Наводних съседа

  • 2 560
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 192
Да ви покаже какво е получила от застраховката, и вие доплатете останалото. Като  не иска, да ви съди. Съдията ще отсъди да доплатите само каквото не е платила застраховката и. Алчна и нагла е. И не е в правото си.
Оказа се, че сме при един застраховател, на мен за ламинат ми платих 500лв,но при мен беше само в едната стая, при тях имаше разлив в двете стаи и в коридора. Предполагам, че са й платили над 2000 лв, но тя вчера в телефонен разговор беше категорична, че мен не ме интересува нейната застраховка. Аз съм била виновна и трябва да намеря майстори и да й правя аз ремонта като поема всичко от А до Я. Не съм без отговорен човек, разбирам колко е неприятно за нея. Но някак това ме подразни много. Със заплахите, че ще ме съди, ако не поема всичко, а тя да си прибере застраховката.

Бих платила разликата между получената от нея застраховка и цена на ремонта. Нека да съди ако иска-може и нищо да не получи така, ще върви години, а ако междувременно си направи ремонт, никога няма да отсъдят да и го възстановите вие. Предполага се, че застраховката е покрила всичко. И на мен ми звучи алчна и нагла.

# 46
  • Мнения: 334
Имам застраховка и на къщата и на апртамента. И в двете полици има клаузи за застрахователни събития, свързани със съседи. Използвала съм тази за къщата, защото при една буря имаше повреди на покрива. И след като предявих претенция, попълних и една деклрация, в която се подписваш, че не си застрахован другаде и не си взел пари за ремонт/не помня точният текст, но беше в този смисъл/. Тъй, че това на съседите ти прилича на изнудване и въпреки, че тук се цитират разни закони и членове, те ще попаднат под ударите на закон за застрахователна измама.

# 47
  • Мнения: 1 797
Като има претенции,да ви съди.Дори съда да отсъди в нейна полза,пак ще е разликата от полученото от застрахователя,до стойността на ремонта и то възстановяване във вида отпреди събитието,а не подобрения.Ако се приспадне и изхабяване,може да излезе,че няма никаква разлика.

# 48
  • София
  • Мнения: 13 652
В застраховката ви имали клауза за причинена щета на трети лица? В моята има. Като ГО е. Ако имате, оставете застрахователната да се занимава.

# 49
  • София
  • Мнения: 35 088
Плащай консултации само, ако съседката предприеме действия.
Иначе ѝ кажи, че нейното е тормоз и ти ще предприемеш действия.

Авторката няма гражданска отговорност към трети лица и застраховката е платила размера на нейната щета.
Съседката е понесла щети и понеже за при една и съща ЗК, платено ѝ е в размер на нейната щета.
Не са обвързани щетите.
Застрахователят ще си търси парите само, ако има включено самоучастие (съмнявам се за наводнение) и само, ако щетата е в огромен размер.

# 50
  • Мнения: 197
Плащай консултации само, ако съседката предприеме действия.
Иначе ѝ кажи, че нейното е тормоз и ти ще предприемеш действия.

Авторката няма гражданска отговорност към трети лица и застраховката е платила размера на нейната щета.
Съседката е понесла щети и понеже за при една и съща ЗК, платено ѝ е в размер на нейната щета.
Не са обвързани щетите.
Застрахователят ще си търси парите само, ако има включено самоучастие (съмнявам се за наводнение) и само, ако щетата е в огромен размер.
Благодаря за изказаното мнение.Може ли да поясните какво означава да има включено самоучастие,не разбрах.
Аз се консултирах днес с адвокат, общо взето каза ,че правилно мисля и съм се насочила.Да договаряме да възстановя само щетите над застраховката.А ако не се съгласи съседката на това и предяви претнеция спрямо мен, това ще е и в съда -да поема сумата над застраховката. Днес трябваше да се видим със съседката,но сега пък синът й се обади, да отложим срещата.Той  беше по-търпелив и ме изслуша да му обясня всичко това , а какво решение ще вземат и как ще продължим не знам

# 51
  • София
  • Мнения: 35 088
Самоучастие във всяка щета, както обикновено е 2% при земетресение, ОБАЧЕ!
Вашите щети са абсолютно различни, не са обвързани в случая.

Разбирам ви личната честност и великодушие, че искате да надплатите размера на щетата, но, просто не се налага да го правите. Да завежда дело, ако иска, вие откажете това изнудване, защото е такова.

При едно дело, трябва да са представени собствениците на апартамента, сиреч банките. Ще е интересно, дълго и скъпо. Нека плаши гаргите, вас не.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Самоучастие му казват, когато застраховката поема не цялата щета, а част от нея или над някаква сума, тоест част от щетите не се заплащат на увредения от застрахователя. Увреденият е съседката. Това няма нищо общо, никаква зависимост с регресния иск към прекия причинител. И със и без самоучастие на застрахования (съседката) застрахователят би имал регресен иск. Това си е като при всяка имуществена застраховка.

Банката не е собственик на ипотекирания имот. Тя вероятно е ползвашо се лице по застраховката, но ако съседката тръгне да съди авторката за обезщетение, банката няма работа по това дело, то си е между двамата собственици - авторката и съседката.

Иначе адвокатът е казал по основния въпрос това, което казахме и повечето тук (то и няма какво друго), съгласна съм с него.

Цитат
Вашите щети са абсолютно различни, не са обвързани в случая.
Това не го разбрах. Авторката изобщо не пита за щетите в нейния апартамент.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 22:48 от Магдена

# 53
  • Мнения: 197
Добре , в такъв случай някой знае ли до колко време застраховател би ме потърсил за регресен иск. Да вървя и тях ли да питам какво дължа,ох, не знам вече.
Много благодаря на всички отново, страхотни сте .Ще пиша отново при развитие на случая. И знам, че ще получа правилен съвет от всички вас.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Според мен виж (или адвокатът да ги види, ако ще ходиш пак при него) условията и на твоята застраховка, да няма елемент на гражданска отговорност. Като разрових сега Гугъл, предлагат и такива застраховки по ипотечни кредити - имуществена + ГО за вреди на съсед. Ето тая примерно явно е такава, само примерно. Т.е. тогава вече не би трябвало да имат иск към теб, нали е един и същ застраховател. Зависи от условията. Пък няма лошо и да ги питаш според мен, ако прецениш. Ако ще се виждате пак с адвоката, може да питаш и него.
Ако се разберете за горницата над застраховката, добре, ако не - аз бих си траяла.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 23:14 от Магдена

# 55
  • Мнения: 197
Според мен виж (или адвокатът да ги види, ако ще ходиш пак при него) условията и на твоята застраховка, да няма елемент на гражданска отговорност. Като разрових сега Гугъл, предлагат и такива застраховки по кредити - имуществена + ГО за вреди на съсед. Т.е тогава не би трябвало да имат иск към теб, нали е един и същ застраховател.
Като цяло - аз бих си траяла за това. Ако се разберете за горницата над застраховката, добре, ако не - нищо не бих предприемала.
Нямам за  жалост,те от банката,нали съм с кредит ,ми я сключваха и много,много не сме разговаряли какво покрива.Но сега като стана белята разбрах,че нямам ГО към трети лица. Здраве да е, просто да съм спокойна в действията си спряма съседката.

# 56
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Значи ти нищо не прави, изчакай съседката да предприеме нещо. Тя е зорлия, не ти. На човек с подобно поведение не бих покрила остатъка разходи, дори и предварително да съм имала такова намерение.
ПП те и адвокатите не работят без пари. Остави я да се занимава. Като получиш официално уведомление от съд/застраховател - тогава се задействай.
Да си търси парите по официални канали, нищо доброволно на подобни.

# 57
  • Мнения: 68 642
И аз да 6ажа че банката не е собственик на имота.
Явно се бърка с лизинг, но ипотеката е съвсем различно...прехвърлянето на собствеността при лизинг е накрая, а при продажба - веднага. Ипотеката е просто вещна тежест.

# 58
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Разбирам ви личната честност и великодушие, че искате да надплатите размера на щетата, но, просто не се налага да го правите. Да завежда дело, ако иска, вие откажете това изнудване, защото е такова.
Да, и това дело би трябвало да е срещу застрахователя. ще доказва с документи направените + разходи.
Съдът ще(предполагам) назначи експертиза и осъди застрахователя да изплати разликата.
А дали застрахователят ще заведе регресивен иск-към момента не му мислете.
Бих се свързал с предишният собственик и помолил за документация относно филтъра(кога и откъде е купуван),
както и кой го е монтирал. Филтърът е нанесъл щетата. Отговорни са други, а не вие.

Последна редакция: вт, 30 май 2023, 13:42 от pkol

# 59
  • Мнения: 1 982
Е, тя разликата може да е 10-15 000. Ако застрахователят е изплатил примерно 3000лв, а потърпевшата е решила да ремонтира с най-скъпите материали, настилки, изолации и т.н., длъжен ли е някой да и доплаща?

Общи условия

Активация на акаунт