Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 72

  • 33 681
  • 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 695
Хаха ... няма и идея от какво ?

# 46
  • Мнения: 1 088
Страх + сантименти - трудно им е да си помислят за местене, а и ги е страх да не ги измамят. А то и хич не е малко вероятно ако са сами, без млади да помагат.
Не знам страхът доколко има роля, но сантиментът и емоцията със сигурност.

И е нормално, немалко от тия хора са построили домовете си буквално с двете си ръце, особено по селата. Животът им е минал там, там са им спомените, всичко. Всяко шкафче, стъкълце, плочка, чаша имат история, която не струва нищо за всеки друг, но за тях е всичко. Който и произволен предмет да покажете в дома им, могат да разказват с часове истории около точно този конкретен предмет.

Аз вероятно също не бих продал жилище, в което съм живял 30-40+ години, само защото децата са пораснали и вече ми е прекалено широко. Ако имам финансов проблем, по-скоро бих давал под наем едната стая, макар че при прекалено възрастни хора и това е проблематично.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 395
Освен изброеното, го има и "да остане за вас", цитирам баба ми. Но в тия случаи е друго де, такива пенсионери никой не ги оставя да гладуват и студуват.

И още от народопсихологията ни - "имот не се продава".

# 48
  • Мнения: 447
Абсолютно!! "Имот и земя не се продават", цитирам и аз всички мои роднини. Скоро решихме с моя брат да продадем една земя, направихме го тайно от близките ни, защото ако бяха разбрали сигурно щяха да получат удар. А като разбраха вече нямаше какво толкова да направят освен известно време да ни се сърдят, но това го очаквахме 😆 питала съм ги Какво толкова, решили сме продали сме, не сме откраднали, а те отговарят както по-горе цитирах. Нашите родители, баби и дядовци така са възпитани и така предаваха и на нас, че бели пари за черни дни трябват, което е много ценен съвет не отричам....

# 49
  • Мнения: 141
Здравейте момичета,
Не съм чела темата,но се включвам ,за да споделя моето мнение с Вас,което искам да направя отдавна.
Исках да си купя малък ваканционен апартамент на морето/тази година/Установих следното:1-До м. юни на морето е страшно студено.Особено на сянка,сутрин и вечер.Духа бръснещ студен вятър,а на слънце се изпотяваш/въпреки вятъра/,ако си добре облечен за сянката.2-По отношение на недвижимите имоти:1-фирмите за недвижими имоти Спекулират с цените по няколко начина.а/-Цената ,обявена от собственик-чужд гражданин/обикновено руснак/се увеличава от фирмата с около 3000 евро.Лавира се дали е с комисионна или без комисионна.Първо ти казват,че комисионната е отделно.Ако клъвнеш ти я взимат над тези 3000 евро.После уж,че е в цената.Но така или иначе,печалбата,която са си сложили  е 3000 евро.Имота е предложен например и на други фирми и там има игра между съдружниците-с комисионна ли е,колко е комисионната и т.н.Смях!
б/Ориентираш се към имот и цената е Х.Даваш капаро.През това време друга фирма/и/го предлагат на по-висока цена.Ако намерят купувач на по-високата цена ти се връща капарото,с основанието,че документите не могат да се изготвят/например/,защото собственика има проблем или друго.Един и същи имот се предлага на 3-5 различни цени.С или без включена комисионна,което не можеш и да разбереш докрая.
в/Имот с цена Х беше предложен от няколко фирми.Ориентирах се към него.За 2 седмици беше купен.След една седмица вече го продава само една фирма с 5000 евро отгоре.Вероятно тя е купувача.
г/Всички знаем за несъществуващи хубави имоти на ниски цени/под наем или закупуване/,които са само за стръв ,за да се обадиш и да ти предложат друг имот.Но пък има и нови методи за предлагане на несъществуващи  имоти,които непрекъснато покачват цените си,за да се движи пазара нагоре.Например от 1 година непродадени прекрасни имоти ,които уж не могат да бъдат показани в момента,непрекъснато пълзящо покачват цените си?
За друго в момента не се сещам,освен,че фирмите комисионери искат по 3%,но минимум 1000 евро.Дори за имоти по 25000 евро,като включват тези 1000 евро над цената и го продават за 26000е.Иначе,ако цената е 25000 евро,трябва да получат 750 евро за 3 % комисионна.Нали?Е,помислете си как да действате.Дано съм била полезна.

# 50
  • Мнения: 526
Сега попадам в темата и ми стана интересна. От позицията на младостта е лесно да се говори за оглупяване и да се съди , но повечето възрастна хора са живели в едно друго време , когато мобилността не беше позната , изградили са навици  в продължения на десетилетия, едни от малкото им останали  соц. контакти са там, и естествено живеят в една кутии от спомени. Възраст и друго поколение.
Аз от половин година го прогнозирам този спад на цените , но той не идва и не идва Simple Smile Високата инфлация поражда предпазливост и почти няма предлагане на качествени имоти (в Сф ) на вторичния пазар , а за новото строителство продължавам да се чудя как се намират инвеститори/ купувачи , които купуват на 2800-2900 евро на кв. на зелено .
Любопитен ми е пазара , но ми се струва че с чисто инвестиционна цел може да се купи имот в централни европейски по-развити пазари на малко по-висока цена. Но тук идва момента с по-трудно управление на инвестиция в чужбина, повече разходи , непознаване на нормативна уредба....

# 51
  • Мнения: 2 797
Абсолютно!! "Имот и земя не се продават", цитирам и аз всички мои роднини. Скоро решихме с моя брат да продадем една земя, направихме го тайно от близките ни, защото ако бяха разбрали сигурно щяха да получат удар. А като разбраха вече нямаше какво толкова да направят освен известно време да ни се сърдят, но това го очаквахме 😆 питала съм ги Какво толкова, решили сме продали сме, не сме откраднали, а те отговарят както по-горе цитирах. Нашите родители, баби и дядовци така са възпитани и така предаваха и на нас, че бели пари за черни дни трябват, което е много ценен съвет не отричам....

Живота се променя, това са глупости. Ако ти трябват пари и имаш конкретни цели, можеш да продадеш и купиш/инвестираш в друго. А по селата много бездетни си изядоха и изпиха нивите. Изобщо не е валидна тази мантра вече. А на запад средно по 7-10г се държи един имот и се сменя според нуждата. Явно там пенсионерите не ги е страх да downsize’нат.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 9 716
Здравейте момичета,
Не съм чела темата,но се включвам ,за да споделя моето мнение с Вас,което искам да направя отдавна.
Исках да си купя малък ваканционен апартамент на морето/тази година/Установих следното:

Благодаря за мнението! И аз съм в дилемата дали да инвестирам във ваканционен имот и къде ще е това чудо, което ще ми хареса. Обмислях Банско, но пък за хубав комплекс с басейн, за да има смисъл да се ходи. Обаче хубавите комплекси не са много и дали ще се поддържат добре е под въпрос. Загледах и морето, там пък предлагането не ми харесва - 50% са имоти в Слънчев бряг в някакви ужасни блокове.
Не мога да се ориентирам накъде на се насоча и има ли смисъл цялото търсене. Не искам да изсипвам някаква голяма сума, все пак става дума за ваканционен имот, който няма да давам под наем и ще се ползва 2-3 месеца в годината общо. Не знам да чакам ли, ще има ли лек спад там, къде да ги търся тия хубави комплекси...

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 6 013
От известно време наблюдавам последствията за руснаците, които са го играли този филм с инвестициите в европейска държава. Разпродават не само жилищата, а и покъщнината. Постоянно срещам обяви в различни групи.
Обясняват, че трудно се управлява имот в чужбина, все по-трудно им е да идват, руските банкови карти не се приемат в България и т.н. Не могат да отдават под наем от разстояние, лъжат ги, съсипват имотите.
Ако някой иска имот в Сл. бряг, Несебър, Св. Влас, сега е моментът.
Ама да си помисли добре за какво му е и какво ще го прави от октомври до юли.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 22:10 от Tintina

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 9 716
В кои групи продават имоти руснаците?

# 55
  • Мнения: 2 797
Да не мислиш че ги продават на половин цена. Търсенето от украинци компенсира.

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 6 013
В различни групи, предимно на рускоговорящи по съответните градове. Не са на половин цена естествено, но има добри предложения. Има и хора, притиснати от обстоятелствата, които желаят по-бързо да се отърват.
Украинците търсят предимно под наем.

# 57
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Не искам да изсипвам някаква голяма сума, все пак става дума за ваканционен имот, който няма да давам под наем и ще се ползва 2-3 месеца в годината общо. Не знам да чакам ли, ще има ли лек спад там, къде да ги търся тия хубави комплекси...
Отиваш на място и си харесваш с оглед. Но не забравяй, че освен ниската цена имаш едни месечни такси поддръжка, които вървят 12 месеца в годината, нищо че ползваш 2-3 и накрая все едно си изплатил два апартамента 😁

# 58
  • Мнения: 447
Абсолютно!! "Имот и земя не се продават", цитирам и аз всички мои роднини. Скоро решихме с моя брат да продадем една земя, направихме го тайно от близките ни, защото ако бяха разбрали сигурно щяха да получат удар. А като разбраха вече нямаше какво толкова да направят освен известно време да ни се сърдят, но това го очаквахме 😆 питала съм ги Какво толкова, решили сме продали сме, не сме откраднали, а те отговарят както по-горе цитирах. Нашите родители, баби и дядовци така са възпитани и така предаваха и на нас, че бели пари за черни дни трябват, което е много ценен съвет не отричам....

Живота се променя, това са глупости. Ако ти трябват пари и имаш конкретни цели, можеш да продадеш и купиш/инвестираш в друго. А по селата много бездетни си изядоха и изпиха нивите. Изобщо не е валидна тази мантра вече. А на запад средно по 7-10г се държи един имот и се сменя според нуждата. Явно там пенсионерите не ги е страх да downsize’нат.
На същото мнение съм, за това продадохме земята без знанието на близките ни, защото знаехме че за тях това граничи с грях. Имахме нужда от тези пари, за да ги инвестираме в покупката на друг имот, както си и стана. Купихме един апартамент, който давахме под наем, делихме си парите известно време, после го продадохме и него и пак разделихме парите, и така....сега всеки има едни заделени пари с които ще направи каквото сметне за добре. Имах предвид, че възрастните ни роднини така са възпитани, ние живеем в други времена, аз съм си глобалист по-принцип, с което дразня мъжа ми, аз съм на мнение, че човек трябва да види много неща, да опознае различни култури,  за да намери своето място под слънцето. Мисля, че нашата народопсихолгия е дълбоко вкоренена,  и трудно ще се изтръгне. Виждам го това в, сега ще ме нападнете,  в циганите. Те цял живот събират пари, за да направят огромна сватба на децата, за да направят някакъв пет етажен палат, в който да живеят петте поколения, и евентуално каквото остане да се накичат от глава до пети в злато...извинявам се, надявам се не съм засегнала никой. Това е чисто заробване.  Да вкараш всички яйца в една кошница.

# 59
  • София
  • Мнения: 405
Абсолютно!! "Имот и земя не се продават", цитирам и аз всички мои роднини. Скоро решихме с моя брат да продадем една земя, направихме го тайно от близките ни, защото ако бяха разбрали сигурно щяха да получат удар. А като разбраха вече нямаше какво толкова да направят освен известно време да ни се сърдят, но това го очаквахме 😆 питала съм ги Какво толкова, решили сме продали сме, не сме откраднали, а те отговарят както по-горе цитирах. Нашите родители, баби и дядовци така са възпитани и така предаваха и на нас, че бели пари за черни дни трябват, което е много ценен съвет не отричам....

Живота се променя, това са глупости. Ако ти трябват пари и имаш конкретни цели, можеш да продадеш и купиш/инвестираш в друго. А по селата много бездетни си изядоха и изпиха нивите. Изобщо не е валидна тази мантра вече. А на запад средно по 7-10г се държи един имот и се сменя според нуждата. Явно там пенсионерите не ги е страх да downsize’нат.
Мисля, че нашата народопсихолгия е дълбоко вкоренена,  и трудно ще се изтръгне. Виждам го това в, сега ще ме нападнете,  в циганите.

Това важи само за най-възрастните!

Например в нашата сграда има 3-4 баби, които живеят сами в огромни жилища за по 300-400 000 евро и не биха ги продали за нищо, като една от тях дори се топли като гори книги и т.н. в камината! Flushed  Тази въпросната дама е в апартамент с два входа >100м2 Pensive

Та нямат пари, стоят на студено, но не биха сменили имота си с по-малък, било то пак в центъра и да си изживеят достойно старините!?!?! Странно и много сбъркано мислене.

Но написах, че това важи само за възрастните, щото се нагледах на примери как в момента, в който остане наследство на някой млад и се действа на секундата! На дъщерята на единия, лека му пръст, и било неудобно без гараж и т.н. Продаде се и се купи в нова сграда. Другите не искаха да ремонтират, щото имаше много за ремонт - същото. И така.
По-младите не са обременени и не им дреме, че ще продадат някоя нива, рушаща се къща, или апартамент. Искат да си живеят живота, не да робуват на някакъв скапан имот. Особено с нивите и т.н. Що ниви се продадоха и ще се продадат. Щом с по 10 наследника се продават, значи никой не иска да ги държи и т.н. А и селата запустяват, пълнят се с роми и т.н. Мина това време, дето на някой ще му дреме за нивичката, или старата къща. Покрай Ковид за малко имаше объркали се, ама им мина като гледам. Доста къщи купени през Ковида се продават в момента, я със сменен покрив, я пооправени малко!

Младите хора искат удобства и приличен живот, не да се топлят с мисълта, че имали нива в някой пущинак...

За какво му е да държи нещо и да чака ХХ години, като може да вземе парите на момента и да ги ползва за това, което му трябва сега? Чакай ти 20 години, па я камилата, я камиларя. Като тази дама, дето се топли с книги... Какво чака не е ясно.....

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 09:12 от mitkomitashki

Общи условия

Активация на акаунт