Американски колеж - двадесет и осма тема

  • 64 112
  • 744
  •   1
Отговори
# 135
  • софия
  • Мнения: 4 984
Колежа спазва всички ваканции на МОН. Няма момент когато да има официална ваканция и тя да не е уважена. Напротив-имат допълнителни почивни дни.
Единият ден след избори, който (уж) им е отнет не се очаква да се използва за пътуване, защото се предполага, че човек над 18 ще отиде до изборните урни, не в хотел хикс звезди или на село.

И аз мисля, че календара на колежа е адекватен, може би е добра идея да свикнете да разчитате на него.

На нас проблем ни е било пътуване, което в края на  учебната година с лекота бих извинила в друго училище, но в колежа заради файналите самото дете не искаше да мърда наникъде. Но дори със страшните файнъли децата кмат по почивен ден между тях.

И стига вече с тази лайсна за многото деца-“ной си е проблема, че съм решила да имам повече деца”… really?!?!
Да кажете че си е ваш проблема да изберете колежа разбирам, но защо вкарвате “скандал” там където го няма?!
Похвално е че имате децата и семейството си! И вие знаете това и трябва са се гордеете!

Ваканциите все ще ги наместите някак.

# 136
  • Мнения: 7 149
Почивните (неучебни) дни и ваканциите в колежа са много по-адекватни от тези, спуснати от МОН.
А решението учебната година да започва на 11.09 (за сметка на по-дълги уикенди един път месечно) е едно от най-смислените, които АК е взимал откакто следя училището.

Радвам се, че на Вас явно Ви е удобно. Не знам колко деца имате, дали са всичките в колежа едновременно, но когато едно дете е в АК, а второ в едно основно училище, а третото - друга гимназия, не се получава много добре.
Не стига, че приключват по различно време до 6 клас, което не е много адекватно изначално, ами сега се оказва и че ще започват по различно време. Така когато за едното има неучебен ден по заповед на МОН, другото се оказва на училище. И обратното.  

Удължената коледна ваканция е удобна, доколкото всички деца в едно семейство учат там.

Колкото и да са неадекватни в МОН, разполагате с календар за цялата учебна година преди да е започнала.
АК не предоставя календар с неучебните дни за цялата учебна година.

 Но всеки си има гледна точка. Да съм мислила, като съм решила да имам повече деца LaughingLaughingLaughingLaughing
Три деца имам.
"Минала" съм:
Един път през 138-мо ОУ 1-4 клас
Два пъти през 119-то ОУ 1-4 клас
Два пъти през СМГ за периода 5 - 7 клас
Един път през СМГ 8-12 клас
Един път през АК 8-12 клас,
Един път през ПЧМГ 5-7 клас
И към момента имам 2 годишен опит с ИА.

Не знам дали проследихте мисълта ми. Исках да кажа, че имам богат опит с наистина различни училища, изисквания, графици и т.н..Sweat Smile
А другото, което искам да кажа е, че в нито един момент при избор на училище/гимназия, не съм се съобразявала с ваканциите и неучебните дни.

Последна редакция: ср, 07 юни 2023, 22:17 от Фран

# 137
  • София
  • Мнения: 2 845
Ама много ясно, че това ще е последното нещо, с което ще се съобразява човек при какъвто и да е избор, не само за училище. Има време за всичко в този живот, няма да спрем да пътуваме. Макар че както се видя, спряхме за 2 години, е, живи сме, не свърши света като не пътувахме.
Като толкова не ви устройва плана на АК, местите детето в ДУ и решавате кардинално проблема, щом разминаването в почивните дни за период от 5 години е толкова грандиозен проблем. Ако не беше смешно, щеше да е трагично.

# 138
  • софия
  • Мнения: 25 394
Лошото е, че подобни измислени проблеми рефлектират върху всички. Последен пример: намаляване броя оценки за срока "поради голямо натоварване". Не намаляване на задачите, проектите, те си остават същите, но не всички се оценяват. Защото някоя мамичка е писнала, че детето го мързи да си пише домашните и проектите навреме и получава 0%, иначе е велико умно и неповторимо.
Неадекватната реакция на Колежа също не е за подценяване.

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 07:19 от zvаnchе

# 139
  • Мнения: 1 255
Признавам си, че даже не ми се вярва, че се обсъжда подобен въпрос. Имам две деца с разлика от 5 год. и определено имаха разминаване във ваканциите, но даже не ми е хрумнало, че това е проблем. Човек си подрежда приоритетите и ако те са ваканциите, има доста училища, в които може даже и да не се ходи всеки ден. Разминаването с ваканциите с ДУ е не повече от 2-3 дни.....това да ни е проблема. До скоро на Арт феста в събота.

# 140
  • Мнения: 7 149
Защото някоя мамичка е писнала, че детето го мързи да си пише домашните и проектите навреме и получава 0%, иначе е велико умно и неповторимо.
Това вече е друго.
Точно поради тази причина (за да не пищя истерично) не обмисляхме колежа за третото ни дете. Леко мързелив и без амбиции нямаше да покрие високите изисквания.
Но за това пък АК идеално пасна на средното ми дете.
Хубаво е да познаваме децата си и да изберем заедно с тях училището в което ще бъдат щастливи (ако можем да избираме). Бъдещето е пред тях. След гимназията има един куп други възможности и избори.

# 141
  • Мнения: 1 255
Фран, споделям мнението ти. На голямото ми дете АК беше точното място, но за малкото, не. Даже не съм и мислила да се пробва. Много е важно да преценим правилно възможностите на детето.

# 142
  • Мнения: 814
Подкрепям с две ръце написаното от Фран и Бунова. В къщи случая е аналогичен. Малкото ми дете само реши, че АК не е нейното училище, и факт, не е. Но пък идеално пасна на голямото. И честно да си кажа това с натоварването вече трета година не ми е много ясно като постоянно повтаряща се мантра. Детето ми е изключително умно и интелигентно, но е толкова хаотична, разпиляна и разсеяна, е не съм я видяла да се претоварва, ама никак да ви кажа, а все е в списъка на президента. Та, нека не се плашат кандидат колежаните, не е чак такъв гърч 😉
За вакнциите писах, наистина е смешно да се изтъкват като негатив.

# 143
  • софия
  • Мнения: 25 394
Ох, абе и аз моята не я видях много силно да се претоварва, справя се със сроковете и задачите, успехът ѝ не се е променил, но поради причина, която не мога ясно да идентифицирам, 10. клас се оказа голяма гадост, а уж е същото като 9-ти.
Тези дни вълнението е голямо. "Днес имах последен час химия в живота си.", "Днес имам последен час история в живота си." ... Звучи нереално.

Според моите скромни наблюдения АК е подходящо училище за 2 типа деца - такива, които природно са умни и будни, и могат да бъдат убедителни в положителен смисъл и такива, които са много стриктни и постоянно учещи (моето е такова, вероятно е и малко умно, но със сигурност полага постоянни усилия). 

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 08:14 от zvаnchе

# 144
  • София
  • Мнения: 1 338
Търсим различното училище, записваме децата си, а искаме да е като другите... ?

И на мен не ми е удобно (другото ми дете е в СМГ), но смятам , че за малкото АКС се оказа най-доброто решение, което някога съм взимала.

На мен само не ми хареса това, че явно се е получило някакво недоразумение, защото получихме мейл, че началото на учебната година от 11.09 няма да засегне учениците, а месец след това получихме, че реално ще ги засегне и започват тогава.
Добре, че не запазихме и платихме на база на 1вия мейл.

Дами , това са дреболии. Вичко може да се нагласи, ако смятате, че АКС си струва.

# 145
  • софия
  • Мнения: 25 394
Кое в последно обсъждания въпрос противоречеше на правилата, че беше изтрито?

Доп. Модовете имат повече поглед (върху нашето поведение във форума), отколкото предполагаме 🙂

Последна редакция: пт, 09 юни 2023, 10:43 от zvаnchе

# 146
  • софия
  • Мнения: 4 984
Може би, задалият въпроса е пожелал това.

# 147
  • Мнения: 64
Имате ли наблюдение при почти константен доход на семейството доколко се променя намалението на таксата през годините на обучение?

# 148
  • Мнения: 1 042
При нас до момента е еднакъв процента

# 149
  • В офиса
  • Мнения: 4 008
Имате ли наблюдение при почти константен доход на семейството доколко се променя намалението на таксата през годините на обучение?
Аз съм споделяла, при на от 30% слезе на 10%, промяната в доходите беше стандартното годишно актуализиране. Но, както отбелязаха тук, другата промяна беше, че същата година записахме малкото дете в частно училище. Или както много пъти са ми казвали "Защо АК трябва да финансира обучението на другите ти деца?". Е, ние бяхме до там с АК.

Общи условия

Активация на акаунт