ФМИ балообразуване

  • 4 082
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте!

Нещо се обърквам от балообразуването на Факултета по математика и информатика към СУ, надявах се някой да ми разясни.

Ще кандидатствам с оценка от ДЗИ ООП + кандидатстудентски изпит. Каква е системата? Прочетох информацията на сайта им, но там са оповестили как се оформя  с оценка от *дипломата*, което мен не ме касае. Благодаря предварително

едит от модератор (защото се получи лек спам в темата Grinning): Според вас, какви следва да са минималните оценки на зрелостник от матура ООП или матура ПП + изпит по математика, за да бъде приет във ФМИ-София? Разбира се, това строго зависи, а и бала варира всяка година, но се чудех какви са вашите впечатление

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 18:51 от justgothere

# 1
  • Мнения: 2 903
За коя специалност питаш по-точно?

# 2
  • Мнения: 14
За коя специалност питаш по-точно?

Съвсем забравих да спомена - Компютърни науки

# 3
  • Мнения: 2 489
Оценката от изпита по математика в СУ се умножава по 3 + оценката от матурата по математика.
Например, 6. 3 + 6 =24
При ДЗИ ПП максималният бал е 25.50.

пс. Всичко си пише на сайта на университета, но трябва да се четат малките букви.😉

# 4
  • Мнения: 14
Оценката от изпита по математика в СУ се умножава по 3 + оценката от матурата по математика.
Например, 6. 3 + 6 =24
При ДЗИ ПП максималният бал е 25.50.

пс. Всичко си пише на сайта на университета, но трябва да се четат малките букви.😉

Явно не съм видяла нещо както следва. Благодаря! Дали има някакви прогнози за минимален бал за тази година, евентуално някой да ме препрати към други групи или теми? Grinning

# 5
  • Мнения: 2 489
Има фейсбук група на ФМИ ( за кандидат -студенти). Но балове за тази година няма как да са ясни. Ще се знае чак на 10.07.
Вероятно балът ще е по-нисък спрямо миналата година, защото матурата по математика ПП беше с по-голяма трудност спрямо миналата година.

# 6
  • Мнения: 14
Има фейсбук група на ФМИ ( за кандидат -студенти). Но балове за тази година няма как да са ясни. Ще се знае чак на 10.07.
Вероятно балът ще е по-нисък спрямо миналата година, защото матурата по математика ПП беше с по-голяма трудност спрямо миналата година.

С риск да съм досадна, ще отправя и още един въпрос, нека който друг има желание също да се включи в темата - дали е възможно да очакваме бал под 21-20 (по-скоро за второ класиране), спрямо жени? Не че аз толкова съм закъсала, ами питам от чисто любопиство, понеже профилирана матура действително беше доста сложна тази година. Бих се радвала да чуя личното мнение на всеки, който желае да се включи в дискусията

# 7
  • Мнения: 2 903
Компютърни науки е с висок бал. По принцип това е най-елитната специалност на факултета. В последните години заради разни заблудили се, че ще получат титла инженер, Софтуерно инженерство изпреварва по бал, но Компютърни науки остава по-добрата специалност и с висок бал.
За жени обаче има квоти, така че се влиза без проблем, ако не на първо, то на второ или трето класиране.

Минималните балове от минали години вече не ги публикуват по някакви тъпи съображения, но можеш да потърсиш някакви неофициални данни във Фейсбук. Имай в предвид, че схемата се променя на няколко пъти, та старите данни не са показателни.

Тук е правилника за балообразуването, а тук коефициентите по специалности. Достатъчно ясно са обяснени. Няма такова нещо като оценката от дипломата да не те касае. Ако имаш 2 оценки в дипломата се взима тази от матурата. Имай в предвид, че по езиковите гимназии масово пишат шестици по математика на всички, та формират по-висок бал така.

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 21:14 от bboiko

# 8
  • Мнения: 14
Да, аз ще кандидатствам с оценка от матура.

Абе да си питам директно, въпреки че знам какво ще прочета по отношение на това дали въобще заслужавам даже да си помисля да кандидатствам КН - има ли някаква надежда да вляза с оценка Добър 4.00? Дори ако изкарам висок резултат на изпита, който предстои в неделя?

Не че съм толкова некомпетентна, просто в деня на матурата се случи така че стана една трагедия в семейството и буквално не бях адекватна като влязох в залата за матурата.

Та накратко - с оценка 4.00 от матура ООП има ли възможност за прием ако примерно се изкара над 5.00 на кандидатстудентския изпит по математика или да не си вдъхвам надежди?

# 9
  • Мнения: 2 489
Миналата година по неофициални данни 20.40 е бил минималният бал за жени.
На изпита ти трябва поне 5.50, за да имаш някакъв шанс.

# 10
  • Мнения: 2 903
Шанс винаги има, макар да не е добър с такава оценка. Прочети си внимателно процедирата за класиране и прием. При кандидатстване изброй всички специалности, които те интересуват в реда в който ги искаш, а не в който смяташ че имаш най-много шансове, защото приемат ли те на първо желание трябва да се запишеш или да отпаднеш.

Както казах има квоти. По мое време 40% от местат бяха запазени за жени, а кандидатстващите бяха по-малко, така че всички влизаха, стига да имат търпението да изчакат второ или трето класиране. Съмнява ме да е много по-различно сега. Гледах в други теми твърдения, че вече нямало трето класиране и т.н. ама са по-скоро слухове от "една жена каза", та не бих разчитал.
Още веднъж прочети си внимателно правилника и виж как да си максимизираш шансовете. Вариант е да кандидатстваш и платено и в последствие ако успееш да се прехвърлиш в държавна поръчка.

# 11
  • Сливен
  • Мнения: 382
Чета, чета.... Малки букви, големи букви и все нещо не ми е съвсем ясно с балообразуването във ФМИ.
Дъщеря ми държа профилирана матура по Математика. Оценката ще се умножи по 3.25 и към нея ще се прибави КАКВО? Тук ми е голямата чуденка. Според написаното с малки букви: "Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит." Значи ли това, че ще се добави още веднъж оценката от ДЗИ? Т.е. балът й ще бъде 4,25*ДЗИ или се бъркам и се добавя оценката от курса на обучение?

# 12
  • Мнения: 14
Шанс винаги има, макар да не е добър с такава оценка. Прочети си внимателно процедирата за класиране и прием. При кандидатстване изброй всички специалности, които те интересуват в реда в който ги искаш, а не в който смяташ че имаш най-много шансове, защото приемат ли те на първо желание трябва да се запишеш или да отпаднеш.

Както казах има квоти. По мое време 40% от местат бяха запазени за жени, а кандидатстващите бяха по-малко, така че всички влизаха, стига да имат търпението да изчакат второ или трето класиране. Съмнява ме да е много по-различно сега. Гледах в други теми твърдения, че вече нямало трето класиране и т.н. ама са по-скоро слухове от "една жена каза", та не бих разчитал.
Още веднъж прочети си внимателно правилника и виж как да си максимизираш шансовете. Вариант е да кандидатстваш и платено и в последствие ако успееш да се прехвърлиш в държавна поръчка.

По мои сметки, освен ако не се случи така че тазгодишния бал за жени да падне до 19-20 ( което май не е реалистично предвид колко търсена е специалността ), май няма да се получи? Grinning Aко някой в темата е кандидатствал наскоро, нека се включи

# 13
  • Мнения: 2 903
На трето класиране има шанс да падне доста бала стига да изчакаш до тогава. Ако матурата наистина е била обективно трудна, то оценките на всички ще са по-ниски.
На специалност Информатика програмата е почти същата, а бала обикновено е по-нисък. Както писах впиши си всички специалности, които те устройват в реда в който ги искаш, за да имаш резервни варианти. Не се плаща допълнително за повече желания.

Последна редакция: пт, 09 юни 2023, 10:02 от bboiko

# 14
  • Русе
  • Мнения: 7 796
В темата на набор 2003 предната година имаше пусната таблица с баловете, но в коя точно е...

Личен опит от предната година. Моето се яви на матура по Информатика и там ги закопаха много яко (за разлика от Мат, която се оказала много лесна, но малко деца се бяха явили). Добър 3 и нещо беше изкарал, като даже се радвах, че въобще я е взел, че половината му клас въобще не успяха, а бяха такава специалност. Яви се на двата приемни изпита във ФМИ и на втория изкара над 4,50 (не помня точно колко). Обаче бяхме супер спокойни, защото набора малък, гениите се насочиха към Холандия и ТУ и гледайки статистиките решихме, че влизането ни е в кърпа вързано. Да, ама не. На първо класиране едни максимални балове, минималните бяха до към 22 т. Удар щях да получа, а моето с бал 18 и нещо. Беше писал и 4-те компютърни специалности и му казах, че ако извади късмет все пак да го приемат, да не подбира, а да записва, в която е приет. На второ класиране, на ръба, но успя в Информатика, като КН бяха с най-нисък бал.
Сега реве, че много МАТ учат, високи изисквания, късат на ред и че трябва да си гении, че да успее в тоя прословут ФМИ. В понеделник почва сесия....

Общи условия

Активация на акаунт