Проблем с частен водопровод

  • 948
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 031
Донякъде зависи от ВиК-то. Водещата роля е на общината. Общината би трябвало да проектира и изгражда. ВиК-то експлоатира и поддържа. Много хора не правят разлика между едното и другото.
Общината е акционер във ВиК дружествата, мрежата и информацията я държи точно ВиК-то. Написах как е при нас и смятам, че е неправилно. Общината нито знае с какви мощности разполага ВиК-то, нито какви мрежи има. Абсурдът при нас е, че в съвета на ВиК право на глас имат всички малки общини, но не и областният град и съответната община поради някакво проспиване волно или неволно от управляващите, когато са учредявали структурата.
При нас се работи на парче, за едно село сме проектирали може би около 8 улични водопровода, вместо един проект, който да реши мрежата на цялото село.
В други области изобщо не е така, ВиК извършва тази дейност и за мен това е правилно, защото това са инфраструктурни проекти, съвсем различни от жилищното проектиране. В момента дружеството има проектантски отдел, който винаги е съществувал, но сега  функциите му са сведени само до проверка и съгласуване на проекти от свободни проектанти за части от водопровод.
А освен осигуряване на вода до еди кой си имот трябва и осигуряване на вода за противопожарни нужди, което в момента пак е за сметка на човека, който иска да осигури вода за къщичката си.

# 16
  • София
  • Мнения: 623
Нека и аз да се включа.Изградихме водопровод за собствена сметка в софийско село.Дължината е 36 метра.Досега,без проектната документация и без асфалтирането,ни струваше 14 000 лв.и 3 години ходене по мъките.
Имотът се намира в центъра на селото и само по нашата улица няма вода,тъй като досега не е имало построени къщи.
И изобщо никой да не си мисли,че документално е толкова лесно.Водопроводите са 3-та категория строежи и се изискват много
документи.
Прави се и договор с общината и се внася гаранция за възстановяване на пътната настилка.

Последна редакция: чт, 15 юни 2023, 09:45 от Сarolina

# 17
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 746
Нека и аз да се включа.Изградихме водопровод за собствена сметка в софийско село.Дължината е 36 метра.Досега,без проектната документация и без асфалтирането,ни струваше 14 000 лв.и 3 години ходене по мъките.
Имотът се намира в центъра на селото и само по нашата улица няма вода,тъй като досега не е имало построени къщи.
И изобщо никой да не си мисли,че документално е толкова лесно.Водопроводите са 3-та категория строежи и се изискват мното
документи.
Прави се и договор с общината и се внася гаранция за възстановяване на пътната настилка.

Гаранцията като напратена сума ли е, или като документ заверка?
И аз предположих, че ще е трудно.

Общи условия

Активация на акаунт