Американски колеж - двадесет и осма тема

  • 64 266
  • 744
  •   1
Отговори
# 120
  • софия
  • Мнения: 4 985
Аз писах каквото си мисля, но точно това се чудих - дали въобще ще го вземат предвид от една страна и от друга - дали ще се натрупа критична маса родители, които да отговорят честно. Дори съмнението, което виждаме и тук дали е достатъчно конфиденциално, за да се отговори честно, показва до каква степен прокламираните ценности в колежа, неговият правилник и всичките представяния и реалността съвпадат. Всеки път се опитвам максимално детайлно да отговоря, но нещо ми се изчерпва вярата, че действително ги интересува. Та така...
това не е ли заради нещастната българска народопсихология?
не че опита на един е показателн, но все пак  ще споделя.

Винаги чинно съм си попълвала анкетата барабар с всичките си негативни негодувания. Още в осми клас не издържах и изригнах с оплакване в колежа срещу (при това утвърден) преподавател. Казвам го не защото искам да подронвам нечий авторитет, а за да е ясно колко много рискувах добруванет на детето си в онзи момент. Дълго, подробно, добре описано оплакване, проследяващо 7 месечни наблюдения от моя страна. Ей така, за да съм сигурна че съм права когато пиша. След това имах изключително добра и структурирана среща с висшия мениджмънт на колежа. Последва втора среща, а най-хубавото е, че последва разрешаване на проблема. Имах същите съмнения и страхове - ами ако това се отрази на детето? Само че толкова ми беше прикипяло, че ситуацията беше: "вярвам ви много, затова идвам при вас. Ако не стигнем до никъде- довиждане."
Тогава разбрах, че ако ние семействата подписваме правилник 30 стр, то учителите подписват 3пъти по-подробен правилник. Всичко е толкова добре регламентирано, че няма място за свободни тълкувания. Да, от характери не може да се избяга - вероятно има учители, които си обсъждат, изтича инфо, правят се лагери - че как иначе, нали сме в Бг и това е част от народопсохологията ни.... Не знам. Може и да има, а може и да са успели да ги минимазират максимално, не знам. Не мисля, че има човек в състояние да твърди безотказно едната от двете позиции.
Но знам, че пет години по-късно детето ми завърши, да не кажа първо, но сред първите по успех на випуска. Та, как мислите, дали му се е отразило моето честно попълване и входиране на въпроси и негодувания през всякакви моменти, не само по време на анкетите в края на годината?
Не, нямаше никакви негативи произхождащи от моите действия като родител. Дано това не се промени като положение в колежа.

# 121
  • софия
  • Мнения: 25 478
Отговор от РУО ще има, когато бъдат запитани. На всяко заявление се дава входящ номер и дата, на която е заведено.

# 122
  • София
  • Мнения: 2 856
Оле, наистина недоумявам защо е такава драмата? Ще ви споделя нашия опит, надявам се да не е досадно. В нашия щат учебната година е точно 180 дни, днес е 172 ден от нея. В нашето населено място и в съседното, които са буквално сляти, пролетната ваканция е различна - едните ученици бяха в седмицата преди Великден, а нашите ученици бяха в седмицата след Великден. Драма аз не виждам никаква. Началото е ок. 6.9. Но се променя с 1-2 дни напред или назад. Драма и в това не виждам. Та нима хората по света нямат по повече деца, та нима те не пътуват?!
Другата седмица е последната учебна, въпреки това ще си имат тестове, файнъли, всичко до последния ден. Ще учат с намалена обедна почивка всички дни, това също не е драма.
А мое познато по-малко дете днес не учи, защото учителите имат или съвет, или обучение, или нещо друго. Драма пак не виждам.
АК е избор с всичките му добри и не чак толкова добри страни, защото нищо не е идеално. Честно, пишейки, продължавам да се чудя на някои родителски реакции…

# 123
  • софия
  • Мнения: 4 985
аз пък много се радвах на по-дългата зимна ваканция, радвах се и на миниваканцията около деня на благодарността... Изобщо не виждам проблем с подрждането на годината.

Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 18:45 от Амели

# 124
  • Мнения: 19 307
Нямам думи! Сериозно ли някои хора ги бъркат допълнителните дни за Коледа, при положение че ваканцията от МОН е не повече от 4-5 дена извън официалните празници?
Всички ваканции съвпадат с монските. Учудвам се, че колежаните не могат да стоят сами вкъщи в допълнителните почивни дни извън монските ваканции и предизвикват такъв семеен проблем.

Добре че напомнихте за домашните с нула процента, за да ги пиша и аз.

# 125
  • София
  • Мнения: 2 780
Аз останах с впечатлението (от първия пост по темата), че става дума за голямо разминаване в датите от рода на 1-2 седмици разлика. Което наистина би било неудобно за планиране на семейна почивка с повече от едно дете, например, и затова ми стана любопитно. Но, както се вижда, с питане и до Цариград се стига.  Joy Изясни ми се въпросът

# 126
  • Мнения: 10
Здравейте,
Моля, ако някой от ветераните в темата, има информация за апартамент под наем в близост до колежа, да ми пише. Младежът е 10 клас в момента, на общежитие, но сякаш от догодина предпочитам квартира. Имам спомен, че в близост имаше такива апартаменти.
Хубав ден на всички ☺
Ние също търсим квартира близо до колежа. Моля, ако някой знае, че се освобождава 1-стаен апартамент, да пише. Благодаря!

# 127
  • Мнения: 350
Здравейте, момичета
Вашите деца пропускали ли са файнъли поради болест и какви допълнителни дати отпускат за явяване? Моят син цъфна със скарлатина и ще е под карантина 10 дни ( пропуска 4 изпита). Утре лекарят на колежа ще бъде уведомен  с бързо известие от личния лекар. Сега писах на декана, да видим каква е процедурата. Съученици и учители не подлежат на карантина, но ако някой има симптоми, ще е ясно,че в колежа е имало болен. Следете децата.  Пропуска и Арт Феста, където трябваше да обслужва щанд на клуб Sad
...и в момента леко тресе от земетресение...не знам какво друго още може да се случи днес..Cold Sweat

# 128
  • софия
  • Мнения: 4 985
Ха, земетресение Simple Smile
Нищо не съм усетила.

Smooth,  безпроблемно и бързо оздравяване на младежа Simple Smile

# 129
  • софия
  • Мнения: 25 478
Smooth, ще има мейк ъп-и. Трябва да говори с учителите и ще го организират. Вероятно ще има и други.
Бързо и безпроблемно оздравяване!

# 130
  • София
  • Мнения: 9
Почивните (неучебни) дни и ваканциите в колежа са много по-адекватни от тези, спуснати от МОН.
А решението учебната година да започва на 11.09 (за сметка на по-дълги уикенди един път месечно) е едно от най-смислените, които АК е взимал откакто следя училището.

Радвам се, че на Вас явно Ви е удобно. Не знам колко деца имате, дали са всичките в колежа едновременно, но когато едно дете е в АК, а второ в едно основно училище, а третото - друга гимназия, не се получава много добре.
Не стига, че приключват по различно време до 6 клас, което не е много адекватно изначално, ами сега се оказва и че ще започват по различно време. Така когато за едното има неучебен ден по заповед на МОН, другото се оказва на училище. И обратното. 

Удължената коледна ваканция е удобна, доколкото всички деца в едно семейство учат там.

Колкото и да са неадекватни в МОН, разполагате с календар за цялата учебна година преди да е започнала.
АК не предоставя календар с неучебните дни за цялата учебна година.

 Но всеки си има гледна точка. Да съм мислила, като съм решила да имам повече деца LaughingLaughingLaughingLaughing

# 131
  • софия
  • Мнения: 25 478
Откога календарът в сайта не е актуален?
Гимназист не може да се грижи за себе си самостоятелно в дните, които не са повече от 10 в годината, които не са по плана на МОН?

Моля да ни уведомите за компетентния отговор на РУО относно спазването на нормативните изисквания от Колежа.

Не сте единствена с повече деца. Фран е написала колко са нейните.

# 132
  • Мнения: 19 307
Така е. Моята колежанка я следя стриктно по време на ваканциите. Няма как да я оставя сама вкъщи без надзор в тези допълнителни почивни дни. Добре че учат по време на изборни дни и НВО, та поне тогава да има кой да я гледа в училище и да не я мисля.

# 133
  • София
  • Мнения: 2 780
Ами моите и сега са в различни училища и въпреки, че са в ЧУ, най-малко поради разликите във възрастта няма как да не се получи разминаване за края на учебната година. Получавали са се разминавания и по други причини, къде тържества, къде по болест, къде нещо друго...Не е чак такава драма, ако не става въпрос за коренни разлики в датите на големите ваканции.

# 134
  • София
  • Мнения: 1 022
И аз имам три деца в различни смени и училища (само едно в колежа) и съм съвсем щастлива с допълнителните почивни дни. Колежанката е достатъчно голяма, за да се възползва от тях по най-подходящия начин. Изобщо не разбирам защо се прави драма от това.

Общи условия

Активация на акаунт