Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 80

  • 37 240
  • 740
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 431
Кити, аз много се притеснявах за състоянието на ЛВ след втората диагноза. Въпреки, че ЯМР и ПЕТ са ми чисти , винаги седи някаква милимунда вероятност за някаква клетка там в ЛВ. И затова винаги стигне ли се до операция- махат се някакъв брой ЛВ, каквото и да показват скенерите.
И именно затова се прави цялостен план за лечението, което как ще протече- само лекаря онколог решава. Но добрите лекари онколози НИКОГА няма да вземат решение без ЯМР/ ПЕТ. Някои ще ти видят ЯмР и ще кажат - операция, после химия. Други ще видят Ямр и ще кажат химия, после операция, после лъче, после пак химия или каквото там. Лекарите решават. Отивайте да си правите ЯМР. Ето например аз - сега ще съм на дълга химия, после ще съм на двустранна мастектомия, преди това ще имам скенери, те и да са чисти - ще ми махат ЛВ на самата операционна маса - ще видим колко, борим се сега да се махнат възможно по-малко. Това е пътеката.. но е важно да имате или ЯМР или Пет и след това да си харесате онколог, да му се доверите и да правите каквото той ви каже като следващи стъпки.

До колкото съм чела след диагностика/ биопсия е допустимо да има 60 дни период - 2 месеца до почване на лечение, не се брои за фатално, колкото по-скоро по-добре, но с цел уточняване на диагноза и търсене на лекар и назначаване на най-адекватното лечение… може да се отдели това време.

Аз докато си чаках резултатите от скенерите и решенията на лекарите, се постарах да съм на здравословно хранене, гладувах, клизми и такива мои си неща вкъщи правих, за да забавя развитие и нарастване на тумора.

# 76
  • Мнения: 2 496
Скрит текст:
Ще освобождавам час за 20.06/моля, пиши, ако имаш интерес/
Моля ви момичета, успокойте ме, личната е наплашила майка ми.
Казала е, че на ЯМР на гърда и аксили, нищо не се виждало, можело да остане нещо "невидяно", да се пренебрегне и след година-две да даде разсейки и да е късно тогава.
Това, така ли е? Тя твърди, че единствено ПЕТ скенера, може да даде отговор дали има разсейки и че ЯМР е излишно.
Тя съветва да ляга под ножа и да маха всички лимфни възли, защото било игра на руска рулетка.
Вменява и вина, че губи ценно време с това ЯМР, после с Консулова и после пак при Вълкан вече за коментар и решение за самото лечение.
Дала и е примери на хора, които са се забавили, отказали химия и т.н.
Ние няма да отказваме нищо, което е необходимо, дори и с гърдата си е готова да се раздели, ако трябва, разбира се.
Вълкан каза, че Хинев ще махне всички възли, но няма да може да върне, ако е било излишно....
Затова търсим, информираме се и сега тези нейните коментари ме застреляха.
Чудя се как да я успокоявам майка ми....
На ехограф Вълкан видя един възел с по-голяма плътност и възпален, но каза, че може да е от операцията, при вас как е било? Преди операцията възлите си бяха в норма.
Моля за коментар....
Да
На 06.06, пътуваме към София за ЯМР, с резултата сме при Консулова на 10.06, а на 13.06 отново при Вълкан.
Да хванеш едно дърво и с кеф да я погнеш вашата лична лекарка, направо съм в потрес от нейните разсъждения. Не я слушайте, а действайте по плана си, да не говорим, че девойките тук много отдавна ви го начертаха.
Моята лична поне и прави чест, че каза "много ми е далече лечението ти", но само казвай от какво направление имаш нужда Satisfied

# 77
  • Мнения: 1 081
Кити, личната ако беше специалист по онкология , нямаше да е ЛЛ. Нито има компетенциите, нито ѝ е работа да се бърка, дето не трябва( аз затова моят не го сменям, щото изобщо не се бърка- дава направления и само ме пита докъде съм с леченията и имам ли нужда от още нещо). Отивайте и правете ЯМР-то ( хората се чудят как да го направят, че да са сигурни в състоянието си, защото колкото повече изследвания са направени, толкова по-голяма яснота ще има) и после идете при Консулова и Иванов. Няма да стане нищо фатално, за толкова кратко време. Стига губихте време да слушате кой ли не( че то всеки има мнение по въпроса, ама като не е за неговото здраве, лесно се дават съвети) и  спрете да се панирате.

# 78
  • Добрич
  • Мнения: 5 496
kitty007, "моето раче" го откриха на мамография по времето,  в което ти писа, че са открили на  майка ти. Ходих първо при Белинов, после при Хинев и след това при Вълкан Иванов. Последният ми направи корбиопсията,  хистологията беше при д-р Факирова.

Белинов категорично "го отписах" за себе си и с резултата отново посетих Хинев и Иванов.

След това правих ЯМР при Виктор Йорданов ( на бланката в Сити Клиник написах, че отивам за ЯМР при него, за да не ми разчита друг изследването.)

Когато прочете резултата от хистологията, Иванов се обади на Йорданов, обясни му за мен и Йорданов каза, че фокусите на лобуларния карцином, какъвто е моя, няма да излязат на пет скенер, само на ЯМР.

Личната лекарка на майка ти, колко пациенти е имала с карцином на гърдата?

Ако бях отишла при Хинев, както майка ти, щеше да ми махне тумора. После, като излезе резултатът от хистологията, щях да имам втора операция, за лимфните възли. И след време, като пораснат фокусите, пак...

На ЯМР освен основния тумор на същата гърда ми излязоха 5 фокуса, от които 3 карциноми и 2 доброкачествени.
На другата гърда 1фокус, но доброкачествен.
Гърдите ми са големи и плътни.

Освен това излязоха две кисти на черния дроб ( добри кисти, според гастроентеролога) и вродена перикардна киста на дясно предсърдие ( която трябва да следя при химио и може би при лъчетерапия). И за трите научих сега.

Ако не бях направила ЯМР щях да имам поредица от "случки". И на края пак щях да стигна до мастектомия, но по трудния начин.

Лимфните възли изглеждат добре. Амин.

Желая ти всичко с майка ти да е наред!
ЯМР няма да и навреди, но ще внесе яснота.

Последна редакция: пт, 02 юни 2023, 16:24 от Вела

# 79
  • Мнения: 112
Кой може да дава направление за амбулаторен лист и да изпраща до ЛКК комисия тъй като личния ми лекар се пенсионира,а имам ЛКК на 13?Или трябва да си намеря нов личен?

# 80
  • Мнения: 846
Благодаря на Всички Ви за отделеното време и споделения опит!
Препратих всичко на майка ми, дано и дойде куража!
Вела, ти какви области снима? Ние сме само за гърди и аксили. Това достатъчно ли е?
Междудругото, заради тази тъпата докторка на мама, защото отново изказа мнение, още в началото, когато тръгвахме да изясняваме диагнозата, майка ми се отказа от Вълкан Иванов! Тя не била чувала за него, Хинев бил по-добрият вариант, е да ама сега горчиво съжаляваме за избора... Майка ми настоя и отказах часа, все пак не исках да поемам отговорност в толкова важен момент...
Наскоро коментирахте тук таксите за изготвяне на документи за пред ТЕЛК, на майка ми така наречената лична и взе 40лв, и когато я попитахме какво ни е необходимо като документи, тя на първо място спомена това колко ще струва. Явно най-важното за нея...

# 81
  • Варна
  • Мнения: 10 675
Кити, аз си мисля, че от това какъв е тумора, зависи какво е най подходящото образно изследване, но не съм сигурна.

Когато се явих на онкокомисия за направление за ПЕТ скенер ми направи впечатление Калев какво каза. По него време се водех с тройно негативен, заради грешката на Поповска.

Той каза, че първо ще ми види епикризата и тумора и тогава ще реши дали съм за ПЕТ скенер и продължи "тройно негативен, да, трябва ПЕТ скенер".

След като мина химията и лъчето, в болницата където се лекувам ми направиха компютърна томография на 2 области. Не ЯМР, не скенер. Обаче не съм тройно негативна вече, а ХЕР е положителен.

Затова си мисля, че може би има значение.

Snow white,
Напиши в гугъл "проверка личен лекар по егн" и виж кой ще излезе. Може друг лекар служебно да е поел всички пациенти, може нов лекар да е назначен в практиката.
Ако не излиза никой да ти е личен лекар, трябва да избереш нов по най бързия начин.

# 82
  • Добрич
  • Мнения: 5 496
kitty007, ЯМР беше на млечни жлези и аксили. Кистите на сърцето и черния дроб са "случайни" находки.

Вълкан Иванов е работил в чужбина. Прегледите в Сити клиник са по-скъпи. Повечето пациенти търсят по здравна каса или по-евтин преглед. Според мен, затова той не е толкова популярен.

Съгласна съм с това, че образното  изследване се определя от вида на тумора. И мисля, че Вълкан Иванов е по-компетентен по тази тема от личните лекари.

# 83
  • Варна
  • Мнения: 10 675
В един голям град, но всъщност това бил малък град, властвали трима гръдни хирурзи. Имало и други, разбира се, но тези били най добрите. Дълги години всеки от тях се е борил да изгради име, с много труд и пот.

Странно как, всеки от тях работел в една от трите големи болници, които били в големия, малък град. И всяка болница си пазела своя гръден хирург, защото той бил известен и водел в болницата много пацинетки, а това били много пари от касата.

Появил се от някъде един "младок", който започнал да разбива статуквото на дъртите кучета, прочутите гръдните хирурзи, а някои от тях обиграни хиени.

Какъв бил тоя младок, самозванец някакъв, върнал се от чужбина, акъл да раздава как се правят операции. Интервюта давал, в конгреси участвал, мислейки за жената, а не за парАта.

Вероятно младокът се е опитал да започне работа в някоя от големите болници, но здравата клика на старите кучета гръдни хирурзи видяла заплаха. Кой си ти бе, че нас ще ни учиш как да си вършим работата?

Болниците обичат доктори, които водят пациенти, но не загрижени за тях, а за клиничните пътеки.

И да завърша с нещо отрицателно - колежката ми казва, че младокът не е разпознал нейния тумор като злокачествен, но аз не съм я разпитвала подробно какво що.

# 84
  • Мнения: 846
В един голям град, но всъщност това бил малък град, властвали трима гръдни хирурзи. Имало и други, разбира се, но тези били най добрите. Дълги години всеки от тях се е борил да изгради име, с много труд и пот.

Странно как, всеки от тях работел в една от трите големи болници, които били в големия, малък град. И всяка болница си пазела своя гръден хирург, защото той бил известен и водел в болницата много пацинетки, а това били много пари от касата.

Появил се от някъде един "младок", който започнал да разбива статуквото на дъртите кучета, прочутите гръдните хирурзи, а някои от тях обиграни хиени.

Какъв бил тоя младок, самозванец някакъв, върнал се от чужбина, акъл да раздава как се правят операции. Интервюта давал, в конгреси участвал, мислейки за жената, а не за парАта.

Вероятно младокът се е опитал да започне работа в някоя от големите болници, но здравата клика на старите кучета гръдни хирурзи видяла заплаха. Кой си ти бе, че нас ще ни учиш как да си вършим работата?

Болниците обичат доктори, които водят пациенти, но не загрижени за тях, а за клиничните пътеки.

И да завърша с нещо отрицателно - колежката ми казва, че младокът не е разпознал нейния тумор като злокачествен, но аз не съм я разпитвала подробно какво що.
Мис, а Вълкан, знаеш ли къде оперира? Говоря евентуално за премахването на възлите.
Чух, че не работи с касата и хонорара му е доста висок, така ли е ?

# 85
  • Добрич
  • Мнения: 5 496
Скрит текст:
В един голям град, но всъщност това бил малък град, властвали трима гръдни хирурзи. Имало и други, разбира се, но тези били най добрите. Дълги години всеки от тях се е борил да изгради име, с много труд и пот.

Странно как, всеки от тях работел в една от трите големи болници, които били в големия, малък град. И всяка болница си пазела своя гръден хирург, защото той бил известен и водел в болницата много пацинетки, а това били много пари от касата.

Появил се от някъде един "младок", който започнал да разбива статуквото на дъртите кучета, прочутите гръдните хирурзи, а някои от тях обиграни хиени.

Какъв бил тоя младок, самозванец някакъв, върнал се от чужбина, акъл да раздава как се правят операции. Интервюта давал, в конгреси участвал, мислейки за жената, а не за парАта.

Вероятно младокът се е опитал да започне работа в някоя от големите болници, но здравата клика на старите кучета гръдни хирурзи видяла заплаха. Кой си ти бе, че нас ще ни учиш как да си вършим работата?

Болниците обичат доктори, които водят пациенти, но не загрижени за тях, а за клиничните пътеки.

И да завърша с нещо отрицателно - колежката ми казва, че младокът не е разпознал нейния тумор като злокачествен, но аз не съм я разпитвала подробно какво що.
Мис, а Вълкан, знаеш ли къде оперира? Говоря евентуално за премахването на възлите.
Чух, че не работи с касата и хонорара му е доста висок, така ли е ?
Оперира в клиника Темелков, но кор биопсията ми я прави в Сити клиник.

Последна редакция: сб, 03 юни 2023, 00:59 от Вела

# 86
  • Мнения: 846
Скрит текст:
В един голям град, но всъщност това бил малък град, властвали трима гръдни хирурзи. Имало и други, разбира се, но тези били най добрите. Дълги години всеки от тях се е борил да изгради име, с много труд и пот.

Странно как, всеки от тях работел в една от трите големи болници, които били в големия, малък град. И всяка болница си пазела своя гръден хирург, защото той бил известен и водел в болницата много пацинетки, а това били много пари от касата.

Появил се от някъде един "младок", който започнал да разбива статуквото на дъртите кучета, прочутите гръдните хирурзи, а някои от тях обиграни хиени.

Какъв бил тоя младок, самозванец някакъв, върнал се от чужбина, акъл да раздава как се правят операции. Интервюта давал, в конгреси участвал, мислейки за жената, а не за парАта.

Вероятно младокът се е опитал да започне работа в някоя от големите болници, но здравата клика на старите кучета гръдни хирурзи видяла заплаха. Кой си ти бе, че нас ще ни учиш как да си вършим работата?

Болниците обичат доктори, които водят пациенти, но не загрижени за тях, а за клиничните пътеки.

И да завърша с нещо отрицателно - колежката ми казва, че младокът не е разпознал нейния тумор като злокачествен, но аз не съм я разпитвала подробно какво що.
Мис, а Вълкан, знаеш ли къде оперира? Говоря евентуално за премахването на възлите.
Чух, че не работи с касата и хонорара му е доста висок, така ли е ?
В клиника Темелков.
А имаш ли идея лимфната дисекция, колко струва? Минава ли по каса?

# 87
  • Варна
  • Мнения: 10 675
Само предполагам, че той е служител на Сити клиник, назначен е при тях.

Ако Сити клиник нямат сключен договор с касата за биопсиите, пациентът ги плаща. Аз си мисля, че касата поема биопсиите само ако са направени в болница. Ако е така, Сити клиник и да искат да са в полза на пациента, касата не им дава тази възможност.

Операциите, които прави не знам дали са по каса. И тук пак много зависи от болницата в която ги прави. Ако тя има сключен договор с касата само за еди какви си операции, той и да иска да направи друг вид или друга по обем операция , няма право да я направи.

Та, искам да кажа, че не винаги зависи от него. Със сигурност цената на прегледа на частно при него я определя Сити клиник,  а не той.

Предполагам, че той иска тук да пренесе и практикува всичко което е научил в Англия, но или няма болници с достатъчно добре оборудвани операционни или има (София, Панагюрище), но има някаква друга спънка.

Това са си мои предположения.

Кити,
Темелков и Еврохоспитал са частни болници, но за определени клинични пътеки имат сключен договор с касата, т.е. За някои неща не се плаща, но не знам подробности.

Изборът на лекар не може да бъде над 500 лв. Това е горната граница.
Изборът на екип не може да бъде над 900 лв. Екип означава не само да избереш конкретен лекар, но да посочиш и конкретен анестезиолог, евентуално конкретна медицинска сестра. Това означава екип.
Горната граница за избор на лекар или екип я пише в Наредба за право на достъп до медицинска помощ в чл.31 .
В целия член пише интересни неща и важни за пациента.

Последна редакция: сб, 03 юни 2023, 09:15 от missNoir

# 88
  • Мнения: 297
Благодаря за темата
Да се пълни само по хубави поводи

Моят тумор от 5 мм не се видя на ЯМР
Но пък година след диагнозата пак правят ЯМР, явно го смятат за най-надежден

Почнах да се замислям за реконструкция есента
догодина

Да ви пожелая хубаво лято
Аз ще работя с изключение на седмицата края на юни, дано плановете ни се осъществят този път, три години се налага да ги сменяме

Решихме за почивка септември да се насладим на шведското лято
Първо ще посрещна новите студенти и после ще си почина от тях Simple Smile

# 89
  • Мнения: 431
Valkyrian, колко хубава мисъл- за почивка и ваканция.. на мен вливките са ми всеки петък, след тях съм си намерила едно спокойно местенце, където ще пребивавам.. на хубав чист въздух с хубава храна, йогичка, медитация.. до следващия петък. Важно е да лекуваме не само тялото, но и душата.

Аз последните две седмици правих ЯМР, след него Пет и след тях ехограф, като на ЯМР нещо, което изглеждаше възпалена киста, но без особености в проблемната ми гърда, се оказа фиброаденом по последния ехограф. Докторката (ехографистката) каза, че Пета не е показателен за подобни образувания и искаше да види образа на ЯМРто, за да й се изясни…предполагам, че ЯМРто е най-важното изследване за гърда и показателно.. но пък май за състоянието на ЛВ ПЕТ е по-показен…

Последна редакция: сб, 03 юни 2023, 10:39 от Ea_

Общи условия

Активация на акаунт