За втората ни пенсия

  • 6 630
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 115
Получих писмо от Алианц. Положението е катастрофално. От 14881 на 31.12.21,  парите ми на 31.12.22 са 14194?!
След цяла година вноски??? 700 лв. загуба само за една година??? Rage

Не сте прочели правилно,
Загубили сте всички вноски за годината + 700 лв от предишните години
Според мен са Ви нулирали към 2000 лв.
С това темпо е напълно реално цялото ДЗПО да се нулира за Х брой години

Няма такова нещо. Вноските купуват дялове, чийто брой нараства, но цената на един дял се променя.

31.12.2021 по случайност съвпадна с най-високите нива на пазара - S&P 500 беше на ниво 4800, а в края на 2022 S&P 500 беше 3800. Европейските пазари се държат по подобен начин. Покачването на лихвите също временно натисна надолу цените на ДЦК, но ако се държат до падеж това не е проблем. Ако емитента не фалира се получават всички лихвени плащания и главницата на падежа.

Вижте си извлеченията за 31.12.2020 - 31.12.2021. Тогава сигурно е имало немалка печалба.

Отворих моето извлечение от НН /вече ОББ/ към края на 2021 г. Стойността на партидата към момента е с 1400 лв. повече. Включва вноски до март 2023.

Четейки темата стигам до извода, че повечето инвестиционни продукти са неподходящи за темперамента и познанията на обикновените хора. За тях дори временна нереализирана загуба е драма, и то за пари, до които ще имат достъп след 10-20 години.

Последна редакция: вт, 23 май 2023, 22:07 от Daystar

# 61
  • Мнения: 3 618
Аз съм убедена, че когато ми дойде време за пенсия няма да взема нищо от УПФ.

# 62
  • Мнения: 520
Да, във всички фондове е подобно. Голям спад заради войната. Но нямало да станат по-малко от удържаната сума.
  На синът ми в ДСК Родина му удържат 150 лв. на месец и вместо да нарасне сумата с 1800 лв. за 2022 г., са спаднали много. Но нищо не може да се направи за млад човек. Просто е задължителен този фонд.
 Аз  съм в Алианц, мога да ги преместя в НОИ, защото след 3 години ми е пенсионната възраст. Но дали си струва. Показва ми с 80 лв. по-малка пенсия, ако не ги преместя. 870 лв. например. И 950 лв., ако ги преместя в НОИ.

Оправдание е войната....
няма да я коментирам...
Но за мен прехвърлянето в общия кюп не подкрепям.
Най малкото, че ДЗПО се наследява / поне по сегашните твърдения.
И докато има социални лидери като / няма до споменавам имена / е безсмислено цял  живот да внасяш заработено, за да храним ...
Вместо точките, сложете думи по ваше усмотрение
НОВГОВОР...

# 63
  • Мнения: 2 032
Аз затова и още не съм ги преместила в НОИ. Знам ли с този популизъм и олевяване на финансовия министър ("Момче, много ляв ми се виждаш нещо...") дали няма да кажат, че няма пари в държавната хазна за пенсии и да направят всички хора с минимални пенсии.

# 64
  • Мнения: 54 488
Daystar, тези дялове струват пари. Които ще ми се добавят след време. Не ме интересуват броя дялове, а какво ще ми изплащат. Хич не ме грее, че дяловете се увеличават, ако стойността им пада.
А точно с дългосрочни продукти съм си патила и в края на периода съм получила едно голямо нищо. Тогава причина беше хиперинфлацията.

# 65
  • Мнения: 3 732
Daystar, нашият темперамент няма нищо общо с продукта на фондовете.

И не става въпрос за временна загуба.
От внесена сума Х лв. в момента имам Х лв. Това за целия ми трудов стаж стаж, не за една или две години. В дългосрочен план ефективната печалба по моята лична партида е 0,00%.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 20:17 от Дидичка

# 66
  • Мнения: 115
Както писах и преди, не съм почитател на пенсионните фондове и не смятам, че структурата и таксите им оправдават доходността, която постигат. Единственият сигурен печеливш от тях са управляващите дружества.

Всеки трябва да си прецени дали в неговия случай е по-изгодно да се прехвърли в НОИ. Законодателството се променя прекалено често, за да може да се прецени 10-20 години по-рано. Затова по-удачно е да се изчака и когато наближи момента да се направи детайлно изчисление, за предпочитане от специалист. Например в момента хората, осигурявани на минимална заплата, ще получат по-висока обща пенсия от НОИ + УПФ, отколкото само от НОИ.

Предишният ми коментар беше реакция на неверни твърдения в темата. На никой не са му били "нулирани 2000 лв" и не си е загубил вноските за годината.

# 67
  • Мнения: 54 488
Това за МРЗ от кой източник го виждаш и на каква база го смяташ?
Пак по моята логика, че НОИ индексира всяка година, а УПФ не?

# 68
  • Мнения: 115
Не съм правил сметки, прочетох някъде преди време. Идеята беше, че при осигуровки на МРЗ пенсията от НОИ се субсидира до минималната така или иначе и всичко от УПФ, колкото и да е малко, ще е бонус.

# 69
  • Мнения: 54 488
Ами не е така. Пенсията се дели на два компонента винаги. Не може да се субсидира. Колкото си внесъл, на тази база се изчислява.
Днес ползвах един калкулатор на Алианц. Ако може да му се вярва, ще ми отпуснат 87 лв. пожизнена пенсия. А по изчисленията на НОИ, разликата е 100 лв., ако вземам и от фонда. Значи със сигурност не може да ми бъде еднаква пенсията, ако вземам от двете места.

# 70
  • Мнения: 2 032
Субсидират я. Има хора, заслужаващи според приноса си много по-малка пенсия от 467 лв.
Но държавата увеличава административно минималната пенсия и така субсидира минималната пенсия. Като е сложила долен праг от 467 лв  в момента.
  Затова става постепенно изравняване и се губи смисълът на осигурителната система  (а трябваше да е според приноса).

# 71
  • Мнения: 54 488
Е те и другите ги субсидират, за тези от НОИ говоря. Защото там нямаш лична партида, от която да вземат пари точно за твоята пенсия. А отделно, че се индексират всяка година, а не стоят на нивото на личния ти принос.

# 72
  • Мнения: 520
Както писах и преди, не съм почитател на пенсионните фондове и не смятам, че структурата и таксите им оправдават доходността, която постигат. Единственият сигурен печеливш от тях са управляващите дружества.

Всеки трябва да си прецени дали в неговия случай е по-изгодно да се прехвърли в НОИ. Законодателството се променя прекалено често, за да може да се прецени 10-20 години по-рано. Затова по-удачно е да се изчака и когато наближи момента да се направи детайлно изчисление, за предпочитане от специалист. Например в момента хората, осигурявани на минимална заплата, ще получат по-висока обща пенсия от НОИ + УПФ, отколкото само от НОИ.

Предишният ми коментар беше реакция на неверни твърдения в темата. На никой не са му били "нулирани 2000 лв" и не си е загубил вноските за годината.



Не виждате ли сниманото  извлечение от посочения пенсионен фонд от предишния пост.

Моля обяснете маркираното с кармазъ
-първия пример 700 лв фира + годишните вноски
-втория пример 680 лв фира за една година 

Утре ще допълня с коментар на Стойне Василев / има го в мрежата / но първо трябва да го асимилирам
Ето мнението на друг потребител
Цитат от Инвестор

Стойне Василев
Днес получих извлечение от моя УПФ фонд. Резултатите са следните:

Загуба от 12.6% за 2022 година
Инфлация за 2022 година от 16.9%, т.е. отрицателна реална доходност от -29.5% (загубили са близо 30% от парите ми за пенсия само за 1 година)
Удържат ми по 3.75% входяща такса на всяка вноска (при ETF-ите няма такава такса, например)
Взимат 0.75% върху цялата сума като инвестиционна такса (при индексните фондове е 0.07%, т.е. 10 пъти по-ниска)

Стойне е на моето мнение или аз съм на неговото.

Общо са загубени към 30 % от парите

# 73
  • Мнения: 115
И защо въпросния Стойне не се е прехвърлил в НОИ?

# 74
  • Мнения: 520
И защо въпросния Стойне не се е прехвърлил в НОИ?
Ми защото е млад....
И ще отиде на варианта посочен от мен по назад.
Ще внася 40 г в ДЗПО,  преди пенсия ще ги вкара в НОИ...
И от цялата работа ще спечелят ПФ - 40 години гарантирана печалба

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 12:12 от dikobraz

Общи условия

Активация на акаунт