Смяна на фамилия чрез друга такава семейна

  • 2 033
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12 494
Добре де, нейната фамилияпсега не е ли и семейната фамилия - т.я и на дядото?

# 16
  • на село
  • Мнения: 3 965
Може да иска да я смени с на дядото по майчина линия.

# 17
  • Мнения: 3 078
Чета темата и ми изникват разни въпроси. Манчестър Юнайтед с какви аргументи си е сменил името. (спомням си, че и в новините влезе този индивид).
Авторката споделя напълно човешко основание да смени фамилията и се оказва, че съдът няма да го хареса, ама    същият ще е ОК да доведе тя свидетели, че е известна с друго име в обществото вместо да я пита защо се представя в обществото с име, което не е нейно (освен ако не го изкарва  литературен псевдоним).
Не съм юрист, чисто логически ми се струва редно съдът да се вълнува дали  зад смяната на името не се крият някакви нечисти намерения и като бъде убеден, че няма такива да разреши смяна.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 818
да и аз това се чудех - как може да позволи на някого съда да се казва Манчестър Юнайтед, но няма да позволи на жена да използва името на дядо си
А и адвокатът ѝ няма ли да може да даде същият пример в съда и да спечели делото с него? Все пак ще се позове на реално старо съдебно решение

# 19
  • Мнения: 8 256
Двама мои познати си смениха фамилията чрез съда. Досегашната им не е била някаква осмиваща, а най-обикновена. Единият беше Стоянов, другият Дончев май. Не знам какви доводи са представяли в съда, но нямаха проблеми. Отнема време обаче. Единият отложи сватбата си, за да може след това съпругата му да вземе новата фамилия.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 613
Без да искам съм пуснала този текст в друга тема:
Манчестър Юнайтед не са името и фамилията на човека.
Цитирам: "След общо 15 съдебни процеса 50-годишният футболен фен успява да си извоюва името Манчестър Здравков Левиджов-Юнайтед. С въвеждането на новите лични карти обаче псевдонима Юнайтед отпада."
Т.е. сменя собственото си име Марин с Манчестър, запазвайки презимето и фамилията си, а Юнайтед е псевдоним.

# 21
  • Мнения: 29 915
Не е ли по-добре са покажеш уважение чрез грижа за дядото? Едва ли на него му е важно каква ти е фамилията.

# 22
  • Мнения: 3 078
Темата предполагам, че неслучайно не е пусната в раздела семейни отношения и авторката не пита как да уважи дядо си, още повече, че нищо не навежда на мисълта, че иска да си смени фамилията като заместител на грижата.
Въпросът е как работи това със смяната на имената.
В случая с Манчестър Юнайтед, освен че държавата се е занимавала с екзотичното му желание толкова много, защото това си е ресурс на системата става още по-любопитно как  нещо резултат от водене на 15 дела, просто се зачертва на гишето за лични карти в РПУ.

# 23
  • Мнения: 29 915
Както аз не намирам смисъл в подобно упражнение, така и съдът няма да намери.

# 24
  • Мнения: 3 078
То съдът не търси смисъл в нещата, а следи за съответствие със законодателството.
Смяна на името не е нещо невиждано и очевидно се допуска от закона.
Явно, както и за други неща, както е казано, някои познават закона, други съдията и си зависи от адвоката.
След като прочитам тук, че можеш да заявиш, че си познат с друго име в обществото със свидетел и да получиш смяна и да няма други въпроси, съвсем пък търсенето на смисъл няма смисъл. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 2 655
Онзи с Манчестър Йнайтед беше изключение. И на мен ми е интересно с какви аргументи е бил. Но беше отдавна и сега съдебната система е по-строга. Аз лично  не мисля, че съдът ще уважи във въпросния случай

Общи условия

Активация на акаунт