не си си заслужила или изработила повишенията. Споменах обаче това с повишенията по друга причина. Колкото и ценен кадър да си, колкото и да са доволни от теб, компанията си има бюджет за позиция и ниво. Предполагам, че си в поне средноголяма фирма, а не в някоя гаражна с 10 човека персонал. Дори и така, 20% редовни увеличения са възможни наистина само ако си им в бюджета или си на много по-ниска заплата от колегите си да речем. Ако си ценен кадър и станеш прекалено скъпа, пак няма да ти вдигнат заплатата - това се случва редовно дори на ниво CEO-та на корпорации, какво остава за обикновени - макар и способни - работници. Ще се опитват да ти замазват очите, но бюджетът си е бюджет.

Има естествено значение, дали работата ти носи пари на фирмата или ѝ струва пари. В нашата фирма IT не е отдел, който носи пари, съответно нито заплатите са им големи, нито много ги вдигат, нито някой от мениджмънта минава покрай тях. Дори са ги сложили в нещо като мазе 😂😂😂 Вероятно затова има огромно текучество в този отдел.

Последна редакция: вт, 09 май 2023, 18:04 от Анонимен

# 24
  • Мнения: 2 899
В първите години на кариерата в ИТ е нормално 3-4 пъти увеличение на заплатата за 10 години. То само от ниво тъкмо започнал джуниър до ниво регулар увеличението е 2 пъти, като сметнеш и инфлацията за тия 10 години, 4 пъти даже е малко. Но като минеш над средното ниво на заплащане темпа на растеж бързо спада.
В моята фирма има среща с мениджъра на 6тия(края на изпитателния срок) месец и опциите са 2: ако не се справяш най-вероятно вече са те махнали, ако се - задължително получаваш повишение.
Това задължително повишение в края на изпитания срок го има само ако си стажант или ако по-някаква причина си се съгласил да почнеш на подпазарна заплата в началото.
Никъде няма редовно значително (10+%) увеличение просто ей така, защото са минали 6-12 месеца, без да са постигнати някакви цели, освен ако началната база не е много ниска.

Аз разгледах и едно тяхно проучване за заплатите от 2021 г. По принцип са платени тези доклади, но този беше безплатно предоставен. Бяха посочени мин, средни и макс. заплати по позиция, години опит, град в България. Естествено само за членове на семейството и близки познати мога да сравня, но до голяма степен отговаряше на нивата в реалността. Моята и на съпруга ми заплати се оказаха малко по - ниски от посочените за подобни позиции средни.
Е то извън София и Пловдив избора на работодатели е супер ограничен, та заплатите не варират много. Но в София има фирми с по-специфични продукти или използвани технологии, които плащат доста добре и тия проучвания никога не го отразяват това. Те се фокусират върху няколко по-големи компании и основно върху масовия уеб аутсорсинг. Там средното може и да го докарат точно, ама то него и НАП го публикуват отвреме на време. Но за по-високо платените позиции пишат тотални глупости. Аз като им гледах безплатното представяне бяха много далече от реалността за моята позиция, а не беше като да съм в някаква изключителна позиция. Имах сходни оферти от няколко фирми, вкл. една еврейска аутсорска.
Като цяло, когато изходните данни са тайна можеш да твърдиш, че статистиката казва каквото си искаш. Ако не е твърде откачено все за някого ще е горе-долу близко.
Но в повечето случай тия данни са пълни глупости, които както казах стават само за симулиране на работа от HRките. И за фалшиви оправдания защо не вдигат заплатите. За мен, като в цяла България има 10-15 човека с моите квалификации, как ще извадят статистика и да искат?
А тия дето работят от вкъщи директно за американски, английски и т.н. фирми къде остават?

# 25
  • Мнения: X
В първите години на кариерата в ИТ е нормално 3-4 пъти увеличение на заплатата за 10 години. То само от ниво тъкмо започнал джуниър до ниво регулар увеличението е 2 пъти, като сметнеш и инфлацията за тия 10 години, 4 пъти даже е малко. Но като минеш над средното ниво на заплащане темпа на растеж бързо спада.

От това се оплаква и мъжът ми. Той има вече близо 20 години стаж, заплащането му е доста над средното за IT бранша и сега си е намислил да сменя работата - интервюта колкото искаш, но като им каже заплата 20% над сегашната си (защото все пак очаква някакво развитие на заплатата ако смени) и се оказва, че нямат бюджет. По-забавното е, че бюджетът на не малко от фирмите се оказва наполовина от сегашната му заплата.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 397
При нас се оказа, след 6 месеца просто минаваш на постоянен договор. Не се предлага увеличение. Участваш в последваща индексация всяка година и при получаване на годишен бонус. Индексация има всяка година през юли, но никой не знае колко, минали години е била 2 - 3%.
Ревю за постигането на целите се прави всяка година и може да влияе на размера на еднократния бонус, който е в размер приблизително още една заплата, но можело и да е повече при много впечатляващо представяне.
Длъжностите са с определен бюджет и освен индексацията няма много накъде да се мърда. Дори и да правиш нещо извънредно и допълнително, което не е предвидено в длъжността но го можеш и правиш заради клиента, това не се заплаща допълнително. Евентуално може да получиш по - голям бонус, не заплата, а заплата и половина еднократно.
Единствения шанс за по - осезаемо увеличение е смяна на позицията, с такава с по - висок бюджет.

# 27
  • София
  • Мнения: 17 775
И преди съм писала - човешката природа е такава, че ако на един човек му дадеш добра заплата, след 2 години я удвоиш, след 3 или 4 пак я удвоиш той ще мрънка и ще е недоволен, макар реално да е по-добре платен от някой, на когото са дали ниска начална и после всяка година някакво увеличение.
Това далеч не важи за всички хора. За млади и манипулируеми - може би.

# 28
  • Мнения: 40 905
Нищо не важи за всички хора Wink

# 29
  • Мнения: 29 333
Ако си вземеш един младеж да си го отглеждаш, може да му даваш ниска първоначална заплата и да му я увеличаваш годишно. Обаче за опитен кадър със стаж, знания и умения, няма как да се получи.

Общи условия

Активация на акаунт