Наводних съседа

  • 2 564
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 197
Здравейте, имам следния казус. В началото на април се е спукал филтър за вода в апартамента ми, не бях там, аз и не живея там и съм наводнила съседите. Разбрахме се като изсъхне да съдействам с майстори, пари. Предложих им ключ от моя апартамент да живеят там, докато изсъхне. Аз имам застраховка и те имат застраховка. Днес жената ми звъни и казва, че аз трябва да направя целия ремонт у тях, защото аз съм виновна. Казвам й, че съм обещала, но все пак са получили сума от застраховател и аз ще доплатя каквото не достига от парите. Тя обаче казва: вас какво ви интересува колко съм получила, вие сте виновна и ще платите всичко,ако не ще ви съдя. Справедливо ли е това, аз не отказвам да й помогна, но нали са й платени пари от застраховката точно за отстраняване на щетите,. Плюс това ламината й беше поне на 20 години и си тропа от старост, не беше подут. Но тя настоява да й сменя всичко, включително и ламината. Разбирам, че е адски неприятно да те наводнят, но защо застраховката тя ще си прибере в джоба, нали е затова

# 1
  • София
  • Мнения: 35 113
Нищо не бих платила, не и по този начин.
Застраховката е за направени разходи по отстраняване на увредено имущество, не за морални щети.
Аре джа̀.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 00:38 от Ms.Gorgeous

# 2
  • Мнения: 15
Мое мнение :

Реално, мисля, нямате и пряко чак такава вина за това, че въпросният филтър се е спукал, не е като да сте го направили собственоръчно и умишлено Grinning
Даже сте и съвестен и разбран човек, че предлагате да подпомогнете финансово за щетите, че даже сте им предложили да пребивават във вашето жилище при нужда.
Според мен съседката ви обаче е в другата крайност.
Щом Ви е дала и такъв отговор по отношение на въпроса за застраховката, ясна е работата - понахалства и алчнее според мен.

Аз лично имах горе-долу подобен случай, обаче аз бях квартирант.
Прибирам се една вечер късно от работа и установявам, че връзката за топлата вода към мивката в банята се е спукала и си цвърчи цял ден докато ме е нямало, бойлер бучи, абе чудо.
При което съседката от долния апартамент не закъснява и звъни на вратата да ми вдига скандал, че и протекло по тавана в нейната баня.
Тъй, тъй се опитвам по мирен начин да и обясня ситуацията - не беше и моя вината най-малкото което, защото квартирата имаше много кусури за оправяне още ден първи когато живях там и съм вадил сума пари от джоба си, за да ги коригирам, та тогава и тази тръба, беше върхът. Grinning
Както и да е, тогава обясних на женицата просто да не ми куткодяка насреща, а да се свърже със собственика на апартамента и да се разберат, защото не аз бях човека.

Та, че се отклоних доста.
Пробвайте да проведете отново разговор с въпросната съседка и вижте до колко ще е възможно това изобщо, за да се стигне до някакъв адекватен консенсус.

# 3
  • Мнения: 3 122
Да ви покаже какво е получила от застраховката, и вие доплатете останалото. Като  не иска, да ви съди. Съдията ще отсъди да доплатите само каквото не е платила застраховката и. Алчна и нагла е. И не е в правото си.

# 4
  • Мнения: 197
Да ви покаже какво е получила от застраховката, и вие доплатете останалото. Като  не иска, да ви съди. Съдията ще отсъди да доплатите само каквото не е платила застраховката и. Алчна и нагла е. И не е в правото си.
Оказа се, че сме при един застраховател, на мен за ламинат ми платих 500лв,но при мен беше само в едната стая, при тях имаше разлив в двете стаи и в коридора. Предполагам, че са й платили над 2000 лв, но тя вчера в телефонен разговор беше категорична, че мен не ме интересува нейната застраховка. Аз съм била виновна и трябва да намеря майстори и да й правя аз ремонта като поема всичко от А до Я. Не съм без отговорен човек, разбирам колко е неприятно за нея. Но някак това ме подразни много. Със заплахите, че ще ме съди, ако не поема всичко, а тя да си прибере застраховката.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 113
Да те съди, къде е проблема?
Застрахователя е платил до размера на щетата. Сега, ако иска паркет от боабаб да реди за 30 хиляди лева, какво точно очаква?

# 6
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Нека те съди. Като ищец трябва да доказва щети, разходи, получени обезщетения от застраховател и т.н.
Нека се занимава.
Като знам как едни елементарни граждански искове ги влачих две + години....

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Само разликата, разбира се. Ако случката е такава, съседката е определено нагла. Може отгоре на това и да е изкуфяла.
Ако застраховката е сключена с цел да поеме всичко, на теория дори би трябвало да няма разлика. На практика, знаем, застрахователите имат навик да се "застраховат" Wink с по-ниски оценки от пазарните.

Ако те съди и застраховката е за цялата щета, според мен можеш да привлечеш нейния застраховател като помагач и после да търсиш от него онова, което си платила, с регресен иск. Основанието е чл. 134 от ЗЗД. Това го казвам на първо мислене с уговорка, че може да пропускам нещо, но според мен е така*; вече ако стигнете до съд, адвокатът ти ще го мисли, а може и лелята само да блъфира.

____
* Не е така, поправих се по-долу.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 11:44 от Магдена

# 8
  • София
  • Мнения: 13 179
Обсъди въпроса със застрахователя. Още по-добре, че е един и същ. После да пробва да те съди.

# 9
  • София
  • Мнения: 35 113
Застрахивателя не е арбитър по съседски спорове.
Трябва да бъде призован по надлежния ред, пък ако му малее на комшията, да си пише жалба да се преразгледа щетата.

# 10
  • SF
  • Мнения: 21 230
Да ви покаже какво е получила от застраховката, и вие доплатете останалото. Като  не иска, да ви съди. Съдията ще отсъди да доплатите само каквото не е платила застраховката и. Алчна и нагла е. И не е в правото си.

Не е и така. Тя е застраховала ламинат, а сега може да иска да си го замени с естествен паркет, корк, инкрустирани камъни Сваровски... Повреден е латекс, плаща се за латекс. Ако съседката си направи мазилка от 1000 лева, е защото така й харесва и може да си го позволи.
Застраховка се прави, за да не се занимаваш и при събитие, да се покрие.

Мене 2 пити ме наводняват тази година. Веднъж съседите от 2 етажа по-нагоре в малката спалня и банята, а втори път съседите от съседния вход 1 етаж над мене в голямата спалня. Нямам застраховка и си е за моя сметка. Нито съм звъняла, нито ги познавам. Това не са първите наводнения у нас.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 434
Мен ме наводниха отгоре..., течеше вода от ел.таблото ми,  наложи се да сменям кухненски шкафове и да боядисвам. Съседката дори не си направи труда да дойде, камо ли да ми плати нещо.
Вашата е много нагла. Държали сте се повече от човечно. Тя има застраховка точно за такива случаи.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Сега се замислям и май това, което писах горе за регресния иск, не е вярно. Обратното е - застрахователят има право на регресен иск срещу прекия причинител (наводняващия съсед), поне в обичайния случай на имуществено застраховане, може да зависи, разбира се, от конкретните условия.
Но така или иначе съседката има право само на разликата.

# 13
  • София
  • Мнения: 35 113
Застрахивателя е един, няма как от себе си да търси регрес.

Мен ме наводниха отгоре..., течеше вода от ел.таблото ми,  наложи се да сменям кухненски шкафове и да боядисвам. Съседката дори не си направи труда да дойде, камо ли да ми плати нещо.
Вашата е много нагла. Държали сте се повече от човечно. Тя има застраховка точно за такива случаи.
Застраховайте се, качествено. За към 100-120 лв на година бихте си спестили тия дертове.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Естествено, че не от себе си, а от прекия причинител на вредата. От авторката на темата.

# 15
  • Мнения: 197
Апартамента  е с ипотека, та каквато е стандартната застраховка, такава са ми направили. Съседите също са с ипотека и те са със стандартна . При мен няма гражданска отговорност към трети лица. И се замислям, ако застраховател предяви регресен иск срещу мен, значи аз няма как веднъж на него да платя, тя да си прибере парите от застраховката, а аз да й поема втори път цялата сума за ремонта. Разбирам също, че дори неумишлено, аз съм причинила наводнението и че съм длъжна да й помогна.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Имах предвид следното: твоята застраховка на имота е без значение, а по нейната, както при всяка имуществена застраховка, застрахователят плаща на нея и си търси парите от теб. Ако застрахователят и плати на нея, ти не трябва да и плащаш пак на нея същото нещо втори път, тук всички сме единодушни, но може да трябва да платиш на нейния застраховател по регресен иск онова, което той е платил на нея. Ти си прекият причинител, макар и без умисъл.

# 17
  • Мнения: 597
Това което съседката прави е застрахователна измама. Веднъж покрива щетите със застраховката и втори път иска същите щети да се покрият от вас. Ако застрахователят знае може  да и нанесе някои санкции   или да спре да я застрахова.
Обадете се на застрахователя и питайте. Също какви са последиците за нея ако иска да получи обещетение от две места за една и съща щета.
Никой адвокат няма да се наеме с такова дело. В иска тя трябва да приложи обещетението от застраховката и да го иска същото от вас или да доплащате. Ако тя не го извади ще лъже пред съда и вие ще го извадите.
И разлика в обещетението, т.е. да доплащате не може да ви иска, защото тя така се е застраховала, т.е. поела е някакъв риск.
Нищо не и дължите.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
И разлика в обещетението, т.е. да доплащате не може да ви иска, защото тя така се е застраховала, т.е. поела е някакъв риск.
Нищо не и дължите.
Това категорично не е вярно. Застраховката е допълнително подсигуряване, но не е отказ от права към прекия причинител за разликата.

# 19
  • Мнения: 197
Разбирам,че най-добре ще е да си направя консултация с адвокат.Пролемът от човешка гледна точка е да помогна, виновна съм ,защото в моя апартамент се е спукал филтър. Има и правна точка  на базата на българското законодателство

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Направи.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 434
Естествено, че не от себе си, а от прекия причинител на вредата. От авторката на темата.
Как ЗД ще иска пари от виновното лице? Нещо не ми се връзва... все едно при застраховка Каско застрахователното дружество  да не плаща, а да иска парите от виновния водач?
А при наводнения, земетресения... природни бедствия... от кого?

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Виновният ВОДАЧ има застраховка ГО, при която застрахователят по ГО плаща и не се търсят парите от шофьора, освен при определени случаи (пиян и т.н.), тоест застрахователят по ГО няма регресен иск, докато този по имуществена застраховка има.

Ако дойда да ти потроша колата с чук и имаш Каско - застрахователят по каското плаща и иска парите от мен. Ако ти счупя колата неволно НЕ при каране на моята кола, а по някакъв друг начин - също. Подобно и за къща.

Не "не плаща", а може да си търси с регресен иск платеното.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 20:37 от Магдена

# 23
  • София
  • Мнения: 2 434
Ако дойда да ти потроша колата с чук и имаш Каско - застрахователят по каското плаща и иска парите от мен. Ако ти счупя колата неволно НЕ при каране на моята кола, а по  ...
Това грам не отговаря на истината... но темата не е за това.

# 24
  • Мнения: 8
По начало има право да иска пари за ремонт, особено ако повредата е в следствие на преустройства. Не знам обаче как стоят нещата със застраховката. Може да се консултирате с юрист. Нас лично са ни наводнявали, но не сме се сетили да искаме пари Grinning

# 25
  • Мнения: 197
По начало има право да иска пари за ремонт, особено ако повредата е в следствие на преустройства. Не знам обаче как стоят нещата със застраховката. Може да се консултирате с юрист. Нас лично са ни наводнявали, но не сме се сетили да искаме пари Grinning
Апартамента го купих преди година, оттам ми се случиха доста неприятни неща, счупих крак, майка се разболя и е на легло и въобще не ми е до това да се местя там, нито ремонт съм правила. Този филтър е от стария собственик и даже ми го похвали колко хубав бил. Ако знаех само че може да се спука. Ако съседката беше разговарял с мен нормално по телефона, в смисъл да каже вече изсъхнат, да се видим и да решим как ще процедираме, а тя започна да вика в момента, в който я попитах каква сума й е изплатил застрахователя и че смятам за нормално да поема всичко над тази сума. Започна да ми обяснява как, ако не направя всичко от А до Я,ще ме съди и още и още. Ако бешв под ходила нормално, щях ли да пиша по форумите

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 21:48 от ванвал

# 26
  • Мнения: 1 040
Писали са ви. Не плащайте нищо. Как ще иска пари от застраховката и от вас едновременно? Консултирайте се с адвокат.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Ако дойда да ти потроша колата с чук и имаш Каско - застрахователят по каското плаща и иска парите от мен. Ако ти счупя колата неволно НЕ при каране на моята кола, а по  ...
Това грам не отговаря на истината... но темата не е за това.
Ама верно? И откъде са данните?
Да ми посочиш например закон, в който го пише?

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 22:01 от Магдена

# 28
  • Мнения: 8
По начало има право да иска пари за ремонт, особено ако повредата е в следствие на преустройства. Не знам обаче как стоят нещата със застраховката. Може да се консултирате с юрист. Нас лично са ни наводнявали, но не сме се сетили да искаме пари Grinning
Апартамента го купих преди година, оттам ми се случиха доста неприятни неща, счупих крак, майка се разболя и е на легло и въобще не ми е до това да се местя там, нито ремонт съм правила. Този филтър е от стария собственик и даже ми го похвали колко хубав бил. Ако знаех само че може да се спука. Ако съседката беше разговарял с мен нормално по телефона, в смисъл да каже вече изсъхнат, да се видим и да решим как ще процедираме, а тя започна да вика в момента, в който я попитах каква сума й е изплатил застрахователя и че смятам за нормално да поема всичко над тази сума. Започна да ми обяснява как, ако не направя всичко от А до Я,ще ме съди и още и още. Ако бешв под ходила нормално, щях ли да пиша по форумите
. И, напълно те разбирам Simple Smile Повечето от нас страдат от съседи. Според мен, потърси мнение от някой вещ в тая област. Има разни наредби, правила. Пък може и застрахователите даже да питаш. В крайна сметка си реагирала навреме и добре.

# 29
  • Мнения: 68 667
Деликт и деликтна отговорност по ЗЗД, чл.45

Чл. 45. Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.
Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното.

Сега, какъв е размерът на вредите и ламината влиза ли там, не мога аз да кажа. В едно дело с вещо лице ще се изясни.
Принципно, дължите възстановяване на всички, не само на част, от причинените вреди.

Това по закон.
Вижте и чл.51 също от ЗЗД
https://lex.bg/laws/ldoc/2121934337

Пък вие как ще се разберете, си е ваша работа...

# 30
  • София
  • Мнения: 13 179
В случая вредите не са причинени виновно. Този чл. 45 е увътрил много хора да водят дела с години срещу някого и накрая да му плащат и разноските + всички такси, че и разходите на ЧСИ, понеже не може да докаже виновност, а тя се доказва от ищеца. Т.е. по чл. 45 ищецът доказва виновност, а не както в наказателните дела - ответникът да доказва невинност.

# 31
  • Мнения: 6 112
Добре де, какъв е смисълът на застраховките тогава, ако авторката трябва да плати ремонта след като застрахователят е платил щетите. Излиза, че съседите получават пари от застрахователя, за да си ги похарчат за всичко друго, но не и за ремонта. И ако ремонтът включва подобрения защо да са за сметка на авторката? Освен това в цитирания член пише за виновно причиняване, което включва умисъл или небрежност при стопанисване, а в случая авторката няма вина и също е потърпевша. Съседката злоупотребява и използва ситуацията да измами  като прибере пари за щетите от застрахователя, а авторката й плати ремонта с подобренията. И ако е била с ламинат, а сега си слага паркет защо авторката да й плаща паркета. Всъщност на мястото на авторката нямаше да се плаша от съдебно дело, а щях да лажа на съседката, че точно това трябва да направят, за да може вещо лице да оцени реалния размер на щетите и да се направи оценка застраховката каква част от тях покрива и каква е дължимата разлика. Убедена съм, че съседката не иска дело, а само манипулира авторката, за да й плати целия ремонт, а получената застраховка ще й бъде чиста печалба. След като застрахователят е един и същ авторката може да обсъди ситуацията със застрахователя и да се окаже, че съседката прави опит за застрахователна измама

# 32
  • Мнения: 68 667
В случая вредите не са причинени виновно. Този чл. 45 е увътрил много хора да водят дела с години срещу някого и накрая да му плащат и разноските + всички такси, че и разходите на ЧСИ, понеже не може да докаже виновност, а тя се доказва от ищеца. Т.е. по чл. 45 ищецът доказва виновност, а не както в наказателните дела - ответникът да доказва невинност.

Тя вината има няколко форми,  нали знаете. Не е само един пряк умисъл, който обичайно хората свързват с вината.

# 33
  • Мнения: 6 112
Колкото и форми да има вината тук вина няма. Просто случайност, че аварията е станала в имота на авторката. Можеше да се случи и в апартамента на алчната съседка.

# 34
  • Мнения: 68 667
Не знам каква е тази помпа и на колко време трябва да се инспектира
Това са подробности с които не разполагаме.

# 35
  • София
  • Мнения: 13 179
Да, но (поне не и на близки) никога не съм препоръчвала действия по чл. 45, когато преди това не е водено наказателно дело и няма категорично доказани виновни действия. Стига да има излишно време и пари.

# 36
  • Мнения: 197
Благодаря на всички, които се включвате с помощ и съвет. Аз се свързах с адвокат и в понеделник ще се срещна за консултация. Ако стигнем до споразумение със съседката, нека адвокат го изготви. Надявам се, да имам право да поема сумата над застраховката,а не целия ремонт. Ще видим.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
В случая вредите не са причинени виновно. Този чл. 45 е увътрил много хора да водят дела с години срещу някого и накрая да му плащат и разноските + всички такси, че и разходите на ЧСИ, понеже не може да докаже виновност, а тя се доказва от ищеца. Т.е. по чл. 45 ищецът доказва виновност, а не както в наказателните дела - ответникът да доказва невинност.
Обратно е - по наказателни дела задължително се доказва вина от прокурора или частния тъжител. Подсъдимият не трябва да доказва, че е невинен.
При гражданската отговорност не се доказва вина специално. Доказва се противоправно поведение, вреда и причинна връзка между двете. Докажат ли се тези три неща, вината се предполага, както изрично пише в чл. 45, ал. 2 от ЗЗД. Иначе пак е възможно да се води дело по 45 и нещо да не се докаже от предпоставките (я липсва причинна връзка, я действието не е противоправно), а може и вината да се опровергае, макар да не мога ясно да си представя такъв случай.

Тук вина има - на собственика работа е да се грижи за имота си така, че той да не наводнява другите, не е в това проблемът.

П.П. Ако собственикът докаже / съдът прецени, че не е можел да предвиди или че не е можел да предотврати аварията - добре, но как така от пръв поглед отсякоха двама-трима, че няма вина, не знам. Обичайно ако ми протече тръбата, значи не съм я поддържала добре.

Скрит текст:
И аз имам течащи тръби в родния ми апартамент, на който съм собственичка, и проклета съседка отдолу, имам го предвид. Впрочем някой да ми препоръча майстор? Cry

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 12:52 от Магдена

# 38
  • Мнения: 297
Fever Ray, останала съм с впечатление, че си юрист. Що за глупости плещиш?! “Ответник” в наказателно дело да доказва “невинност”?!?!?!
В гражданския процес всяка страна носи доказателствена тежест за фактите, на които основава своите искания и възражения. В наказателния процес съществува безусловна презумпция за невиновност. Ако прокурорът докаже вина (в една от всичките ѝ форми), докаже, ако не - довиждане.

А при чл. 45, ал. 2 ЗЗД имаш презумпция - вината се предполага. Тоест ответникът трябва да докаже по безсъмнен начин, че НЕ е виновен…..

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 12:52 от That Obscure Object of Desire

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Добре де, какъв е смисълът на застраховките тогава, ако авторката трябва да плати ремонта след като застрахователят е платил щетите. Излиза, че съседите получават пари от застрахователя, за да си ги похарчат за всичко друго, но не и за ремонта.
Ако застрахователят е платил, на съседката не и се дължи нищо повече и никой никъде в темата не е казал обратното.
В този случай обаче застрахователят по имуществената застраховка (за разлика от застраховка "гражданска отговорност") има право да си иска от виновния платеното към застрахования, това е така нареченият регресен иск и още чакам потребителката, която гръмко заяви, че това грам не било вярно, да се обоснове защо не е вярно.
Смисълът на имуществените застраховки е в това, че може да не се открие виновен, да няма изобщо такъв или той да няма пари, или да не иска да плаща доброволно.
Защо собственикът на наводняващия имот обичайно има вина, вече писахме. Вината не е задължително умисъл или здрава, явна мърлящина.

Цитат
И ако е била с ламинат, а сега си слага паркет защо авторката да й плаща паркета.
Никой не е казал, че трябва да и плати паркета - трябва да и се плати, колкото е струвал ламинатът.

Другото също го казахме - съседката злоупотребява и най-добре да и се каже да си води дело тя, щом е толкова нагла.

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 13:14 от Магдена

# 40
  • Мнения: 197
Ох, аз не отричам, че съм виновна, щом се е спукал този филтър. Първото нещо, за което исках да съм наясно е застраховката. И друго съседката в телефонен разговор очаква аз да намеря майстори, аз да движа ремонта в дома й, ами ако тя не хареса работата им, аз как ще имам доверие на непознати майстори, че няма да вземат нещо от дома й, не знам как ще стане и с тапетите, аз ли да й ги избирам, какво очаква. Обяви ми последно, че имала и вътрешна изолация, нещо което не ми беше казала миналия месец. Просто докато не видя застраховката й, какво е преценили вещото лице, че е за смяна, аз няма как да й съдействам и да изкупувам вината си. За мен най-логично е да се договорим за някаква сума, която да покрие заедно със застраховката разходите й, но тя не очаква да е така.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Ами нагла е, съгласихме се, за жалост.
Чуй си адвоката какво ще те посъветва и съседката да си гледа работата за останалото.

# 42
  • София
  • Мнения: 13 179
That Obscure Object of Desire, останах с впечатление, че става дума за гражданско дело за обезщетение на съседката срещу авторката. Единствено гражданския процес съм коментирала.

Като си прочетох написаното, аз самата не се разбирам, но кърмех малкия и отидох съвсем другаде. Все едно човек е убила и ще плаща кръвнина, а няма спукана тръба. Simple Smile

Магдена коментира отношенията със застрахователя и това е съвсем друг казус, затова е станало оплитане на темите.

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 15:43 от Fever Ray

# 43
  • Мнения: 197
That Obscure Object of Desire, останах с впечатление, че става дума за гражданско дело за обезщетение на съседката срещу авторката. Единствено гражданския процес съм коментирала.

Като си прочетох написаното, аз самата не се разбирам, но кърмех малкия и отидох съвсем другаде. Все едно човек е убила и ще плаща кръвнина, а няма спукана тръба. Simple Smile

Магдена коментира отношенията със застрахователя и това е съвсем друг казус, затова е станало оплитане на темите.
Ами тя заплашва, че ще ме съди, ако не поема целия ремонт, без да й пипане сумата от застраховката, така че може и до дело да стигнем. Ще се консултирам с адвокат все пак. Пък дано запазим добрия тон и направим приемлива спогодба. Не бягам от отговорност. Благодаря на всички!

# 44
  • Мнения: 1 040
Хич не и се връзвайте на съседката. Ако бях на ваше място не бих разговаряла повече до консултацията с адвокат. Станалото станало, това вече прилича на тормоз.

# 45
  • Мнения: 193
Да ви покаже какво е получила от застраховката, и вие доплатете останалото. Като  не иска, да ви съди. Съдията ще отсъди да доплатите само каквото не е платила застраховката и. Алчна и нагла е. И не е в правото си.
Оказа се, че сме при един застраховател, на мен за ламинат ми платих 500лв,но при мен беше само в едната стая, при тях имаше разлив в двете стаи и в коридора. Предполагам, че са й платили над 2000 лв, но тя вчера в телефонен разговор беше категорична, че мен не ме интересува нейната застраховка. Аз съм била виновна и трябва да намеря майстори и да й правя аз ремонта като поема всичко от А до Я. Не съм без отговорен човек, разбирам колко е неприятно за нея. Но някак това ме подразни много. Със заплахите, че ще ме съди, ако не поема всичко, а тя да си прибере застраховката.

Бих платила разликата между получената от нея застраховка и цена на ремонта. Нека да съди ако иска-може и нищо да не получи така, ще върви години, а ако междувременно си направи ремонт, никога няма да отсъдят да и го възстановите вие. Предполага се, че застраховката е покрила всичко. И на мен ми звучи алчна и нагла.

# 46
  • Мнения: 335
Имам застраховка и на къщата и на апртамента. И в двете полици има клаузи за застрахователни събития, свързани със съседи. Използвала съм тази за къщата, защото при една буря имаше повреди на покрива. И след като предявих претенция, попълних и една деклрация, в която се подписваш, че не си застрахован другаде и не си взел пари за ремонт/не помня точният текст, но беше в този смисъл/. Тъй, че това на съседите ти прилича на изнудване и въпреки, че тук се цитират разни закони и членове, те ще попаднат под ударите на закон за застрахователна измама.

# 47
  • Мнения: 1 807
Като има претенции,да ви съди.Дори съда да отсъди в нейна полза,пак ще е разликата от полученото от застрахователя,до стойността на ремонта и то възстановяване във вида отпреди събитието,а не подобрения.Ако се приспадне и изхабяване,може да излезе,че няма никаква разлика.

# 48
  • София
  • Мнения: 13 715
В застраховката ви имали клауза за причинена щета на трети лица? В моята има. Като ГО е. Ако имате, оставете застрахователната да се занимава.

# 49
  • София
  • Мнения: 35 113
Плащай консултации само, ако съседката предприеме действия.
Иначе ѝ кажи, че нейното е тормоз и ти ще предприемеш действия.

Авторката няма гражданска отговорност към трети лица и застраховката е платила размера на нейната щета.
Съседката е понесла щети и понеже за при една и съща ЗК, платено ѝ е в размер на нейната щета.
Не са обвързани щетите.
Застрахователят ще си търси парите само, ако има включено самоучастие (съмнявам се за наводнение) и само, ако щетата е в огромен размер.

# 50
  • Мнения: 197
Плащай консултации само, ако съседката предприеме действия.
Иначе ѝ кажи, че нейното е тормоз и ти ще предприемеш действия.

Авторката няма гражданска отговорност към трети лица и застраховката е платила размера на нейната щета.
Съседката е понесла щети и понеже за при една и съща ЗК, платено ѝ е в размер на нейната щета.
Не са обвързани щетите.
Застрахователят ще си търси парите само, ако има включено самоучастие (съмнявам се за наводнение) и само, ако щетата е в огромен размер.
Благодаря за изказаното мнение.Може ли да поясните какво означава да има включено самоучастие,не разбрах.
Аз се консултирах днес с адвокат, общо взето каза ,че правилно мисля и съм се насочила.Да договаряме да възстановя само щетите над застраховката.А ако не се съгласи съседката на това и предяви претнеция спрямо мен, това ще е и в съда -да поема сумата над застраховката. Днес трябваше да се видим със съседката,но сега пък синът й се обади, да отложим срещата.Той  беше по-търпелив и ме изслуша да му обясня всичко това , а какво решение ще вземат и как ще продължим не знам

# 51
  • София
  • Мнения: 35 113
Самоучастие във всяка щета, както обикновено е 2% при земетресение, ОБАЧЕ!
Вашите щети са абсолютно различни, не са обвързани в случая.

Разбирам ви личната честност и великодушие, че искате да надплатите размера на щетата, но, просто не се налага да го правите. Да завежда дело, ако иска, вие откажете това изнудване, защото е такова.

При едно дело, трябва да са представени собствениците на апартамента, сиреч банките. Ще е интересно, дълго и скъпо. Нека плаши гаргите, вас не.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Самоучастие му казват, когато застраховката поема не цялата щета, а част от нея или над някаква сума, тоест част от щетите не се заплащат на увредения от застрахователя. Увреденият е съседката. Това няма нищо общо, никаква зависимост с регресния иск към прекия причинител. И със и без самоучастие на застрахования (съседката) застрахователят би имал регресен иск. Това си е като при всяка имуществена застраховка.

Банката не е собственик на ипотекирания имот. Тя вероятно е ползвашо се лице по застраховката, но ако съседката тръгне да съди авторката за обезщетение, банката няма работа по това дело, то си е между двамата собственици - авторката и съседката.

Иначе адвокатът е казал по основния въпрос това, което казахме и повечето тук (то и няма какво друго), съгласна съм с него.

Цитат
Вашите щети са абсолютно различни, не са обвързани в случая.
Това не го разбрах. Авторката изобщо не пита за щетите в нейния апартамент.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 22:48 от Магдена

# 53
  • Мнения: 197
Добре , в такъв случай някой знае ли до колко време застраховател би ме потърсил за регресен иск. Да вървя и тях ли да питам какво дължа,ох, не знам вече.
Много благодаря на всички отново, страхотни сте .Ще пиша отново при развитие на случая. И знам, че ще получа правилен съвет от всички вас.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 14 434
Според мен виж (или адвокатът да ги види, ако ще ходиш пак при него) условията и на твоята застраховка, да няма елемент на гражданска отговорност. Като разрових сега Гугъл, предлагат и такива застраховки по ипотечни кредити - имуществена + ГО за вреди на съсед. Ето тая примерно явно е такава, само примерно. Т.е. тогава вече не би трябвало да имат иск към теб, нали е един и същ застраховател. Зависи от условията. Пък няма лошо и да ги питаш според мен, ако прецениш. Ако ще се виждате пак с адвоката, може да питаш и него.
Ако се разберете за горницата над застраховката, добре, ако не - аз бих си траяла.

Последна редакция: пн, 29 май 2023, 23:14 от Магдена

# 55
  • Мнения: 197
Според мен виж (или адвокатът да ги види, ако ще ходиш пак при него) условията и на твоята застраховка, да няма елемент на гражданска отговорност. Като разрових сега Гугъл, предлагат и такива застраховки по кредити - имуществена + ГО за вреди на съсед. Т.е тогава не би трябвало да имат иск към теб, нали е един и същ застраховател.
Като цяло - аз бих си траяла за това. Ако се разберете за горницата над застраховката, добре, ако не - нищо не бих предприемала.
Нямам за  жалост,те от банката,нали съм с кредит ,ми я сключваха и много,много не сме разговаряли какво покрива.Но сега като стана белята разбрах,че нямам ГО към трети лица. Здраве да е, просто да съм спокойна в действията си спряма съседката.

# 56
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Значи ти нищо не прави, изчакай съседката да предприеме нещо. Тя е зорлия, не ти. На човек с подобно поведение не бих покрила остатъка разходи, дори и предварително да съм имала такова намерение.
ПП те и адвокатите не работят без пари. Остави я да се занимава. Като получиш официално уведомление от съд/застраховател - тогава се задействай.
Да си търси парите по официални канали, нищо доброволно на подобни.

# 57
  • Мнения: 68 667
И аз да 6ажа че банката не е собственик на имота.
Явно се бърка с лизинг, но ипотеката е съвсем различно...прехвърлянето на собствеността при лизинг е накрая, а при продажба - веднага. Ипотеката е просто вещна тежест.

# 58
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Разбирам ви личната честност и великодушие, че искате да надплатите размера на щетата, но, просто не се налага да го правите. Да завежда дело, ако иска, вие откажете това изнудване, защото е такова.
Да, и това дело би трябвало да е срещу застрахователя. ще доказва с документи направените + разходи.
Съдът ще(предполагам) назначи експертиза и осъди застрахователя да изплати разликата.
А дали застрахователят ще заведе регресивен иск-към момента не му мислете.
Бих се свързал с предишният собственик и помолил за документация относно филтъра(кога и откъде е купуван),
както и кой го е монтирал. Филтърът е нанесъл щетата. Отговорни са други, а не вие.

Последна редакция: вт, 30 май 2023, 13:42 от pkol

# 59
  • Мнения: 1 997
Е, тя разликата може да е 10-15 000. Ако застрахователят е изплатил примерно 3000лв, а потърпевшата е решила да ремонтира с най-скъпите материали, настилки, изолации и т.н., длъжен ли е някой да и доплаща?

# 60
  • София
  • Мнения: 35 113
Не е длъжен. Не е длъжен и да ѝ търпи нахалството.

Тета, благодаря. Точно спрямо лизинг го мислех, без сама да чатна, че банките са ползващи лица.

# 61
  • Мнения: 6 719
Никой нищо няма да постигне в съда. Само ще се харчат пари за адвокати и вещи лица. Тъпо.
Но не можеш да спреш някой да те съди. 
Въпрос. Този филтът преди или след водомера е ?
Ако сприраш вентила при водомера и наводнението стане от тръбите преди водомера не е ли обща собственост ?

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 04:51 от bella-ciao

Общи условия

Активация на акаунт