Доходът и неговото значение в живота

  • 20 033
  • 726
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 54 391
Колкото повече, толкова повече.
Парите са свобода на тялото и духа.

Те не пречат да сме щастливи и възвишени Wink

Подписвам се под това мнение.
Откакто работя, се стремя да имам активи, а не да профукам всичко.
Доволна съм от постигнатото, чувствам се сигурна, спокойна и независима.
Самочувствие имам, има и защо, но не парадирам с това, дори изобщо не говоря за пари.
Парите имат огромно значение, за всичко в живота и само тези, които не успяват да ги управляват, твърдят, че нямат.
Радвам се, че и детето ми върви по моя път, да цени парите.

# 46
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 275
Не е достатъчно само да имаш пари.
Ако човек няма финансова култура ,парите не могат да помогнат.

Моята цел беше да си осигуря постоянен източник на доходи така,че дори да съм неработоспособна пак да капе отнякъде..
Почти съм успяла,но продължавам да работя по въпроса.
Никога не харча всичко ,което имам.
Простирам се според чергата си.
Имам самочувствие.Но мразя показност и парадиране.
Избягвам темата за парите.Не разпитвам хората каква им е заплатата ,не давам обяснения и за моите доходи.
От новобогаташи не се впечатлявам изобщо.

На същото уча и детето си-да цени парите,да ги харчи разумно,да не парадира ..


# 47
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Разбира се , че имат значение парите. Тези сладникави, мелодраматични клишета отричащи значението им изобщо не са ми по вкуса.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 475
Ужасни клишета. Докато животът всеки ден ми удря шамари, които щяха да са едни погалвания, подплатени с пачки. И един апартамент.

# 49
  • Мнения: 7 403
Казват, че с пари можеш да си купиш всичко.
Но не е вярно!...
С пари можеш да си купиш храна, но не и апетит.
Можеш да си купиш лекарство, но не и здраве.
Можеш да си купиш къща, но не и домашен уют.
Можеш да си купиш удобно легло, но не и сън.
Можеш да си купиш знание, но не и интелигентност.
Можеш да си купиш забавление, но не и щастие.
Можеш да си купиш секс, но не и любов.
Можеш да си купиш спокойни дни, но не и вътрешен мир.
Можеш да си купиш разпятието, но не и вяра.
Можеш да си купиш часовник, но не и време.
Можеш да си купиш по-луксозно място на гробищата, но не и на небето.
Можеш да си купиш всичко материално, но не и духовност.
С пари можеш да си купиш обвивката на нещата. Не и същността им.

Има истина в това, разбира се, но не е вярно на 100%, по-скоро е залъгалка за да се утешават хората без пари, защото съвсем не всички бедни са много духовни, щастливи, живеят в уют... По-скоро като се замисля са изключение, защото пирамидата на Маслоу си е общопризната теория.

А аз казвам (изразено математически, че съм инженерка), че парите със сигурност не са НДУ за щастлив живот, но поне до едно ниво без съмнение са НУ за такъв.

Така е не е напълно вярно . Всички сме имали такива периоди на безпаричие. Както казах по - горе по - добре с малко пари , но щастлива , отколкото с много пари и нещастна. Защото и тия , които имат много пари нищо хубаво не са видели .
Отново крайности. С малко няма да съм щастлива, много не съм имала никога.
Думата е да имаш  достатъчно, за да живееш по- спокойно.

# 50
  • София
  • Мнения: 13 072
Чак много (зависи от личните разбирания) нямаме, но с повече сме били по-щастливи, защото с една гола любов не се яде, а безпричинно щастливите хора е ясно кои са.
Та предпочитам щастлива с пари. Не си падам по клишета.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 17:07 от Fever Ray

# 51
  • Мнения: 1 802
Пари имам. Щастлива съм, семейна, здрава. Душата ми може да понесе и повече. На който парите му носят нещастие да ги даде насам. Grinning

# 52
  • Мнения: 2 189
според мен хората, които казват, че са щастливи без пари , не са били ама НАИСТИНА без пари

Баща ми беше от хората, които изплащаха кредита с друг кредит и това да си в непрестанен стрес , дали ще имаш пари за храна и дрехи не е никак добре.

Да не говорим, че децата са доста жестоки след определена възраст и много гадно се подиграват, ако нямаш пари.
Още помня някои неща, дето са ми били казвани от съученици в 4 то клас, от сорта на “Уф пък ти си купуваш дрехи от илиенци” или “а Х има само един чифт дънки”
Да не говорим, колко гадно е само ти от целия клас да не ходиш на зелено училище.
Само ти да нямаш ново колело.
И да живеете 4ма човека в гарсониера.
Майка ми и баща ми определено не бяха спокойни и щастливи



Като започнах да работя все едно камък ми падна от раменете, надявам се моите деца никога да не го изживеят това.

# 53
  • Мнения: 347
Имала съм пари. Сега нямам много и ми беше по-добре, когато имах.
Когато нямаш, се налага да правиш компромиси. Напромер, да търпиш работа, която искаш да напуснеш, но трябва да чакаш да си намериш друга.
Имаш ли пари, имаш свобода.

# 54
  • Мнения: 3 841
И без пари съм имала самочувствие, но те допринасят за по-добър начин на живот. Не мога да кажа, че не са от значение!
Като се напръскам с хубав парфюм някак си се чувствам по-добре!😆

# 55
  • Мнения: 194
Минала съм през бедността преди и единствено бих казала, че ми е създавала сериозно безпокойство, когато останеш с 10-20 лева, а има седмица до заплата. Имало е дни, в които съвсем без пари съм карала. Просто ми е създавало тревожност и съответно съм се чувствала зле, защото не мога да си позволя да се видя с приятели, да посетя театър, а за екскурзия да не говорим. Определено това не ми е определяло стойността като човек.
Друго обаче винаги ми е правило впечатление - отношението на хората спрямо позицията ми и възрастта. В началото на кариерата ми повечето се отнасяха неуважително, само защото съм най-малка в екипа. Независимо от образование, знания - едно подценяващо отношение имаше. Отделно съм преминала през много различни роли и бих казала, че все съм се сблъсквала с неуважение от хората /все съм работила с хора, клиенти/. Дори най-неграмотните и селски хора стоят срещу теб и се държат неуважително и те подценяват. Все едно не си достоен за уважение само защото си на някаква по-ниска позиция. Сега съм в светата на човешките ресурси и пак се боря със стереотипите на хората, които са преценили, че това е професия, която се заема от глупави кифли. Честно казано се уморих от това да отнемат от моята човешка стойност, само защото някой решава, че дадена професия, възраст или пол са недостойни за уважение.
Не, парите не определят стойността на хората. Или принципно не би трябвало. И все пак богатите осезаемо се смятат за по-достойни за тази Земя и живот.

# 56
  • Мнения: 13 793
Всичко е въпрос на това което е вътре в човека. Ако имаш пълнота и достатъчност, чувство за достойнство, емоционалнна и психическа уравновесеност- все неща , които не са резултат от наличие на финанси - нищо нямата да те лашка. А ако си го нямаш и всички пари на този свят да притежаваш ( или да можеш да ги спечелиш) - няма да ти е достатъчно. Това са усещания, които за мен са свързани и с партньора ми, защото смятам че след като си в дългогодишни отношения с някого,  вече не си самосиндикална единица. Част си от нещо общо и активите никога не са само твои.. както и пасивите. И в бедност и в богатство - Имали сме пари за макарони само , имали сме пари и за други неща които налагат притежаването на настина много финанси.

Аз нямам лични активи, в смисъла на темата - по стечение на обстоятелствата не работя, зависима съм от ММ  и за тези 13 години не съм чула и дума от него като сентенция или упрек. Не се чувствам зависима, подтисната  или смачкана  - непечелейки и харчейки семейни пари. Чувствам се съвсем и напълно ок. Явно и ММ също.

Непечелейки пари къде се поставям? Там където съм - постигнала наистина много  без да печеля нищо - Активите не ме  определят -  в живота ми има много други,  много по-ценни постижения. Те дефинират как се чувствам.

# 57
  • Мнения: 583
Всичко е въпрос на това което е вътре в човека. Ако имаш пълнота и достатъчност, чувство за достойнство, емоционалнна и психическа уравновесеност- все неща , които не са резултат от наличие на финанси - нищо нямата да те лашка. А ако си го нямаш и всички пари на този свят да притежаваш ( или да можеш да ги спечелиш) - няма да ти е достатъчно. Това са усещания, които за мен са свързани и с партньора ми, защото смятам че след като си в дългогодишни отношения с някого,  вече не си самосиндикална единица. Част си от нещо общо и активите никога не са само твои.. както и пасивите. И в бедност и в богатство - Имали сме пари за макарони само , имали сме пари и за други неща които налагат притежаването на настина много финанси.
Подписвам се с 2 ръце под горното. Когато се радвахме и на най-малките придобивки, толкова малки, че сега не им бихме обърнали внимание даже, усещането за удовлетвореност и достойнство бяха безценни. Получихме нашите 5 минути световна слава(почти буквално) в най-безпаричния си и безактивен период. Усещането, че преодоляваш много предизвикателства ми носеха повече удовлетвореност и чувство за достойнство от сегашното ни сравнително добро състояние от към активи. Точно на тези предизвикателства според мен дължим и превръщането ни в семейство в най-истинския смисъл на думата.

# 58
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 755
Ако имаш пълнота и достатъчност, чувство за достойнство, емоционалнна и психическа уравновесеност- все неща , които не са резултат от наличие на финанси - нищо нямата да те лашка.
А как ще постигнеш пълнота и достатъчност, чувство за достойнство и уравновесеност ако нямаш на какво финансово да стъпиш?
И не ми давай за пример себе си, ти стъпваш на парите на съпруга си
Нямаш пари за хляб, за лекрства за покрив над главата си, но постигаш пълнота и достатъчност....да ама не

# 59
  • Мнения: 8 866
Не разбирам защо се гледа с лошо око на хората, които търсят и желаят материална сигурност? Те лоши ли са или по-малко щастливи, защото не искат да живеят от заплата до заплата?

Лично заа мен е важно да имам финансов комфорт и през годините съм полагала целенасочени усилия да си го осигуря. Това ми носи свобода, удобството да имам избор, известно спокойствие. За богатство е не говоря, а по-скоро средна класа.

Общи условия

Активация на акаунт