Ей го иде вече МАЙ и тогава ще сме двама/трима знай

  • 13 687
  • 298
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 36
Добро утро,
Леле, majce голям кошмар си изживяла с тоя преглед, ужас! Вземам си поука няма да ходя в МА, ама не съм си го и помисляла де. И мерси за инфото, изчерпателно както винаги smile3501. Ама това изказване за секцито направо ме разби хи-хи-хи  rotfImbo  Колко са компетентни само!
Аз още от дете си ходя в очната клиника дето е зад Принцес, там ми правиха и първите контакти лещи и оттогава все там /даже и майка ми там си ги е правила като е била ученичка, представете си!/ та имам предвид, че съществува отдавна и са все специалисти. Плаща се естествено, но съвсем нормални цени, много са вежливи и внимателни. никога не са ме връщали, а ми се е случвало да ходя в 8 вечерта. Винаги има много хора, но понеже са много кабинети, не стават опашки. Та пак там ще отида, да ми изследват дъната щом се налага.
xai   значи при теб не е имало проблеми, дано и сега да е така.
 Ох как не ми се работи днес.......

# 226
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 568
Добро утро и от мен аз в 1 и 15 съм на ЖК.
Дано всичко е добре като се върна ще ви пиша.Някое бургаско майче свободно за кафе  Mr. Green.

# 227
  • София
  • Мнения: 1 877
Ниночка, много правилно си разбрала - ако се върнеш на работа след 9-ия месец продължава да взимаш 50% от минималната заплата или 90 лв. на месец. Ако го прехвърлиш, човекът на който си го прехвърлила взима до навършването на 2г. на детето 100% от минималната заплата или 180 лв.

въпрос: ако ти се наложи да се върнеш на работа преди да изтекат 9-те месеца, какво става? има ли яснота?

Това е много сложно - дори счетитата спорят по въпроса. Има тема, която дискутира новата наредба и е много полезна. Намира се в "Майки" и се казва "Майчинството - счетоводно". Там компетентни хора разискват всякакви сценарии и на мен ми отговориха на няколко въпроса.

среща мами, аз май нещо съм пропуснала, но всеки ли е добре дошъл?

Естествено!!! Hug

# 228
  • България
  • Мнения: 3 622
Добро утро момичета и честито на всички именици   bouquet
Аз най-накрая открих къде се провеждат курсове по йога в Б-с ( ами че то до нас било) Но в събота ще проверя дали има за бременни, в което се съмнявам де...., или поне да ме насочст някъде. Много се запалих  Laughing
За това как се променя термина, аз бях писала веднъж. Лекарите  в Бг ( всъщност не знам другаде как практикуват) Си имат стандартна таблица с която го изчисляват и според която бебето задължително трябва да е заченато на 14-тия ден. При мен например според първия ден на последната менструация, терминът ми е 19-ти. Но моя цикъл не  естандартния 28 дни, а 34, 35 дена, което означава  5 дена повече т.е. овулацията ми най-вероятно настъпила с около 5  дена по-късно и така термина ми става 24- май.  Бебка е зачената не на 14-тия , а на 19 -тия ден.Това аз ама си го бях изчислила, но
говорих и с един лекар , който ми обясни същото.
 Но ми писна вече като отида на преглед и да  ме питат кога е била последната  ми менструация и после:" Ама защо бебето излиза съъс седмица по малко ?!?"  
Е , кажете ми аз ли да им обяснявам, вместо те- на мен  Laughing
  А да ,исках и да попитам, защо ако имаш проблем с очните дъна , не ти позволяват да раждаш нормално, заради напъните ли?
 Ами това е хайде лек и усмихнат ден Joy

# 229
  • София
  • Мнения: 4 590
Тина78, при мен ситуацията е същата, само дето моят цикъл няма средна продължителност,защото всеки път си идва, когато си иска. Единственият начин да го регулирам са противозачатъчните, които пиех до преди да замременея. И аз много се дразня на изкавания от рода на "Ама бебето изостава с една-2 седмици..."и иди им обяснявай после #Cussing out Но стига за термини. Wink
За срещата съм навита за към 18:00-18:30, за място нямам претенции, само Дивакът и Хепи не ме привличат особено. Simple Smile
Епилацията - само на краката с епилатор, другаде не смея. Мисля си преди раждането да отида на козметичка да ми направи кола маска, ама не знам дали ще се осмеля, не заради самата болка, а заради страха от получаване на контракции.
ина_ана, в Шейново като ходя досега не съм попадалана Ковачева и не я познавам. Два пъти ходих при Китанова, защото ми я препоръчаха,ама тя приема само сряда и петък следобяд,ако не се лъжа. Следващия път не знам при нея ли ще отида или направо в кабинета на дежурните лекари, ще видим... Докторицата, която се изказа толкова нетактично за възрастта ми, е тази, при която ходим съсъ Станела и работи със ЗК. Ами това е засега...А забравих да се похваля,че днес реших да не ходя на работа и сега съм се отдала на почивка и ми е много добре. Даже получих закуска в леглото. newsm68
Лек ден ! Grinning

# 230
  • Мнения: 87
Уго има и на Гладстоун, на 2 етажа къща и е доста по-уютно от това на Витошка
обърках се. сещам се за 2 угота - едното е на витошка и гладстон (има вход и от двете улици), а другото е зад славейков в къща на 2-3 етажа. кантората на мъжа ми е баш на гладстон, ама не се сещам за друго уго в района, а уж често хапваме там (редовно меню - спагети корлеоне и морковена салата ммммммммм). нима има и друго на гладстон  newsm78 явно съм голяма блейка Simple Smile

да, точно за тази къща зад Славейков става въпрос, не съобразих, че този на Витошка е и на ъгъла на Гладстоун  newsm78

а за премеждията ти с очния лекар нямам думи ...   Shocked

Тина78 и при мен е така с цикъла и изчисленията и още от самото начало знам, че съм с около седмица назад. А в картона за термин ми е записано по стандартното изчисление, все пак това си е универсален начин за определяне на термина.

# 231
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Привет от мен за днес. Отностно това, което написах за майчинството - това са стъпките според наредбата, още не съм минала по някоя от тях, защото тепърва ще тегля майчинство и болнични за декември, а те са си по старата схема. Но не би трябвало да има нещо по-различно, защото в нея си е написано на всеки етап какво трябва. Има още някои документи, които се носят в НОИ, но те не ви касаят вас като майки, а самият работодател, за това и не съм ги споменавала. Уточнявам - счетоводител съм, не съм профилирана да се занимавам само с ТРЗ, защото съм единствен счетоводител във фирмата и в общи линии всичко ми минава през главата. Колкото до това ако искаш да се върнеш на работа преди да са изтекли 315-те дни наистина няма конкретно указание по въпроса и всеки го тълкува различно. Моето мнение е следното, но се отнася главно за 135-те дни, за които се издава болничен. Тъй като в периодите на временна нетрудоспособност (разбирайте докато сте в болнични) работодателят няма право да ви върне на работа, защото лекарят ви е издал болничен лист за този период, за да се възстановите от заболяването, то би следвало и за тези 135 дни да не можете да се върнете на работа. Но от там нататък започвам да се двуомя за периода до 315 дни, защото от една страна това си е също отпук за временна нетрудоспособност поради брем. и раждане, но от другапък не ви се издава болничен лист за това, а се ползва само с молба до работодателя. Но пък в КТ и в КСО никъде не е предвиден вариант ако се върнеш на работа да ползваш определен % заплащане за този отпуск, за разлика от отпуска за отглеждане на дете до 2 години, където изрично в отделна анинея се посочва, че ползваш 50% от майчинството. Изобщо и в двата закона се говори за право на обезщетение при неизползване на допълнителен платен годишен отпуск за отглеждане на дете до 2 години, но не и за право на неизползване на платен отпуск за бременонст и раждане, което ме води на мисълта, че просто работодателят не може да ви върне на работа преди да изтекат тези 315 дни.  Но това са си мои разсъждения, никъде няма официално становище по въпроса.
Сега да ви попитам за срещата - за коя дата сте се уточнили да бъде, защото аз на 26-ти съм в София и ще се радвам ако мога да дойда да си видим коремчетата Mr. Green

# 232
  • Мнения: 96
Здравейте мами,
аз постоянно присъствам във форуума, но само ви чета, щото пиша ли шиша, а в другото време си заработвам заплатата:)))

Аз ще дойда на срещата на 24 , мн искам пак да се видим.

Ако продължавам така с тая курсова, бебето ще стане много учено:)
Майче, много кофти тръпка с този преглед си преживяла, бих казала, че си се държала доста сдържано, аз щях да и се развикам и да си изляза със сигурност.

# 233
  • Мнения: 35
mama21успех днес на консултацията  и да се обадиш после.Относно кафето огромно желание имам да се съберем някой ден Бургаските мами но тази седмица ми е доста претоварено в събота съм на последния си изпит във Варна newsm44 и като се върна от работа първо ве4еря  и след това с у4ене се захващам но надявам се другата седмица да съм малко по свободна 4е да се видим Тини 78 предполагам също няма да има нищо против .И така айде лек ден май4ета  от мен а аз се захващам за работа 4е пак едни справки трябва да правя едно 4удо направо не ми се говори ве4е.

# 234
  • Мнения: 3 089
ми може и само аз да мисля така за МА. по принцип там лекарите са най-добри. това обяснява и опашката от 100 човека. ама тая докторица наистина си беше малко хахава. а и беше ясно, че е предубедена за секциото заради полеми с дъната. как да е.

аз изчезвам за 4 дни на делничен уикенд с мъжа ми. отиваме до букурещ да си повеем кълките из европата хи-хи-хи.

# 235
  • Мнения: 152
Как сте момичета? Моите болежки вчера в кръста и корема продължиха и вечерта, та с таткото хвърчахме до спешния в Шейново. Нищо обезпокоително не видяха, всичко с бебето е наред, но тези гадни болки не спираха. Пия магнерот и ношпа и съм доста добре Laughing. Днес ходих при моята докторка, тя каза, че съм се преуморила и като и споменах, че съм пътувала, много ми се кара и ми забрани всякакво пътуване. Каза, че ми се е разминало този път, но трябва много да се пазя. 7 дена ще съм си в нас и хубаво ще си почина и ще поспя. Още сега се мушкам в леглото за дрямка.
  Ще дойда на срещата и съм за Дон Домат.

# 236
  • България
  • Мнения: 3 622
Разбира се , че съм ЗА срещата в Бургас  Peace Само казвайте къде и кога. на мен и на софийската ми се ходи ама ...... много далече  Grinning

# 237

Здравейте!

passion - благодаря за добавянето в списъка! Grinning
от Stanella се подразбира, че най-много майчета предпочитат 24ти за дата на срещата - ок - казвам го и за яснота на всички останали, които не са проследили цялата дискусия
след 18.00 е чудесен час - който когато успее да се включи
и да направим резервация може би?
мисля, че дон домата на триадица и сердика е добър вариант (близо до дондуков и спирката на трамвай № 20), но и уго не е лош, въпреки че е по-посещаем

за епилацията - с епилатор, по-болезнено е по време на бременността, поне за мен, но го отдавам на хормоналния дисбаланс

gmsvetla - "...което ме води на мисълта, че просто работодателят не може да ви върне на работа преди да изтекат тези 315 дни.  Но това са си мои разсъждения, никъде няма официално становище по въпроса" - при представянето на проекта говориха за стимул при по-ранно връщане на работа - парична помощ за наемане на детегледачка, преди беше стимул пълната заплата + 50те процента от майчинството

приятно пътуване из европата на majceto  Simple Smile ще разказваш как са тамошните европейски майчета  Party

въпрос: някой чувал ли е за доктор, който да не препоръчва задължително второ секцио след първо?

усмихнат ден от мен!

http://www.mamaibebe.com/ticker.php/pregnancy/13911.gif

# 238
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
AleJul, незнам какво са говори при проекта, но е факт че е предвидено в закона, както в КТ така и в КСО, това пълна заплата + 50% от майчинството само при неизползване на допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години,т.е. така популярното майчинство до 2 годишна възраст на детето. Дава се възможност да наемеш и детегледачка от борсата и 180-те лева са нейната заплата, и си остава възможността да го прехвърлиш на роднина - баба, дядо или съпруг. Но никъде не се споменава можел ли да се върнеш преди да изтекат тези 315 дни и какво ще получаваш ако го направиш. А 2-те обезщетения са си различни - едното е за брем. и раждане, а другото е за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, като изрично се споменава, че второто се ползва след изтичане на първото и при него е предвидена опцията 50% ако не го ползваш. Спирам до тук обаче с разсъжденията си, защото все пак не е счетоводен форум Mr. Green
За срещата - жалко че ще е на 24-ти, но здраве да е, пожелавам ви да си прекарате приятно и след това да разкажете как е минало.

# 239
  • Мнения: 7 914
Момичета, как сте днес?
Тук е много мрачно и вали акто изведро...а това е най-доброто време май за спинкане , така,ч е  скоро си мисля да гушна малко възглавето Crazy

majceto
приятно изкарване и да не забравиш да се похвалиш с букурещтската (их, че трудна дума) си покупка, нали? Hug

Общи условия

Активация на акаунт