Доходът и неговото значение в живота

  • 20 177
  • 726
  •   1
Отговори
# 675
  • France
  • Мнения: 13 411
Дай Боже всекиму Stuck Out Tongue Winking Eye

# 676
  • Мнения: 3 023
Къде ходи детето на у-ще или в университет, а впоследствие с какво избира да се занимава, определя не само доходите, но и начинът на живот в по-широк смисъл - кого ще познава, каква ще е приятелската му среда, къде е вероятно да срещне партньор и т.н. Това за мен са огромни фактори, които много хора вземат предвид извън чисто монетарните.

# 677
  • Мнения: 42 100
При условие, че се работи 40 години до пенсия, делтата се покачва до 800К.
И от тях като дадеш 200хил за колеж на детето и 600хил за апартамент в Малинките си направо на нула, пак всичко опира до това да се омъжиш за някой дето изкарва повече 😁

Или да имаш наследствен апартамент Simple Smile В днешно време нещата стоят така, че ако младото поколение може да разчита на жилище, осигурено от старото, то пътят към милионерството става ако не застлан с рози, то поне равен и прав.

# 678
  • Мнения: 2 710
Да сметнем делтата между 30К и 50К = 20К, тоест за 10 години си си изплатил инвестицията в колежа и само надграждаш. При условие, че се работи 40 години до пенсия, делтата се покачва до 800К. И то при положение, че си достатъчно кьопав да си караш на джуниор заплатата.
За да си коректна, сметни го така:
1. Ако почнеш да работиш след гимназия, имаш 4 години преднина, тоест още $120к.
2. $1 сега не е равен на $1 след Х години. Например, ако $200-те за колеж си ги инвестирал в нещо, след 4 години ще са да речем 250. Тоя дето започне работа след колежа докато спести $250к ехеее.... Повечето американци нямат почти никакви спестявания.
3. С Макдоналдс едва ли могат да се правят сравнения, това беше само пример. Но има много професии, които могат да се започнат след гимназия, в които също изкарваш повече с времето. Макар че дори и в Макдоналдс ставаш шеф на смяна, шеф на обект, регионален шеф, и т.н. Вече ако искаш голям мениджър да ставаш, сигурно ще ти искат и в колеж да си ходил, макар че и СЕО-та има, които не са ходили в колеж. Само че фирмата е тяхна Simple Smile

# 679
  • Мнения: 3 610
Интересно как някои хора хем са ходили в колеж, хем не се справят с т.нар. "четене с разбиране".
Аз съм написал черно на бяло "не казвам всеки да си праща детето в Макдоналдс".
Но ако не става ясно, ще го обясня: ако платиш на детето си 4-годишен колеж 4х$50к = 200к и то излезе със специалност, за която плащат $40-50к, то финансово това е по-лошо решение, отколкото да работи в Макдоналдс, където плащат $30к.
И то още 2021, явно. Не съм ровил откъде е снимката, първата попаднала ми е. Сега може и повече да плащат.
Чакай сега, какви са тези $50,000? Откъде дойдоха?
Първо, на мен ми струва много по-малко, защото в Канада УНИВЕРСИТЕТИТЕ, а не колежите, са около $12,000 на година. При наличие на стипендия за успех плащам и по-малко. Тези пари изобщо не са ми проблем. Плащам и квартира (избра да е в друг град), а парите за харчене си изработва сама. Магистратурата и е заплатена напълно от университета, отново пълна стипендия за успех.
Специалността, която е избрала дъщеря ми започва работа с около $70,000 на година, та явно дяволът е в детайлите. Много обичам хора, които нито знаят какви са ми възможностите, нито познават детето ми да ми “дават  акъл”. Сигурно, защото ние с моя мъж нямаме ум и разум да преценим какво можем и какво не можем да си позволим, та ще разчитаме на БГмама да ни съветва. Говоря за себе си, но важи за всички.

# 680
  • Мнения: 2 710
Аз не давам акъл точно на теб - не се съмнявам, че си избрала най-доброто.
Във всяка държава е различно. В Холандия например е символично, 1000 евро (хората плащат данъци за да е така).
Говорех за САЩ, понеже за там познавам нещата. Ето малко факти за там:


Ако детето ходи в държавен университет в щата на родителите си - $102к. Ако е обаче в друг щат, както избират много деца - $176к.
В частен университет - $218к. Това е средното, в хубавите е повече, но си струва. В среден университет и средна специалност едва ли си струва.

Допълнителни факти:
- под 40% от студентите завършват за 4 години, така че който не е от тях има да плаща още 1, 2...
- за времето, когато не работят, губят (не изкарват) среден доход $42к - тоест повече от Макдоналдс, защото не всички среднисти отиват там
- Когато се включи изгубения доход и лихвата по студентския заем, тотал цената на дипломата може да достигне $509к

# 681
  • France
  • Мнения: 13 411
Крис, в момента правиш виртуална постановка. Тоест сам си намираш мисловни тухлички и сам си ги нанаждаш. Само че рискът нещата да нямат връзка с реалността е огромен. Или казано по народно му "сметка без кръчмар". Явно има причина банките да отпускат студентски кредити, но не и жилищни на току-що завършили гимназисти Stuck Out Tongue Winking Eye

# 682
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 412
За някои хора 30К$ са много, но реално в Сащ са на ръба на мизертията, като се сложи наем или кредит за жилище, кола, данъци, медицински застраховки, храна... И то нищо не остава, че вероятно човекът е в преразход. За това много живеят на кредит цял живот кредити плащат. Прилична заплата е над 60-70К$ и пак двама родители трябва да работят. Тогава пък си избират по скъпи вещи, коли, район за живеене и съответно къща и пак старата схема. Някои от вас трябва сериозно да поговорят с американци, ама родени американци, за да видят, че нещата не са цветя и рози. Амврика специално според мен не е на ръба на жестока криза, а вече е в криза. И половината ми семейство е там, и съм живяла там.

# 683
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 944
При условие, че се работи 40 години до пенсия, делтата се покачва до 800К.
И от тях като дадеш 200хил за колеж на детето и 600хил за апартамент в Малинките си направо на нула, пак всичко опира до това да се омъжиш за някой дето изкарва повече 😁
А след 40 години апартамента за 600 хил в Малинките ще е 2-3 милиона.

Аз не давам акъл точно на теб - не се съмнявам, че си избрала най-доброто.
Във всяка държава е различно. В Холандия например е символично, 1000 евро (хората плащат данъци за да е така).
Говорех за САЩ, понеже за там познавам нещата. Ето малко факти за там:


Ако детето ходи в държавен университет в щата на родителите си - $102к. Ако е обаче в друг щат, както избират много деца - $176к.
В частен университет - $218к. Това е средното, в хубавите е повече, но си струва. В среден университет и средна специалност едва ли си струва.

Допълнителни факти:
- под 40% от студентите завършват за 4 години, така че който не е от тях има да плаща още 1, 2...
- за времето, когато не работят, губят (не изкарват) среден доход $42к - тоест повече от Макдоналдс, защото не всички среднисти отиват там
- Когато се включи изгубения доход и лихвата по студентския заем, тотал цената на дипломата може да достигне $509к

явно и за САЩ толкова знаеш. Реших да проиграя колко би ми струвало в червено реалните цифри

Ако детето ходи в държавен университет в щата на родителите си - $102к ( $11452). Ако е обаче в друг щат, както избират много деца - $176к ($40124).
В частен университет - $218к.($52895) Това е средното, в хубавите е повече, но си струва. В среден университет и средна специалност едва ли си струва.

Допълнителни факти:
- под 40% от студентите завършват за 4 години, така че който не е от тях има да плаща още 1, 2...
- за времето, когато не работят, губят (не изкарват) среден доход $42к - тоест повече от Макдоналдс, защото не всички среднисти отиват там - голяма част от студентите работят- имат определени часове в кампуса и часове извън него, колкото направят. Да не кажа, че има много стипендии, а и доста от фирмите дават стипендии/грандове на децата на служителите си ( подробности, които няма как да ги знае, нищо, че си мислиш, че поназнайваш)
- Когато се включи изгубения доход и лихвата по студентския заем, тотал цената на дипломата може да достигне $509к
Изключваш неща, които не ти е ясно как се движат. Много от американците имат 529, които покрива следването и.

Както казва Доня Дафина Черешова - $30К/годишно са си мизерия, според мен и $70К/годишно на семейство също са си мизерия. Само за Тексак, богат щат, 52% от децата са на фуд банк, т.е. щата им осигурява поне по едно хранене на ден. САЩ отдавна не са цветя и рози.
Да имаш хубав живот и къща на хубаво място, ако си на добра работа, т.е. имаш добро образование.

Последна редакция: ср, 07 юни 2023, 17:17 от Titina

# 684
  • Мнения: 2 226
колко глупости се изписаха не е истина.. значи, ако човек не е гений, бъдещ нобелов лауреат, трябва да се примири и да не търси по-добро образование.

Ами ако не искаш да вършиш тежък физически труд или услуги?

Аз някак си се чувствам много доволна от работата си, и от заплатата , но нито съм давала 100 хилки за университети и колежи, нито съм гениална и невероятна.

А за всяка работа да имаш диплома от университет те слага на по-високо ниво от тези без, също и по заплащане.
Може и да си по-зле от друг кандидат, но на интервюто за работа няма как да се разбере какво наистина можеш, преди да си работил и дипломата си е бонус.

# 685
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 966
Ама то не се ходи направо в колеж и университет, нали преди това трябва да пратиш чадото на добро частно училище, а преди това да му вземеш и свястно нани, а може дори и повече с различни профили. Освен това като включиш частният треньор, диетолог, астролог, масажист, шофьор, айти съпорт за инстаграм, фотограф, стилист, бюджетът продължава да се разраства.
За някои хора 30К$ са много, но реално в Сащ са на ръба на мизертията
Какви 30хил, неотдавна една конгресменка се оплака че с нейните  $174,000 е мизерия, обновявайте си критериите вече, животът поскъпва ежечасно Scream

# 686
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 313
Когато детската градина ти е $16800 на година, можеш да си направиш заключение колко е университета на година….и кой преовеличава или има реални представи за сметките в САЩ. Флорида е един щат с по евтино образование, има още 49 щата обаче и всичките сме аут уф стейт за Флорида.

# 687
  • Мнения: 2 710
Крис, в момента правиш виртуална постановка. Тоест сам си намираш мисловни тухлички и сам си ги нанаждаш.
Не разбирам кое е виртуално - че парите днес са повече от парите утре ли?
Ако не мислиш така, дай назаем 200к и ще ти връщам 10 години по 20к, ОК ли е? Риск няма - ще ти учредя какъвто искаш залог, че ще си ги получиш обратно.

Относно другото не виждам какво има да се спори - аз дадох реални данни. Средно образованието в САЩ излиза толкова. Ако някой учи за по-малко, защото детето му е получило стипендия за успех - страхотно, детето явно е талантливо и за него има смисъл да учи.
А който плаща тези суми с надеждата, че щяло да взема повече пари само защото имало диплома... сам ще види така ли е.

За всяка държава нещата са различни, аз не знам за Канада, Франция и т.н. За България всеки е по-запознат, примери дадох няколко. Университети извън СУ, ТУ, УНСС и още 3-4 са като забавачки за пораснали деца, които отиват да купонясват 4 години, докато родителите им плащат, и после няма да вадят повече от наборите си, които са завършили професионална гимназия и вече 4 години работят и изкарват пари.
Дори и за тези няколко топ университета не всяка специалност е перспективна и ако ще учи такава моето дете, бих му казал, че няма смисъл. Освен ако не го прави за житейско удоволетворение, а не за бъдеща кариера.

Не съм против ученето по принцип, особено ако човек сам си го плаща.
И финално - в професиите също има учене. Мой добър приятел работи с камиони - не се цапа с масло, а ги включва на компютърна диагностика, програмира ги, настройва ги... Редовно ходи на курсове, защото тази дейност е специфична и постоянно учиш нещо ново. Висше няма, но прави повече пари от повечето ми познати с висше.

# 688
  • София
  • Мнения: 35 332
Що не се върнете в България, а?

# 689
  • Мнения: 3 610
Що не се върнете в България, а?

Не бих, защото съм живяла повече извън България и ще трябва да се адаптирам. Освен друго, аз си харесвам живота. Ако се върна, трябва да започна да се доказвам отначало, което няма смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт