Наводних съседа

  • 2 580
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 197
Апартамента  е с ипотека, та каквато е стандартната застраховка, такава са ми направили. Съседите също са с ипотека и те са със стандартна . При мен няма гражданска отговорност към трети лица. И се замислям, ако застраховател предяви регресен иск срещу мен, значи аз няма как веднъж на него да платя, тя да си прибере парите от застраховката, а аз да й поема втори път цялата сума за ремонта. Разбирам също, че дори неумишлено, аз съм причинила наводнението и че съм длъжна да й помогна.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
Имах предвид следното: твоята застраховка на имота е без значение, а по нейната, както при всяка имуществена застраховка, застрахователят плаща на нея и си търси парите от теб. Ако застрахователят и плати на нея, ти не трябва да и плащаш пак на нея същото нещо втори път, тук всички сме единодушни, но може да трябва да платиш на нейния застраховател по регресен иск онова, което той е платил на нея. Ти си прекият причинител, макар и без умисъл.

# 17
  • Мнения: 598
Това което съседката прави е застрахователна измама. Веднъж покрива щетите със застраховката и втори път иска същите щети да се покрият от вас. Ако застрахователят знае може  да и нанесе някои санкции   или да спре да я застрахова.
Обадете се на застрахователя и питайте. Също какви са последиците за нея ако иска да получи обещетение от две места за една и съща щета.
Никой адвокат няма да се наеме с такова дело. В иска тя трябва да приложи обещетението от застраховката и да го иска същото от вас или да доплащате. Ако тя не го извади ще лъже пред съда и вие ще го извадите.
И разлика в обещетението, т.е. да доплащате не може да ви иска, защото тя така се е застраховала, т.е. поела е някакъв риск.
Нищо не и дължите.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
И разлика в обещетението, т.е. да доплащате не може да ви иска, защото тя така се е застраховала, т.е. поела е някакъв риск.
Нищо не и дължите.
Това категорично не е вярно. Застраховката е допълнително подсигуряване, но не е отказ от права към прекия причинител за разликата.

# 19
  • Мнения: 197
Разбирам,че най-добре ще е да си направя консултация с адвокат.Пролемът от човешка гледна точка е да помогна, виновна съм ,защото в моя апартамент се е спукал филтър. Има и правна точка  на базата на българското законодателство

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
Направи.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 435
Естествено, че не от себе си, а от прекия причинител на вредата. От авторката на темата.
Как ЗД ще иска пари от виновното лице? Нещо не ми се връзва... все едно при застраховка Каско застрахователното дружество  да не плаща, а да иска парите от виновния водач?
А при наводнения, земетресения... природни бедствия... от кого?

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
Виновният ВОДАЧ има застраховка ГО, при която застрахователят по ГО плаща и не се търсят парите от шофьора, освен при определени случаи (пиян и т.н.), тоест застрахователят по ГО няма регресен иск, докато този по имуществена застраховка има.

Ако дойда да ти потроша колата с чук и имаш Каско - застрахователят по каското плаща и иска парите от мен. Ако ти счупя колата неволно НЕ при каране на моята кола, а по някакъв друг начин - също. Подобно и за къща.

Не "не плаща", а може да си търси с регресен иск платеното.

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 20:37 от Магдена

# 23
  • София
  • Мнения: 2 435
Ако дойда да ти потроша колата с чук и имаш Каско - застрахователят по каското плаща и иска парите от мен. Ако ти счупя колата неволно НЕ при каране на моята кола, а по  ...
Това грам не отговаря на истината... но темата не е за това.

# 24
  • Мнения: 8
По начало има право да иска пари за ремонт, особено ако повредата е в следствие на преустройства. Не знам обаче как стоят нещата със застраховката. Може да се консултирате с юрист. Нас лично са ни наводнявали, но не сме се сетили да искаме пари Grinning

# 25
  • Мнения: 197
По начало има право да иска пари за ремонт, особено ако повредата е в следствие на преустройства. Не знам обаче как стоят нещата със застраховката. Може да се консултирате с юрист. Нас лично са ни наводнявали, но не сме се сетили да искаме пари Grinning
Апартамента го купих преди година, оттам ми се случиха доста неприятни неща, счупих крак, майка се разболя и е на легло и въобще не ми е до това да се местя там, нито ремонт съм правила. Този филтър е от стария собственик и даже ми го похвали колко хубав бил. Ако знаех само че може да се спука. Ако съседката беше разговарял с мен нормално по телефона, в смисъл да каже вече изсъхнат, да се видим и да решим как ще процедираме, а тя започна да вика в момента, в който я попитах каква сума й е изплатил застрахователя и че смятам за нормално да поема всичко над тази сума. Започна да ми обяснява как, ако не направя всичко от А до Я,ще ме съди и още и още. Ако бешв под ходила нормално, щях ли да пиша по форумите

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 21:48 от ванвал

# 26
  • Мнения: 1 047
Писали са ви. Не плащайте нищо. Как ще иска пари от застраховката и от вас едновременно? Консултирайте се с адвокат.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 686
Ако дойда да ти потроша колата с чук и имаш Каско - застрахователят по каското плаща и иска парите от мен. Ако ти счупя колата неволно НЕ при каране на моята кола, а по  ...
Това грам не отговаря на истината... но темата не е за това.
Ама верно? И откъде са данните?
Да ми посочиш например закон, в който го пише?

Последна редакция: ср, 24 май 2023, 22:01 от Магдена

# 28
  • Мнения: 8
По начало има право да иска пари за ремонт, особено ако повредата е в следствие на преустройства. Не знам обаче как стоят нещата със застраховката. Може да се консултирате с юрист. Нас лично са ни наводнявали, но не сме се сетили да искаме пари Grinning
Апартамента го купих преди година, оттам ми се случиха доста неприятни неща, счупих крак, майка се разболя и е на легло и въобще не ми е до това да се местя там, нито ремонт съм правила. Този филтър е от стария собственик и даже ми го похвали колко хубав бил. Ако знаех само че може да се спука. Ако съседката беше разговарял с мен нормално по телефона, в смисъл да каже вече изсъхнат, да се видим и да решим как ще процедираме, а тя започна да вика в момента, в който я попитах каква сума й е изплатил застрахователя и че смятам за нормално да поема всичко над тази сума. Започна да ми обяснява как, ако не направя всичко от А до Я,ще ме съди и още и още. Ако бешв под ходила нормално, щях ли да пиша по форумите
. И, напълно те разбирам Simple Smile Повечето от нас страдат от съседи. Според мен, потърси мнение от някой вещ в тая област. Има разни наредби, правила. Пък може и застрахователите даже да питаш. В крайна сметка си реагирала навреме и добре.

# 29
  • Мнения: 69 051
Деликт и деликтна отговорност по ЗЗД, чл.45

Чл. 45. Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.
Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното.

Сега, какъв е размерът на вредите и ламината влиза ли там, не мога аз да кажа. В едно дело с вещо лице ще се изясни.
Принципно, дължите възстановяване на всички, не само на част, от причинените вреди.

Това по закон.
Вижте и чл.51 също от ЗЗД
https://lex.bg/laws/ldoc/2121934337

Пък вие как ще се разберете, си е ваша работа...

Общи условия

Активация на акаунт