Има ли смисъл да се вярва в Господ, и защо ако такъв изобщо има?

  • 7 545
  • 206
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 152
joe_elliott, хубаво е, че се опитваш да си отговориш на тези въпроси. Те са спасителни.
Сам Иисус Христос казва:
 „Боже Мой, Боже Мой, защо си Ме оставил?“
Сигурна съм, че ще намериш своя път към верните отговори.

# 61
  • Мнения: 1 041
Това вече си е на тяхна отговорност, всеки човек решава, във какво да вярва, във какво да не вярва. Право на избор, свободна воля. Не е ти прави, каквото ти кажем, а ти помагай- прави добро, без нищо в замяна. Аз, както споменах бях твърд атеист, дори си позволявах да се подигравам с вярата на хората. Докато през 2020 пометнах в 6ти месец, бях изоставена и сама от всички, последва болест от Ковид, 49 дни температура, тотално отказване на храна и вода. И тогава прочетох: Аз никога няма да те забравя и никога няма да те оставя. За 2 дни станах на крака, 20 дни бях само на легло. След няколко месеца забременях, в 5ти месец ми изтекоха водите, но детето беше и се роди живо и здраво. Последва неизлечима болест на баща ми, и той се оправи 2 пъти беше пред смъртта- върна се. Господ взе от мен с едната ръка, но ми даде и с двете. Ще го следвам до края на земният си час, ще разказвам за чудесата, които извърши в живота ми. Благодарна съм за трите живота, които ми даде, благодарна съм, че всеки ден се събуждаме живи и здрави, благодарна съм, че показа своята милост към мен. И продължава да го прави. Защото Той е светият изреелев и моят спасител.

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 01:53 от Несериозна

# 62
  • Мнения: 3 049
Исус му каза: Понеже Ме видя, Тома, ти повярва; блажени онези, които, без да видят, са повярвали.

# 63
  • Мнения: 5 727
Несериозна, благодаря, че сподели чудесата в твоя живот!

Не слагам знак за равенство между Бог и религия.
Вярвам, че Бог, в който вярвам се грижи за мен и в слабостта ми, тогава, когато вярата ми разклатена.
Вярвам, че ми праща това, от което  имам нужда.
И вярвам, че различните религии имат общ смисъл.
Вярвам, че греховете ни не ни правят Богу немили, а ни доближават до него в молитвата, когато се разкаем и изправим погрешките си.

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 22:00 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 64
  • Мнения: 6 942
... а ти помагай- прави добро, без нищо в замяна...
това беше и съвета на баба ми  - не очаквай нищо в замяна. Аз от собствен опит установих, че се стига в доста случаи до
1. Подай пръст и ще ти изяде ръката. 
2. Хората мразят да имат нужда от помощ , докато ти се справяш и хората мразят да се чувстват задължени.
аз вече не предлагам помощ, освен в очевидни моменти и за обикн. общоприети неща- на възрастен човек и пр...
3. Хората свикнали да се издържат от просия и да не правят нищо от себе си не са много щастливи в дългосречен план.

Последна редакция: нд, 16 юли 2023, 10:19 от bella-ciao

# 65
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 759
Много се чудех (и все още съм в размисъл) дали да се включа тук. Мога да говоря много по темата, но ще стане досадно, затова ще опитам супер компактно да кажа:

- Има ли смисъл? .... Темата не е формулирана добре. Вярата в Бога се носи отвътре, не заради смисъл, или модно течение. Това е спасение и вечен живот.

-
... знам че религията отхвърля всякакво съмнение в съществуването на Господ
Съмнението го има у всички, то идва от рогатия, който винаги се опитва да разклати вярата у хората, и да ги поведе по лесния път, който той предлага. Затова са молитвите и книгите, за да ни обяснят всички наши помисли и чувства, и да ни напомнят, че Бог ни обича, дори и грешни. А ние сме точно такива. Всички.

- Не се притеснявайте да вярвате и да го казвате. Никой не иска от вас да ходите по улиците и да крещите, че Бог ще дойде и ще има съд за всички. Да, така е, но по-добре да се подготвим за него спокойно и кротко. От християните не се иска много. Но трудното на съвремения човек е да бъде търпелив, тих, да прощава, да НЕ се гордее, да не завижда и да обича всички хора. Да, на мен също ми е трудно, но се боря с това. Когато можете да дадете нещо, помогнете, когато не можете, говорете на човек, изслушайте го. И най-пропадналия човек има чувства и търси любов от хората. Това е. Нищо сложно, не строим космически кораби Simple Smile .

# 66
  • Мнения: 9 152

galaBG
, Heartpulse
Всъщност, е сложно.
Оказва се, че да се построи космически кораб е по- лесно, отколкото да даваме любов, лишена от примесите (на страстите, користта, помислите и пр.) на хората.

# 67
  • Мнения: 1 041
Много е трудно да прощаваш, и да обичаш от сърце. Трудно, но не невъзможно. Направени сме по Божият образ, нали за това сме сгрешили (Адам и Ева (забраненият плод)), за да можем да мислим и постъпваме, като него. Е, можем. Щом той може да ни прости, когато се разкаем от сърце и душа, защо ние да не можем? Можем, но гордоста ни пречи, аз също има хора, на които не съм простила, но не искам да кажа, че съм и ей така, да излъжа. Просто, в момента не можа да го направя, но се опитвам да им дам шанс. Всеки има право на шанс.

# 68
  • Мнения: 2 908
Вярата в божественото, представено в различни форми, датира още от зората на човечеството. Аз си мисля, че спрем ли да вярваме, ще спрем и да съществуваме.

# 69
  • Мнения: 5 727
Да, така е, вярата държи поколенията.
Но пък за мен, вярата съществува от зората на света, защото съществува божественото, а не, че вярваме, за да съществуваме.

Много странно е зададен въпросът от автора.
Защо вярва е въпрос на лично възприятие за всеки.
Има ли смисъл? Зависи какъв отговор те кара да се чувстваш добре, защото и да, и не са отговори.
А най-хубавото поне според мен, е че божественото съществува и без да вярваме. Понякога проблясва една искрица, понякога душата само усеща подкрепа.
Милост Божия не се разбира като благополучие и материален просперитет.
И да, вярата не може да се разкаже, тя се кове цял живот.
Както с всички други аспекти от живота и във вярата след време може да настъпят промени.
Вярвам, че всичко , което ни се случва е за добро и за разширяване на съзнанието.

# 70
  • Мнения: 6 942
Докато в зората на човечеството човек е бил просто едно живо същество зависимо от природата точно колкото всички други живи същества около него и част от нея ... за него природата е била бог. Всички божества са природни явления.
Сега в занита на човечеството, който човечеството само си сътворява , защото човечеството има повече средства и се мисли за господар на природата ... но е просто един мъчител на природата , държи я в плен ... човечеството се самозабравя като част от природата и от живите същества и ... бога му е човек . Докато бога е човек  мисли, тачи и се страхува единствено от своя бог ... и плаче само за човеците.
Всички виждаме накъде сме се запътили .
В какво вярваме? Че сме богоподобни и сътворени по божий вид и че някой се занимава само с нас да ни дундурка и съди ... и че в края на краищата може да изключим всяка мисъл и съвест ... защото ще ни прости който трябва защото е добър. А ако той така или иначе ще ни  прости тогава какво да му мислим ?  Прави сме и само ще кажем едно "deeply sorry".
Гледаме какво става по света. Около нас.
Религията не  би трябвало да е предаване на отговорността за всичките ни действия на някаква друга инстанция.

# 71
  • Мнения: 6 945
Да, така е, вярата държи поколенията.
Но пък за мен, вярата съществува от зората на света, защото съществува божественото, а не, че вярваме, за да съществуваме.

Нищо божествено не съществува! Съществува способността на хората да търсят обяснение на нещата, които не разбират и да запълват дупките в знанията си с фантазиите си. Също така съществуват находчиви хора, които от зората на света насърчават тази практика с цел придобиване на материални блага за себе си.

# 72
  • Мнения: 5 727
Е щом го казваш ти, така ще да е 😏.
Находчивите хора и религия са друга бира! 🍻

# 73
  • Мнения: 6 945
Аз просто констатирам фактите, а не ги измислям. Вие вярващите имате навика да ги отхвърляте и игнорирате когато ви пречат на вярванията. Не съм и очаквал да ме обориш с доводи.

# 74
  • Мнения: 178
Аз просто констатирам фактите, а не ги измислям. Вие вярващите имате навика да ги отхвърляте и игнорирате когато ви пречат на вярванията. Не съм и очаквал да ме обориш с доводи.

Понеже, мисля за себе си, че не практикувам сляпа вяра... затова си мисля, че ще обясните как точно произлязохме от маймуните, защото от хилядолетия , няма маймуна станала човек... няма изнесени факти от наблюдения и в зоологическите градини...🤔

Общи условия

Активация на акаунт